Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Zdrowie i suplementacja

Niepokalanek mnisi kontra PMS

autor: Nina Wawryszuk

Wszystko Cię drażni, piersi bolą lub nogi są ciężkie jak kłody i nic się nie chce. No dobra – chce Ci się… zjeść jakieś szalone połączenie smaków. Kobiety różnie doświadczają PMS, ale dla każdej z nas to dokuczliwy okres (sic!).

I tu z pomocą przychodzi niepokalanek mnisi – niepozorna roślina o ciekawych właściwościach. Wspólnie z magister farmacji Zofią Winczewską sprawdziłyśmy, co sugerują badania kliniczne na temat wpływu niepokalanka na PMS.

Czy niepokalanek działa na PMS?

Tak, badania kliniczne sugerują, że niepokalanek mnisi może korzystnie działać na zmniejszenie objawów PMS takich jak bolesność piersi, drażliwość, niepokój czy bóle głowy. Niepokalanek normalizuje wydzielanie niektórych hormonów (m.in. prolaktyny), co może wpływać na redukcję lub zanik objawów PMS.

PMS (ang. premenstrual syndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego to współwystępowanie objawów psychicznych i somatycznych przed miesiączką. Nawet 90% kobiet w wieku rozrodczym doświadcza kilku objawów przedmiesiączkowych, od łagodnych do ciężkich, w tym około 20-40% z nich doświadcza PMS, a 2-8% cierpi na przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD).

Objawy PMS można zmniejszyć lub wyeliminować m.in. dzięki stosowaniu ziela niepokalanka. Jest to jeden z naturalnych i bezpiecznych sposobów na redukcję bólu piersi, niepokoju czy drażliwości.

Niepokalanek na PMS: przegląd badań naukowych

W 2019 roku opublikowano przegląd trzech badań klinicznych z udziałem łącznie 520 kobiet. Analizowano w nim wpływ niepokalanka na redukcję objawów PMS w porównaniu do placebo. Wyniki sugerują, że stosowanie 20–40 mg ekstraktu z niepokalanka przez 3 cykle miesiączkowe zmniejsza objawy PMS, a remisja objawów była 2,57 razy większa u kobiet przyjmujących niepokalanka, niż u tych, które otrzymały placebo.

Stosowanie niepokalanka znacząco zmniejszało nasilenie takich objawów jak:

 • drażliwość,
 • tkliwość piersi,
 • niepokój,
 • ból głowy.

Inna analiza danych od 1634 kobiet, które przez trzy cykle menstruacyjne przyjmowały 40 mg standaryzowanego ekstraktu z niepokalanka, wykazała, że:

 • 42% kobiet zgłosiło zniknięcie objawów PMS,
 • 51% kobiet zgłosiło zmniejszenie nasilenia objawów PMS,
 • 93% kobiet zgłosiło zmniejszenie objawów depresyjnego nastroju, niepokoju i tzw. zachcianek.

Naukowcy sugerują, że korzystne działanie niepokalanka na PMS wynika z tego, że reguluje on stężenie hormonu prolaktyny. To wpływa na regulację innych hormonów – w tym estrogenu i progesteronu – i zmniejsza dokuczliwe objawy PMS.

Jedną z najlepiej poznanych właściwości niepokalanka jest leczenie cyklicznej mastalgii poprzez hamowanie uwalniania nadmiaru prolaktyny i blokowanie typu receptora dopaminy-2 w przysadce mózgowej.

Mastalgia to ból i tkliwość piersi, prawdopodobnie związana ze zmianami hormonalnymi w trakcie cyklu miesiączkowego. Jest wieloaspektowym i niejednorodnym stanem klinicznym o słabo poznanej etiologii. Szacuje się, że od 50% do 80% kobiet doświadczyło mastalgii w pewnym momencie swojego życia.

Jak stosować niepokalanka na PMS?

Niepokalanka należy stosować codziennie co najmniej przez 3 miesiące, aby odczuć efekty działania. Ta roślina nie działa doraźnie i potrzebuje czasu, aby wpłynąć na m.in. regulację hormonów.

Dawkowanie

Dawkowanie niepokalanka zależy od formy preparatu i zaleceń producenta na opakowaniu. W zależności od tego, czy jest to susz (np. w herbacie), wyciąg w tabletkach czy nalewka, porcje dzienne będą się różnić, ale zaleca się, aby stosować:

 • 20–40 mg ekstraktu z suszonych owoców,
 • 3-6 gramów suszonych ziół,
 • 1 gram suszonych owoców,
 • 0,5–1,0 ml płynnego wyciągu z owoców (1:1 g/mL),
 • do 800 mg sproszkowanych owoców dziennie.

Forma

Dopasuj formę do własnych preferencji – możesz wybrać ekstrakt w tabletkach czy proszku lub herbatę z suszonymi owocami. Forma ma sprzyjać systematyczności stosowania. Pamiętaj, aby wybierać preparaty z niepokalankiem od zaufanego producenta i wysokiej jakości surowcem. Na produkcie z niepokalankiem szukaj informacji o standaryzacji i DER, dzięki czemu będziesz mieć pewność, ile substancji czynnej znajduje się w porcji dziennej.

Informacja o standaryzacji czy DER jest ważnym czynnikiem, który mówi nam o zawartości składnika aktywnego, co świadczy o dobrej jakości produktu. Brak standaryzacji i informacja o samej obecności surowca nie daje możliwości doprecyzowania dawkowania, co jest kluczowym aspektem bezpiecznej i skutecznej suplementacjidodaje magister farmacji Zofia Winczewska.

Czas stosowania

Daj sobie czas, a dokładnie – 3 miesiące (3 cykle menstruacyjne). To optymalny czas stosowania niepokalanka, po którym będziesz mogła odczuwać efekty działania. Pamiętaj, aby stosować niepokalanka codziennie, bez przerw. To ważne, by systematycznie dostarczać organizmowi składnika aktywnego.

Sugeruje się przyjmowanie niepokalanka na czczo, przed śniadaniem. Jeżeli jednak odczuwasz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego po jego przyjęciu, przesuń porę przyjmowania na po posiłku dodaje magister farmacji Zofia Winczewska

Jakie są skutki uboczne stosowania niepokalanka na PMS?

Niepokalanek jest zazwyczaj dobrze tolerowany, jednak jak każda substancja, może powodować skutki uboczne:

 • reakcje alergiczne o ciężkim przebiegu (wymagające interwencji lekarskiej),
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • bóle i zawroty głowy,
 • trądzik,
 • świąd.

Niektóre skutki uboczne mijają po tygodniu stosowania niepokalanka. Jeśli jednak się utrzymują, poradź się lekarza.

Zobacz też:

Jak niepokalanek wpływa na zdrowie kobiet?

Niepokalanek to roślina, która może pozytywnie wpływać na zdrowie kobiet. Dotychczasowe badania kliniczne sugerują, że stosowanie niepokalanka przez 3 cykle miesiączkowe może zmniejszać objawy PMS i menopauzy, normalizować poziomy hormonów (prolaktyny, estrogenu i progesteronu) i wspierać płodność.

Jest także pomocny kobietom w okresie menopauzy, ponieważ zmniejsza nasilenie jej objawów. Może również wspierać gojenie się skóry po trądziku hormonalnym. Ponadto niepokalanek działa antyoksydacyjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie.

Pamiętaj, że jeśli cierpisz na PMS i jest to dla Ciebie bardzo dokuczliwe, zgłoś się do lekarza – specjalista dokładnie przyjrzy się problemowi, zleci diagnostykę i pomoże zwalczyć te objawy. Zasługujesz na komfort i cykl miesiączkowy, który Cię nie ogranicza.

Zobacz też: Niepokalanek – kiedy efekty?

Bibliografia

 1. Carmichael AR. Can Vitex Agnus Castus be Used for the Treatment of Mastalgia? What is the Current Evidence? Evid Based Complement Alternat Med. 2008 Sep;5(3):247-50. doi: 10.1093/ecam/nem074. PMID: 18830450; PMCID: PMC2529385.
 2. Loch EG, Selle H, Boblitz N. Treatment of premenstrual syndrome with a phytopharmaceutical formulation containing Vitex agnus castus. J Womens Health Gend Based Med. 2000 Apr;9(3):315-20. doi: 10.1089/152460900318515. PMID: 10787228.
 3. van Die M. Diana et al., Vitex agnus-castus Extracts for Female Reproductive Disorders: A Systematic Review of Clinical Trials, Planta Med 2013; 79(07): 562-575, DOI: 10.1055/s-0032-1327831
 4. Shaw S, Wyatt K, Campbell J, Ernst E, Thompson‐Coon J. Vitex agnus castus for premenstrual syndrome. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Mar 2;2018(3):CD004632. doi: 10.1002/14651858.CD004632.pub2. PMCID: PMC6494412.
 5. Wuttke W, Jarry H, Christoffel V, Spengler B, Seidlová-Wuttke D. Chaste tree (Vitex agnus-castus)–pharmacology and clinical indications. Phytomedicine. 2003 May;10(4):348-57. doi: 10.1078/094471103322004866. PMID: 12809367.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!