Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Zdrowie i suplementacja

Kolagen do picia: efekty + jak wpływa na skórę i stawy?

autor: Nina Wawryszuk

„Młodość w płynie” – tak niektórzy określają suplementy diety z kolagenem do picia. Od butelek i shotów, po puszki i saszetki z proszkiem.

Jeśli szukasz kolagenu dla siebie, bo doszły Cię słuchy, że kolagen do picia może pomóc Ci przedłużyć młodość – świetnie trafiłeś. W tym artykule wyjaśnię Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tej formie kolagenu.

Kolagen do picia – co to jest?

Kolagen do picia to suplement diety zawierający hydrolizowane białka kolagenowe (peptydy) w płynnej formie, która ułatwia ich absorpcję w jelitach. Kolagen w płynie lub w proszku do rozpuszczenia w wodzie, stosowany przez 8–12 tygodni może korzystnie wpłynąć na skórę, włosy, paznokcie i stawy.

Badania kliniczne z udziałem dorosłych kobiet i mężczyzn w różnym wieku sugerują, że kolagen może poprawiać nawilżenie, elastyczność i wygląd skóry, wzmacniać paznokcie i przyspieszać ich wzrost oraz może być wsparciem w niektórych dolegliwościach związanych ze stawami.

Z badań klinicznych wiemy również, że efekty suplementacji zależą od rodzaju stosowanego preparatu (kolagen wołowy, kolagen rybi czy kolagen drobiowy), porcji dziennej, czasu stosowania, zdrowia i stylu życia badanych.

Kolagen w płynie

Kolagen w płynie – wbrew pozorom – może występować w kilku formach. Możesz wybierać między nimi, dopasowując sposób suplementacji do własnych preferencji i wygody.

Płynny kolagen

Kolagen w formie płynnej możesz kupić w szklanych lub plastikowych butelkach o pojemności 250 do 1000 ml. Zawierają około 15-30 porcji dziennych, najczęściej od 500 mg do 15 000 mg kolagenu. Taką formę można spożywać bezpośrednio lub dodawać do wody, innych napojów, a także posiłków takich jak koktajle czy smoothie.

Płynny kolagen możesz kupić w naturalnych, owocowych lub słodkich smakach. Zwracaj uwagę na skład i postaw na naturalne barwniki, aromaty, zamiast tych sztucznych.

Kolagen shot

Shoty to buteleczki (30 ml – 250 ml) z jedną dzienną porcją – zazwyczaj zawierają od 2 500 mg do 5 000 mg kolagenu. Najczęściej występują w owocowych smakach, są także dostępne wersje gazowane. Shoty są wygodne i proste w użyciu – zabierzesz je ze sobą wszędzie i nie wymagają przygotowania.

Kolagen w saszetkach

Kolagen możesz kupić także w saszetkach, w których umieszczony jest proszek. Proszek z kolagenem trzeba dodać do wody, mleka czy innego napoju i dobrze wymieszać, aby nie było grudek. Warto mieć do tego frotter (spieniacz). Zazwyczaj taki kolagen zawiera od 2500 mg do 12 000 mg kolagenu.

Proszek nadaje się także jako dodatek do smoothie, koktajlów, owsianek czy dressingów. Fajnie wzbogaca posiłek i w smaczny sposób dostarcza organizmowi kolagenu. Kolagen w saszetkach możesz kupić pojedynczo lub od razu 30 sztuk.

Kolagen w proszku

Proszek z kolagenem kupisz także w opakowaniach – tubach lub pojemnikach. Zazwyczaj mają dołączoną miarkę do precyzyjnego odmierzania porcji dziennej, która zazwyczaj wynosi 2500 mg – 15 000 mg. Kolagen w proszku wystarcza na 15-30 dni.

Do wyboru masz zarówno wersje smakowe, jak i neutralne. Nadają się do dodawania do różnych posiłków – niektóre z nich są dedykowane do kawy lub zawierają liofilizowane owoce dla wzbogacenia smaku.

Kolagen do picia czy w tabletkach?

Dobierz produkt do swoich preferencji. Zarówno kolagen do picia, jak i kolagen w tabletkach (a dokładniej – w kapsułkach) dostarczy Ci białka młodości. Kolagen w płynnej formie wchłonie się szybciej, niż w kapsułkach i zazwyczaj zawiera wyższą porcję dzienną.

Dla porównania – aby spożyć dzienną porcję 5000 mg, wystarczy Ci jedna saszetka lub miarka proszku, ale żeby taką ilość pokryć z kapsułek, niekiedy musisz spożyć aż 6–8 sztuk. Nie jest to rozwiązanie dla osób, które mają problem z łykaniem kapsułek. Z drugiej strony taka forma jest wygodna i nie wymaga przygotowania.

Wybór należy do Ciebie – przede wszystkim forma ma sprzyjać systematyczności, bo to ona jest kluczowa w suplementacji kolagenem.

Kolagen do picia efekty

Liczne badania kliniczne sugerują, że systematyczne spożywanie kolagenu przez 8–12 tygodni w porcji dziennej 2500 mg – 15 000 mg może poprawić jędrność, elastyczność i poziom nawilżenia skóry, wzmocnić paznokcie oraz wspierać osoby aktywne fizycznie, które stale eksploatują układ ruchu.

Czego dokładnie możemy dowiedzieć się z badań klinicznych o kolagenie?

Kolagen na skórę

Obszerna metaanaliza opublikowana z 2021 roku w International Journal of Dermatology obejmowała 19 badań z łącznie 1125 uczestnikami. Badanymi były głównie kobiety (95%) w wieku 20–70 lat.

W metaanalizie wykazano korzystne efekty suplementacji hydrolizowanym kolagenem w porównaniu z placebo pod względem nawilżenia, elastyczności i zmarszczek. Wyniki dotyczące poprawy nawilżenia i elastyczności zostały również potwierdzone w metaanalizie podgrup.

Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że przyjmowanie hydrolizowanego kolagenu:

 • jest skuteczne w opóźnianiu starzenia się skóry,
 • redukuje głębokość i widoczność zmarszczek,
 • poprawia elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry,
 • redukuje widoczność cellulitu.

Hydrolizowany kolagen oznacza, że cząsteczki kolagenu zostały rozbite na jeszcze mniejsze cząsteczki – peptydy – które szybciej i efektywniej wchłaniają się do krwiobiegu wyjaśnia magister farmacji Zofia Winczewska.

Zobacz też: Kolagen na skórę – efekty

Kolagen na włosy i paznokcie

Kolagen poprawia nawilżenie skóry głowy – a zdrowy skalp to lepszy wzrost włosów. Twoje włosy są zbudowane z keratyny, a keratyna powstaje z m.in. proliny i lizyny, które są składową kolagenu.

Paznokcie również zbudowane są keratyny, więc pośrednio kolagen jest także ich budulcem. Najlepiej udokumentowane badanie o wpływie kolagenu na paznokcie pochodzi z 2017 roku. W badaniu grupa kobiet w wieku 26–50 lat przyjmowała 2 500 g hydrolizowanego kolagenu dziennie przez pół roku.

Wyniki prezentowały się następująco:

 • U niektórych kobiety zauważono zmniejszenie nieregularności krawędzi paznokci.
 • Tempo wzrostu paznokci poprawiło się o 12%.
 • Częstotliwość łamania się paznokci zmalała o 42%.
 • 80% kobiet zgodziło się, że stosowanie hydrolizowanego kolagenu poprawiło wygląd paznokci i są usatysfakcjonowane efektami.

Brakuje badań klinicznych, które sprawdzałyby wpływ hydrolizowanego kolagenu na porost włosów lub redukcję ich wypadania. Dotychczasowo powstało jedynie badanie in vivo na myszach oraz badanie z udziałem mężczyzn o cienkich włosach – jednak stosowali on złożony suplement z kolagenem, a nie kolagen jako monoskładnik.

Patrząc na tzw. dowody anegdotyczne, stosowanie kolagenu powoduje u niektórych osób poprawę kondycji włosów, ograniczenie wypadania i pojawienie się baby hair.

Kolagen na stawy, mięśnie i kości

Kolagen typu 2 stanowi 90% struktury chrząstki stawowej. Odpowiada za elastyczność, wytrzymałość i ruchomość stawów oraz płynność ruchów. Kolagen to białko, które bierze udział w produkcji mazi stawowej, co zmniejsza tarcie w stawach.

W 2023 roku opublikowano przegląd dotychczasowych badań klinicznych nad wpływem stosowania różnych rodzajów kolagenu na stawy i związane z nimi dolegliwości.

Różne badania wykazały, że stosowanie hydrolizowanego kolagenu:

 • stymuluje wytwarzanie cząsteczek macierzy pozakomórkowej (takich jak kolagen typu II),
 • indukuje rozrastanie i różnicowanie chondrocytów (komórek tkanki chrzęstnej),
 • zwiększa aktywność osteoblastów (komórek tworzących kości),
 • zmniejsza aktywność osteoklastów (komórek tkanki kostnej, które powodują jej niszczenie i rozkładanie).

Autorzy wskazują, że kolagen może promować naprawę chrząstki, działając ochronnie na chrząstkę stawową w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Kolagen nadaje kościom strukturę, zwiększa ich gęstość i wzmacnia je. W badaniach klinicznych wykazano, że suplementacja hydrolizowanego kolagenu może ograniczyć degradację kości u kobiet po menopauzie.

Kolagen odgrywa także rolę w utrzymaniu siły i wytrzymałości mięśni i może wspierać ich powysiłkową regenerację. Badania kliniczne z udziałem seniorów sugerują, że suplementacja hydrolizowanego kolagenu może zwiększyć masę mięśniową u osób z sarkopenią (utrata mięśni związana z wiekiem).

Jaki kolagen do picia wybrać?

Każdy ranking kolagenu otwiera hydrolizowana forma kolagenu (czyli kolagen w formie peptydów) – taki kolagen szybko i skutecznie wchłania się do krwiobiegu. Jeśli zastanawiasz się, co jest lepsze: kolagen rybi czy wołowy, niektóre prace naukowców wskazują, że to kolagen rybi (inaczej: kolagen morski, kolagen norweski, marine collagen) wchłania się lepiej niż kolagen pochodzący z bydła.

Warto wybierać markowe surowce kolagenu np. (Collagen HM, Naticol), ponieważ ich producenci dzielą się informacjami, skąd pozyskują kolagen, jak wygląda proces i standardy produkcji.

Ważna jest także porcja dzienna i tutaj wskazówką są liczne analizy badań klinicznych z udziałem ludzi. Można z nich wnioskować, że minimalna ilość to 2500 mg (2,5 g) kolagenu dziennie przez 3 miesiące.

Magister farmacji Zofia Winczewska dodaje:

Suplementacja kolagenem jest uznawana za bezpieczną, jednak większość badań analizowała jego działanie przez okres 3 miesięcznej obserwacji. Warto zatem robić przerwy w suplementacji, zwłaszczazwłaszcza że według jednego z badań efekty suplementacji kolagenem mogą utrzymywać się przez kolejne 2 miesiące. Jeśli nasza kolagenowa suplementacja ma mieć wymiar długofalowy warto omówić to z lekarzem bądź farmaceutą, aby interwencja była skuteczna, ale i bezpieczna.

Bardzo ważne, aby wybrać kolagen z etykietą clean label, co oznacza, że suplement diety zawiera czysty skład, bez zbędnych dodatków jak np. konserwanty, cukry czy wzmacniacze smaku. Zwracaj także uwagę na to, czy producent udostępnia wyniki badań laboratoryjnych, które potwierdzają zawartość składu i to, że jest wolny od zanieczyszczeń (np. metali ciężkich).

Zobacz też: Tipy: Jak wybrać dobry suplement diety?

Kolagen – dawkowanie

Dawkowanie kolagenu zależy od danego suplementu diety, ale zazwyczaj stosuje się od 2500 mg do 15 000 mg dziennie. Pamiętaj, aby przyjmować go codziennie, nie dorywczo, ponieważ tylko systematyczne picie kolagenu może przynieść efekty.

Kolagen rano czy wieczorem?

Kolagen do picia można stosować zarówno rano, jak i wieczorem, ponieważ pora dnia nie ma znaczenia. Jednak jeśli masz tzw. wrażliwy żołądek, nie pij go na czczo, by go nie podrażnić.

Zobacz też:

Kolagen do picia – czy warto?

Tak, warto stosować kolagen do picia przez co najmniej 12 tygodni, ponieważ liczne badania kliniczne sugerują jego korzystny wpływ po takim czasie na m.in. stan skóry, paznokci czy stawów. Suplementacja kolagenu jest zazwyczaj bezpieczna i dobrze tolerowana.

Polecam Ci spróbować białka młodości w płynie i na bieżąco śledzić swoje efekty – wykonaj zdjęcie problematycznych miejsc (np. zmarszczki na czole, zakola czy stan płytki paznokci) i porównaj po 4,8 i 12 tygodniach codziennej suplementacji. To ciekawe doświadczenie.

Kolagen do picia skutki uboczne

Suplementacja kolagenu jest zazwyczaj bezpieczna i dobrze tolerowana, a skutki uboczne występują rzadko. Zwróć jednak uwagę na substancje i składniki dodatkowe w danym suplemencie diety z kolagenem oraz możliwość wystąpienia alergii (np. na skorupiaki).

Zobacz też:

Podsumowanie

 • Kolagen do picia to suplement diety zawierający hydrolizowany kolagen w formie peptydów o niskiej masie cząsteczkowej.
 • Kolagen do picia możesz kupić w płynie lub jako proszek, który należy dodać do wody.
 • Badania kliniczne sugerują, że stosowanie hydrolizowanego kolagenu może korzystnie wpłynąć na stan skóry, paznokci i układu ruchu.
 • Kup wysokiej jakości kolagen z dobrym składem, aby dostarczać organizmowi tylko tego, czego Ci trzeba – bez zbędnych dodatków.
 • Sprawdź efekty u siebie – monitoruj za pomocą zdjęć co kilka tygodni stan skóry, włosów i paznokci.

Bibliografia

 1. Ablon G. A 6-month, randomized, double-blind, placebo-controlled study evaluating the ability of a marine complex supplement to promote hair growth in men with thinning hair. J Cosmet Dermatol. 2016 Dec;15(4):358-366. doi: 10.1111/jocd.12265. Epub 2016 Aug 9. PMID: 27506633.
 2. Campos LD, Santos Junior VA, Pimentel JD, Carregã GLF, Cazarin CBB. Collagen supplementation in skin and orthopedic diseases: A review of the literature. Heliyon. 2023 Mar 28;9(4):e14961. doi: 10.1016/j.heliyon.2023.e14961. PMID: 37064452; PMCID: PMC10102402.
 3. de Miranda RB, Weimer P, Rossi RC. Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis. Int J Dermatol. 2021 Dec;60(12):1449-1461. doi: 10.1111/ijd.15518. Epub 2021 Mar 20. PMID: 33742704.
 4. Dewi DAR, Arimuko A, Norawati L, Yenny SW, Setiasih NL, Perdiyana A, Arkania N, Nadhira F, Wiliantari N. Exploring the Impact of Hydrolyzed Collagen Oral Supplementation on Skin Rejuvenation: A Systematic Review and Meta-Analysis. Cureus. 2023 Dec 9;15(12):e50231. doi: 10.7759/cureus.50231. PMID: 38192916; PMCID: PMC10773595.
 5. Hwang SB, Park HJ, Lee BH. Hair-Growth-Promoting Effects of the Fish Collagen Peptide in Human Dermal Papilla Cells and C57BL/6 Mice Modulating Wnt/β-Catenin and BMP Signaling Pathways. Int J Mol Sci. 2022 Oct 7;23(19):11904. doi: 10.3390/ijms231911904. PMID: 36233206; PMCID: PMC9569759.
 6. Jafari H, Lista A, Siekapen MM, Ghaffari-Bohlouli P, Nie L, Alimoradi H, Shavandi A. Fish Collagen: Extraction, Characterization, and Applications for Biomaterials Engineering. Polymers. 2020; 12(10):2230. https://doi.org/10.3390/polym12102230Kim
 7. Y, Lee JO, Lee JM, Lee MH, Kim HM, Chung HC, Kim DU, Lee JH, Kim BJ. Low Molecular Weight Collagen Peptide (LMWCP) Promotes Hair Growth by Activating the Wnt/GSK-3β/β-Catenin Signaling Pathway. J Microbiol Biotechnol. 2024 Jan 28;34(1):17-28. doi: 10.4014/jmb.2308.08013. Epub 2023 Sep 30. PMID: 37830229; PMCID: PMC10840484.
 8. Khan, S.B.; Qian, Z.-J.; Ryu, B.; Kim, S.-K. Isolation and biochemical characterization of collagens from seaweed pipefish, Syngnathus schlegeli. Biotechnol. Bioprocess Eng. 2009, 14, 436–442
 9. König D, Oesser S, Scharla S, Zdzieblik D, Gollhofer A. Specific Collagen Peptides Improve Bone Mineral Density and Bone Markers in Postmenopausal Women-A Randomized Controlled Study. Nutrients. 2018 Jan 16;10(1):97. doi: 10.3390/nu10010097. PMID: 29337906; PMCID: PMC5793325.
 10. Viguet-Carrin S, Garnero P, Delmas PD. The role of collagen in bone strength. Osteoporos Int. 2006;17(3):319-36. doi: 10.1007/s00198-005-2035-9. Epub 2005 Dec 9. PMID: 16341622.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!