Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-1280x200 auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-400x200

Leksykon Aura Herbals

Składniki specjalne

Kwas hialuronowy – właściwości, zastosowanie i rola w organizmie

Kwas hialuronowy – co to jest? Najważniejsze informacje

Kwas hialuronowy jest biopolimerem. Przede wszystkim należy do polisacharydów, a dokładniej mówiąc jest jednym z glikozaminoglikanów (GAG). Makrocząsteczka kwasu hialuronowego składa się z powtarzających się jednostek disacharydowych – kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami glikozydowymi.

Kwas hialuronowy ma szczególne znaczenie dla komórek skóry. Występuje przede wszystkim w warstwie skóry właściwej. Wraz z włóknami kolagenowymi i elastynowymi tworzy strukturę odpowiedzialną za jędrność, elastyczność i poziom nawilżenia skóry. Kwas hialuronowy jest higroskopijny. Oznacza to, że posiada zdolność do gromadzenia wody. Kwas hialuronowy znajduje również zastosowanie w leczeniu stawów. Jest on składnikiem tkanki chrzęstnej, ale także mazi stawowej. Zbyt mała ilość HA może prowadzić do zwyrodnień stawów oraz powodować dolegliwości bólowe.

Kwas hialuronowy zastosowanie

Możliwe zastosowania

Medycyna estetyczna

Z roku na rok rośnie popularność kwasu hialuronowego jako alternatywy dla inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Stosowany jest do wygładzania różnego rodzaju zmarszczek, spłycenia blizn, lepszego wypełnienia policzków czy modelowania kształtu ust.

Miejsca użycia

  • Twarz- HA stosowany jest do wielu zabiegów mających polepszyć wygląd nosa, oczu, ust czy czoła. Korygowane są za jego pomocą różnego rodzaju asymetrie, wygładzane zmarszczki, wypełniane policzki lub modelowany zostaje kształt ust,
  • Dłonie –często jako pierwsze pokazują oznaki starzenia się organizmu. Mogą na nich występować przebarwienia, skóra traci wcześniejszą jędrność. Zastrzyki z kwasu hialuronowego nadają młodszy wygląd skórze,
  • Włosy – poprzez ostrzkyiwanie skóry głowy wzmacniają się cebulki włosów, co zapobiega ich wypadaniu.

Ciągła synteza i degradacja

Każdego dnia dochodzi do wymiany blisko trzydziestu procent kwasu hialuronowego obecnego w komórkach organizmu. Synteza ma miejsce na wewnętrznej powierzchni błony plazmatycznej komórek. Równocześnie z procesem syntezy, nieustannie odbywa się też jego degradacja.

Kwas hialuronowy a proces starzenia

Wraz z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność. Dodatkowo też spada jej poziom nawilżenia i nawodnienia. Ze względu na swoją hydrofilowość, czyli większe powinowactwo do wody, kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie skóry. Jest to efektem spadku syntezy kwasu hialuronowego. Zmarszczki są jednym z efektów malejącej wraz z wiekiem syntezy kwasu hialuronowego.

Marker nowotworów

W zależności od miejsca występowania w organizmie kwas hialuronowy charakteryzuje się różną masą cząsteczkową. Niedawne badania pokazują, że cząsteczki kwasu o niewielkiej masie cząsteczkowej są w stanie służyć jako markery rozrostów nowotworowych. W pobliżu komórek nowotworu złośliwego obserwuje się zwiększoną syntezę małocząsteczkowego HA. W przeciwieństwie do wielkocząsteczkowego HA, ta forma nasila proces zapalny, angiogenezę, czyli proces tworzenia się naczyń krwionośnych, a także apoptozę, czyli naturalną śmierć komórki.

Ortopedia

Choroby zwyrodnieniowe stawów często leczone są z wykorzystaniem preparatów zawierających kwas hialuronowy. Można również używać bezpośrednio czystego kwasu. Kuracja polega na podawaniu kwasu hialuronowego bezpośrednio do stawu za pomocą strzykawki.

Kwas hialuronowy kosmetyki

Otolaryngologia

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w regeneracji strun głosowych lub leczeniu perforacji błony bębenkowej.

Ginekologia

W ginekologii kwas hialuronowy wykorzystywany jest w przypadku wystąpienia stanów zapalnych. Często używa się go również po zabiegach laserowych lub chirurgicznych.

Proktologia

Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w leczeniu chorób odbytu i odbytnicy. Posiada on właściwości nawilżające błony śluzowe. Dodatkowo usprawnia gojenie się ran. W proktologii jest on podawany w postaci czopków.

Okulistyka

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest do produkcji kropli do oczu. Preparaty te wykorzystywane są między innymi przy leczeniu zespołu suchego oka. Obecność kwasu łagodzi podrażnienia, chroni rogówkę przed wysychaniem, nawilża gałkę oczną.

Źródła pokarmowe

Organizm ludzki naturalnie syntetyzuje kwas hialuronowy (HA). Jest on niezbędny do zachowania prawidłowego poziomu nawilżenia i nawodnienia skóry. Przy pierwszych operacjach okulistycznych używano kwasu hialuronowego pochodzącego z pępowiny płodu. Obecnie częściej stosuje się kwas pozyskany z innych źródeł. Pierwszym z nich są grzebienie kogucie niezwykle bogate w HA, drugim jest proces fermentacji cukru z udziałem bakterii streptokoków. Jak wskazują badania, po wstrzyknięciu tak pozyskanego kwasu hialuronowego praktycznie nie pojawiają się ostre reakcje zapalne.

Bibliografia

  1. Kowalska-Olędzka E.: Wypełniacze estetyczne [w:] Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Noszczyk M. (red.), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010; 299-307.
  2. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M.: Kwas hialuronowy- charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie [w:] Biotechnology and Food Science 2011; 75(2): 55-70.
  3. Szpringer E.: Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego [w:] Medycyna estetyczna w praktyce, Mamcarz B., Prandecka D. (red.), t. 1, Medical Education, Warszawa 2010; 75-90.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!