Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Minerały

MSM (siarka organiczna) – właściwości i zastosowanie

MSM – co to jest? Najważniejsze informacje

Siarka jest składnikiem aminokwasów (metioniny oraz cysteiny), mukopolisacharydów, sulfolipidów (skóra, włosy, paznokcie, chrząstki), a także koenzymu A, biotyny, tiaminy, kwasu liponowego, oraz insuliny. Razem z wapniem i fosforem należy do najpowszechniej występujących składników mineralnych w ludzkim organizmie. Wchłaniana jest w postaci siarczanów lub aminokwasów siarkowych, a wydalana wraz z moczem. MSM, czyli metylosulfonylometan, jest organiczną postacią siarki. Charakteryzuje się wysoką przyswajalnością. To naturalna substancja, która poprawia elastyczność stawów, łagodzi ból, wspiera zdrowie skóry oraz redukcję stanów zapalnych. Najpowszechniejszym źródłem MSM w przyrodzie jest morski fitoplankton.

Niedobór MSM jest często odpowiedzialny za utratę elastyczności skóry i postępowanie procesów starzenia.  Siarka organiczna MSM stanowi główny składnik kolagenu. Regularnie stosowana poprawia jędrność skóry.

Siarka bierze także udział w syntezie przeciwciał. Oznacza to, że działa wspomagająco na funkcjonowanie układu immunologicznego. MSM poprawia wychwyt komórkowych składników odżywczych i przedłuża ich działanie w organizmie. MSM działa synergicznie z wieloma minerałami i witaminami. Oznacza to, że połączenie dwóch związków w suplementach daje korzystniejszy efekt niż przyjmowanie pojedynczej substancji. MSM jest uważany za wzmacniacz wielu witamin i innych składników odżywczych, takich jak:

 • witamina C,
 • koenzym Q10,
 • wszystkie witaminy z grupy B,
 • witamina A, D i E,
 • aminokwasy,
 • selen,
 • wapń,
 • magnez.

MSM mydło siarkowe

Siarka

 • Zmniejsza dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów,
 • wykazuje działanie przeciwutleniające,
 • wykazuje działanie przeciwzapalne,
 • bierze udział w wytwarzaniu enzymów oraz przeciwciał,
 • bierze udział w wytwarzaniu tkanki łącznej – chrząstki oraz kolagenu, a także włosów, skóry i paznokci.

Połączenie MSM z glukozaminą i chondroityną

MSM wzmacnia także włosy, skórę, paznokcie oraz usprawnia funkcjonowanie stawów. W połączeniu z glukozaminą i chondroityną nadaje im odpowiednią elastyczność. Ponadto bierze udział w tworzeniu kolagenu, białka znajdującego się między innymi w skórze właściwej. Dodatkowo tworzy keratynę. To białko budujące przydatki, do których zaliczane są między innymi włosy i paznokcie. Siarka odpowiada za utrzymanie w dobrej kondycji elastyczności skóry i naczyń krwionośnych. Zapewnia ścianom komórkowym przepuszczalność dla substancji odżywczych i możliwość wydalania wielu toksyn.

Możliwe zastosowania siarki organicznej

 • Pomaga zachować zdrową skórę,
 • Wzmacnia działanie witamin,
 • Korzystny wpływ na układ kostno-stawowy,
 • Pomocna w walce z migrenami,
 • Pomocna w walce z trądzikiem,
 • Wzmacnia naczynia krwionośne,
 • Wzmacnia strukturę włosów i paznokci.

Idealny suplement dla kobiet

Siarka wywiera korzystny wpływ na kondycję skóry. Włosy i paznokcie są zbudowane z białka zwanego keratyną. Siarka uczestniczy w budowie tych wytworów skóry, nadając im elastyczność i zdrowy wygląd. Stanowi silny antyoksydant. Suplementowana wraz z witaminą C działa angioprotekcyjnie. Oznacza to, że chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniami i zapobiega tym samym powstawaniu tak zwanych „pajączków”. Siarka przynosi pozytywne efekty w leczeniu trądziku. Osoby z problemami skórnymi mogą ją stosować w postaci mydeł lub kremów.

Siarka jako wzmacniacz witamin

Przyjmowanie siarki wraz z innymi witaminami i składnikami odżywczymi znacząco wzmacnia ich działanie. Powoduje to powstanie tak zwanego efektu synergicznego. Oznacza to, że wszystkie składniki przyjmowane razem są dużo bardziej skuteczne niż stosowane osobno. Należą do nich między innymi witamina C, witaminy z grupy B, witaminy A, D i E, koenzym Q10, a także wapń, aminokwasy magnez i wiele innych. Z pomocą siarki można więc zwiększyć skuteczność dowolnej suplementacji.

Dawkowanie siarki organicznej

Dawkowanie siarki organicznej zależy od kilku czynników, w tym: celu stosowania, indywidualnych potrzeb zdrowotnych oraz zaleceń lekarza lub specjalisty od żywienia. Zazwyczaj zalecane dawki MSM w suplementacji wynoszą od 1 do 3 gramów dziennie. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji zaleca się konsultację z lekarzem, aby określić odpowiednią dawkę dla danej osoby.

Czy siarka organiczna jest szkodliwa?

Siarka organiczna jest uważana za stosunkowo bezpieczną dla większości osób, gdy jest stosowana w odpowiednich dawkach. Jednakże u niektórych osób mogą wystąpić pewne skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne, biegunka, bóle głowy lub nudności, szczególnie przy przyjmowaniu zbyt dużych ilości suplementu. Osoby z alergią na siarkę powinny również wykluczyć przyjmowanie MSM.

Siarka na stawy – w jakiej formie?

Siarka organiczna może być podawana w różnych formach, takich jak tabletki, kapsułki, proszek lub kremy. Dostępność różnych form umożliwia wybór najlepiej odpowiadającej naszym preferencjom lub potrzebom.

Kapsułki i tabletki z MSM są popularne ze względu na wygodę stosowania i możliwość precyzyjnego dawkowania. Z kolei stosowanie kremów z MSM może być korzystne w przypadku miejscowych problemów związanymi z zapaleniem stawów.

Objawy/skutki niedoboru MSM

Odpowiednio zbilansowana dieta minimalizuje ryzyko wystąpienia niedoborów MSM.

Objawem zbyt niskiego poziomu MSM mogą być:

 • obciążenie fizyczne,
 • obciążenie psychiczne,
 • stany depresyjne,
 • zaburzenia funkcjonowania narządów,
 • chroniczne zmęczenie,
 • zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na choroby degeneracyjne.

Siarka organiczna źródła pokarmowe

Suplementacja siarki w codziennej diecie

W diecie codziennej siarka organiczna może być dostarczana z różnych źródeł pokarmowych, takich jak cebula, czosnek, kapusta, jajka, brokuły, czy też niektóre rodzaje ryb. Warto rozważyć suplementację siarką organiczną,w przypadku konkretnych potrzeb zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że suplementacja powinna być uzupełnieniem diety, a nie zastępstwem dla zdrowego odżywiania.

Źródła siarki organicznej w diecie

MSM znajduje się w komórkach organizmów żywych. Najczęściej pozyskiwana jest z miazgi sosnowej w celu produkcji suplementów diety.

MSM możemy znaleźć w wielu pokarmach, choćby w:

 • mleku,
 • jajkach,
 • cebuli,
 • czosnku,
 • szparagach,
 • brokułach,
 • owocach morza.

Ten związek siarki dobrze wchłania się w organizmie łatwo pokonuje barierę krew-mózg. Witamina C oraz biotyna dodatkowo potęgują efekty działania MSM. Warto, by o MSM pamiętały osoby starsze, gdyż wraz z wiekiem spada jego poziom w organizmie, czego objawem są słabsze włosy, paznokcie oraz skóra.

Bibliografia

 1. Jacob S.W. et al., The Miracle of MSM: The Natural Solution for Pain, New York 1999. Golonka P., Suplementy a choroby stawów, „Koń Polski” 2007, 42, 2, 23–24.
 2. M. Butawan, R. L. Benjamin, R.J. Bloomer, Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372953/  [dostęp 28.12.2023].
 3. N. Miękus, K. Marszałek, M. Podlacha, A. Iqbal, Cz. Puchalski, A. H. Świergiel, Health Benefits of Plant-Derived Sulfur Compounds, Glucosinolates, and Organosulfur Compounds, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7503525/ [dostęp 28.12.2023].
 4. B.Nakhostin-Roohi, Z. Niknam,N.Vaezi, S. Mohammadi, S. Bohloolic, Effect of Single Dose Administration of Methylsulfonylmethane on Oxidative Stress Following Acute Exhaustive Exercise, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3920715/ [dostęp 28.12.2023].

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!