Jaki kolagen na cellulit? Czy pomaga? Efekty i opinie ekspertów
Jednym ze sposobów redukcji skórki pomarańczowej jest kolagen w formie suplementu diety. Kolagen na cellulit może być pomocnym wsparciem w poprawie wyglądu skóry – zadziała lepiej niż… owijanie się w folię spożywczą.
Z tego artykułu dowiesz się...
Czy kolagen pomaga na cellulit?
Tak, kolagen może pomagać na cellulit, ponieważ wg badań klinicznych wpływa na gęstość kolagenu w skórze, zwiększa poziom nawilżenia skóry i przywraca jej elastyczność. Te czynniki sprawiają, że kolagen może być mniej widoczny i zmniejszać falistość skóry nawet o 11%.
Kolagen w formie suplementu diety w połączeniu ze szczotkowaniem na sucho, aktywnością fizyczną, odżywczą dietą i nawadnianiem to najlepszy sposób na walkę z cellulitem. Samo picie kolagenu nie zmniejszy cellulitu, ale będzie cennym uzupełnieniem pielęgnacji skóry „od wewnątrz”. Właściwości kolagenu poprawiają wygląd skóry, ale nie są jedynym czynnikiem wpływającym na cellulit.
Jak kolagen pomaga na cellulit?
Kolagen-suplement może zmniejszać redukcję cellulitu, ponieważ wpływa na:
- elastyczność i jędrność skóry,
- poziom nawilżenia skóry,
- gęstość kolagenu w skórze,
- redukcję wgłębień i nierówności skóry.
Powstało już mnóstwo badań naukowych in vitro, jak i z udziałem ludzi, które sugerują pozytywny wpływ stosowania hydrolizowanego kolagenu na wygląd i kondycję skóry. Najświeższe z nich:
Badanie z 2023 roku (Seong SH et al.)
W badaniu wzięło udział 100 osób w wieku 35-60 lat, które zostały losowo przydzielone do grupy przyjmującej placebo lub 2 g kolagenu rybiego o niskiej masie cząsteczkowej. Po 12 tygodniach w grupie kolagenowej odnotowano poprawę takich parametrów jak: głębokość zmarszczek, poziom nawilżenia skóry, elastyczność skóry i jasność skóry, w porównaniu do grupy placebo.
Artykuł naukowy z 2024 roku (Rahman et al.)
Na łamach czasopisma naukowego Marine Drugs pojawił się interesujący przegląd literatury naukowej o potencjale i zastosowaniach kolagenu rybiego. Autorzy podkreślają m.in. różnorodne biomedyczne zastosowania przeciwstarzeniowe kolagenu morskiego, które czynią go wszechstronnym biomateriałem w inżynierii tkankowej i medycynie regeneracyjnej.
Ponadto zwracają uwagę na unikalne właściwości kolagenu z ryb, takie jak promowanie osteogenezy, endogenna synteza kolagenu i działanie przeciwzapalne. Podkreślają również jego kluczową rolę w przyspieszaniu procesu gojenia, promowaniu zdrowia skóry i utrzymywaniu homeostazy wolnych rodników.
Badanie kliniczne z 2015 roku (Schunck et al.)
W tym kontrolowanym placebo podwójnie ślepym badaniu (rodzaj badania klinicznego, w którym ani uczestnicy, ani badacze nie wiedzą, jakie leczenie lub interwencję otrzymują uczestnicy do czasu zakończenia badania) brało udział 105 kobiet w wieku 24-50 lat ze średnim stopniem cellulitu.
Kobiety zostały podzielone na dwie grupy:
- stosującą placebo;
- stosującą 2,5 g (2500 mg) hydrolizowanego kolagenu.
Stopień cellulitu oceniano przed rozpoczęciem leczenia oraz po 3 i 6 miesiącach przyjmowania preparatu. Ponadto oceniano pofałdowanie skóry, gęstość skóry właściwej i długość granicy podskórnej. Badanie trwało 6 miesięcy, a do końca wytrwało 97 badanych.
Wyniki wykazały, że stosowanie hydrolizowanego kolagenu doprowadziło do statystycznie istotnego zmniejszenia stopnia cellulitu i zmniejszenia falistości skóry na udach u kobiet o normalnej masie ciała.
Ponadto gęstość skóry właściwej uległa znacznej poprawie w porównaniu z placebo. Podskórna granica wykazała znaczące skrócenie po przyjęciu kolagenu w porównaniu z początkiem badania, wskazując na poprawę cellulitu, ale dane nie osiągnęły istotności statystycznej w porównaniu z placebo.
Skuteczność kolagenu została również potwierdzona u kobiet z nadwagą, chociaż wpływ był mniej wyraźny w porównaniu z kobietami o normalnej masie ciała. Pod koniec badania stwierdzono także wyraźne zmniejszenie falistości skóry o 11,1% u kobiet bez nadwagi i o 3,6% u kobiet z nadwagą. Ta poprawa wyglądu skóry była statystycznie istotna w porównaniu z placebo.
Jaki kolagen najlepszy na cellulit?
Najlepszy kolagen na cellulit to hydrolizowany kolagen typu 1 i typu 3 w porcji dziennej 2,5–15 g. Hydrolizowana forma wykazuje się wysoką przyswajalnością, a kolageny typu I i III to najliczniej występujące typy kolagenu w skórze. Porcja 2,5 g wykazała pozytywny wpływ na skórę w badaniach.
Dlaczego taki kolagen na cellulit będzie najlepszym wyborem?
- Większość suplementów diety z kolagenem zawiera hydrolizowany kolagen. Hydroliza to proces, w którym cząsteczki kolagenu zostają rozbite na mniejsze cząsteczki – peptydy, które z łatwością przenikają barierę jelitową i są skuteczniej wchłaniane.
- W skórze najliczniej występuje kolagen typu I i kolagen typu III. Typ I stanowi około 90% całego kolagenu w Twoim organizmie, a typ III 5–20%.
- Porcja dzienna minimum 2,5 g przynosiła korzyści dla wyglądu i zdrowia skóry w badaniach klinicznych trwających 8–24 tygodnie.
Kolagen na cellulit do picia czy w tabletkach?
Kolagen do picia i kolagen w tabletkach (kapsułkach) będzie dobrym wyborem na cellulit, o ile spełnia powyższe kryteria – czyli formę hydrolizowaną i porcję dzienną 2,5 g. Dopasuj suplementację pod swoje preferencje. Niektórzy lubią łykać kapsułki i mieć z głowy, a inni traktują suplementację jak przyjemny rytuał, dodając suplement np. do koktajlu czy kawy.
Kolagen na cellulit – rybi czy wołowy?
Na cellulit sprawdzi się zarówno kolagen rybi (inaczej: kolagen morski, kolagen norweski, marine collagen), jak i kolagen wołowy (inaczej kolagen bydlęcy, bovine collagen). Oba rodzaje kolagenu przynosiły korzystne efekty dla skóry w badaniach klinicznych.
Kolagen rybi ma przewagę nad kolagenem wołowym w przyswajalności. Niektóre źródła naukowe wskazują, że kolagen z ryb jest nawet 1,5 razy skuteczniej przyswajalny niż konkurencyjne rozwiązania.
Zwróć uwagę na ważny szczegół, niezależnie jaki kolagen wybierzesz, czyli jakość surowca. Postaw na markowe kolageny takie jak Naticol, Verisol, Collagen HM – dzięki temu masz pewność co do źródła kolagenu, procesu produkcji i certyfikatów.
Kolagen na cellulit – kiedy efekty?
Efekty stosowania kolagenu na cellulit możesz zobaczyć po 8–12 tygodniach codziennej suplementacji. Kolagen potrzebuje czasu, by zadziałać i uzupełnić jego niedobory w skórze. Pamiętaj jednak, że cellulit nie zniknie od samej suplementacji – najlepiej traktować go jako dodatek do innych antycellulitowych działań, o jakich piszę w dalszej części artykułu.
Jak stosować kolagen? Przede wszystkim systematycznie. Wyznacz stałą porę dnia, rytuał i dostarczaj sobie codziennie białka młodości, aby zobaczyć efekty. Doraźna suplementacja nie jest skuteczna.
Czy krem z kolagenem na cellulit działa?
Nie, kremy z kolagenem nie działają na zmniejszenie widoczności cellulitu. Kolagen w kremie, serum czy balsamie nie ma takich właściwości. Nie wnika w głębokie warstwy skóry, działa jednie powierzchniowo – tworząc okluzyjną i zmiękczającą skórę warstwę. Bardziej pomocne będą kremy zawierające kofeinę, borowinę, alfahydroksykwasy czy wyciągi z roślin.
Kolagen a cellulit – opinie ekspertów
Oznacza to po raz kolejny, że nie jest to remedium na cellulit, a dodatek do diety redukcyjnej m.in. w przypadku nadmiernej masy ciała. Poza efektami kolagenu na cellulit obserwowany jest także wpływ na poprawę nawilżenia i jędrności skóry, a także redukcji zmarszczek, co może być korzystnym „skutkiem ubocznym” antycellulitowej kuracji.
[BONUS] Antycellulitowe combo
Chcesz się pozbyć cellulitu? Działaj kompleksowo:
- Jeśli masz nadmierną masę ciała – spróbuj ją zredukować. Utrata tkanki tłuszczowej spowoduje, że cellulit się zmniejszy. Czasem wystarczy schudnąć 1,5–2 kg, by zobaczyć efekty.
- Szczotkuj się na sucho. Niesamowita gładkość skóry jest odczuwalna już po pierwszym razie! Z czasem skóra może się wygładzić, a cellulit się zmniejszyć.
- Pielęgnuj skórę – Twoja skóra chce być zawsze nawilżona. Możesz też wspomóc się kremami na cellulit np. z kofeiną. Pomocny będzie również regularny peeling.
- Wyrzuć śmieciowe jedzenie lub ogranicz je. Przetworzona żywność i nadmiar sodu sprzyjają cellulitowi.
- Skorzystaj z zabiegów w salonach kosmetycznych – fajne efekty daje kriolipoliza, ultradźwięki i fala uderzeniowa.
- Bądź aktywna. Nie namawiam na srogie cardio – wystarczy regularny ruch taki jak spacer czy jazda na rowerze.
- Spróbuj suplementacji kolagenu, aby zadbać o wygląd i kondycję skóry.
Z doświadczenia z pracy z klientami wiem, że ci szukają różnych, innych sposobów, na pozbycie się cellulitu. Nie zawsze jednak są to rozsądne działania.
To nie działa na cellulit:
- Owijanie się folią spożywczą (lub czymkolwiek, aby „wypocić cellulit”). To nie działa, a może spowodować odwodnienie i otarcia skóry. I śmiesznie wyglądasz.
- Katorżnicze cardio, by – znowu – „wypocić cellulit”. Aż 85% tłuszczu jest wydychane z powietrzem, a reszta staje się wodą, której pozbywasz się z moczem, potem, łzami i innymi płynami ustrojowymi. Pocenie się nie jest wyznacznikiem spalania tkanki tłuszczowej.
- Ostre głodówki i diety typu 1000 kcal. Szybka utrata masy ciała jest niezdrowa i może spowodować, że skóra Ci obwiśnie i straci jędrność, może także prowadzić do niewłaściwej relacji z jedzeniem.
- Kolagen-suplement może być wsparciem w redukcji cellulitu obok diety redukcyjnej, aktywności fizycznej, szczotkowania na sucho i odżywczego jadłospisu.
- Samo picie kolagenu nie zwalczy cellulitu, ale wesprze wygląd i kondycję skóry, co wpływa na to, jak widoczny jest kolagen.
- Badania kliniczne wykazały, że stosowanie 2,5 g kolagenu przez 6 miesięcy wpłynęło na zmniejszenie widoczności cellulitu i poprawiło inne parametry skóry.
- Wybieraj hydrolizowany kolagen w porcji minimum 2,5 g dziennie i stosuj go ci najmniej 8–12 tygodni.
- Źródła
- Choi FD, Sung CT, Juhasz ML, Mesinkovsk NA. Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. J Drugs Dermatol. 2019 Jan 1;18(1):9-16. PMID: 30681787.
- Dobke MK, Dibernardo B, Thompson RC, Usal H. Assessment of biomechanical skin properties: is cellulitic skin different? Aesthet Surg J. 2002 May;22(3):260-6. doi: 10.1067/maj.2002.124711. PMID: 19331978.
- Jafari H, Lista A, Siekapen MM, Ghaffari-Bohlouli P, Nie L, Alimoradi H, Shavandi A. Fish Collagen: Extraction, Characterization, and Applications for Biomaterials Engineering. Polymers. 2020; 12(10):2230. https://doi.org/10.3390/polym12102230
- Proksch E, Schunck M, Zague V, Segger D, Degwert J, Oesser S: Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal matrix synthesis. Skin Pharmacol Physiol 2014;27:113–119
od 119 zł
klientów
bezpieczeństwa