Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-1280x200 auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-400x200

Blog Aura Herbals

Zdrowie i suplementacja

5 faktów o kolagenie

autor: Zosia Winczewska

W ostatnich latach zainteresowanie suplementacją kolagenu znacząco wzrosło. Nie bez powodu – wyniki badań ostatnich lat wyraźnie wskazały, że możemy czerpać korzyści z suplementacji kolagenem nie tylko w kontekście działania anti-aging dla skóry, ale także dla zdrowia stawów czy uzupełnienia naszej codziennej diety w białko.

W tym wpisie chciałabym uporządkować kwestię faktów i mitów krążących wokół kolagenu, abyście mieli przejrzysty wgląd w dane naukowe w 2024 roku.

Kolagen, czyli białko młodości

Kolagen jest najbardziej rozpowszechnionym białkiem w organizmie, a także stanowi wiodący składnik macierzy zewnątrzkomórkowej, wraz z kwasem hialuronowym i elastyną. Jest to przestrzeń zlokalizowana między komórkami, która stanowi „klej” zespalający je w całość. Jej obecność pod warstwą naskórka stanowi pewnego rodzaju rusztowanie odpowiedzialne za mechaniczne wsparcie dla skóry i amortyzację na urazy. Badania pokazują jednak znacznie szersze korzyści wynikające z suplementacji kolagenu. Omówmy je po kolei.

Efekt anti-aging

Największych efektów wynikających z suplementacji kolagenu oczekuje się od… skóry. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie ta motywacja kieruje ku przyjmowaniu preparatów kolagenowych. Badania pokazują, że kolagen może być wsparciem dla skóry i wpływać na poprawę jej kondycji.

Synteza kolagenu spada wraz z wiekiem. Szacuje się, że od wczesnej młodości (ok. 20-25 roku życia) produkcja tego białka spada o ok. 1-1,5% rocznie. Degradacji włókien kolagenowych sprzyja także nadmierna ekspozycja na słońce, zaburzenia hormonalne (m.in. spadek estrogenów w okresie menopauzy) czy stres oksydacyjny wynikający m.in. z zanieczyszczeń środowiskowych czy wysoce przetworzonej diety.

Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że odpowiednie porcje kolagenu mogą zwiększać nawilżenie skóry, jej elastyczność, a także redukować zmarszczki. Co ciekawe niektóre z badań wskazały, że efekt anti-aging utrzymywał się jeszcze kilka tygodni po zakończeniu suplementacji.

Jaki zatem czas jest potrzebny, abyśmy dostrzegli efekty wdrożonej interwencji? To bardzo indywidualne, niektórzy widzą je już po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia suplementacji. Sugeruje się jednak, aby suplementacja wynosiła minimum 8 tygodni (optymalnie 3-4 miesiące). I kluczowe, aby stosowanie preparatu kolagenowego było regularne. Wartościowe będzie także jednoczesne przyjmowanie innych składników wspierających kondycję skóry, takich jak kwas hialuronowy, koenzym Q10 czy witaminy A, E i C.

Zobacz też:

Kolagen na cellulit

Stosowanie kolagenu może okazać się także korzystne w kontekście redukcji cellulitu. Badania przeprowadzone na kobietach w wieku 24-50 lat wykazały, że regularna suplementacja kolagenu przez pół roku także wpłynęła na poprawę elastyczności i gęstości skóry oraz na redukcję jej falistości. Efekt był zdecydowanie bardziej wyraźny u kobiet, które miały prawidłową masę ciała w porównaniu do kobiet z nadwagą.

Chociaż cellulit często występuje u zdrowych, nieotyłych osób nadwaga przyczynia się do nasilenia tego efektu. Osoby dotknięte cellulitem z wyższym BMI mają słabszą, mniej gęstą strukturę tkanki łącznej, co prowadzi do zwiększonego „wybrzuszania się” podskórnej tkanki tłuszczowej do skóry właściwej.

Przyczynia się to także do zaburzeń w obrębie macierzy zewnątrzkomórkowej, której podstawę stanowią włókna kolagenowe. Z tego powodu kolagen i skuteczność jego suplementacji przebadano pod kątem przywracania prawidłowej struktury skóry i dotychczasowe dane naukowe wskazują na pozytywne efekty.

Kolagen na stawy

Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem kolagenu jest jego potencjalny korzystny wpływ na zdrowie stawów. Wyniki metaanalizy z  2018 r. zbierającej dotychczasowe badania kliniczne dotyczące stosowania kolagenu w tym kontekście pokazały, że jego suplementacja wpłynęła na zmniejszenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Analizowane badania trwały od 10 do nawet do 24 tygodni, aczkolwiek autorzy pracy nadal wskazują na potrzebę przeprowadzenia kolejnych badań na większych populacjach.

Kolagen może być także wsparciem dla osób aktywnych fizycznych i zapobiegać kontuzjom. Badanie, w którym podawano żelatynę (a więc źródło kolagenu) wzbogaconą witaminą C wskazało, że taka interwencja może poprawić syntezę kolagenu – jednak najlepiej przyjmować ją na godzinę przed aktywnością fizyczną.

Zobacz też: 

Czy kolagen jest trawiony całkowicie?

Przez długi czas utrzymywane było przekonanie, że suplementacja kolagenu nie ma sensu, ponieważ jest on trawiony już w żołądku do aminokwasów, tak, jak inne białka z diety. Okazuje się jednak, że istnieją dowody wskazujące, że kolagen nie jest całkowicie trawiony do aminokwasów, a częściowo do bioaktywnych peptydów.

W takiej postaci trafiają one do układu krążenia, a następnie są transportowane do skóry czy innych miejsc docelowych. Tam pobudzają fibroblasty – komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu, a także innych składników macierzy pozakomórkowej: elastyny i hialuronianu zapewniających skórze elastyczność czy odpowiednie nawodnienie.

Zobacz też: Suplementacja kolagenu

Hydrolizowany kolagen i niska masa cząsteczkowa

Podczas suplementacji kolagenu to ważne, aby poza wysokością dziennej porcji, zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek kolagenu. Kolagen hydrolizowany wydaje się tutaj mieć największe korzyści, ponieważ proces hydrolizy umożliwia rozpuszczalność kolagenu w wodzie (kolagen występujący w żywności nie jest postacią niehydrolizowaną) i dzięki temu staje się on lepiej przyswajalny. Wielkość cząsteczek opisywana jest przez daltony (skrót: Da). Za cząstki o mniejszej masie uznaje się te ok. 3000 Da, aczkolwiek im mniejsza cząstka, tym lepsza biodostępność.

Sprawdź inne wpisy o kolagenie:

Podsumowanie

  • W obliczu aktualnych badań i doniesień naukowych kolagen wydaje się mieć duży potencjał w kontekście wspierania zdrowia stawów, wsparcia dla sportowców, a także działania anti-aging ze względu na potwierdzone w dotychczasowych badaniach działanie redukujące zmarszczki, poprawiające elastyczność czy nawilżenie skóry.
  • Kluczowe w kontekście skuteczności suplementacji wydaje się być przyjmowanie produktów w ilościach zgodnych z tymi, które analizowane były w badaniach, a także wybieranie preparatów hydrolizowanych, czyli o niskiej masie cząsteczek.

Bibliografia

  1. Oesser S, Adam M, Babel W, Seifert J: Oral administration of (14)C labeled gelatin hydrolysate leads to an accumulation of radioactivity in cartilage of mice (C57/BL). J Nutr 1999;129:1891–1895
  2. Watanabe-Kamiyama M1, Shimizu M, Kamiyama S, Taguchi Y, Sone H, Morimatsu F, Shirakawa H, Furukawa Y, Komai M: Absorption and effectiveness of orally administered low molecular weight collagen hydrolysate in rats. J Agric Food Chem 2010;58:835–841
  3. Kawaguchi T, Nanbu PN, Kurokawa M: Distribution of prolylhydroxyproline and its metabolites after oral administration in rats. Biol Pharm Bull 2012;35:422–427
  4. Schunck M, Zague V, Oesser S, Proksch E. Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology. J Med Food. 2015 Dec;18(12):1340-8. doi: 10.1089/jmf.2015.0022. Epub 2015 Nov 12. PMID: 26561784; PMCID: PMC4685482.
  5. García-Coronado JM, Martínez-Olvera L, Elizondo-Omaña RE, Acosta-Olivo CA, Vilchez-Cavazos F, Simental-Mendía LE, Simental-Mendía M. Effect of collagen supplementation on osteoarthritis symptoms: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Int Orthop. 2019 Mar;43(3):531-538. doi: 10.1007/s00264-018-4211-5. Epub 2018 Oct 27. PMID: 30368550.
  6. Lis DM, Baar K. Effects of Different Vitamin C-Enriched Collagen Derivatives on Collagen Synthesis. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2019 Sep 1;29(5):526-531. doi: 10.1123/ijsnem.2018-0385. PMID: 30859848.
  7. León-López A, Morales-Peñaloza A, Martínez-Juárez VM, Vargas-Torres A, Zeugolis DI, Aguirre-Álvarez G. Hydrolyzed Collagen-Sources and Applications. Molecules. 2019 Nov 7;24(22):4031. doi: 10.3390/molecules24224031. PMID: 31703345; PMCID: PMC6891674.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!