Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

cheerful pretty woman in white dress nature trees summer. High quality photo
Zdrowie i suplementacja

Kolagen na skórę – jak działa?

autor: Nina Wawryszuk

Skóra to największy narząd w Twoim organizmie. I ten najbardziej widoczny. Dlatego też tak bardzo chcemy opóźnić oznaki starzenia się skóry. Jednym ze sposobów jest stosowanie suplementów diety z kolagenem.

Kolagen na skórę

Tkanka łączna skóry składa się głównie z kolagenu i elastyny. Kolagen stanowi nawet 80% suchej masy skóry i nadaje skórze właściwej mechaniczną oraz strukturalną integralność. Po 25. roku życia zaczyna maleć naturalna produkcja kolagenu w organizmie, co wpływa na pogorszenie stanu cery i skóry.

Rocznie ubywa Ci ok. 1–1,5% kolagenu, a proces ten znacznie przyspiesza po menopauzie. Ubytki kolagenu widać na skórze – staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki i linie mimiczne, traci sprężystość i spada poziom nawilżenia, a cellulit może być bardziej widoczny.

Badania kliniczne sugerują, że suplementacja hydrolizowanego kolagenu może uzupełnić niedobór kolagenu w skórze i poprawić jej wygląd. Doustne stosowanie kolagenu jest efektywniejsze niż zewnętrzna aplikacja kolagenu w postaci kosmetyku.

Jak działa kolagen na skórę?

Suplementowany kolagen działa w ten sposób, że aktywizuje wszystkie fibroblasty do endogennej syntezy kolagenu. W ten sposób zasoby kolagenu w skórze, tkance łącznej czy stawach zostaje stopniowo uzupełniany.

Kolagen to ważne białko budulcowe, które zapewnia skórze integralność, elastyczność i jędrność. Kolagen ma właściwości higroskopijne (zdolność do wiązania wody), co wpływa na utrzymanie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Ponadto „białko młodości” stymuluje fibroblasty (komórki tkanki łącznej) do wytwarzania ważnych składników macierzy pozakomórkowej (np. elastyny), które zapewniają skórze właściwej prawidłową strukturę i elastyczność.

Młoda skóra, zasobna w kolagen, jest napięta, jędrna, a zmarszczki czy linie mimiczne nie są tak widoczne. Gdy wraz z wiekiem zaczyna ubywać kolagenu, najpierw widać to po skórze ciała i twarzy.

Kolagen w kosmetykach nie działa

Stosowanie kolagenu na skórę (kolagen w kremie, serum czy żelu) nie uzupełnia tego białka w skórze właściwej i nie powoduje spłycenia zmarszczek czy poprawy elastyczności. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki kolagenu z kosmetyku są znacznie większe niż otwory w skórze – dosłownie „nie przecisną się” do skóry właściwej.

Nie oznacza to, że kolagen-kosmetyk jest bezużyteczny. Stosowanie kolagenu na skórę tworzy na niej warstwę okluzyjną, co zapobiega ucieczce wody oraz daje uczucie nawilżenia i miękkości.

Kolagen na skórę – efekty

Badania kliniczne sugerują, że doustne stosowanie już 2500 mg hydrolizowanego kolagenu przez 8–12 tygodni zmniejsza głębokość zmarszczek i linii mimicznych, poprawia elastyczność skóry i zwiększa jej poziom nawilżenia, a efekty utrzymują się jeszcze kilka tygodni po zaprzestaniu suplementacji.

Obszerny przegląd badań opublikowany w 2021 roku w International Journal of Dermatology obejmowała 19 prac z łącznie 1125 uczestnikami. Badanymi były kobiety (95%) w wieku 20–70 lat.

Przegląd wykazał korzystne efekty suplementacji hydrolizowanym kolagenem w porównaniu z placebo pod względem nawilżenia, elastyczności i głębokości zmarszczek. Wyniki dotyczące poprawy nawilżenia i elastyczności zostały również potwierdzone w metaanalizie podgrup.

Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że przyjmowanie hydrolizowanego kolagenu:

 • jest skuteczne w opóźnianiu starzenia się skóry,
 • redukuje głębokość i widoczność zmarszczek,
 • poprawia elastyczność, jędrność i nawilżenie skóry,
 • redukuje widoczność cellulitu.

Hydrolizowany kolagen oznacza, że cząsteczki kolagenu zostały rozbite na jeszcze mniejsze cząsteczki, czyli peptydy, które szybciej i efektywniej wchłaniają się do krwiobiegu – wyjaśnia magister farmacji Zofia Winczewska.

Jaki kolagen na skórę jest najlepszy?

Najlepszy kolagen na skórę to hydrolizowany kolagen typu I i III. Proces hydrolizy rozbija kolagen na mniejsze cząsteczki (peptydy), które skutecznie i szybko wchłaniają się do krwiobiegu. Kolagen typu I i III to najobficiej występujące typy kolagenu w organizmie (stanowią kolejno 90% i 5–20%).

Kolagen rybi czy wołowy? Oba źródła mogą pomóc uzupełnić kolagen w organizmie, a niektóre prace naukowców wskazują, że kolagen rybi (kolagen morski, norweski lub marine collagen) ze względu na strukturalne podobieństwo do kolagenu ludzkiego może być lepiej przyswajalny.

Jaka forma kolagenu jest najlepsza? Do wyboru masz:

 • kolagen do picia w proszku,
 • kolagen w płynie,
 • kolagen w tabletkach (kapsułkach).

Wybierz formę do swoich preferencji. Kolagen w formie płynnej (kolagen shot, kolagen w saszetkach czy pudełku z proszkiem do wymieszania z wodą) będzie się przyswajał szybciej i może stanowić ciekawy dodatek smakowy do posiłków.

Kolagen w kapsułkach to szybka suplementacja, ale wymaga niekiedy łykania 6–8 sztuk, aby pokryć porcję dzienną. Wybór należy do Ciebie – przede wszystkim forma ma sprzyjać systematyczności, bo to ona jest kluczowa w suplementacji kolagenem.

Po jakim czasie działa kolagen na skórę?

Badania kliniczne sugerują, że kolagen działa na skórę po 8–12 tygodniach codziennej suplementacji 2,5–5 g hydrolizowanego kolagenu. Kolagen potrzebuje czasu, aby uzupełnić jego braki w organizmie, a skóra przejść swój cykl odnowy.

Efekty warto śledzić robiąc sobie kontrolne zdjęcia przed, w trakcie i po suplementacji. Najlepiej uwiecznić problematyczne miejsca (np. zmarszczki na czole czy kurze łapki) w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i powtarzać je co 4,8 i 12 tygodniach.

Po 12 tygodniach możesz kontynuować suplementację lub zrobić przerwę. Efekty utrzymują się do około 4 tygodni po odstawieniu suplementu.

Zobacz też: Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

Kolagen + inne składniki, czyli dlaczego warto je łączyć?

Producenci oferują czysty kolagen (czyli preparaty monoskładnikowe) lub kolagen z dodatkowymi składnikami aktywnymi. Często możesz spotkać się z kompozycją składników:

Niektóre suplementy diety mają za zadanie dostarczyć składników, które wpływają na stan skóry, włosów i paznokci, a inne na stawy, ścięgna i więzadła. Wybór produktu to indywidualna kwestia, ale warto rozważyć te oferujące kilka składników, które uzupełnią działanie kolagenu.

Kolagen + inne składniki

W 2024 opublikowano badanie kliniczne z udziałem 40 kobiet w wieku 38–50 lat. Przed rozpoczęciem badania kobietom mierzono parametry skóry – elastyczność, poziom nawilżenia, jasność, pigmentację, teksturę, widoczność i głębokość zmarszczek, a także siłę włosów i ich wypadanie.

Przez 14 tygodni połowa kobiet stosowała suplement zawierający kolagen 5000 mg, kwas hialuronowy, witaminę C, biotynę i witaminę E, a druga placebo. Po badaniu okazało się, że u kobiet stosujących suplement z kolagenem zaobserwowano:

 • zmniejszenie głębokości zmarszczek o 48%,
 • zmniejszenie głębokości linii mimicznych o 39%,
 • wzrost poziomu nawilżenia skóry 0 15,6%,
 • wzrost elastyczności skóry o 63%
 • zmniejszenie wypadania włosów o 28%.

To badanie sugeruje, że odpowiednia kompozycja składników może wspierać stan skóry i włosów, dlatego wybierając kolagen, warto zwrócić uwagę na dodatkowe składniki aktywne.

Zobacz też:

Kolagen na skórę i stawy

Kolagen na skórę i stawy to tak naprawdę ten sam kolagen, który znajdziesz w różnych suplementach diety. Najczęściej różnią się porcją dzienną – kolagen na stawy ma zazwyczaj 10–20 g w porcji dziennej, a kolagen na włosy, skórę i paznokcie od 0,5 do 5 g. Różnią się także dodatkowymi składnikami aktywnymi, które wspierają urodę lub układ ruchu.

Cząsteczki kolagenu trafią najpierw tam, gdzie masz największe ubytki kolagenu w organizmie, a nie tam, gdzie sugeruje producent – dlatego ważna jest systematyczność stosowania, by na bieżąco odbudowywać kolagen i stymulować jego produkcję.

Zobacz też:

FAQ

W jakim wieku zacząć brać kolagen?

Kolagen warto zacząć brać po 25. roku życia, gdy zaczyna maleć naturalna produkcja kolagenu w organizmie. Warto mieć na uwadze, że niektóre czynniki przyspieszają niszczenie kolagenu, np. palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, dieta bogata w cukry i przetworzone jedzenie.

Kolagen to białko budujące skórę, ścięgna i więzadła, a także kości, mięśnie, chrząstki, stawy, naczynia krwionośne i rogówki oka. Jego ubytek w organizmie będzie widoczny na skórze, ale może także wpływać na pogorszenie funkcjonowania układu ruchu, dlatego warto zadziałać zawczasu, nim pojawią się problemy,

Czy kolagen poprawia owal twarzy?

Suplementacja kolagenu może poprawić owal twarzy, ponieważ wpływa na elastyczność, jędrność i poziom nawilżenia skóry twarzy. Dla poprawy owalu twarzy pomocne są także masaże rollerem czy kamieniem gua-sha oraz odpowiednio dobrane kosmetyki.

Jaki kolagen po 40. roku życia?

Po 40. roku życia warto stosować hydrolizowany kolagen typu I i III w formie suplementu diety. Dzięki hydrolizie kolagen zostaje rozbity na peptydy, które szybko i efektywnie wchłaniają się do krwiobiegu, uzupełniają jego braki i stymulują wytwarzanie włókien kolagenowych.

Kolagen typu I i III to najpowszechniej występujące typy kolagenu w organizmie, które wpływają na integralność tkanki łącznej oraz strukturę skóry. Warto podkreślić, że na kolagen nigdy nie jest za późno, co potwierdzają badania kliniczne. W niektórych z nich uczestniczki miały nawet 70 lat i dostrzegały efekty stosowania kolagenu.

Bibliografia

 1. de Miranda RB, Weimer P, Rossi RC. Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis. Int J Dermatol. 2021 Dec;60(12):1449-1461. doi: 10.1111/ijd.15518. Epub 2021 Mar 20. PMID: 33742704.
 2. Dewi DAR, Arimuko A, Norawati L, Yenny SW, Setiasih NL, Perdiyana A, Arkania N, Nadhira F, Wiliantari N. Exploring the Impact of Hydrolyzed Collagen Oral Supplementation on Skin Rejuvenation: A Systematic Review and Meta-Analysis. Cureus. 2023 Dec 9;15(12):e50231. doi: 10.7759/cureus.50231. PMID: 38192916; PMCID: PMC10773595.
 3. Jafari H, Lista A, Siekapen MM, Ghaffari-Bohlouli P, Nie L, Alimoradi H, Shavandi A. Fish Collagen: Extraction, Characterization, and Applications for Biomaterials Engineering. Polymers. 2020; 12(10):2230. https://doi.org/10.3390/polym12102230Kim
 4. Lee Y.I., Lee S.G., Jung I., Suk J., Lee M.H., Kim D.U., Lee J.H. Effect of a Topical Collagen Tripeptide on Antiaging and Inhibition of Glycation of the Skin: A Pilot Study. Int. J. Mol. Sci. 2022;23:1101. doi: 10.3390/ijms23031101.
 5. Oikarinen A. Aging of the skin connective tissue: how to measure the biochemical and mechanical properties of aging dermis. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 1994 Apr;10(2):47-52. PMID: 8043384.
 6. Pu SY, Huang YL, Pu CM, Kang YN, Hoang KD, Chen KH, Chen C. Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2023 Apr 26;15(9):2080. doi: 10.3390/nu15092080. PMID: 37432180; PMCID: PMC10180699.
 7. Yousef H, Alhajj M, Sharma S. Anatomy, Skin (Integument), Epidermis. [Updated 2022 Nov 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470464/

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!