Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Herbal capsules from cannabis weed
Zdrowie i suplementacja

Niepokalanek – przeciwwskazania do stosowania + interakcje

autor: Nina Wawryszuk

Niepokalanek mnisi to roślina o ciekawych właściwościach. Jest szczególnie pomocny kobietom, które cierpią na PMS. Niestety, nie każda z nas może go stosować.

Niepokalanek może nasilać lub osłabiać działanie niektórych leków albo jego wpływ na zdrowie jest w niektórych przypadkach nieznany.

Niepokalanek – przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania niepokalanka to: ciąża, karmienie piersią, planowana ciąża metodą in vitro, stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), niepełnoletność, stwierdzony nowotwór, stosowanie leków przeciwpsychotycznych lub antagonistów dopaminy.

Głównym miejscem działania ziela niepokalanka jest oś przysadkowo-podwzgórzowa. Roślina ta wpływa m.in. na poziom hormonów – estrogenu, progesteronu i prolaktyny. Ponadto oddziałuje na tzw. chemię mózgu i poziom neuroprzekaźnika – dopaminy.

Dlatego istnieją pewne przeciwwskazania do przyjmowania niepokalanka ze względu na brak badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania lub potencjalne interakcje z innymi substancjami.

Ciąża i karmienie piersią

Brakuje badań klinicznych, które sprawdzałyby bezpieczeństwo stosowania niepokalanka w trakcie ciąży i podczas laktacji. Z tego względu nie należy przyjmować preparatów z niepokalankiem w tych stanach. Nie wiadomo również, jak niepokalanek wpływa na rozwijający się płód i czy przenika do mleka matki.

Zapłodnienie in vitro

Niepokalanek może negatywnie wpływać na skuteczność zapłodnienia metodą in vitro. Nie stosuj preparatów z niepokalankiem jeśli przygotowujesz się do in vitro lub jeśli przechodzisz tę procedurę. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej

Przyjmowanie niepokalanka wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi może zmniejszyć ich skuteczność i zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę. W przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wraz z niepokalankiem należy stosować dodatkową formę antykoncepcji, np. prezerwatywę.

Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej

W trakcie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) stosowane są dwa rodzaje terapii – monoterapia estrogenowa lub terapia łączona estrogenowo-progesteronowa. Niepokalanek wpływa na poziomy tych hormonów w organizmie, dlatego nie zaleca się jednoczesnego stosowania HTZ z preparatami zawierającymi wyciąg z ziela niepokalanka.

Niepełnoletność

Nie ma badań klinicznych, które sprawdzałyby wpływ niepokalanka na młody, rozwijający się organizm człowieka. Dojrzewanie to okres, podczas którego zachodzi wiele zmian, w tym na poziomie gospodarki hormonalnej. Nieznany jest ewentualny wpływ i skutki stosowania niepokalanka podczas dorastania, z tego względu odradza się jego stosowanie poniżej 18. roku życia.

Stwierdzony nowotwór

Niepokalanek mnisi może wpływać na wytwarzanie hormonów, w tym estrogenu, dlatego należy unikać jego stosowania w przypadku niektórych nowotworów. Ich rozwój uwarunkowany jest odpowiednim stanem hormonalnym organizmu. Nowotwory hormonozależne to np. nowotwór piersi, macicy lub jajników. Ponadto należy unikać niepokalanka w przypadku innych chorób hormonozależnych takich jak endometrioza i mięśniaki macicy.

Stosowanie niektórych leków

Niepokalanek mnisi może nasilać lub osłabiać działanie niektórych leków. Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, hormonalną terapię zastępczą, leki przeciwpsychotyczne lub antagonistów dopaminy, nie przyjmuj równocześnie preparatów z niepokalankiem. Więcej o tym przeczytasz poniżej.

Niepokalanek – z czym nie łączyć? Interakcje

Niepokalanka nie należy łączyć z tabletkami antykoncepcyjnymi, hormonalną terapią zastępczą, lekami przeciwpsychotycznymi i lekami oddziałującymi na dopaminę. Niepokalanek może negatywnie wpływać na skuteczność tych preparatów lub nasilać ich skutki uboczne.

  • Tabletki antykoncepcyjne: Niepokalanek może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego jeśli stosujesz równocześnie preparat z niepokalankiem, używaj dodatkowego zabezpieczenia przed ciążą.
  • Hormonalna terapia zastępcza: Stosowanie HTZ wiąże się z przyjmowaniem estrogenu lub estrogenu z progesteronem, a niepokalanek również może wpływać na poziomy tych hormonów, dlatego nie należy stosować równocześnie tych preparatów.
  • Leki przeciwpsychotyczne: Niepokalanek mnisi może wpływać na poziom dopaminy. Niektóre leki stosowane w psychiatrii przyczyniają się do zmniejszenia dopaminy, dlatego stosowanie ich równocześnie z niepokalankiem może zmniejszyć ich działanie.
  • Antagoniści dopaminy: Ze względu na działanie dopaminergiczne owoców niepokalanka istnieje prawdopodobieństwo zmniejszenia skuteczności preparatów oddziałujących na receptor dopaminowy (np. metoklopramid, bromokryptyna, ropinirol, pramipeksol).

Zobacz też:

Jak bezpiecznie stosować niepokalanka?

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania niepokalanka, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Wspieranie się naturalnymi sposobami może być pomocne, ale musi być przede wszystkim bezpieczne.

Więcej o świadomej suplementacji:

Bibliografia

  1. Daniele C, Thompson Coon J, Pittler MH, Ernst E. Vitex agnus castus: a systematic review of adverse events. Drug Saf. 2005;28(4):319-32. doi: 10.2165/00002018-200528040-00004. PMID: 15783241.
  2. EMA: European Union herbal monograph on Vitex agnus-castus L., fructus, 2017
  3. Jarry H, Spengler B, Porzel A, Schmidt J, Wuttke W, Christoffel V. Evidence for estrogen receptor beta-selective activity of Vitex agnus-castus and isolated flavones. Planta Med. 2003 Oct;69(10):945-7. doi: 10.1055/s-2003-45105. PMID: 14648399.
  4. Moreno FN, Campos-Shimada LB, da Costa SC, Garcia RF, Cecchini AL, Natali MR, Vitoriano Ade S, Ishii-Iwamoto EL, Salgueiro-Pagadigorria CL. Vitex agnus-castus L. (Verbenaceae) Improves the Liver Lipid Metabolism and Redox State of Ovariectomized Rats. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:212378. doi: 10.1155/2015/212378. Epub 2015 Apr 14. PMID: 25954315; PMCID: PMC4411462.
  5. WebMD, Vitex Agnus-Castus – Uses, Side Effects and More (2024), https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-968/vitex-agnus-castus
  6. Puglia LT, Lowry J, Tamagno G. Vitex agnus castus effects on hyperprolactinaemia. Front Endocrinol (Lausanne). 2023 Nov 21;14:1269781. doi: 10.3389/fendo.2023.1269781. PMID: 38075075; PMCID: PMC10702745.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!