Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Zdrowie i suplementacja

Na co pomaga niepokalanek?

autor: Nina Wawryszuk

Niepokalanek mnisi to „roślinna broń” na dokuczliwe objawy PMS i menopauzy. Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania w swoim arsenale ta niepozorna roślina. Może na przykład… odstraszać insekty.

Wspólnie z magister farmacji Zofią Winczewską pokażemy Ci, na co pomaga niepokalanek mnisi, jak działa i jakie są efekty stosowania.

Na co pomaga niepokalanek?

Niepokalanek pomaga na zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i menopauzy, wspiera regulację cyklu miesiączkowego oraz produkcję hormonów – prolaktyny, estrogenu i progesteronu. Efekty są widoczne po 3 miesiącach stosowania niepokalanka.

Niepokalanek na PMS

Niepokalanek może zmniejszać nasilenie i wstępowanie niektórych objawów PMS takich jak mastalgia (bolesność piersi), ból głowy, drażliwość i niepokój. Naukowcy uważają, że niepokalanek działa na te dolegliwości poprzez obniżanie poziomu prolaktyny. Pomaga to przywrócić równowagę innych hormonów – w tym estrogenu i progesteronu – zmniejszając w ten sposób objawy PMS.

Niepokalanek na menopauzę

Niepokalanek może zmniejszać niektóre objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca, nocne poty i niepokój, a także wspierać nastrój oraz sen. W badaniach klinicznych kobiety w okresie menopauzy stosowały niepokalanka przez 8–12 tygodni. W jednym z nich roślina ta wykazała efektywniejsze działanie w porównaniu do placebo. Należy pamiętać, aby nie stosować niepokalanka równocześnie z hormonalną terapią zastępczą.

Niepokalanek na regulację miesiączki

Nadmiar prolaktyny może zaburzać cykl miesiączkowy i powodować jego skracanie lub wydłużanie się. Ponadto może wpływać na skąpe krwawienie miesiączkowe lub jego zanik. Stosowanie preparatów z niepokalanka może wspierać regulację cyklu i przebieg menstruacji, dzięki korzystnemu wpływowi na prolaktynę.

To może być szczególnie pomocne w przypadku kobiet z defektem fazy lutealnej lub skróconą drugą połową cyklu miesiączkowego. Zaburzenie to jest związane z nieprawidłowo wysokim poziomem prolaktyny i utrudnia kobietom zajście w ciążę.

Inne supermoce niepokalanka

 • Niepokalanek zawiera flawonoidy i związki fenolowe, które wykazują właściwości antyoksydacyjne. Odgrywają ważną rolę w walce z wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie i mogą być przyczyną rozwoju niektórych chorób.
 • Badania in vitro sugerują, że niepokalanek może działać przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
 • Ze względu na regulację prolaktyny, niepokalanek może pośrednio wpływać na poprawę płodności u kobiet.
 • Spray z ekstraktem z niepokalanka może działać odstraszająco na komary, muchy, kleszcze i pchły nawet przez 6 godzin po aplikacji.
 • Niepokalanek może wspierać gojenie się zmian trądzikowych, co sugerują badania kliniczne z wykorzystaniem kropli stosowanych na skórę.

Czy niepokalanek reguluje hormony?

Tak, badania kliniczne sugerują, że niepokalanek mnisi reguluje hormony: prolaktynę, estrogen i progesteron, co m.in. wpływa na stabilizację cyklu miesiączkowego, łagodzenie niektórych objawów PMS i menopauzy, a także poprawę płodności. Niepokalanek normalizuje wydzielenie hormonów i och równowagę.

Jak stosować niepokalanek?

Niepokalanka należy stosować codziennie przez 3 miesiące, aby odczuć efekty działania. Zazwyczaj stosuje się do 40 mg ekstraktów z suszonych owoców, 3-6 gramów suszonych ziół lub 1 gram suszonych owoców dziennie. Takie ilości są bezpieczne i zazwyczaj dobrze tolerowane.

Przeciwwskazania do stosowania niepokalanka to:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • planowana ciąża metodą in vitro,
 • niepełnoletność,
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • stwierdzony nowotwór hormonozależny (np. piersi, jajników),
 • stosowanie leków przeciwpsychotycznych lub antagonistów dopaminy.

To zrozumiałe, że chcesz wesprzeć się naturalnymi zasobami natury, jednak przed zastosowaniem niepokalanka skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz też:

Po jakim czasie działa niepokalanek?

Niepokalanek potrzebuje czasu, aby zadziałać, więc zaleca się jego stosowanie przez co najmniej 3 miesiące, aby odczuć efekty działania czy doczekać się unormowania cyklu miesiączkowego. W badaniach klinicznych stosowano ziele niepokalanka przez 8–12 tygodni i po takim czasie u badanych odnotowywano zmniejszenie objawów PMS lub menopauzy, a także normalizację cyklu miesiączkowego i poziomy niektórych hormonów.

Więcej dowiesz się z artykułu: Niepokalanek – kiedy efekty?

Jakie skutki uboczne może mieć niepokalanek?

Niepokalanek jest zazwyczaj dobrze tolerowany, jednak jak każda substancja, może powodować skutki uboczne takie jak:

 • reakcje alergiczne o ciężkim przebiegu wymagające interwencji lekarskiej,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • bóle i zawroty głowy,
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
 • trądzik,
 • świąd.

Skutki uboczne zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu stosowania preparatu z niepokalankiem. Często są nasilone przez pierwszy tydzień stosowania, co jest naturalnym zjawiskiem.

Nie u każdej kobiety wystąpią skutki uboczne, a gdy się pojawią i będą się utrzymywać, zaprzestań stosowania i skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Więcej dowiesz się z artykułu: Niepokalanek – skutki uboczne

Czy warto brać niepokalanek?

Tak, warto stosować niepokalanka jako naturalne wsparcie kobiecego organizmu w różnych dolegliwościach. Ziele jest bezpieczne i zazwyczaj dobrze tolerowane, a o jego skuteczności świadczą badania kliniczne. Niepokalanek może być pomocny dla kobiet zmagających się z PMS, menopauzą, nieregularnymi cyklami miesiączkowymi i hiperprolaktynemią (podwyższonym stężeniem prolaktyny w surowicy).

Zobacz też: Niepokalanek a endometrioza

Wokół skuteczności niepokalanka na różne objawy i stany chorobowe pojawiło się wiele mitów lub niedopowiedzeń. Sprawdź, najczęściej zadawane pytania o działanie niepokalanka i odpowiedzi magister farmacji Zofii Winczewskiej.

FAQ

Niepokalanek na mięśniaki

Niepokalanek nie pomaga na mięśniaki macicy (włókniaki macicy). Co ważne, nie zaleca się stosowania ziela niepokalanka przy stwierdzonych mięśniakach macicy, a także przy hormonozależnych nowotworach (np. nowotwór piersi czy jajników).

Niepokalanek na obfite miesiączki

Ze względu na swoje działanie regulujące gospodarkę hormonalną, niepokalanek może wpływać na zmniejszenie krwawienia podczas miesiączki, jeśli wynikają one z zaburzenia poziomów estrogenów i progesteronu. Obfite miesiączki nie są „normalne” i „taka Twoja uroda” – ten stan należy skonsultować z lekarzem i poszukać przyczyny

Niepokalanek mnisi depresja

Niepokalanek nie leczy depresji. Depresja to poważna choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Stosowanie ziela niepokalanka może pozytywnie wpływać na nastrój u kobiet doświadczających PMS lub podczas menopauzy, ale nie ma badań klinicznych, które zbadałyby wpływ tego ziela na objawy depresji.

Niepokalanek mnisi a odchudzanie

Niepokalanek nie działa na odchudzanie i na utratę tkanki tłuszczowej. Nie ma badań klinicznych, które sugerowałyby takie działanie tej rośliny.

Niepokalanek na włosy

Przyjmowanie niepokalanka doustnie lub stosowanie na włosy i skórę głowy nie ma poparcia w literaturze naukowej. Niepokalanek nie wpływa na zmniejszenie wypadania włosów czy poprawę ich wyglądu.

Niepokalanek na tarczycę

Nieznany jest wpływ niepokalanka na poziomy hormonów tarczycy – TSH, FT-3 i FT-4 u ludzi. Kilka prac wstępnie badało wpływ tej rośliny na pracę gruczołu tarczycy u szczurów.

Niepokalanek na trądzik

Trądzik to złożona choroba, która wymaga kompleksowego leczenia. Starsze badania sugerują, że niepokalanek może wspomagać gojenie ran potrądzikowych, ale nie należy go traktować jako leku na tę chorobę.

Bibliografia

 1. Attia GM, Alharbi OA, Aljohani RM. The Impact of Irregular Menstruation on Health: A Review of the Literature. Cureus. 2023 Nov 20;15(11):e49146. doi: 10.7759/cureus.49146. PMID: 38130524; PMCID: PMC10733621.
 2. Carmichael AR. Can Vitex Agnus Castus be Used for the Treatment of Mastalgia? What is the Current Evidence? Evid Based Complement Alternat Med. 2008 Sep;5(3):247-50. doi: 10.1093/ecam/nem074. PMID: 18830450; PMCID: PMC2529385.
 3. Chan EWC, Wong SK, Chan HT. Casticin from Vitex species: a short review on its anticancer and anti-inflammatory properties. J Integr Med. 2018 May;16(3):147-152. doi: 10.1016/j.joim.2018.03.001. Epub 2018 Mar 6. PMID: 29559215.
 4. Chopin Lucks B. Vitex agnus castus essential oil and menopausal balance: a research update [Complementary Therapies in Nursing and Midwifery 8 (2003) 148-154]. Complement Ther Nurs Midwifery. 2003 Aug;9(3):157-60. doi: 10.1016/S1353-6117(03)00020-9. PMID: 12852933.
 5. Gerhard i., et al., Mastodynon® bei weiblicher Sterilität, Forschende Komplementärmedizin und Klassische Naturheilkunde / Research in Complementary and Classical Natural Medicine (1998) 5 (6): 272–278, https://doi.org/10.1159/000021154
 6. Gonçalves, R., Ayres, V. F. S., Carvalho, C. E., Souza, M. G. M., Guimarães, A. C., Corrêa, G. M., Martins, C. H. G., Takeara, R., Silva, E. O., & Crotti, A. E. M. (2017). Chemical Composition and Antibacterial Activity of the Essential Oil of Vitex agnus-castus L. (Lamiaceae). An Acad Bras Cienc, 89(4), 2825–2832.
 7. Loch EG, Selle H, Boblitz N. Treatment of premenstrual syndrome with a phytopharmaceutical formulation containing Vitex agnus castus. J Womens Health Gend Based Med. 2000 Apr;9(3):315-20. doi: 10.1089/152460900318515. PMID: 10787228.
 8. Mehlhorn H, Schmahl G, Schmidt J. Extract of the seeds of the plant Vitex agnus castus proven to be highly efficacious as a repellent against ticks, fleas, mosquitoes and biting flies. Parasitol Res. 2005 Mar;95(5):363-5. doi: 10.1007/s00436-004-1297-z. Epub 2005 Jan 29. PMID: 15682335.
 9. Nasri H, Bahmani M, Shahinfard N, Moradi Nafchi A, Saberianpour S, Rafieian Kopaei M. Medicinal Plants for the Treatment of Acne Vulgaris: A Review of Recent Evidences. Jundishapur J Microbiol. 2015 Nov 21;8(11):e25580. doi: 10.5812/jjm.25580. PMID: 26862380; PMCID: PMC4740760.
 10. Naseri R, Farnia V, Yazdchi K, Alikhani M, Basanj B, Salemi S. Comparison of Vitex agnus-castus Extracts with Placebo in Reducing Menopausal Symptoms: A Randomized Double-Blind Study. Korean J Fam Med. 2019 Nov;40(6):362-367.
 11. Niroumand M. Ch., Heydarpour F., Farzaei M. H. Pharmacological and Therapeutic Effects of Vitex agnus – castus L.: a Review. Pahrmacognosy Reviews 2018: 12(23): 103 – 114. doi: 10.4103/phrev.phrev_22_17
 12. Semmler M, Abdel-Ghaffar F, Al-Rasheid K, Klimpel S, Mehlhorn H. Repellency against head lice (Pediculus humanus capitis). Parasitol Res. 2010 Feb;106(3):729-31. doi: 10.1007/s00436-009-1698-0. PMID: 20054562.
 13. Šošić-Jurjević B, Ajdžanović V, Filipović B, Trifunović S, Jarić I, Ristić N, Milošević V. Functional morphology of pituitary -thyroid and -adrenocortical axes in middle-aged male rats treated with Vitex agnus castus essential oil. Acta Histochem. 2016 Sep;118(7):736-745. doi: 10.1016/j.acthis.2016.07.007. Epub 2016 Jul 29. PMID: 27476882.
 14. Tandon S, Mittal AK, Pant AK. Insect growth regulatory activity of Vitex trifolia and Vitex agnus-castus essential oils against Spilosoma obliqua. Fitoterapia. 2008 Jun;79(4):283-6. doi: 10.1016/j.fitote.2007.11.032. Epub 2008 Feb 19. PMID: 18353565.
 15. Wuttke W, Jarry H, Christoffel V, Spengler B, Seidlová-Wuttke D. Chaste tree (Vitex agnus-castus)–pharmacology and clinical indications. Phytomedicine. 2003 May;10(4):348-57. doi: 10.1078/094471103322004866. PMID: 12809367.
 16. Van Die, M. D., Burger, H., Teede, H., & Bone, K. (2013). Vitex agnus-castus extracts for female reproductive disorders: A systematic review of clinical trials. Planta Medica, 79(7), 562–575.
 17. Zahid, H., Rizwani, G. H., & Ishaqe, S. (2016). Phytopharmacological Review on Vitex agnus-castus: A Potential Medicinal Plant. Chinese Herbal Medicines, 8(1), 24–29.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!