Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Medycyna naturalna Zdrowie i suplementacja

Berberyna – cenne właściwości pochodzące z natury

autor: Dominika Leśnikowska

Lecznicze działanie roślin znane jest od czasów starożytności. Ekstrakty roślinne potrafią łagodzić stany chorobowe, jak również przyczyniać się do wzmacniania organizmu. Zobacz jakie właściwości ma berberyna, dla kogo jest zalecana i jak ją stosować.

Berberyna – właściwości i działanie

Berberyna to izochinolinowy alkaloid pochodzenia roślinnego. Jej prozdrowotne właściwości wykorzystywano już wieki temu w medycynie chińskiej, egipskiej, irańskiej czy ajurwedyjskiej. Wierzono, że jest pomocna w leczeniu chorób wątroby czy dróg żółciowych, malarii, żółtaczki, szkorbutu.

Berberynę pozyskuje się z takich roślin jak:

 • berberys zwyczajny (Berberis vulgaris),
 • berberys indyjski (Berberis aristata),
 • gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis),
 • cynowód chiński (Coptis chinensis).

Berberys – podstawowe informacje

Jest to krzew spotykany w całej Europie, często sadzony w parkach jako roślina ozdobna. Zawiera wiele aktywnych związków, wykazujących działanie prozdrowotne. Berberys od wieków służy jako surowiec do preparatów leczniczych. Wykorzystuje się suszone liście, owoce, a nawet korzeń i korę berberysu. Ze względu na wyjątkowo kwaśne owoce, roślina ta nazywana jest “kwaśnicą” lub “polską cytryną”. W owocach ukryta jest witamina C, kwas jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy i winowy. Berberys zawiera barwniki roślinne, np. beta-karoten, czyli prowitaminę A, które wspierają widzenie i walkę z problemami dermatologicznymi. Związki antocyjanowe i luteina wspomagają funkcjonowanie narządu wzroku. Nie tylko w owocach znajdziemy cenne substancje aktywne. W liściach berberysu znajdują się alkaloidowe pochodne izochinoliny, z których najważniejszym jest właśnie berberyna.

Berberyna – działanie prozdrowotne na organizm

Berberys zawiera substancje biologicznie aktywne o właściwościach potwierdzonych w licznych badaniach. Jedną z nich jest berberyna, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu:

 • wspiera pracę wątroby,
 • wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwpierwotniacze,
 • działa rozkurczowo na mięśnie gładkie,
 • łagodnie obniża ciśnienie krwi,
 • działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo,
 • obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Oprócz tego, trwają badania nad właściwościami antynowotworowymi berberyny oraz jej pozytywnym wpływem na choroby neurodegradacyjne.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Na podstawie 14 prób klinicznych, w których przebadano 1068 osób, potwierdzono skuteczne działanie berberyny. Porównuje się je nawet z działaniem leku – metforminy. Wykazano, że berberyna nie tylko obniża poziom cukru we krwi, ale zwiększa również wrażliwość tkanek na insulinę. Ma wpływ na florę bakteryjną, sprzyja namnażaniu się dobrych bakterii i zmniejsza wchłanianie cukru w jelitach.

Wsparcie dla wątroby

Berberyna wspiera pracę wątroby i pełni funkcję ochronną. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, zapobiega uszkodzeniom wątroby. Oprócz walki z nadmiarem wolnych rodników, wpływa na działanie enzymów, odpowiedzialnych za detoksykację.

Berberyna jest też bezpieczna dla osób z chorobami wątroby, ponieważ nie wykazuje działania toksycznego i nie zaobserwowano negatywnych efektów jej stosowania.

Poprawa profilu lipidowego

Badania wykazały, że berberyna poprawia profil lipidowy organizmu. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów. Jednocześnie przyczynia się do normalizowania podwyższonego ciśnienie tętniczego krwi.

Berberyna na odchudzanie

Berberyna przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, pomaga redukować wagę, obniża BMI (ang. body mass index – wskaźnik masy ciała). Przyczynia się do poprawy stanu jelit, wspomaga ich pracę oraz wzmacnia nabłonek ścian. Dzięki temu zapobiega wnikaniu patogenów do krwiobiegu. Według badań, berberyna wpływa na adiponektynę – hormon wydzielany przez komórki tłuszczowe. Adiponektyna bierze udział w procesach metabolicznych, ma wpływ na przemianę glukozy i kwasów tłuszczowych w wątrobie i mięśniach. Berberyna zmniejsza ryzyko otyłości oraz reguluje apetyt, poprzez kontrolę leptyny.

Przeciwpasożytnicze działanie berberyny

Berberyna działa przeciwpasożytniczo, dlatego często wykorzystywano ją w leczeniu leiszmaniozy skórnej. Jest to choroba wywołana przez pasożyty Leishmania tropica, która objawia się licznymi, ropiejącymi owrzodzeniami skóry. Leczenie z wykorzystaniem berberyny polega na wstrzyknięciu jej miejscowo w zmiany chorobowe.

Berberyna pomaga obniżyć ciśnienie

Udowodniono, że berberyna jest naturalnym środkiem wspomagającym leczenie nadciśnienia. Wykazano jej skuteczność w obniżaniu ciśnienia, ponadto zwrócono uwagę na jej potencjał w profilaktyce nadciśnienia.

Berberyna a odchudzanie. Co mówią badania?

Przeprowadzono badanie z udziałem 50 pacjentów w wieku 18-70 lat. Uczestnicy badania posiadali zdiagnozowaną cukrzycę typu 2 oraz otyłość (BMI > 30 kg/m2). Badanym podawano preparat składający się z 500 mg berberyny i 150 mg sylimaryny (związek chemiczny występujący m.in. w ostropeście plamistym) przez okres 6 miesięcy. Grupa kontrolna otrzymywała placebo. Uczestnicy badania w międzyczasie nie zażywali innych środków obniżających poziom cholesterolu i glukozy. Wszyscy uczestnicy badania w trakcie jego trwania byli na niskokalorycznej diecie i wykonywali dziennie po 30 minut ćwiczeń.

Po 6 miesiącach wyniki badania prezentowały się następująco: w grupie badawczej zaobserwowano spadek BMI w porównaniu do wcześniejszego wyniku. Zauważono również istotne zmiany we wskaźniku oporności na insulinę oraz w wynikach całkowitego cholesterolu. Ponadto w grupie badawczej odnotowano znacznie wyższe różnice w obwodzie w pasie i w procencie tłuszczu trzewnego niż w grupie kontrolnej, która otrzymywała jedynie placebo.

Wyniki powyższego badania wskazują na skuteczność berberyny w terapii otyłości i cukrzycy typu 2.

Berberyna – jaką wybrać?

W aptekach czy sklepach zielarskich można spotkać się z różnymi postaciami berberyny. Zwróć uwagę na formę suplementu oraz ilość berberyny w produkcie.

Berberyna HCL

Berberyna HCL zawiera czystą formę alkaloidów. Przyjmując taki preparat należy skrupulatnie stosować się do zalecanych porcji. Inną postacią suplementu są produkty z ekstraktem z berberysu, w których ważna jest standaryzacja. Na rynku dostępne są również napary z liści berberysu. Stosując taką formę nie mamy jednak całkowitej kontroli nad ilością spożywanych substancji aktywnych.

Jak wybrać dobry suplement z berberyną?

Przy zakupie suplementu z ekstraktem warto zwrócić uwagę na zawartość berberyny w miligramach. Na opakowaniu powinna być informacja na temat standaryzacji. Standaryzacja ekstraktu na zawartość berberyny daje gwarancję, że zawiera on konkretną ilość substancji aktywnych. Jeżeli na opakowaniu nie będzie takiej informacji, nie mamy pewności ile tak naprawdę cennych składników znajduje się w produkcie.

Wybieraj tylko produkty wysokiej jakości, które w swoim składzie nie będą miały sztucznych ulepszaczy, konserwantów czy barwników.

Berberyna – dawkowanie i przeciwwskazania

Berberyna to związek chemiczny pochodzenia roślinnego. Należy jednak pamiętać, aby stosować się do zaleceń. Przyjmowanie większych dawek niż jest to zalecane, może wywołać skutki uboczne, takie jak biegunka, wymioty, zaparcia, wzdęcia.

Berberyny nie powinny przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci. Przeciwwskazaniem do suplementacji jest również żółtaczka i przyjmowanie antybiotyków makrolidowych (berberyna obniża ich działanie).

Osoby przyjmujące leki powinny zachować szczególną ostrożność i skonsultować suplementację berberyną z lekarzem.

Bibliografia

 1. Sędzik M., Berberys- polska cytryna, Panacea 2 (51): 32-33.
 2. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa, 1987.
 3. Wojciechowska I., Berberys pospolity – roślina ozdobna i lecznicza, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, tom 3, s. 487-490.
 4. Lan J., Zhao Y., Dong F. i in, Meta-analysis of the effect and safety of berberine in the treatment of type 2 diabetes mellitus, hyperlipemia and hypertension, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25498346/.
 5. Podgórska J., Berberyna – suplement diety o cudownych właściwościach, https://biotechnologia.pl/farmacja/berberyna-suplement-diety-o-cudownych-wlasciwosciach,17067.
 6. Kania-Dobrowolska M., Baraniak J.Wybrane rośliny zielarskie stosowane w terapii wspomagającej leczenie otyłości. Postępy Fitoterapii 2019, 3: s. 216-223.
 7. Wang K., Feng X.,Chai L.,Cao S., Qiu F.The metabolism of berberine and its contribution to the pharmacological effects. Drug Metab Rev. 2017. 49(2):139-157.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!