Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-1280x200 auraherbals-baner-podstrony-colladrop-nowy-400x200

Blog Aura Herbals

Medycyna naturalna Zdrowie i suplementacja

Shatavari a karmienie piersią

autor: Nina Wawryszuk

W naszej ludowej tradycji na pobudzenie laktacji stosuje się czarnuszkę, koper włoski czy anyż. W Ajurwedzie zaś zaleca się korzeń shataravi podczas karmienia piersią.

Niejedna polska mama zastanawia się, czy warto spróbować to egzotyczne zioło i czy jest to bezpieczne.

Shatavari a karmienie piersią

W Ajurwedzie, tradycyjnej medycynie wschodu, zaleca się stosowanie korzenia shatavari w celu pobudzenia laktacji. Kobiety przyjmują ten adaptogen w różnych formach, nawet jeszcze przed porodem, by przygotować się do karmienia piersią.

O shatavari mówi się, że to “kobiece zioło”, które wspiera kobiety na każdym etapie ich życia. Korzeń tego adaptogenu zawiera cenne bioaktywne składniki, które holistycznie wspierają organizm kobiety. Shatavari stosuje się w celu przywrócenia równowagi hormonalnej, poprawy płodności i libido czy redukcji objawów PMS czy menopauzy.

Stosowanie shatavari jest pomocne szczególnie u mam, które mają problem z laktacją, a adaptogen ten może wielowymiarowo wesprzeć kobietę w tym wymagającym czasie:

 • Korzeń shatavari podnosi poziom hormonu prolaktyny, gdy ten jest niski. Prolaktyna jest ważna w produkcji mleka matki.
 • Ziele to jest adaptogenem, czyli pomaga organizmowi walczyć ze skutkami stresu i napięcia psychicznego. Zestresowana i poddenerwowana kobieta może mieć problem z produkcją mleka, a spokojna mama = większa szansa na prawidłową laktację.
 • Wg Ajurwedy shatavari ogólnie wspiera organizm kobiety, dodając witalności i harmonizując wewnętrzną energię. Jest najważniejszym tonikiem młodości dla kobiet, tak jak ashwagandha jest tym dla mężczyzn.

Zioła adaptogenne takie jak shatavari czy ashwagandha pomagają organizmowi dostosować się do środowiska i lepiej radzić sobie z czynnikami stresującymi. Bycie mniej zestresowanym jest główną korzyścią zdrowotną samą w sobie – bo stres negatywnie wpływa na cały organizm i zdrowie psychiczne – dodaje magister farmacji Zofia Winczewska.

W medycynie ajurwedyjskiej zioła klasyfikuje się m.in. jako rozgrzewające lub chłodzące. Zioła chłodzące, do których należy korzeń shatavari, chłodzą ciało, gaszą wewnętrzny pożar, uwalniają od drażliwości, poprawiają trawienie i zmniejszają bóle głowy.

Badania kliniczne nad shatavari

W tradycyjnej medycynie shatavari stosuje się wszechstronnie i leczy na zasadach Ajurwedy, które dopasowują substancję do m.in. doszy (typu metabolicznego). Współcześnie naukowcy m.in. z Indii chętnie sprawdzają właściwości ekstraktu korzenia shatavari.

Zaintrygowani zastosowaniem shatavari jako roślinnego środek pobudzający laktację, przeprowadzili kilka mniejszych badań klinicznych. Należy mieć na uwadze, że są to badania przeprowadzone w różnych standardach i o różnej jakości.

Badanie kliniczne z 2023 roku

Grupa 30 kobiet po porodzie otrzymywała 10 gramów sproszkowanego korzenia shatavari dziennie. Kolejne 30 kobiet po porodzie służyło jako grupa kontrolna, ale nie podawano im placebo. W 91. dniu poziom prolaktyny u kobiet przyjmujących shatavari wzrósł z 151,81 do 296,07 mcg/L. U kobiet z grupy kontrolnej poziom prolaktyny wzrósł z 148,97 do 232,62 mcg/L w tym samym okresie. Nie jest jednak jasne, czy różnica ta ma znaczenie kliniczne.

Badanie kliniczne z 2022 roku

Przeprowadzono je na grupie 78 kobiet w wieku ciążowym 37 tygodni lub starszych, które zamierzały karmić piersią. Badane zostały losowo przydzielone do dwóch grup: otrzymującej baton zawierający korzeń shatavari lub baton-placebo.

Wszystkie kobiety ukończyło badanie, 61 urodziło przez cesarskie cięcie dolnego odcinka, a 17 miało normalny poród pochwowy w terminie. U kobiet zmierzono czas do pierwszej, zauważalnej pełności piersi, a pomiary objętości odciągniętego mleka przeprowadzono 72 godziny po porodzie lub po spożyciu 4 batonów, w zależności od tego, co nastąpiło później, przy użyciu standardowego laktatora.

Wyniki wykazały, że średnia całkowita objętość odciągniętego mleka była wyższa w grupie przyjmującej shatavari (64,74 ml) w porównaniu do placebo (49,69 ml). Czas do wypełnienia piersi był krótszy w przypadku spożywania shatavari (30,49 godziny) w porównaniu z placebo (38,09 godziny).

Co ważne, nie odnotowano żadnych zdarzeń niepożądanych w żadnej z badanych grup. Ogólna ocena zadowolenia matek z laktacji, samopoczucia dziecka, smaku i łatwości stosowania była lepsza w grupie shatavari, niż w grupie placebo.

Badanie z 2011 roku

Do badanej grupy wybierano matki, które zgłosiły zmniejszoną podaż mleka, płacz niemowlęcia po karmieniu, ból piersi podczas laktacji, utratę apetytu przez matkę lub zaburzenia lękowe. Średni wiek niemowląt wynosił 2,8 miesiąca. Sześćdziesiąt kobiet zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej świeże korzenie shatavari w dawce 20 mg/kg masy ciała 3 razy dziennie lub placebo w postaci proszku ryżowego 3 razy dziennie przez 30 dni.

Kobiety i niemowlęta były badane co tydzień. Matki, które otrzymywały shatavari, miały 33% wzrost poziomu prolaktyny w surowicy w stosunku do wartości wyjściowej w porównaniu do 10% wzrostu u kobiet, które otrzymywały placebo.

Waga niemowląt wzrosła bardziej w grupie otrzymującej shatavari (16%) w porównaniu z placebo (6%), a leczone matki oceniały swoje zadowolenie i szczęście swoich niemowląt wyżej, niż matki w grupie placebo. W artykule nie odnotowano żadnych skutków ubocznych. Wadą badania był niejednolicie przeprowadzony wywiad matek i brak optymalizacji techniki karmienia przed badaniem,  umniejsza dobrze przeprowadzonemu badaniu, chociaż wyniki są obiecujące.

Badanie z 2014 roku

W badaniu przeprowadzonym w Indiach, 1132 pacjentkom, które zgłosiły niewystarczającą podaż mleka, podawano mieszankę shatavari, kminku, lukrecji, aminokwaows, witamin, składników mineralnych i kwasu DHA. U większości matek (1049) zaobserwowano poprawę laktacji i zwiększenie masy ciała niemowląt. Jednakże, ze względu na brak grupy kontrolnej placebo i wieloskładnikowość mieszanki, wyników nie można przypisać jedynie shatavari.

Istnieje jeszcze kilka innych badań klinicznych, ale ich wyniki są dyskusyjne.

Czy mogę stosować shatavari w czasie karmienia piersią?

Jeśli chcesz poprawić laktację, przede wszystkim oddaj się w ręce pomocnych specjalistów – najlepiej doradcy laktacyjnego czy pielęgniarki środowiskowej. Odpowiednia technika i wyczucie są bardzo ważne podczas karmienia piersią. Jeśli chcesz poszukać naturalnego wsparcia w postaci shatavari, skonsultuj się z lekarzem.

Twój lekarz najlepiej zna Ciebie, Twoje choroby, stosowane leki oraz suplementy i doradzi Ci najtrafniej. Najefektywniejsze będzie holistyczne podejście: “techniczne” wsparcie doradcy laktacyjneho, częste przykładanie dziecka do piersi, celowana suplementacja, a także dieta i nawadnianie – pomogą Ci karmić piersią bez problemów.

Skorzystanie z pomocy doradcy laktacyjnego to ważne wsparcie dla kobiety

Zobacz też:

Podsumowanie

 • W tradycyjnej medycynie wschodu stosuje się shatavari w celu poprawy laktacji.
 • Współcześnie powstało kilka badań klinicznych różnej jakości, które sprawdzały wpływ stosowania shatavari na pobudzenie laktacji.
 • Wyniki są mieszane, ale w niektórych ekstrakt z shatavari wykazał działanie wspomagające produkcję pokarmu.

Bibliografia

 1. Drugs and Lactation Database (LactMed®) [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Child Health and Human Development; 2006-. Wild Asparagus. [Updated 2024 May 15]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/books/NBK501813/
 2. Gupta M, Shaw B. A double-blind randomized clinical trial for evaluation of galactogogue activity of Asparagus racemosus Willd. Iran J Pharm Res 2011;10:167-72.
 3. Rajni, Rani V, Sindhu SC, et al. Nutritional analysis of Asparagus racemosus (Willd.) root powder and its efficacy in increasing prolactin level in lactating women. Annals of Phytomedicine-an International Journal 2023;12:912-7. doi:10.54085/ap.2023.12.2.108.
 4. Singh N, Garg M, Prajapati P, Singh PK, Chopra R, Kumari A, Mittal A. Adaptogenic property of Asparagus racemosus: Future trends and prospects. Heliyon. 2023 Apr 1;9(4):e14932. doi: 10.1016/j.heliyon.2023.e14932. PMID: 37095959; PMCID: PMC10121633.
 5. Sharma S, Ramji S, Kumari S, et al. Randomized controlled trial of Asparagus racetnosus (Shatavari) as a lactogogue in lactational inadequacy. Indian Pediatr 1996;33:675-7.
 6. Sholapurkar ML. 'Lactare’ for improving lactation. Indian Pract 1986;39:1023-6.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!