Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

multicolored pills medicines pharmaceutical health pain reliever. High quality photo
Zdrowie i suplementacja

Niepokalanek – dawkowanie i stosowanie

autor: Nina Wawryszuk

Dawkowanie niepokalanka będzie się różnić w zależności od formy i surowca. Finalnie, najważniejsze co sugeruje Ci producent na opakowaniu.

Wraz z magister farmacji Zofią Winczewską wyjaśnimy Ci, skąd wynikają te różnice w dawkowaniu i co sugerują badania naukowe na temat stosowania niepokalanka.

Jak stosować niepokalanka?

Preparaty zawierające ziele niepokalanka należy stosować codziennie przez co najmniej 3 miesiące, aby odczuć efekty działania. Zalecana porcja dzienna będzie się różnić w zależności od surowca i źródła. Pamiętaj, aby bezwzględnie stosować się do dawkowania zalecanego przez producenta na opakowaniu.

Magister farmacji Zofia Winczewska dodaje:

Warto zwracać uwagę na porcję składnika aktywnego w danym preparacie z niepokalankiem. W przypadku ziół szczególnie cennym wskaźnikiem jest standaryzacja, która określa zawartość substancji czynnej, a nie tylko ilość użytego surowca.

W przypadku niepokalanka cenną informacją będzie ilość ekstraktu odpowiedzialna za określony efekt. Ponadto w preparatach mogą być używane wyciągi o różnym stopniu zagęszczenia, dlatego przy porównywaniu preparatów warto zwrócić uwagę na parametr DER (ang. Drug Extract Ratio). Określa nam zatem „moc” surowca – im większa jego wartość, z tym bardziej stężonym ekstraktem mamy do czynienia.

Niepokalanek – dawkowanie, czyli zalecane spożycie

Dawkowanie niepokalanka zależy od zaleceń producenta, ale zazwyczaj stosuje się w zależności od formy i surowca: 20–40 mg ekstraktu z suszonych owoców, 3-6 gramów suszonych ziół, 1 gram suszonych owoców lub 0,5–1,0 ml płynnego wyciągu z owoców (1:1 g/mL) lub do 800 mg sproszkowanych owoców dziennie.

Zawracaj uwagę, czy preparat zawiera czysty surowiec, czy już jego stężony ekstrakt – to nie jest 1:1 to samo, stąd różnice w informacji o porcji dziennej. Możesz mieć dwa produkty obok siebie, np. Niepokalanek 500 mg i Niepokalanek 4,5 mg – a gdy zerkniesz w skład, zobaczysz, że pierwszy zawiera sproszkowane owoce, a drugi standaryzowany wyciąg z suszonych owoców.

Kiedy brać niepokalanek rano czy wieczorem?

Niepokalanek można brać zarówno rano, jak i wieczorem, najlepiej stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Bardzo ważne jest, aby przyjmować niepokalanka codziennie o tej samej porze, aby zapewnić systematyczność, która sprzyja m.in. regulowaniu wydzielania hormonów.

Pamiętaj, że niepokalanek może wchodzić w interakcję z przyjmowaną antykoncepcją doustną. Jeśli zatem stosujesz równolegle oba te preparaty, użyj dodatkowej formy zabezpieczenia lub omów z lekarzem albo farmaceutą inne możliwości terapeutyczne w miejsce wyciągów z niepokalanka – dodaje magister farmacji Zofia Winczewska.

Jak parzyć niepokalanka?

Jedną łyżeczkę suszu z niepokalanka należy parzyć 15–20 minut pod przykryciem w 200 ml gorącej (60-90℃), ale nie wrzącej wody. Następnie napar można odcedzić i wypić. Zapach niepokalanka jest aromatyczny i ziołowy, a smak ostro-gorzki. Możesz osłodzić sobie napar dodając np. miód.

Herbatki i susz z niepokalanka różnią się między sobą zawartością liści i owoców, dlatego zawsze stosuj się do zalecanych porcji dziennych umieszczonych na opakowaniu producenta.

Ile razy dziennie pić niepokalanka?

W zależności od zaleceń producenta na opakowaniu zaleca się picie 1–4 naparów z niepokalanka dziennie. Porcja dzienna może się różnić w zależności od surowca (liście czy owoc niepokalanka, czy mix obu) i całego składu (np. niepokalanek może być monoskładnikiem lub być jednym z kilku).

Jak długo brać niepokalanka?

Niepokalanka należy brać przez minimum 3 miesiące, aby odczuć efekty działania. Następnie zaleca się konsultację z lekarzem, który zadecyduje o kontynuacji lub przerwie w stosowaniu.

Zalecenia te bazują na badaniach klinicznych, które badały wpływ niepokalanka na organizm kobiety przez taki czas. Nieznane są skutki przewlekłego (powyżej 6 miesięcy) stosowania preparatów zawierających tę roślinę.

Przedawkowanie niepokalanka

Nie odnotowano w literaturze naukowej przedawkowania niepokalanka u ludzi. Zazwyczaj jest on dobrze tolerowany, o ile jest przyjmowany w zalecanych porcjach dziennych. Nadmierne stosowanie i długotrwałe przekraczanie porcji dziennych może skutkować dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Ciekawostka: W badaniach na myszach mediana wartości toksyczności ekstraktu metanolowego z liści niepokalanka wynosiła 17,21 g/kg masy ciała.

Zobacz też:

Podsumowanie

  • Dawkowanie niepokalanka różni się w zależności od źródła surowca i jego formy.
  • Zawsze stosuj się do dawkowania zalecanego przez producenta na opakowaniu.
  • Niepokalanka należy stosować co najmniej 3 miesiące, by odczuć efekty działania.
  • Stosowanie może być wydłużone, ale należy je skonsultować z lekarzem.

Bibliografia

  1. European Medicines Agency, European Union herbal monograph on Vitex agnus-castus L., fructus (2018) EMA/HMPC/606742/2017
  2. Niroumand, M.C.; Heydarpour, F.; Farzaei, M.H. Pharmacological and Therapeutic Effects of Vitex agnus-castus L.: A Review. Pharmacogn. Rev. 2018, 12, 103–114.
  3. Rani A, Sharma A. The genus Vitex: A review. Pharmacogn Rev. 2013 Jul;7(14):188-98. doi: 10.4103/0973-7847.120522. PMID: 24347927; PMCID: PMC3841997.
  4. Souto EB, Durazzo A, Nazhand A, Lucarini M, Zaccardelli M, Souto SB, Silva AM, Severino P, Novellino E, Santini A. Vitex agnus-castus L.: Main Features and Nutraceutical Perspectives. Forests. 2020; 11(7):761. https://doi.org/10.3390/f11070761

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!