Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-1280x200 auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-400x200

Blog Aura Herbals

Nadmiar kolagenu to objaw choroby - twardziny układowej, którą należy leczyć pod kontrolą lekarza
Zdrowie i suplementacja

Nadmiar kolagenu – objawy, przyczyny, skutki

autor: Nina Wawryszuk

Nadmiar kolagenu w organizmie to objaw twardziny układowej – tajemniczej i nie do końca zrozumianej choroby.

A co jeśli będziesz stosował nadmierne ilości suplementów kolagenowych – czy to może mieć konsekwencje? Wyjaśnię Ci wspólnie z magister farmacji Zofią Winczewską.

Czym jest nadmiar kolagenu?

Nadmiar kolagenu w organizmie to stan, gdy występuje nadmierne gromadzenie się kolagenu w tkankach i ilość tego białka przekracza potrzeby fizjologiczne organizmu. Jest to m.in. objaw twardziny układowej (sklerodermii), rzadkiej choroby powodowanej przez nadmierne gromadzenie się kolagenu w tkankach.

Twardzinie układowej towarzyszy nadmierna produkcja kolagenu w organizmie i zgrubienie skóry

Twardzina objawia się m.in. twardnieniem i zgrubieniem skóry, blednięciem palców (objaw Raynauda), obrzękiem tkanek i uczuciem „za ciasnej” skóry. Badania in vitro sugerują, że skóra osób chorych na twardzinę układową zawiera nawet 2,5 razy więcej kolagenu i 3 razy więcej fibronektyny (białka w macierzy pozakomórkowej), niż zdrowa skóra.

Nadmiar kolagenu może powodować powstawanie bliznowców (keloidów) u osób ze skłonnościami do ich powstawania. To charakterystyczne narośla, pojawiające się w miejscu przerwania ciągłości skóry. Powstają gdy fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu tworzące bliznę, namnażają się miejscowo zbyt intensywnie.

Zobacz też:

O nadmiarze kolagenu możemy mówić także, gdy stosowane są zbyt wysokie porcje dzienne kolagenu z suplementów diety przez dłuższy czas. To może powodować nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, bóle głowy i brzucha, kołatanie serca, osłabienie, ale nie są one związane z nadmiarem kolagenu jako składnika, a raczej nadmiarem innych składników aktywnych czy składników dodatkowych (np. słodzików).

Ważne: Nadmierna suplementacja kolagenu i spożywanie produktów bogatych w kolagen nie powoduje rozwoju twardziny układowej. Jednak należy zachować ostrożność podczas suplementacji!

Nadmiar kolagenu ma różne przyczyny i objawia się inaczej u każdej osoby

Objawy nadmiaru kolagenu w organizmie

Objawy nadmiaru kolagenu w organizmie to: zgrubienie i stwardnienie skóry, mrowienie lub drętwienie palców u rąk i nóg, kamienie nerkowe, bóle stawów, nudności, zgaga, wzdęcia, zaparcia, kołatanie serca oraz uczucie za ciasnej skóry.

Kolagen to białko, które naturalnie występuje w Twoim organizmie. Nadmiar jest objawem choroby, ale należy także mówić o nadmiarze w kontekście nadużywania suplementów diety z kolagenem, które zawierają także inne składniki aktywne, które można przedawkować – np. popularną witaminę Adodaje magister farmacji Zofia Winczewska.

Uważaj – z suplementacją trzeba ostrożnie. Czasem „chcesz dobrze” – zamiast 2,5 g kolagenu chcesz przyjąć 5 g, więc stosujesz dwie porcje dzienne. O ile kolagen to po prostu białko, z którym organizm sobie „poradzi”, to suplementy kolagenowe mogą zawierać np. witaminę C, której nadmiar może powodować biegunkę.

Przyczyny nadmiaru kolagenu

Przyczyny nadmiaru kolagenu w organizmie to: choroby autoimmunologiczne (np. twardzina układowa) lub genetyczne mutacje prowadzące do zaburzeń w strukturze, funkcji i produkcji kolagenu. Istnieją również predyspozycje genetyczne do nadmiernej produkcji kolagenu podczas gojenia się ran (keloidy).

Nadmiar kolagenu w organizmie, gdy jego produkcja jest zaburzona, występuje rzadko i najczęściej jest objawem choroby. Suplementacją nie doprowadzimy do przedawkowania kolagenu, ale możemy wywołać nieprzyjemne dolegliwości takie jak nudności czy wymioty.

Skutki nadmiaru kolagenu w organizmie

Skutki nadmiaru kolagenu spowodowane jego zaburzoną syntezą w organizmie to: tendencja do bliznowców (keloidów), kumulacja kolagenu w narządach wewnętrznych, twardnienie skóry, mrowienie lub drętwienie palców, obrzęki i uczucie za ciasnej skóry.

Marskość wątroby to choroba związana z jej nadmiernym bliznowaceniem. Gdy włókna kolagenowe zaczynają zajmować coraz większą część tego organu, maleje w nim liczba aktywnych komórek – hepatocytów – co stwarza to ryzyko niewydolności tego narządudodaje magister farmacji Zofia Winczewska.

Nadmiar kolagenu spowodowany stosowaniem zbyt dużych ilości suplementów diety z kolagenem objawia się najczęściej dolegliwościami ze strony układu pokarmowego: nudnościami, wymiotami, biegunką, zaparciami, zgagą.

Nadmiar kolagenu w stawach – co musisz wiedzieć?

Nadmiar kolagenu w stawach to objaw zlokalizowanej twardziny. Ten rodzaj twardziny może być błędnie diagnozowany jako reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) lub inne schorzenia. Wiele chorób autoimmunologicznych ma podobny przebieg, w których obserwuje się sztywność i obrzęk stawów.

Obrzęk nie dotyczy tylko stawów lub kostek, ale i cała dłoń oraz palec mogą wyglądać na opuchnięte, spuchnięte, tkliwe. Zaciskanie pięści, wiązanie butów i zapinanie guzików może być trudne do wykonania. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, udaj się do lekarza.

Zobacz też:

Czy kolagen można przedawkować?

Nie, nie da się przedawkować kolagenu jako składnika aktywnego z suplementów diety lub z pożywienia, gdyż jest to białko, które po spożyciu zostaje rozłożone na aminokwasy i wykorzystane przez organizm do m.in. budowania tkanek – wyjaśnia magister farmacji Zofia Winczewska.

Zobacz też:

Podsumowanie

  • Kolagen to białko strukturalne, które po spożyciu zostaje rozłożone na aminokwasy – niezbędne m.in. do budowania i regeneracji tkanek.
  • Nadmiar kolagenu to stan, gdy jego synteza jest zaburzona. Jest to objaw choroby – twardziny układowej.
  • Stosowanie suplementów z kolagenem nie wywołuje twardziny układowej.
  • Objawy nadmiaru kolagenu to m.in. twardnienie i zgrubienie skóry, uczucie za ciasnej skóry i mrowienie palców.
  • Stosowanie nadmiernych ilości suplementów diety z kolagenem może powodować przedawkowanie innych składników aktywnych (np. witamin) lub pozostałych składników (np. słodzików).

Bibliografia

  1. Elango J, Zamora-Ledezma C, Ge B, Hou C, Pan Z, Bao B, Pérez Albacete Martínez C, Granero Marín JM, de Val JEMS, Bao C, Wu W. Paradoxical Duel Role of Collagen in Rheumatoid Arthritis: Cause of Inflammation and Treatment. Bioengineering (Basel). 2022 Jul 15;9(7):321. doi: 10.3390/bioengineering9070321. PMID: 35877372; PMCID: PMC9311863.
  2. Overwier of Sclerodermia, National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Disease, https://www.niams.nih.gov/health-topics/scleroderma
  3. Odonwodo A, Badri T, Hariz A. Scleroderma (Archived). 2023 Jul 31. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–. PMID: 30726020.
  4. Perlish JS, Lemlich G, Fleischmajer R. Identification of collagen fibrils in scleroderma skin. J Invest Dermatol. 1988 Jan;90(1):48-54. doi: 10.1111/1523-1747.ep12462561. PMID: 3335789.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!