Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Zdrowie i suplementacja

Co niszczy kolagen w organizmie? Zapobieganie utracie kolagenu

autor: Dominika Leśnikowska

Kolagen jest najważniejszym białkiem strukturalnym organizmu. Dzięki niemu skóra ma odpowiednią elastyczność, napięcie i sprężystość. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania skóry oraz innych narządów i funkcji ustroju człowieka. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego warto dbać o poziom kolagenu. Zobacz, jak zapobiegać jego utracie.

Kolagen – dlaczego go tracimy?

Kolagen, oprócz znaczącego działania na skórę, odgrywa również ważną rolę w funkcjonowaniu innych narządów i tkanek. Wspomaga pracę układu odpornościowego, wzmacnia włosy i poprawia ich kondycję oraz wspomaga stawy i kości.

Kolagen występuje w różnych odmianach, które różnią się od siebie strukturą i miejscem występowania. W organizmie człowieka najwięcej jest kolagenu typu I, zlokalizowanego w skórze i ścięgnach.

Po ok. 26 roku życia zaczyna się proces utraty przez organizm zdolności do wytwarzania kolagenu. Oprócz wieku, na syntezę kolagenu niekorzystnie mogą wpływać:

 • nadmiar wolnych rodników w organizmie,
 • promieniowanie UV,
 • brak witamin i minerałów w organizmie (głównie witaminy A, C, E oraz miedzi)
 • stres i choroby,
 • toksyny,
 • zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura.

Objawy ubytku kolagenu ze skóry

Kolagen, dzięki swoim właściwościom pozytywnie wpływa na kondycję skóry. Jednak z wiekiem  zdolność do syntezy kolagenu maleje, a włókna kolagenowe słabną i ulegają rozpadowi. Kiedy kondycja skóry się pogarsza, uwidacznia się to w następujący sposób:

 • zmniejsza się elastyczność i jędrność skóry,
 • uwidaczniają się zmarszczki i bruzdy,
 • skóra staje się bardzo sucha.

Obniżenie poziomu kolagenu w organizmie skutkuje również problemami z widzeniem, osłabieniem i wypadaniem włosów, zwiększeniem kruchości kości i podatności na złamania.

Jak zapobiec utracie kolagenu?

Starzenie się skóry to naturalny i nieunikniony etap. Mamy jednak wpływ na kilka czynników wspomagających dobrą kondycję skóry. Sprawdź, co możesz zrobić, aby jak najdłużej zachować młody wygląd skóry.

Odpowiednia pielęgnacja

Zadbaj o pielęgnację dostosowaną do Twojego typu skóry. Dobierz odpowiednie kosmetyki i staraj się wykonywać wszystkie etapy pielęgnacji z największą starannością. Na co zwrócić uwagę?

 • Zawsze rób dokładny demakijaż przed snem, a rano używaj lekkiej pianki lub żelu do mycia twarzy.
 • Na akcesoriach do makijażu takich jak gąbeczki czy pędzle, łatwo zbierają się bakterie. Pamiętaj o systematycznym ich czyszczeniu.
 • Nie używaj zbyt gorącej ani zbyt zimnej wody do mycia twarzy.
 • Wybieraj kosmetyki o dobrym, jak najbardziej naturalnym składzie.
 • Przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych zwracaj uwagę na składniki aktywne, takie jak witaminy, kwas hialuronowy czy koenzym Q10.
 • Używaj kremów z filtrem SPF, nawet zimą.

Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja, dostosowana do typu cery.

Jakie witaminy są dobre dla skóry?

Przy wyborze kremu czy serum warto zwrócić uwagę na skład, a w szczególności, czy kosmetyk zawiera witaminy A, E i C.

Witamina A chroni skórę przed utratą wody oraz przyspiesza regenerację naskórka.

Witamina E, czyli “witamina młodości” pomaga walczyć z objawami starzenia się skóry i pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek.

Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i jest silnym przeciwutleniaczem.

Chcesz mieć zdrową i promienną cerę? Wprowadź zdrowe nawyki!

 1. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty zawierające powyższe witaminy, kolagen i antyoksydanty.
 2. Staraj się unikać stresu i naucz się radzić sobie z jego skutkami.
 3. Uprawiaj regularnie aktywność fizyczną.
 4. Wysypiaj się. Zaleca się od 7 do 9 h snu w ciągu doby.
 5. Staraj się się wypijać min. 1,5 l wody dziennie.

Jak odbudować utracony kolagen?

Jedząc produkty spożywcze zawierające kolagen, niestety nie dostarczysz swojemu organizmowi wystarczającej ilości tego białka, ze względu na niską jego zawartość. Oczywiście warto spożywać takie produkty, ponieważ są bogate w inne cenne składniki, takie jak witaminy czy minerały.

Artykuły spożywcze zawierające kolagen to:

 • ryby,
 • zielone warzywa liściaste,
 • galaretki,
 • produkty pełnoziarniste.

Niedobory kolagenu możesz uzupełnić włączając preparaty zawierające naturalny kolagen rybi. Wybierając produkty wysokiej jakości masz pewność, że kolagen będzie dobrze przyswajalny, a co za tym idzie – efekty będą szybsze i bardziej widoczne. Masz również kontrolę nad ilością dostarczanego kolagenu.

Przy wyborze preparatu zwróć uwagę na tabelę składników aktywnych i wybierz taki, który ma odpowiednią dla Ciebie zawartość kolagenu w dziennej porcji. Sprawdź, czy zawiera również inne cenne składniki, zwłaszcza witaminę C, która bierze udział w syntezie kolagenu.

Pobudzanie skóry do produkcji kolagenu – sprawdzone sposoby

Czy da się zmusić skórę do produkcji kolagenu? Istnieje wiele zabiegów medycyny estetycznej, które stymulują tkanki do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Przykładem takiego zabiegu jest mezoterapia igłowa, w trakcie której dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia skóry poprzez nakłuwanie.

Ten i inne zabiegi, jak np. fale radiowe czy laser frakcyjny powodują przebudowę i zagęszczenie skóry oraz lepsze usieciowienie kolagenem.

Aby zaktywizować skórę do produkcji kolagenu warto również podjąć pewne działania samodzielnie. W celu pobudzenia tkanek wykonuj regularnie powolny i intensywny masaży twarzy. Nie tylko pomoże Ci się odprężyć i zmniejszyć napięcie, ale również wspomoże regenerację skóry i przyczyni się do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny.

Nie zapominaj o diecie bogatej w składniki, które zawierają witaminę C.

Do przeciwdziałania procesom starzenia się skóry trzeba podejść holistycznie. Nie tylko odpowiednia pielęgnacja, właściwa dla określonego typu cery jest ważna. Zdrowa dieta, ruch, dostarczanie składników dobroczynnych dla skóry są tak samo istotne. Aby zobaczyć efekty i utrzymać zdrowy wygląd warto działać systematycznie i różnymi narzędziami.

Bibliografia

 1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Farmakoterapia, 2019, nr 11, s. 6-10.
 2. Czubak K.A., Żbikowska H.M., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, 2014, Annales Academiae Medicae Silesiensis, nr 4, s.245-254.
 3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i Kosmetologia, 2012, 2(1), s.14-20.
 4. Nowacka K., Cenny kolagen – zabiegi i składniki aktywne, które stymulują jego produkcję, https://nowacka.com.pl/images/media/kolagen_k_nowacka.pdf

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!