Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Składniki specjalne

Resweratrol – co to jest? Właściwości i działanie

Resweratrol – co to jest? Najważniejsze informacje

Resweratrol jest antyoksydantem z grupy bioflawonoidów – oznacza to, że walczy ze szkodliwymi wolnymi rodnikami i niweluje skutki stresu oksydacyjnego.  Wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia i mogą prowadzić do rozwoju niektórych chorób.

Jest klasyfikowany jako fitoestrogen ze względu na jego zdolność do interakcji z receptorami estrogenowymi. Obecnie uważa się, że resweratrol jest jednym z najsilniejszych polifenoli i najsilniejszych protektorów przeciwko objawom związanym ze starzeniem się i syntezą wolnych rodników.

Badania potwierdzają jego skuteczne działanie przeciwstarzeniowe, które zostało potwierdzone w badaniach przeprowadzonych na muszkach owocowych, rybach, myszach i robakach nicieni, z których wszystkie żyły dłużej w porównaniu do grup kontrolnych, które nie były poddane działaniu resweratrolu.

Wino a resweratrol

Czerwone wino jest najbardziej znanym źródłem resweratrolu. Wynika to głównie z procesu fermentacji. Przekształca on sok z winogron w alkohol. Podczas produkcji czerwonego wina, pestki winogron i skórki fermentują w sokach winogronowych, które mają pozytywny wpływ na poziomy i dostępność resweratrolu.

Niestety alkohol to alkohol i nie ma jego zdrowej dawki. Ilość resweratrolu jest ponadto przeceniana, gdyż średnia zawartość resweratrolu w czerwonym winie to ok.1,9 mg na litr. Dawka terapeutyczna resweratrolu waha się od 8,1 mg dziennie, więc aby mógł zadziałać skutecznie, trzeba by było wypić ok. 4 litrów wina.

Resweratrol źródła pokarmowe

Możliwe zastosowania resweratrolu

 • Zapewnieniu silnego wsparcia antyoksydacyjnego
 • Ochronia przed cukrzycą typu 2
 • Wzmocnieniu zdolności organizmu do walki z stresem oksydacyjnym
 • Wspieraniu zdrowia komórek i tkanek
 • Wspieraniu zdrowego układu trawiennego i poprawie eliminacji odpadów lub toksycznych związków
 • Promowaniu lepszego krążenia, które jest bardzo ważne dla ochrony zdrowego serca
 • Ochronie pamięci, zdrowia poznawczego i zapobieganiu choroby Alzheimera
 • Zapobieganie przedwczesnym oznakom i objawom związanym ze starzeniem się, w tym stanom zapalnym prowadzącym do uszkodzenia tętnic i uszkodzenia stawów
 • Poprawa energii i wytrzymałości

Ochrona układu sercowo-naczyniowego

Ze względu na jego działanie przeciwzapalne, resweratrol zapobiega gromadzeniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, a co za tym idzie, wykazuje ochronę przed miażdżycą, wysokim poziomem cholesterolu LDL, powstawaniem skrzepów krwi i zawałem mięśnia sercowego. Jest w stanie poprawić cyrkulację krwi i mieć korzystny wpływ na metabolizm glukozy i lipidów u osób z większym ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego.

Działanie przeciwstarzeniowe

Resweratrol jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki wytwarzane na skutek działania promieniowania ultrafioletowego. Rozwój wolnych rodników ulega przyspieszeniu z powodu złych nawyków związanych ze stylem życia, takich jak palenie tytoniu, zanieczyszczenia środowiska, smog, niezdrowa dieta, nadmierna ekspozycja na słońce.

Jeśli nie zostaną one skontrolowane, wolne rodniki mogą uszkadzać komórki i są uważane za przyczynę przyspieszonego procesu starzenia, a nawet chorób zagrażających życiu. Wykazano, że spożywanie pokarmów roślinnych bogatych w przeciwutleniacze i fitoskładniki zapewnia antyoksydacyjne oraz antynowotworowe korzyści.

Ochrona układu nerwowego

Resweratrol wykazuje właściwości neuroprotekcyjne. Właściwości te wynikają ze zwiększonego wychwytywania wolnych rodników i podniesienia krwi mózgowej w wyniku działania resweratrolu. Jest on przeciwutleniaczem posiadającym zdolność przekraczania bariery krew-mózg, chroniąc dzięki temu mózg i układ nerwowy. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Centrum Badań Żywienia na Uniwersytecie Northunbria w Wielkiej Brytanii wykazały, że resweratrol wyraźnie zwiększa przepływ krwi do mózgu, co skutkuje znaczną poprawą funkcjonowania mózgu. Oznacza to, że suplementacja resweratrolu może zwiększyć ochronę przed problemami takimi jak Alzheimer czy demencja.

Pomoc w walce z cukrzycą

Badania wykazały, że resweratrol może być w stanie zmniejszyć hiperglikemię. Ponadto może zapobiegać zarówno otyłości, jak i cukrzycy typu 2. Resweratrol może być pomocny dla osób z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym poprzez działanie polegające na zmniejszeniu powikłań oraz kontrolowaniu poziomu insuliny. Wiadomo, że ten fitoestrogen pozytywnie wpływa na wydzielanie insuliny i stężenie insuliny we krwi.

Resweratrol źródła pokarmowe

Pomoc w zapobieganiu otyłości

Wyniki badań wykazały, że resweratrol wywiera korzystny wpływ na organizm na diecie wysokokalorycznej pomagając zapobiegać odkładaniu się tłuszczu i regulując poziom insuliny.

Nie jest całkowicie jasne, w jaki sposób przekłada się to na ludzi spożywających pokarmy lub napoje, takie jak wino i jagody, ale badania wykazały związki między dorosłymi stosującymi zrównoważone diety, które obejmują umiarkowane ilości wina i zdrowsze masy ciała.

Skutki uboczne nadmiaru resweratrolu

Resweratrol cechuje wiele porozdrowotnych właściwości. Niestety spożycie go w nadmiernych ilościach może skutkować nieprawidłową ilością albuminy i bilirubiny w osoczu krwi, spadkiem ilości białych i czerwonych krwinek. Ponadto może doprowadzić do wahań apetytu i utraty masy ciała.

Główne źródła pokarmowe resweratrolu

 • winogrona czerwone
 • surowe kakao (ciemna czekolada)
 • rdestowiec ostrokończysty uprawiany w Japonii
 • żurawina
 • borówka brusznica
 • borówka amerykańska
 • czarna porzeczka
 • maliny
 • truskawki
 • owoce morwy
 • orzeszki ziemne
 • jagody
 • morwy
 • pistacje

Bibliografia

 1. Renaud S., de Lorgeril M.: Wine, alcohol, platelets and the French paradox for coronary heart disease. Lancet., 1992, 339 (8808), 1523-1526
 2. Kopeć A., Piątkowska E., Leszczyńska T., Bieżanowska-Kopeć R.: Prozdrowotne właściwości resweratrolu, ŻYWNOŚÄ†. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 5 (78), 5-15
 3. Burns J., Yakota, T., Ashihara H., Lean M.E.J., Crozier A.: Plant foods and herbal sources of resveratrol. J. Agric. Food Chem. 2002; 50: 3337–3340
 4. Przysławski J., Dzięcioł M.: Resweratrol – aktualny stan wiedzy, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2012, 4, str. 1166-1174
 5. Stępień M., Bogdański P., Suliburska J., Jabłecka A., Pupek-Musialik D.: Wpływ resweratrolu na cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe. Forum zaburzeń metabolicznych 2012, tom 3, nr 4, 140-145
 6. Vitaglione P, Sforza S, Galaverna G, Ghidini C, Caporaso N, Vescovi PP, Fogliano V, Marchelli R. Bioavailability of trans-resveratrol from red wine in humans. Mol Nutr Food Res. 2005 May;49(5):495-504. doi: 10.1002/mnfr.200500002. PMID: 15830336.
 7. Weiskirchen S, Weiskirchen R. Resveratrol: How Much Wine Do You Have to Drink to Stay Healthy? Adv Nutr. 2016 Jul 15;7(4):706-18. doi: 10.3945/an.115.011627. PMID: 27422505; PMCID: PMC4942868.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie i książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplement diety pamiętaj, że nie może on być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywnienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!