Blog Aura Herbals
autor: Dominika Leśnikowska
Autor
Dominika Leśnikowska
fizjoterapeuta
Polecany produkt
Srebro Koloidalne 50ppm Argentum200 – Żel do rąk i twarzy, 150 ml
Oczyszczający żel do twarzy i rąk
Najczęściej czytane
Skuteczna suplementacja. Jak wybrać dobry suplement diety?
autor: Karina Wiśniowska
Suplementacja witaminy D. Którą witaminę D Aura Herbals wybrać?
autor: Karina Wiśniowska
Recepta na racjonalną i bezpieczną suplementację witamin i składników mineralnych
autor: Hanna Przerada
Choroby skóry potrafią być bardzo uciążliwe i niełatwe do wyleczenia. Trądzik pospolity to choroba przewlekła, która w cięższych formach może wpłynąć nawet na samopoczucie i pewność siebie. Dlatego warto jak najszybciej wprowadzić odpowiednie leczenie oraz działać wielokierunkowo.
Spis treści
Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych. Charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych, zwykle na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Schorzenie to związane jest głównie z nadprodukcją łoju i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szczyt zachorowań na trądzik pospolity przypada na 14-17 r.ż. u kobiet i 16-19 r.ż. u mężczyzn. To nie znaczy, że choroba ta nie występuje u osób dorosłych.
Podłożem występowania trądziku pospolitego są zaburzenia wydzielania łoju, spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy wydzielanie łoju jest utrudnione, mogą powstawać zaskórniki. W przebiegu choroby powstają również wykwity grudkowo-krostkowe, a w cięższych przypadkach głębokie nacieki ropne i przetoki, które mogą pozostawiać po sobie blizny.
Do głównych przyczyn wystąpienia trądziku pospolitego należą:
Jest wiele czynników, przyczyniających się do wystąpienia trądziku pospolitego. Należą do nich:
Początkowe objawy trądziku pospolitego obejmują zaskórniki otwarte, czyli czarne kropki, potocznie zwane wągrami oraz zaskórniki zamknięte, które przybierają postać drobnych, mało zauważalnych i wypukłych punktów.
Objawem trądziku pospolitego są także grudki i krostki, które są wypełnione płynem zapalnym oraz dobrze widoczne stany zapalne. Towarzyszy im obrzęk, zaczerwienienie i często silny ból.
Trądzik pospolity może przybierać różne postacie, w zależności od rodzaju i nasilenia zmian skórnych. Wyróżniamy następujące postacie kliniczne trądziku:
1. Łagodne
2. Ciężkie
Istnieją jeszcze inne rodzaje trądziku, takie jak trądzik kosmetyczny, polekowy, zawodowy czy niemowlęcy.
Trądzik różowaty to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. W odróżnieniu od trądziku pospolitego zwykle pojawia się między 20 a 30 rokiem życia. Trądzik różowaty charakteryzuje się występowaniem rumienia na twarzy, głównie czoła, policzków i podbródka. W dalszych stadiach choroby mogą wystąpić także wykwity wtórne, takie jak grudki, krosty czy obrzęki. Przebieg choroby jest przewlekły, z okresami zaostrzeń i remisji.
Etiopatogeneza trądziku różowatego nie jest do końca znana. Rozwój choroby powodują m.in. zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za regulacje naczyniową.
Czynniki zaostrzające trądzik różowaty to:
Leczenie trądziku pospolitego zależy od stopnia nasilenia choroby oraz czynników takich jak wiek, płeć i choroby towarzyszące pacjenta. Ważne jest, aby podczas procesu leczenia działać na wielu płaszczyznach. Trzeba liczyć się również z tym, że proces ten może być długotrwały i wymagać cierpliwości i konsekwencji w działaniu.
Leczenie trądziku pospolitego może obejmować:
Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć jest wizyta u dermatologa, który oceni stan skóry i zaproponuje odpowiednie kroki w celu wyleczenia schorzenia.
Jednym ze sposobów leczenia trądziku pospolitego jest farmakoterapia. Niektóre leki dostępne są w aptekach bez recepty, jednak pamiętaj, że warto najpierw skonsultować się z dermatologiem.
Nadtlenek benzoilu w stężeniu 4%, 5% i 10% w formie żelu to preparat często stosowany na różne postacie trądziku pospolitego. Środek ten ma działanie przeciwbakteryjne, złuszczające i odkażające.
Kolejnym środkiem stosowanym w procesie leczenia trądziku pospolitego jest krem lub żel z kwasem azelainowym w stężeniu 20%. Działa przeciwzapalnie, przeciwłojotokowo i przeciwbakteryjnie. Niweluje także przebarwienia pozapalne.
W leczeniu trądziku można wspomagać się również witaminami – pirydoksyną (witaminą B6) i ryboflawiną (witaminą B2), które pomagają regulować wydzielanie łoju i utrzymanie zdrowego stanu skóry.
W początkowych fazach choroby zalecane jest łączenie retinoidów (tretynoina, izotretynoina, adapalen) z preparatami przeciwbakteryjnymi. Skutkuje to poprawą funkcjonowania kanału mieszkowego, dzięki czemu wydzielanie łoju jest ułatwione.
Na trądzik pospolity często stosuje się antybiotyki, które mogą być doustne lub w postaci maści czy kremów.
Proces leczenia trądziku można wesprzeć odpowiednimi preparatami, bogatymi w składniki wspierające zdrowie skóry. Do takich składników należą:
Jak leczyć trądzik pospolity? Oprócz zalecanej przez dermatologa farmakoterapii, ważne są codzienne zdrowe nawyki, takie jak odpowiednia dieta, pielęgnacja skóry czy zachowanie higieny.
W procesie leczenia trądziku pospolitego pielęgnacja jest bardzo ważnym elementem. Powinna być dostosowana do rodzaju cery i indywidualnych potrzeb pacjenta.
Do pielęgnacji cery z trądzikiem warto wybierać dobrej jakości, jak najbardziej naturalne preparaty. Wybieraj produkty o działaniu oczyszczającym, przeciwłojotokowym i przeciwzapalnym. Unikaj produktów, które mogłyby podrażnić skórę.
Pamiętaj, że skóra trądzikowa, nawet taka, która ma skłonności do nadmiernego wydzielania łoju, także potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Dlatego nie dopuszczaj do jej przesuszenia.
W walce z trądzikiem warto wspomóc się dobroczynnymi właściwościami roślin. Do roślin, które z powodzeniem wykorzystywane są w terapii chorób skóry należą:
Dieta to ważny aspekt warunkujący zdrowie człowieka. Powinna dostarczać wszystkie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki – witaminy, minerały, tłuszcze, białko, węglowodany. Jednak przy trądziku pospolitym warto wykluczyć z diety produkty, które nasilają jego objawy. Sprawdź kilka praktycznych porad.
Trądzik pospolity bywa uporczywy, a proces jego wyleczenia długotrwały. Dlatego ważne jest, aby dokładnie stosować się do zaleceń dermatologa i przede wszystkim być regularnym.
Podsumowując, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, jakimi są:
Trądzik pospolity jest chorobą, z którą boryka się wiele osób. Jego leczenie często bywa dużym wyzwaniem ze względu na nawrotowy charakter. Najlepiej zacząć działać jak najwcześniej, ponieważ cięższe stadium choroby może spowodować trwałe blizny i przebarwienia na skórze. Ważna jest również systematyczność.
Bibliografia
Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.