Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-1280x200 auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-400x200

Blog Aura Herbals

Zdrowie i suplementacja

Shatavari – jak stosować, jak długo i ile dawkować?

autor: Nina Wawryszuk

Wykorzystywanie roślin do celów leczniczych to podstawa tradycyjnej medycyny wschodu. Współcześnie również chcemy korzystać z tego, co zaoferowała nam Matka Natura – ale dobrze robić to świadomie i bezpiecznie. Dowiedz się jak stosować shatavari, aby odczuć przypływ ajurwedy.

Dlaczego stosuje się shatavari?

W medycynie ajurwedyjskiej shatavari stosuje się m.in. jako naturalny tonik dodający witalności, środek na redukcję objawów PMS i menopauzy, pomoc przy laktacji, afrodyzjak czy jako pomoc w regulacji cyklu miesiączkowego.

Shatavari nazywane jest kobiecym ziołem i mówi się, że to odpowiedź natury na potrzeby organizmu kobiety na wszystkich etapach jej życia. Współcześnie dysponujemy kilkoma badaniami in vitro i in vivo, które sugerują wysoki potencjał shatavari i ciekawe właściwości.

Według Ajurwedy ekstrakt z korzenia shatavari może wspierać organizm, działając:

 • adaptogennie,
 • antyoksydacyjnie,
 • tonizująco,
 • przeciwbakteryjnie,
 • przeciwzapalnie,
 • przeciwgrzybicznie,
 • przeciwstresowo,
 • antyhepatoksycznie,
 • immunomodulująco,
 • przeciwwrzodowo,
 • przeciwcukrzycowo,
 • pobudzająco na laktację.

Ponadto shatavari wydaje się korzystnie wpływać na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, hormonalny i rozrodczy.

Jak stosować shatavari?

Na podstawie badań naukowych wiemy, że można bezpiecznie stosować ekstrakt z korzenia shatavari w ilości 16-32 mg na kg masy ciała dziennie, co odpowiada ok. 1100-2200 mg dla osoby dorosłej o wadze 70 kg.

Nie ma oficjalnych zaleceń i wskazań co do dawkowania, a bezpieczne porcje dzienne bazują na wiedzy zdobytej podczas kilku badań klinicznych i większej ilości badań na zwierzętach. Dlatego najlepiej stosować shatavari zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu danego preparatu.

W jakiej formie przyjmować shatavari?

Shatavari można przyjmować w formie kapsułek, kropli, herbatki ziołowej, nalewki, sproszkowanego korzenia. Co ciekawe, shatavari może być także stosowane zewnętrznie w formie kremu, serum czy balsamu w celach pielęgnacyjnych.

Formę warto dopasować do indywidualnych preferencji. Kapsułki czy krople będą szybkie i wygodne w użyciu, a herbatki czy proszek mogą stanowić przyjemny codzienny rytuał picia shatavari.

Jak dawkować shatavari w zależności od formy?

Shatavari należy zawsze dawkować tak, jak zaleca producent na opakowaniu preparatu. Zazwyczaj stosuje się 1–2 kapsułki; 15 ml nalewki; 2 łyżeczki sproszkowanego korzenia; 0,5 ml kropli.

Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta na opakowaniu danego preparatu. Każdy produkt będzie się różnić np. porcją dzienną, zawartością substancji aktywnej czy dodatkowymi składnikami aktywnymi.

Jak długo stosować shatavari?

Shatavari jest adaptogenem, więc aby odczuć efekty działania, zaleca się stosowanie ekstraktu codziennie przez 8–12 tygodni. Ze względu na brak badań klinicznych sprawdzających bezpieczeństwem przewlekłego stosowania ziela shatavari, po tym czasie warto zrobić miesięczną przerwę.

W Ajurwedzie shatavari jest uznawany za całkowicie bezpieczny do długotrwałego stosowania. Jednak należy mieć na uwadze, że medycyna wschodnia różni się od współczesnej medycyny konwencjonalnej – ma inną tradycję, a obywatele Indii różnią się od Europejczyków m.in. metabolizmem etnicznym.

Po jakim czasie działa shatavari?

Shatavari zaczyna działać po 2–4 tygodniach regularnego stosowania. Ziele to jest adaptogenem, więc nie działa doraźnie. Shatavari potrzebuje czasu, aby skumulować się w organizmie i zacząć działać.

Shatavari zawiera fitoestrogeny, czyli bioaktywne składniki naśladujące działanie estrogenów. Jeśli borykasz się np. z niskim poziomem estrogenów, musisz odczekać co najmniej jeden cykl miesiączkowy, aby móc zobaczyć efekty. Hormony nie podnoszą się doraźnie i szybko.

Dlatego tak ważne jest regularne przyjmowanie ekstraktu z korzenia shatavari, aby stale dostarczać organizmowi bioaktywnych składników, które wpływają m.in. na produkcję hormonów.

Jak bezpiecznie stosować shatavari?

Odpowiada terapeutka ajurwedyjska Ewa Szydłowska:

Zanim zdecydujesz się stosować shatavari, upewnij się, że Twoja wątroba funkcjonuje w miarę dobrze. Shatavari zawdzięcza swoje działanie tzw. szatawarynom. To związki zakwalifikowane jako fitoestrogeny, czyli substancje, które mają wpływ na organizm kobiety zbliżony do estrogenów.

Specyfika estrogenów jest taka, że są kobietom potrzebne głównie w 1. fazie cyklu menstruacyjnego, a w 2. fazie są zbędne i powinny zostać zmetabolizowane (usunięte z ciała na zewnątrz). Dzieje się to za pośrednictwem wątroby i to przez nią estrogeny trafiają do jelit i zostają wydalone. Jeżeli coś dzieje się z wątrobą, jest ona w jakiś sposób niewydolna, zbyt obciążona przerabianiem toksyn, to estrogen zaczyna nam się kumulować w organizmie. I zaczyna robić zamieszanie.

Shatavari jest jednocześnie ziołem odkwaszającym, więc wspiera wątrobę, ale przy dominacji estrogenowej polecałabym raczej sięgnąć po zioła, które poprawiają stan wątroby, a jednocześnie nie oddziałują tak silnie i wprost na hormony.

Zobacz też:

Podsumowanie

 • Shatavari to adaptogen, który należy stosować codziennie przez 8–12 tygodni.
 • Bioaktywne substancje zawarte w korzeniu shatavari potrzebują czasu, aby zadziałać w organizmie.
 • Nieznane są skutki przewlekłego stosowania shatavari – brakuje obecnie takich badań klinicznych, więc po 12 tygodniach warto zrobić miesięczną przerwę.
 • Shatavari należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniem producenta na opakowaniu danego preparatu.

FAQ

Czy mogę stosować shatavari równocześnie z antykoncepcją hormonalną?

O tym powinien zadecydować Twój lekarz ginekolog. Istnieje ryzyko, że ochrona antykoncepcyjna tabletek może zostać osłabiona przez ziele shatavari, a ryzyko ciąży będzie wyższe.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania shatavari?

Przeciwwskazania do stosowania shatavari to: stosowanie leków diuretycznych, ponieważ ziele shatavari również działa moczopędnie; oraz leków przeciwcukrzycowych, gdyż shatavari ma zdolność obniżania poziomu cukru we krwi.

Ponadto shatavari wpływa na regulację niektórych hormonów, więc należy zachować ostrożność podczas stosowania leków zawierających hormony (np. antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza). Przed zastosowaniem shatavari skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli chorujesz przewlekle lub stosujesz inne leki i suplementy diety.

Czy shatavari wchodzi w interakcję z lekami?

Należy zachować ostrożność przy stosowaniu shatavari jeśli równocześnie stosujesz inne leki i/lub suplementy diety. Shatavari może wpływać na ich działanie, obniżając skuteczność lub nasilać dolegliwości. Przed zastosowaniem shatavari skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

 1. Alok S, Jain SK, Verma A, Kumar M, Mahor A, Sabharwal M. Plant profile, phytochemistry and pharmacology of Asparagus racemosus (Shatavari): A review. Asian Pac J Trop Dis. 2013 Jun;3(3):242–51. doi: 10.1016/S2222-1808(13)60049-3. PMCID: PMC4027291
 2. Gudise VS, Dasari MP, Kuricheti SSK. Efficacy and Safety of Shatavari Root Extract for the Management of Menopausal Symptoms: A Double-Blind, Multicenter, Randomized Controlled Trial. Cureus. 2024 Apr 8;16(4):e57879. doi: 10.7759/cureus.57879. PMID: 38725785; PMCID: PMC11079574.
 3. O’Leary MF, Jackman SR, Bowtell JL. Shatavari supplementation in postmenopausal women alters the skeletal muscle proteome and pathways involved in training adaptation. Eur J Nutr. 2024 Apr;63(3):869-879. doi: 10.1007/s00394-023-03310-w. Epub 2024 Jan 12. PMID: 38214710; PMCID: PMC10948523.
 4. Tammanoon Rungsang et al., Stability and clinical effectiveness of emulsion containing Asparagus racemosus root extract, Science Asia 41 (2015) 236-245,
 5. Wiboonpun N, Phuwapraisirisan P, Tip-pyang S. Identification of antioxidant compound from Asparagus racemosus. Phytother Res. 2004 Sep;18(9):771-3. doi: 10.1002/ptr.1526. PMID: 15478181.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!