Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Czy niepokalanek poprawia płodność?

autor: Zosia Winczewska

Niepokalanek pospolity jest surowcem niosącym duży potencjał terapeutyczny kobietom zmagającym się z różnymi przypadłościami ginekologicznymi. Szczególnie dużo badań przemawia za jego skutecznością w łagodzeniu PMS, w tym bólu piersi (mastalgii), nerwowości, objawów depresyjnych czy bólu głowy.

W obliczu wielu badań w modelach in vitro czy in vivo pojawiają się sugestie, co do szerszego kontekstu stosowania niepokalanka, m.in. we wspieraniu płodności. Ale co mówią na ten temat aktualne badania naukowe?

Niepokalanek na płodność – jak działa?

Niepokalanek może wpływać na płodność poprzez zmniejszanie podwyższonego poziomu hormonu prolaktyny. Nadmiar prolaktyny (hiperprolaktynemia) może skracać fazę lutealną cyklu miesiączkowego, co może utrudniać zajście w ciążę.

Niepokalanek mnisi wspiera zdrowie kobiet od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie. W przeszłości bywał stosowany jako wsparcie w różnego rodzaju dolegliwościach ginekologicznych, ale swoją nazwę zawdzięcza stosowaniu go jako… środka obniżającego libido.

Aktualne badania pokazują, że niepokalanek wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet między innymi poprzez oddziaływanie na receptory estrogenowe oraz dla dopaminy, co przekłada się na zmniejszone wydzielanie prolaktyny. Badania kliniczne wykazały skuteczność ekstraktów z owoców niepokalanka w kontekście łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zaburzeń dysforycznych oraz hiperprolaktynemii.

Ze względu na wpływ niepokalanka na poziom prolaktyny zaczęto sugerować potencjał tego ekstraktu w kontekście poprawy płodności u kobiet. Hiperprolaktynemia może skracać lutealną część cyklu, co może utrudniać zajście w ciążę. W jednym z badań porównywano zresztą skuteczność niepokalanka z tradycyjnie stosowanym lekiem w obniżaniu poziomu prolaktyny. Wyniki tego badania wskazały na podobną skuteczność niepokalanka do farmakoterapii.

W innej próbie klinicznej u kobiet z „defektem” fazy lutealnej porównywano działanie 20 mg niepokalanka versus placebo. Okazało się, że w grupie niepokalanka odnotowano niższe poziomy prolaktyny oraz wydłużenie faz cyklu miesiączkowego w porównaniu do grupy placebo, u której nie zaobserwowano żadnych zmian.

Ponadto inne badania sugerują, że niepokalanek może poprawiać cykl miesiączkowy u kobiet z nieregularnymi cyklami, które także mogą utrudniać zajście w ciążę.

Czy niepokalanek pomaga zajść w ciążę?

Niepokalanek mnisi wspiera regulację cyklu miesiączkowego i obniża powdyższony poziom prolaktyny, więc pośrednio może być wsparciem dla kobiecej płodności. Jednak nie może być traktowany jako remedium na niepłodność czy poważne zaburzenia związane z układem reprodukcyjnym.

Jak niepokalanek wpływa na gospodarkę hormonalną?

Owoce niepokalanka, które stanowią surowiec farmaceutyczny, zawierają w sobie mnóstwo cennych związków aktywnych odpowiedzialnych za jego właściwości. Wyróżnia się tutaj diterpeny, irydoidy, flawonoidy oraz olejki eteryczne. Ponadto obecne tu substancje steroidowe działają agonistycznie na receptory opioidowe, co może zwiększać poziom endorfin, których niedobór obserwuje się w PMS.

Niepokalanek a hormony:

 • Diterpeny obecne w surowcu oddziałują na receptory D2 dla dopaminy, co sprawia, że zwiększają jej stężenie, obniżając wydzielanie prolaktyny przez przysadkę mózgową. Mogą również obniżać wzrost prolaktyny w odpowiedzi na reakcje stresowe.
 • Flawonoidy (penduletyna, apigenina) łączą się z kolei z receptorem estrogenowym, a mieszanina związków aktywnych w surowcu oddziałuje całościowo na przekaźnictwo: obniża FSH, podwyższa LH. Przyczynia się to do regulacji poziomu estrogenów i progesteronu.

Niepokalanek pomaga na PMS, menopauzę, wspiera płodność i łagodzi objawy mastalgii.

Badania naukowe dotyczące wpływu niepokalanka na płodność

Pojawiły się także badania kliniczne badające wpływ niepokalanka na płodność. W jednym z badań oceniano potencjał niepokalanka u kobiet z przedwczesnym starzeniem się jajników (POA).

Badane (61 kobiet) podzielono na grupę kontrolną i badaną. Kobiety w grupie kontrolnej otrzymywały lek letrozol (5 mg) od 3. dnia cyklu miesiączkowego przez 4 dni. Z kolei 32 pacjentki w grupie badanej dodatkowo otrzymywały ekstrakt z niepokalanka przez 4 miesiące w ciągu fazy folikularnej.

Odnotowano, że „w grupie niepokalanka” stężenie FSH i estradiolu w surowicy uległo istotnemu obniżeniu, a wskaźnik ciąż uległ wzrostowi. Sugeruje to potencjał tego surowca jako promującego płodność z dużym profilem bezpieczeństwa.

W innym z badań 93 kobietom mającym problem z zajściem w ciążę w ciągu minionych 6-36 miesięcy podawano ekstrakt z niepokalanka lub placebo. Wyniki analizowano po 3 miesiącach interwencji. Wykazano, że w grupie kobiet otrzymujących wyciągi z niepokalanka uzyskano poprawę wskaźnika ciąż (aż o 26%). Z kolei w grupie placebo 10% kobiet udało się zajść w ciążę.

Wyniki są obiecujące, choć w tej próbie podawany był suplement mieszany, a więc poza niepokalankiem zawierał także inne składniki – warto mieć to na uwadze.

Jak stosować niepokalanka na poprawę płodności?

Z uwagi na niewielką liczbę danych klinicznych stosowanie niepokalanka w celu poprawy płodności należy traktować jako przesłankę, a nie twardy dowód naukowy. W przeprowadzonych dotąd badaniach stosowane były porcje 20-40 mg ekstraktu z niepokalanka, które przynosiły skuteczność w kontekście obniżania poziomu prolaktyny czy regulacji faz cyklu menstruacyjnego.

Wpływ niepokalanka na te aspekty może pośrednio wpływać na poprawę płodności u kobiet. Niemniej nadal potrzeba dalszych, dobrze zaprojektowanych badań na większych grupach osób. Ważne także, aby pamiętać, że suplementacja niepokalankiem powinna być monitorowana przez lekarza, ponieważ wraz z zajściem w ciążę interwencja ta nie powinna być kontynuowana.

Czy niepokalanek wpływa na męską płodność?

Niepokalanek jest także surowcem wspierającym męskie zdrowie. Może być stosowany przy nadmiernym napięciu seksualnym, a także w andropauzie. Ponadto sugeruje się potencjał niepokalanka w terapii ejaculatio praecox, a więc przedwczesnego wytrysku, który może dotyczyć nawet ⅓ aktywnych seksualnie mężczyzn.

Jak naturalnie wesprzeć swoją płodność?

Wpływ na płodność ma cały Twój styl życia, poczynając od diety, snu, aktywności fizycznej i regulacji stresu. Niestety nie zawsze pilnowanie tych fundamentalnych aspektów przekłada się na skuteczność zajścia w ciążę.

Warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę także na składniki nutraceutyczne, których suplementacja może być uzupełnieniem procesu dietoterapii czy leczenia tradycyjnego u osób zmagających się z niepłodnością. Suplementacja powinna być ukierunkowana przez specjalistę adekwatnie do sytuacji pacjentki.

Jakie składniki wspierają płodność?

 • Mio-inozytol: składnik, którego suplementacja może przyczynić się do poprawy profilu metabolicznego, a także parametrów hormonalnych. Wiele badań u kobiet zmagających się z zespołem policystycznych jajników (PCOS) wykazało, że suplementacja inozytoli może poprawiać wrażliwość na insulinę, przywracać regularne miesiączki i częstotliwość owulacji, a także obniżać podwyższony w PCOS poziom androgenów.
 • Koenzym Q10: badania sugerują, że zwiększony stres oksydacyjny może wpływać na rozwój niepłodności. Zmniejszanie odpowiedzi zapalnych, wzmocnienie procesów energetycznych komórki, a także spadek stresu oksydacyjnego może przekładać się na poprawę jakości i ilości oocytów, poprawę metabolizmu oksydacyjnego w płynie pęcherzykowym, a tym samym potencjalnie przekładać się na zwiększone prawdopodobieństwo ciąży. Wykazano, że suplementacja koenzymem Q10 przekładała się na zwiększenie ciąży klinicznej w porównaniu do placebo jednak nadal brakuje większych badań, na które czekamy.
 • Cynk: suplementację cynku warto rozważyć u kobiet z jego niedoborami, ponieważ jest niezbędny do wytworzenia komórki jajowej z oocytu – niedobór cynku zakłóca jakość oocytu i jego dojrzewanie.

Ważne, aby pamiętać o podstawowej suplementacji wyrównującej niedobory i „wysycającej” organizm kobiety w niezbędne składniki, a więc:

Zobacz też:

Podsumowanie

 • Niepokalanek mnisi może pośrednio wspierać kobiecą płodność poprzez zmniejszenie poziomu prolaktyny we krwi.
 • Niepokalanek mnisi może być stosowany w celu regulacji cyklu miesiączkowego, a także redukcji objawów PMS i menopauzy.
 • Na płodność kobiety wpływa dieta, regulacja stresu, aktywność fizyczna i sen.

Bibliografia

 1. Bergmann J, Luft B, Boehmann S, Runnebaum B, Gerhard I. Die wirksamkeit des komplexmittels Phyto-Hypophyson L bei weiblicher, hormonell bedingter sterilität [The efficacy of the complex medication Phyto-Hypophyson L in female, hormone-related sterility. A randomized, placebo-controlled clinical double-blind study]. Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd. 2000 Aug;7(4):190-9. German. doi: 10.1159/000021343. PMID: 11025394.
 2. Florou P, Anagnostis P, Theocharis P, Chourdakis M, Goulis DG. Does coenzyme Q10supplementation improve fertility outcomes in women undergoing assisted reproductive technology procedures? A systematic review and meta-analysis of randomized-controlled trials. J Assist Reprod Genet. 2020 Oct;37(10):2377-2387. doi: 10.1007/s10815-020-01906-3. Epub 2020 Aug 7. PMID: 32767206; PMCID: PMC7550497.
 3. Garner TB, Hester JM, Carothers A, Diaz FJ. Role of zinc in female reproduction. Biol Reprod. 2021 May 7;104(5):976-994. doi: 10.1093/biolre/ioab023. PMID: 33598687; PMCID: PMC8599883.
 4. Kilicdag EB, Tarim E, Bagis T, Erkanli S, Aslan E, Ozsahin K, Kuscu E. Fructus agni casti and bromocriptine for treatment of hyperprolactinemia and mastalgia. Int J Gynaecol Obstet. 2004 Jun;85(3):292-3. doi: 10.1016/j.ijgo.2004.01.001. PMID: 15145274.
 5. Milewicz A, Gejdel E, Sworen H, Sienkiewicz K, Jedrzejak J, Teucher T, Schmitz H. Vitex agnus castus-Extrakt zur Behandlung von Regeltempoanomalien infolge latenter Hyperprolaktinämie. Ergebnisse einer randomisierten Plazebo-kontrollierten Doppelblindstudie [Vitex agnus castus extract in the treatment of luteal phase defects due to latent hyperprolactinemia. Results of a randomized placebo-controlled double-blind study]. Arzneimittelforschung. 1993 Jul;43(7):752-6. German. PMID: 8369008.
 6. Nie X, Dong X, Hu Y, Xu F, Hu C, Shu C. Coenzyme Q10 Stimulate Reproductive Vatality. Drug Des Devel Ther. 2023 Aug 30;17:2623-2637. doi: 10.2147/DDDT.S386974. PMID: 37667786; PMCID: PMC10475284.
 7. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie zastosowania leku Mastodynon® w ginekologii; GinekolPol.2013,84,157-159
 8. Westphal LM, Polan ML, Trant AS. Double-blind, placebo-controlled study of Fertilityblend: a nutritional supplement for improving fertility in women. Clin Exp Obstet Gynecol. 2006;33(4):205-8. PMID: 17211965.
 9. Zastosowanie preparatów niepokalanka mnisiego w ginekologii i położnictwie; dostęp [04.06.2024]: https://www.forumginekologii.pl/artykul/zastosowanie-preparatow-niepokalanka-mnisiego-w-ginekologii-i-poloznictwie

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!