Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Portrait of beautiful woman in amazing in a blooming field. Nature, vacation, relax and lifestyle.
Zdrowie i suplementacja

Niepokalanek – skutki uboczne

autor: Nina Wawryszuk

Niepokalanek mnisi pomaga na dokuczliwy PMS, wspiera regulację niektórych hormonów i łagodzi objawy menopauzy. Jednak czasem zamiast korzystnych efektów pojawiają się… skutki uboczne.

Niektóre są przejściowe, a inne poważne – w tym artykule wyjaśnię Ci, czego możesz się spodziewać i jak sobie z tym poradzić.

Niepokalanek – skutki uboczne

Stosowanie niepokalanka może powodować skutki uboczne takie jak: reakcje alergiczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle i zawroty głowy, zaburzenia cyklu miesiączkowego, krwawienia międzymiesiączkowe, trądzik, świąd. Skutki uboczne zazwyczaj mają łagodny przebieg i ustępują po odstawieniu.

Częstość występowania skutków ubocznych jest nieznana i nie może być określona na podstawie dostępnych danych. Ich występowanie zależy od stanu zdrowia pacjentki i tolerancji na składniki aktywne zawarte w preparacie. Niektóre objawy mijają samoistnie po pierwszym tygodniu stosowania.

Jak rozpoznać skutki uboczne niepokalanka i co z nimi zrobić?

Reakcje alergiczne

Niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznej wskutek stosowania niepokalanka. Należy natychmiast zwrócić się do lekarza, gdy zauważymy u siebie reakcje alergiczne o ciężkim przebiegu:

 • obrzęk twarzy,
 • duszności,
 • problem z przełykaniem.

Inne reakcje alergiczne mogą obejmować pokrzywkę lub wysypkę.

Pokrzywka alergiczna to wysypka, w której zmiany na skórze przypominają bąble po oparzeniu pokrzywą. Wysypka zaś to liczne wykwity na skórze w postaci plamek, bąbli, grudek, pęcherzyków lub krostek. Po pojawieniu się pokrzywki lub wysypki należy zaprzestać stosowania preparatu z niepokalankiem i poradzić się lekarza.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Niepokalanek może powodować:

 • nudności,
 • bóle brzucha,
 • dyskomfort w żołądku,
 • wzdęcia.

Możesz spróbować uniknąć tych objawów, pamiętając, aby np. nie przyjmować niepokalanka na czczo, jeśli masz tzw. wrażliwy żołądek. Objawy żołądkowo-jelitowe mogą ustąpić po kilku dniach stosowania niepokalanka, jeśli jednak tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem.

Magister farmacji Zofia Winczewska dodaje:

Wiele źródeł wskazuje, że stosowanie niepokalanka jest optymalne na czczo, przed śniadaniem. Jeśli jednak doświadczasz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – nudności czy bólów brzucha, rozważ przyjmowanie niepokalanka po posiłku, popijając szklanką wody.

Bóle i zawroty głowy

Niepokalanek może powodować zaburzenia pracy układu nerwowego – bóle i zawroty głowy. Jeśli doświadczasz tych objawów, zachowaj szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego

Niepokalanek wpływa na regulację niektórych hormonów, dlatego może dojść do zachwiania występowania miesiączki (skrócenia lub wydłużenia cyklu) lub nasilenia krwawienia. Uważnie obserwuj swój cykl, notuj występowanie krwawienia i zaopiekuj się sobą w tym czasie. Pamiętaj, aby pić dużo płynów i nie wykonywać intensywnych aktywności.

Krwawienia międzymiesiączkowe

Ze względu na swój wpływ na regulację hormonów, niepokalanek może powodować krwawienia międzymiesiączkowe. Jest to krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się nagle pomiędzy miesiączkami. To może być skutek uboczny stosowania niepokalanka, ale także objaw nieprawidłowości czy chorób. Notuj występowanie krwawień i poinformuj o nich ginekologa.

Trądzik

Nagłe pojawienie się wyprysków na skórze może być związane z przyjmowaniem niepokalanka, ale jest to objaw skórny, na który również mają wpływ kosmetyki czy higiena. Jeśli zauważysz na skórze zmiany trądzikowe, dbaj o czystość i nawilżenie skóry. Dezynfekuj przybory do makijażu i nie dotykaj dłońmi twarzy.

Zobacz też:

Świąd

Świąd to subiektywne uczucie wyzwalające potrzebę drapania się. Może obejmować różne obszary skóry. Jeśli dokucza Ci ten objaw, możesz spróbować go załagodzić, stosując chłodne kompresy czy bandaży do miejsc szczególnie drażniących. Pamiętaj, aby nawilżać i natłuszczać skórę i nie doprowadzać do pojawiania się ran od drapania.

Objawy związane z interakcjami

Niepokalanek może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, nasilać lub osłabiać działanie, jak i występowanie skutków ubocznych. Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, hormonalną terapię zastępczą (HTZ), leki przeciwpsychotyczne lub antagonistów dopaminy skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania niepokalanka.

Niepokalanek może zakłócać skuteczność antykoncepcji hormonalnej, dlatego pamiętaj o dodatkowym zabezpieczeniu (fizycznym) lub omów z lekarzem czy farmaceutą inne możliwości terapeutyczne – dodaje magister farmacji Zofia Winczewska.

Skutki uboczne niepokalanka to przemijające bóle głowy, zaburzenia cyklu miesiączkowego i problemy żołądkowo-jelitowe.

Co zrobić, jeśli mam skutki uboczne po niepokalanku?

Jeśli doświadczasz nagłych, ciężkich reakcji alergicznych takich jak obrzęk twarzy, duszności lub problem z przełykaniem bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem. Jeśli odczuwasz inne skutki uboczne, obserwuj swój organizm. Wiele kobiet odczuwa nasilenie skutków ubocznych w pierwszym tygodniu stosowania niepokalanka, po czym ustępują lub są łagodniejsze.

Co jeśli objawy nie ustępują po tygodniu?

Miej na uwadze swoje samopoczucie – nie stosuj niepokalanka na siłę, jeśli utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie czy ogranicza Twoją aktywność. Notuj, co obserwujesz u siebie podczas stosowania niepokalanka i powiedz lekarzowi o skutkach ubocznych.

Zobacz też:

Skutki uboczne niepokalanka trwają około tygodnia i zazwyczaj ustępują.

Bibliografia

 1. Cerqueira RO, Frey BN, Leclerc E, Brietzke E. Vitex agnus castus for premenstrual syndrome and premenstrual dysphoric disorder: a systematic review. Arch Womens Ment Health. 2017 Dec;20(6):713-719. doi: 10.1007/s00737-017-0791-0. Epub 2017 Oct 23. PMID: 29063202.
 2. Daniele C, Thompson Coon J, Pittler MH, Ernst E. Vitex agnus castus: a systematic review of adverse events. Drug Saf. 2005;28(4):319-32. doi: 10.2165/00002018-200528040-00004. PMID: 15783241.
 3. van Die MD, Burger HG, Teede HJ, Bone KM. Vitex agnus-castus extracts for female reproductive disorders: a systematic review of clinical trials. Planta Med. 2013 May;79(7):562-75. doi: 10.1055/s-0032-1327831. Epub 2012 Nov 7. PMID: 23136064.
 4. Ooi SL, Watts S, McClean R, Pak SC. Vitex Agnus-Castus for the Treatment of Cyclic Mastalgia: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Womens Health (Larchmt). 2020 Feb;29(2):262-278. doi: 10.1089/jwh.2019.7770. Epub 2019 Aug 29. PMID: 31464546.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!