Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
colladrop-nowosc-baner-1280x200 colladrop-nowosc-baner-mobile-400x200

Leksykon Aura Herbals

Berberyna

Berberyna - najważniejsze informacje

Berberyna to organiczny związek chemiczny, występujący głównie w berberysie zwyczajnym (Berberis vulgaris), berberysie indyjskim (Berberis aristata), gorzkniku kanadyjskim (Hydrastis canadensis) oraz cynowódzie chińskim (Coptis chinensis).

Prozdrowotne właściwości krzewów z rodziny berberysowatych odkryto już lata temu. W celach leczniczych wykorzystywano ich korę, liście, pędy oraz owoce. W Medycynie Dalekiego Wschodu berberys był wykorzystywany w leczeniu chorób i dolegliwości, na przykład ze strony układu pokarmowego.

Współczesne badania potwierdzają właściwości lecznicze berberyny i nieustannie pojawiają się nowe doniesienia o skuteczności tej substancji.

Możliwe zastosowania berberyny

Berberyna powszechnie stosowana jest w lekach i suplementach diety. Wykazuje następujące działanie:

  • obniża poziomu cholesterolu i działa hipoglikemicznie;
  • wspiera leczenie otyłości;
  • działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo;
  • działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo;
  • obniża ciśnienie krwi;
  • działa przeciwpasożytniczo;
  • wspiera prawidłową pracę wątroby;
  • działa neuroprotekcyjnie;

Berberyna obniża poziom cholesterolu i wspiera proces odchudzania

Przeprowadzono badanie z udziałem 50 pacjentów w wieku 18-70 lat. Uczestnicy badania posiadali zdiagnozowaną cukrzycę typu 2 oraz otyłość (BMI > 30 kg/m2). Badanym podawano preparat składający się z 500 mg berberyny i 150 mg sylimaryny (związek chemiczny występujący m.in. w ostropeście plamistym) przez okres 6 miesięcy. Grupa kontrolna otrzymywała placebo. Uczestnicy badania w międzyczasie nie zażywali innych środków obniżających poziom cholesterolu i glukozy. Wszyscy uczestnicy badania w trakcie jego trwania byli na niskokalorycznej diecie i wykonywali dziennie po 30 minut ćwiczeń.

Po 6 miesiącach wyniki badania prezentowały się następującą. W grupie badawczej zaobserwowano spadek BMI w porównaniu do wcześniejszego wyniku. Zauważono również istotne zmiany we wskaźniku oporności na insulinę oraz w wynikach całkowitego cholesterolu. Ponadto w grupie badawczej odnotowano znacznie wyższe różnice w obwodzie w pasie i w procencie tłuszczu trzewnego niż w grupie kontrolnej, która otrzymywała jedynie placebo.

Wyniki powyższego badania wskazują na skuteczność berberyny w terapii otyłości i cukrzycy typu 2.

Naturalne wsparcie dla prawidłowej pracy wątroby

Już w dawnych czasach stosowano napary z liści berberysu w leczeniu chorób dróg żółciowych i wątroby. Współczesne badania wykazały, że berberyna faktycznie wspiera prawidłową pracę wątroby. Jest też bezpieczna dla osób z chorobami wątroby, ponieważ nie wykazuje działania toksycznego i nie zaobserwowano negatywnych efektów jej stosowania.

Berberyna nie tylko wspiera prawidłową pracę wątroby, ale też działa ochronnie. Posiada właściwości antyoksydacyjne, dlatego jest skuteczna w walce z nadmiarem wolnych rodników w organizmie. Dodatkowo wspomaga detoksykację wątroby.

Przeciwpasożytnicze działanie berberyny

Berberyna działa przeciwpasożytniczo, dlatego często wykorzystywano ją w leczeniu leiszmaniozy skórnej. Jest to choroba wywołana przez pasożyty Leishmania tropica, która objawia się licznymi, ropiejącymi owrzodzeniami skóry. Leczenie z wykorzystaniem berberyny polega na wstrzyknięciu jej miejscowo w zmiany chorobowe.

Berberyna pomaga obniżyć ciśnienie

Udowodniono, że berberyna jest naturalnym środkiem wspomagającym leczenie nadciśnienia. Wykazano jej skuteczność w obniżaniu ciśnienia, ponadto zwrócono uwagę na jej potencjał w profilaktyce nadciśnienia.

Jak stosować berberyne?

Jednym z popularnych rozwiązań jest spożywaniem naparów z liści berberysu. Chcąc jednak mieć pewność, że dostarczamy do organizmu wystarczającą ilość berberyny, lepiej sięgnąć po leki i suplementy ją zawierające.

Wybierając produkt z ekstraktem z berberyny, warto zwrócić uwagę na jej zawartość w miligramach. Pewnym i skutecznym rozwiązaniem jest wybór produktu z ekstraktem roślinnym z berberysu standaryzowanym na zawartość berberyny. Standaryzacja ekstraktu to gwarancja, że zawiera on konkretną ilość substancji aktywnej.

Przeciwwskazania

Preparatów z berberyną nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.

Bibliografia

  1. Kania-Dobrowolska M., Baraniak J.Wybrane rośliny zielarskie stosowane w terapii wspomagającej leczenie otyłości. Postępy Fitoterapii 2019, 3: s. 216-223.
  2. Wang K., Feng X.,Chai L.,Cao S., Qiu F.The metabolism of berberine and its contribution to the pharmacological effects. Drug Metab Rev. 2017. 49(2):139-157.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

newsletter2

Newsletter

Mamy dla Ciebie rabat 10%! Subskrybuj nasz newsletter, bądź na bieżąco z nowymi wpisami i produktami oraz zgarnij kod rabatowy do wykorzystania na sklep.auraherbals.pl