Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Składniki specjalne

Chondroityna – własciwości i zastosowanie

Chondroityna – co to jest? Najważniejsze informacje

Chondroityna jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy glikozaminoglikanów (GAG). Jest to mukopolisacharyd. Są to związki zawierające w łańcuchu naprzemiennie grupę aminocukrową (N-acetylogalaktozaminę) i resztę kwasu glukuronowego, budowę uzupełnia grupa siarczanowa. Chondroityna produkowana jest przez organizm ludzki, występuje w chrząstce stawowej w postaci siarczanu. Naturalnie występuje w mazi opływającej chrząstki stawowej. Ma lepką konsystencję, półprzezroczysty nieco żółtawy kolor, wygląda podobnie do białka jaja kurzego. Jej podstawowym zadaniem jest zmniejszanie tarcia między powierzchniami ruchomych części stawów. Dodatkowo odpowiada za elastyczność stawu. Aby należycie spełniała swoją rolę, potrzebne jest odpowiednie stężenie soli i minerałów w mazi stawowej, ponieważ komórki chrząstki odżywiane są właśnie za pomocą cieczy synowialnej. Wynika to z brau naczyń krwionośnych na powierzchni stawowej. Odbywa się to przez ucisk miękkiej, gąbczastej chrząstki podczas ruchu stawu, płyn maziowy przenika wtedy do niej, dostarczając potrzebnych składników odżywczych.

Chondroityna ma działanie ochraniające stawy i ułatwiające im bezpieczny ruch. Dzieje się tak na skutek jej właściwości, takich jak:

  • wytwarzanie substancji międzykomórkowej, która amortyzuje możliwe urazy mechaniczne,
  • wspomaganie regeneracji uszkodzonej chrząstki, która jest odżywiania tylko za pośrednictwem płynu międzykomórkowego,
  • działanie przeciwbólowe,
  • zwiększanie wytrzymałości i elastyczności stawów,
  • zwiększanie ruchomości stawów.

Chondroityna w kapsułkach

Idealny duet i zgrane trio

Glukozamina jest pochodną glukozy należącą do aminocukrów. Należy również do składników wchodzących w skład chrząstek stawowych. Preparaty mające zapobiegać stanom zapalnym stawów zawierają zazwyczaj obie substancje, zarówno chondroitynę, jak i glukozaminę. To połączenie substancji inicjuje syntezę proteoglikanów i nie tylko zapobiega chorobie zwyrodnieniowej stawów, ale również wyraźnie spowalnia jej postęp oraz zmniejsza uciążliwy ból. Dodatkowo chondroityna wspomaga proces odbudowywania chrząstki stawowej oraz blokuje aktywność hialuronidazy. Hialuronidaza jest enzymem powodującym degradację kwasu hialuronowego. Przeprowadzono wiele badań mających potwierdzić pozytywny wpływ tych dwóch związków na stan stawów. Warto nadmienić, że tylko jeden rodzaj glukozaminy, a mianowicie krystaliczny siarczan glukozaminy, będzie w stanie pomóc przy zwyrodnieniowym zapaleniu stawów. Chondroityna występuje często w połaczeniu z witaminą C. Związki te w połączeniu zwiększają produkcję kolagenu. Kolagen stanowi podstawowe białko budujące między innymi ścięgna. Idealnym rozwiązaniem są więc preparaty zawierające połączenie tych trzech substancji:

  • chondroitynę,
  • glukozaminy,
  • witaminę C.

Możliwe zastosowania chondroityny

  • Pomaga w utrzymaniu prawidłowej kondycji układu kostno-stawowego,
  • Pomocna w zwyrodnieniowej chorobie stawów.

Podstawą zdrowych stawów jest aktywność fizyczna.

Regularna aktywność fizyczna niezbędna jest nie tylko do zachowania dobrej kondycji i szczupłej sylwetki. Ma ona znaczący wpływ w przebiegu lub profilaktyce wielu stanów chorobowych. Jest między innymi kluczowa w zapewnieniu dobrej kondycji stawów. W razie braku ruchu maź obecna w stawie zmienia postać z płynnej na galaretowatą. Prawidłową postacią jest oczywiście postać płynna, która ma większą objętość co pozwala na efektywniejsze nawilżenie i odżywienie chrząstki stawowej. Zapobiega to urazom i nadmiernemu zużywaniu się jej, niweluje ból z tym związany. Dzięki regularnym ćwiczeniom chondroityna przenika do chrząstki stawowej, gdzie inicjuje produkcję proteoglikanów. Są to związki umożliwiające zatrzymanie większej objętości cieczy maziowej w gąbczastej strukturze chrząstki. Dzięki nawodnieniu struktura ta staje się dużo bardziej miękka i elastyczna.

Chondroityna w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Wraz z wiekiem spada zawartość oraz zdolność do syntezy wystarczającej ilości chondroityny. Konsekwencją tego może być występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów. Stan ten zwany bywa również artrozą. Spowodowany jest niewystarczającym nawodnieniem i później stwardnieniem powierzchni chrząstki występującej w stawach. Jeżeli pojawia się dodatkowy czynnik, na przykład niewystarczająca ilość ruchu związana z pracą siedzącą, czy brakiem aktywności fizycznej. Choroba zwyrodnieniowa objawia się między innymi nasileniem bólu. Niszczenie komórek chrząstki przyspiesza działanie hialuronidazy.

Chondroityna w stawie kolanowym

Źródła pokarmowe chondroityny

Osoby zdrowe i aktywnie uprawiające sport nie mają potrzeby dodatkowego suplementowania chondroityny. Wynika to z faktu, iż jest ona produkowana naturalnie przez organizm ludzki. W wypadku osób starszych konieczne staje się podawanie tego składnika ze względu na choroby takie jak artroza. Dodatkowo suplementacją chondroityny powinni się zainteresować sportowcy. Wynika to z większego narażenia na kontuzje i szybszego zużywania chrząstki stawowej. Naturalnie można pozyskać chondroitynę tylko z dwóch źródeł. Są nimi chrząstka wołowa oraz rekinia. Trudno więc podawać ją w wystarczającej ilości. W tym wypadku pomocne mogą się okazać suplementy diety, które zazwyczaj oprócz chondroityny zawierają glukozaminę i witaminę C.

Bibliografia

  1. Fransen M, Agaliotis M, Nairn M, et al. Glucosamine and chondroitin for knee osteoarthritis: a double-blind randomised placebo-controlled clinical trial evaluating single and combination regimens. 2015, 74(5):851-8.
  2. Effects of glucosamine, chondroitin, or placebo in patients with osteoarthritis of hip or knee: network meta-analysis. British Medical Journal.2010;341.
  3. Reichenbach S, Sterchi R, Scherer M,et al. Meta-analysis: chondroitin for osteoarthritis of the knee or hip. Ann Intern Med. 2007;146:580–90.
  4. Hochberg MC. Structure-modifying effects of chondroitin sulfate in knee osteoarthritis: an updated meta-analysis of randomized placebo-controlled trials of 2-year duration. Osteoarthritis Cartilage.2010;18:S28–31.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!