Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
colladrop-nowosc-baner-1280x200 colladrop-nowosc-baner-mobile-400x200

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Żurawina – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Żurawina – najważniejsze informacje

Żurawina

Żurawina pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością, a właściwości prozdrowotne tej niepozornej rośliny, zwanej niegdyś „cytryną dla ubogich” wydają się być bezcenne, szczególnie teraz, kiedy coraz bardziej zwraca się uwagę na zdrowy tryb życia oraz ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Żurawina wykazuje wiele właściwości leczniczych. Bogata jest w wartości odżywcze. Z tego powodu znalazła zastosowanie nie tylko jako dodatek do potraw, ale również w medycynie naturalnej i później w produkcji leków oraz suplementów diety. Już na początku XX wieku zauważono związek pomiędzy spożywaniem żurawiny a występowaniem infekcji dróg moczowych. Jej działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne wykorzystywane jest w leczeniu infekcji pęcherza moczowego, wrzodów żołądka oraz schorzeń skóry. Dodatkowo stosowane są podczas przeziębień, osłabienia, ale także przy awitaminozach. Warto sięgnąć po suplementy zawierające żurawinę w stanach przemęczenia i zmniejszonej odporności. W żurawinie znajduje się wysoka zawartość:

 • błonnika,
 • witamin z grupy B, między innymi B1, B2, B6, C oraz E,
 • minerałów: potasu, sodu, wapnia, magnezu, jodu czy żelaza,
 • flawonoidów, które stanowią jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy.

Kobiety ośmiokrotnie częściej cierpią na zapalenie dróg moczowych niż mężczyźni. Wynika to z budowy układu moczowego. Badania pokazują, że blisko 30% kobiet przynajmniej raz w życiu przechodziło zapalenie pęcherza lub cewki moczowej. Żurawina doskonale sprawdza się przy infekcjach dróg moczowych. Infekcje dróg moczowych wywołują najczęściej bakterie Escherichia coli (E. coli). Osadzają się one w drogach moczowych, gdzie powodują stany zapalne. Przyjmowanie preparatów zawierających wyciągi z żurawiny działa zapobiegawczo na organizm. Mechanizm działania polega na zmniejszaniu przyczepności bakterii E. coli do ścian dróg moczowych zmniejszając jednocześnie ich ilość w moczu.

Żurawina przynosi tak bardzo potrzebną pomoc osobom z założonym cewnikiem czy z zaburzeniami neurologicznymi (np. po udarze, wylewie czy urazie kręgosłupa), czyli w przypadkach, w których ryzyko infekcji jest bardzo duże.

Możliwe zastosowania

 • Żurawina zmniejsza ryzyko chorób serca,
 • Profilaktyka w walce z chorobą wrzodową żołądka,
 • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób dziąseł,
 • Działanie przeciwgrzybicze żurawiny,
 • Przeciwwskazania do stosowania żurawiny.

Żurawina zmniejsza ryzyko chorób serca

Owoce żurawiny cechują się wysoką zawartością flawonoidów. Substancje te są podobne do tych zawartych w czerwonym winie. Flawonoidy w żurawinie są bardzo podobne do tych w czerwonym winie, dlatego jej spożywanie daje doskonałe efekty w zapobieganiu chorobom serca. Związki zawarte w żurawinie powstrzymują tworzenie się zakrzepów i mają korzystny wpływ na rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Żurawina ma zdolność ochrony komórek mózgowych przed uszkodzeniami, które zdarzają się podczas wylewu czy zakrzepu. Zapobiega również utlenianiu się cholesterolu, co zmniejsza ryzyko arteriosklerozy i zapychania się naczyń krwionośnych.

Profilaktyka w walce z chorobą wrzodową żołądka

Substancje zawarte w żurawinie powstrzymują niektóre bakterie wywołujące wrzody żołądka przed osadzaniem się na ściankach układu trawiennego. Jednym z przykładów takiego działania może być hamowanie osadzania się bakterii Helicobacter pylori w śluzówce żołądka.

Żurawina ekstrakt

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób dziąseł

Badania wykazują, że stosowanie preparatów zawierających wyciągi z żurawiny zmniejsza o około sześćdziesiąt procent osadzanie się bakterii na dziąsłach. Redukuje to ilość patogennych bakterii w jamie ustnej i zmniejsza zapadalność na choroby przyzębia i choroby dziąseł.

Działanie przeciwgrzybicze żurawiny

Liczne badania udowadniają, że owoce żurawiny wykazują bardzo silne działanie przeciwgrzybicze. Dodatkowo działają antybakteryjnie co jest szczególnie korzystne w okresie jesienno-zimowym. Preparaty z żurawiny będą pomocne przy wykorzystywaniu wyciągu z żurawiny w walce z takimi bakteriami, jak Staphylococcus aureus, Salmonella enteritidis oraz z niektórymi rodzajami grzybów powodujących choroby skóry.

Przeciwwskazania do stosowania żurawiny

Szczególną ostrożność podczas stosowania suplementów z żurawiną powinny zachować osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe zawierające warfarynę . Wynika to z zawartości substancji mogących wywoływać niekorzystne działanie na jej usuwanie z organizmu. W efekcie proces ten może doprowadzić do wystąpienia krwotoków.

Bibliografia

 1. Rodowski D., Żurawina – nowe spojrzenie na właściwości lecznicze, „Postępy Fitoterapii” 2001, nr 2-3;
 2. Karabela M.: Żurawina – cytryna dla ubogich. Panacea 2013 nr 2(43), s. 20-21;
 3. Żurawina jak czerwone wino. Zdrowa Żywność Zdrowy Styl Życia 2011 nr 2, s.31-32.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji, i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!