Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Składniki specjalne

Sylimaryna – właściwości, działanie i przeciwwskazania

Sylimaryna – co to jest i gdzie się znajduje?

Sylimaryna to dobroczynna substancja aktywna zawarta w ostropeście plamistym (Silybum marianum). Jest to roślina z rodziny astrowatych o charakterystycznych purpurowych kwiatach, którą można spotkać na polskich łąkach. Jej owoce są bogate nie tylko w sylimarynę, ale również inne cenne składniki, takiej jak:

 • flawonoidy,
 • fitosterole,
 • witaminy C i K,
 • olej bogaty w kwas linolowy,
 • sole mineralne.

Sylimaryna Ostropest plamisty

Jednak to właśnie sylimaryna cieszy się największym zainteresowaniem naukowców. W badaniach sprawdzano jej wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, w tym na pracę wątroby. Wyniki badań potwierdziły jej właściwości hepatoprotekcyjne i regeneracyjne, co jest ważną informacją dla wszystkich, którzy pragną naturalnie zadbać o swój układ trawienny.

Ekstrakt z ostropestu plamistego można znaleźć w wielu preparatach ziołowych i suplementach diety. Innym sposobem na przyswojenie cennych składników zawartych w ostropeście jest spożywanie jego zmielonych nasion.

Sylimaryna – działanie i właściwości

Sylimaryna to substancja aktywna o licznych właściwościach. Wykazuje następujące działanie:

 • przeciwzapalne,
 • antyoksydacyjne,
 • rozkurczające,
 • detoksykujące,
 • żółciotwórcze i żółciopędne,
 • stabilizuje strukturę błon komórkowych,
 • obniża stężenie cholesterolu we krwi,
 • hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych,
 • chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych,
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia marskości wątroby.

Sylimaryna – gdzie ją znajdziemy? Źródła pokarmowe

Sylimaryna jest mieszaniną pięciu składników:

 • sylibiny,
 • izosilybiny,
 • dihydroksysylibiny,
 • silydianiny,
 • silykrystiny.

Wszystkie te związki zostały wyekstrahowane z ziela ostropestu plamistego w 1960 roku. Ta drogocenna substancja nie występuje w innych roślinach ani w żadnych innych źródłach pokarmowych.

Najwięcej sylimaryny zawierają nasiona ostropestu plamistego, a konkretniej ich łupiny.

Właściwości i suplementacja sylimaryny

Ze względu na hepatoprotekcyjne działanie sylimaryny stosuje się ją w wielu schorzeniach i uszkodzeniach wątroby. Przyjmowanie wielu leków w znacznym stopniu wywiera niekorzystny wpływ na jej kondycję. Sylimaryna pomaga zapobiegać polekowym uszkodzeniom. Dodatkowo warto ją suplementować w okresie rekonwalescencji po żółtaczce i stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego.

Preparaty z sylimaryną mogą być wykorzystywane również profilaktycznie w przypadku osób chcących zadbać o prawidłową pracę układu pokarmowego, w tym wątroby.

Jakie korzyści przynosi suplementacja sylimaryny i z czego one wynikają?

Działanie antyoksydacyjne sylimaryny

Działanie antyoksydacyjne sylimaryny jest skierowane przeciwko wolnym rodnikom tlenowym. Wolne rodniki są czynnikami uszkadzającymi komórki ludzkiego organizmu. Reagują gwałtownie z innymi związkami powodując szkodliwe działanie przez uszkodzenie struktury błony komórkowej oraz nici DNA. Powstają w organizmie w nadmiarze najczęściej w reakcji na ogólne skażenie środowiska. Obecnie przyswajamy bowiem toksyczne związki z pokarmami roślinnymi, zwierzęcymi, z wodą pitną oraz wchłaniamy z powietrzem. Działanie antyoksydacyjne spowalnia proces starzenia się komórek i zapobiega ich degeneracji.

Działanie przeciwzapalne sylimaryny

Działanie to polega na skutecznym hamowaniu powstawania w organizmie szkodliwych związków, w szczególności tych inicjujących stan zapalny. Chodzi tutaj mianowicie o prostaglandynę PGF2, syntetazę prostaglandynową i lipooksygenazy.

Działanie odtruwające sylimaryny

Działanie odtruwające opiera się na hamowaniu przenikania związków toksycznych do komórek wątroby, czyli hepatocytów. Mechanizm reakcji polega na wiązaniu się kompleksu sylimarynowego z komponentami białkowymi, jak również z receptorami błonowymi hepatocytów. Konsekwencją tego działania jest blokowanie wnikania toksyn.

Przeciwdziałanie włóknieniu wątroby

Przeciwdziałanie włóknieniu wątroby następuje, gdy zmniejsza się namnażanie tzw. komórek gwiaździstych w wątrobie. Komórki te, gdy tylko przekształcą się w tak zwane miofibroblasty, powodują odkładanie się kolagenu i innych włóknistych związków białkowych inicjujących stan marskości wątroby.

Działanie hepatoochronne

Działanie hepatoochronne miąższu wątrobowego następuje wskutek bodźcowego zwiększenia aktywności polimerazy RNA, która wzmaga biosyntezę związków białkowych w uszkodzonych hepatocytach, a to oznacza podwyższenie zdolności odtruwania enzymów wątrobowych.

Inne działania ochronne sylimaryny

Przeprowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości sylimaryna może być pomocna w profilaktyce nowotworów. Wywiera ona także korzystne działanie w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Potwierdzono również, że sylimaryna posiada zdolność obniżania poziomu cholesterolu całkowitego. Jest to szczególnie korzystnie ponieważ większość związków jedynie obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, natomiast omawiany związek dodatkowo podwyższa poziomu HDL, który jest tak zwanym „dobrym” cholesterolem”.

Sylimaryna w kosmetyce

Sylimaryna może być stosowana nie tylko doustnie, ale też zewnętrznie na skórę. Ze względu na swoje przeciwzapalne właściwości, znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce i dermatologii jako składnik maści dla skóry suchej i dotkniętej łuszczycą. Pomaga również w przypadku wystąpienia hiperpigmentacji skóry. Maści z sylimaryną stosowane są pomocniczo także w przypadku oparzeń i odmrożeń.

Sylimaryna ostropest plamisty napar

Sylimaryna – efekty stosowania

Regularne stosowanie sylimaryny (w formie suplementów lub poprzez spożycie nasion ostropestu) przynosi wiele cennych dla zdrowia korzyści. Sylimaryna pomaga zmniejszyć stany zapalne w organizmie i działa antyoksydacyjnie. Jest ważnym składnikiem w diecie każdego, kto chce naturalnie zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Substancja ta pełni istotną rolę w ochronie wątroby przed szkodliwym działaniem toksycznych związków chemicznych. Wykazuje działanie żółciotwórcze i żółciopędne, dlatego jest cennym i naturalnym wsparciem dla wątroby.

Czy sylimaryna wspomaga odchudzanie?

Sylimaryna może być również naturalnym wsparciem procesu odchudzania, ponieważ wspomaga pracę układu pokarmowego oraz pomaga kontrolować poziom cholesterolu we krwi. Usprawnia przemianę materii i wspiera proces trawienia. Mielone nasiona ostropestu plamistego są też cennym źródłem błonnika pokarmowego, dlatego świetnie sprawdzą się jako zdrowy dodatek do fit koktajlu. Należy jednak pamiętać, że sylimaryna sama w sobie nie posiada działania odchudzającego.

Sylimaryna – jak stosować? Dawkowanie

Specjaliści sugerują, aby dzienna dawka sylimaryny przyjmowana w suplementach diety wynosiła około 150-200 mg.

Warto pamiętać, że na efekty stosowania ostropestu plamistego należy poczekać ok. 3-4 tygodnie. Sylimaryna jest najskuteczniejsza, gdy spożywana jest regularnie przez dłuższy czas. Organizm zawsze potrzebuje czasu, aby skorzystać z właściwości naturalnych substancji zawartych w ziołach.

Sylimaryna – wskazania i przeciwwskazania

Sylimaryna polecana jest każdemu, kto chce naturalnie zadbać o zdrowie całego układu pokarmowego. To substancja bezpieczna dla zdrowia, dlatego może być stosowana przez kobiety i mężczyzn w różnym wieku.

Tak jak w przypadku wszystkich ziół i roślin należy zachować szczególną ostrożność w przypadku ciąży i okresu karmienia piersią. W powyższych przypadkach należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem prowadzącym chęć rozpoczęcia suplementacji sylimaryną. Osoby przyjmujące leki na stałe również powinny skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub innym specjalistą w celu wykluczenia ewentualnych interakcji pomiędzy sylimaryną a substancjami leczniczymi. Warto pamiętać, że niektóre preparaty ziołowe mogą wpływać na działanie leków.

Sylimaryna – skutki uboczne

Sylimaryna jest substancją w pełni bezpieczną. Nie wykazuje działania niekorzystnego nawet podawana w wysokich dawkach. Jedynie u osób wyjątkowo nadwrażliwych zaobserwowano przemijający dyskomfort jelitowy objawiający się nudnościami lub biegunką. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy zaprzestać przyjmowania preparatu z sylimaryną i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15510919
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9471922

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!