Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Anticoagulant Injection. Self-injection of anticoagulant
Zdrowie i suplementacja

Czy berberyna to naturalny Ozempic?

autor: Zosia Winczewska

O Ozempicu i Wegovym, czyli preparatach na receptę zawierających semaglutyd słyszał niemal każdy. Niektórzy szukają jego roślinnych „odpowiedników” – i tak na celowniku znalazła się berberyna.

Wokół tego tematu powstało wiele kontrowersji i zniekształconych przekazów, dlatego w tym artykule wyjaśnię, czym jest semaglutyd i berberyna, co je różni i dlaczego nie można ich traktować jako zamienniki.

Berberyna – naturalny Ozempic

W 2023 roku na TikTok-u na popularności zyskały video, w których użytkownicy nazywali berberynę „naturalnym Ozempikiem”. Wiele osób chwaliło się, że schudli stosując berberynę i jest ona tańszym, łatwo dostępnym zamiennikiem semaglutydu.

Hurraoptymizm gasili lekarze i eksperci ds. zdrowia, jednak trudno było im przebić się z tym przekazem w tamtym czasie. Teraz gdy kurz nieco opadł, możemy na spokojnie przyjrzeć się faktom. Zacznijmy od wyjaśnienia, co jest czym.

Co to jest Ozepmic (semaglutyd)?

Ozempic to nazwa handlowa leku zawierającego semaglutyd. Semaglutyd to lek zaliczany do analogów GLP-1 (ang. glukagonopodobny peptyd-1), co oznacza, że jest on syntetycznym związkiem, który ma „naśladować” działanie występujących w jelitach inkretyn i wykazuje z nim podobieństwo strukturalne aż w 94%.

Inkretyny to hormony jelitowe, które mobilizują komórki trzustki do wydzielania insuliny po posiłkach, zanim jeszcze dojdzie do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Analogi GLP-1, w tym semaglutyd obniża poziom glukozy we krwi poprzez kilka mechanizmów:

 • stymulację trzustki do wydzielania insuliny,
 • obniżenie wydzielania glukagonu,
 • w pewnym stopniu opóźnione opróżnianie żołądka, co przyczynia się do zmniejszenia apetytu.

W wyniku takich mechanizmów przyjmowane są mniejsze ilości pokarmów, co przyczynia się do redukcji masy ciała i tkanki tłuszczowej. Zaznacza się także korzystny wpływ semaglutydu na lipidy oraz ciśnienie skurczowe.

Semaglutyd znajduje się wyłącznie w lekach na receptę:

 • Ozempic (roztwór do wstrzykiwań),
 • Rybelsus (tabletki),
 • Wegovy FlexTouch (roztwór do wstrzykiwań).

Ozempic to najpopularniejszy z nich i jest najczęściej przytaczany w dyskusjach o semaglutydzie. W celu dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców również odnoszę się do tej nazwy handlowej.

Dla kogo jest Ozempic?

Ozempic i inne leki zawierające semaglutyd są przepisywane w celu regulacji poziomu glukozy u cukrzyków (z cukrzycą typu 2), kiedy inne rozwiązania terapeutyczne nie dają wymiernych efektów i korzyści, a także u osób nietolerujących leczenia metforminą.

Semaglutyd służy także do regulacji masy ciała u osób, których BMI przekracza 30 kg/m2 lub może być nieco niższe (27-30 kg/m2), ale współwystępują choroby przewlekłe, m.in.:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia gospodarki węglowodanowej (stan przedcukrzycowy),
 • cukrzyca typu 2,
 • zaburzenia lipidowe.

Ważne: Należy podkreślić, że stosowanie semaglutydu zaleca się wespół z dietą redukcyjną i aktywnością fizyczną, a sam lek nie jest remedium „na odchudzanie”, ale wsparciem dla osób mierzących się z chorobami przewlekłymi, w tym chorobą otyłościową.

Badania kliniczne – co wiemy o Ozempicu?

W badaniach klinicznych, które dotychczas ujrzały światło dzienne największym zainteresowaniem cieszy się to dotyczące podawania semaglutydu u osób z otyłością lub nadwagą (i chorobami współistniejącymi).

Okazało się, że podczas trwającej 68 tygodni obserwacji podawanie semaglutydu (2,4 mg tygodniowo) razem z modyfikacją dotychczasowego stylu życia przyczyniło się do istotnego zmniejszenia masy ciała (o 14,9% w porównaniu do 2,4% u osób, które nie przyjmowały semaglutydu, a włączyły modyfikację stylu życia).

W innym z badań wykazano, że u osób z cukrzycą typu 2, które są objęte wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym częstość incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu była istotnie niższa wśród osób otrzymujących semaglutyd w porównaniu do grupy placebo.

Co to jest berberyna?

Berberyna to organiczny związek chemiczny pozyskiwany z różnych części roślin z rodziny berberysowatych, m.in. berberysu zwyczajnego czy mahonii pospolitej. Berberyna to bioaktywny alkaloid izochinolinowy, który cechuje silne oddziaływanie fizjologiczne na organizmy ludzkie i zwierzęce.

Berberyna wpływa na organizm poprzez interakcje z receptorami w mózgu i innymi narządami. Wykazuje działanie przeciwbólowe, pobudzające, nasenne, a nawet halucynogenne.

Dotychczasowe badania kliniczne sugerują, że berberyna może:

 • regulować poziom cukru we krwi,
 • wspierać pracę wątroby,
 • obniżać tzw. zły cholesterol LDL i trójglicerydy,
 • zwiększać tzw. dobry cholesterol HDL,
 • obniżać apolipoproteinę B (czynnik ryzyka chorób serca).

Nie ma obecnie badań klinicznych przeprowadzonych w złotym standardzie na większej ilości badanych, które wskazywałyby, że berberyna wpływa na odchudzanie. Owszem, może korzystnie wpływać na poziom cukru i lipidów we krwi, ale sama w sobie, jako suplement diety nie „spala” tkanki tłuszczowej i nie powoduje zmniejszenia masy ciała.

Berberyna może uskuteczniać wykorzystanie glukozy przez komórki, poprawiając ich wrażliwość na insulinę. Metaanaliza 14 badań klinicznych obejmująca ponad 1000 osób wykazała, że podawanie berberyny korzystnie wpłynęło na metabolizm glukozy.

Badania wskazują także na korzystny wpływ berberyny na mikrobiotę jelitową, poprzez którą także berberyna może oddziaływać na procesy metaboliczne, zmniejszając przesiąkliwość jelitową i ryzyko rozwoju stanów zapalnych.

Berberyna a Ozempic – różnice

Bardzo często pojawiają się informacje, że berberyna w formie suplementu diety stanowi rzekomy „naturalny zamiennik” dla leku Ozempic. W rzeczywistości prawda wygląda nieco inaczej, biorąc pod uwagę pochodzenia składników, ich status, a także mechanizmy działania. Zacznijmy więc od prostego porównania obu tych składników, aby zarysować ich różnice w działaniu.

Pochodzenie i mechanizm działania

Berberyna jest alkaloidem pochodzenia naturalnego, najczęściej występującym w konkretnych gatunkach roślin. Mechanizm działania berberyny polega na jej wpływie na wysokopoziomowe regulatory homeostazy energetycznej, które regulują procesy biologiczne związane ze stanem zapalnym, metabolizmem i odpornością. Semaglutyd jest z kolei analogiem inkretyn, hormonów jelitowych, który ma wywoływać zbliżone efekty związane z regulowaniem stężenia glukozy i kontrolą masy ciała u osób z otyłością lub BMI pomiędzy 27 a 30 kg/m2 ze współwystępującymi chorobami przewlekłymi.

Status: lek vs suplement diety

Berberyna jest suplementem diety, który powinien być traktowany jako uzupełnienie dietoterapii, natomiast semaglutyd jako lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Warto podkreślić, że semaglutyd ma dobrze scharakteryzowane właściwości farmakodynamiczne i kinetyczne, z kolei nadal brakuje nam większych i lepiej zaprojektowanych badań nad berberyną, nad którymi warto się pochylić ze względu na potencjał berberyny we wspieraniu regulacji gospodarki węglowodanowej, lipidowej, a także oddziaływaniu na szlaki komórkowe wpływające na długowieczność.

Berberyna z uwagi na korzystne oddziaływanie na lipidy została uwzględniona w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego z 2021 roku, co czyni z niej surowiec o szerokim wachlarzu możliwości we wspieraniu leczenia behawioralnego (w tym diety) u osób z zaburzeniami lipidowymi.

Z kolei semaglutyd jest analogiem GLP-1, reguluje metabolizm glukozy, opóźnia opróżnianie żołądka i stymuluje wydzielanie insuliny przez trzustkę. Ma ściśle opisane wskazania w oparciu o dotychczasową literaturę naukową.

Podsumowując: Warto rozróżnić semaglutyd od berberyny, ponieważ niosą one zgoła inne wsparcie. Berberyna jest składnikiem zarejestrowanym jako suplement diety, który może wspierać gospodarkę węglowodanową i lipidową u osób z zaburzeniami metabolicznymi. Semaglutyd z kolei jest zarejestrowany jako lek ze ściśle określonymi wskazaniami do stosowania jako leku regulującego poziom glukozy u osób z cukrzycą typu 2.

Czy berberyna to naturalny Ozempic?

Choć berberyna niesie pewien potencjał we wspieraniu gospodarki węglowodanowej i może też w pewnym stopniu pobudzać wydzielanie hormonów inkretynowych, nie należy traktować jej w kategorii leku lub jako „naturalnego zamiennika Ozempiku”.

Ważne też, aby u osób chcących zrzucić nadmierną masę ciała, wdrożyć zmiany w stylu życia, a także omówić możliwości suplementacyjne z ekspertem, co może pomóc w maksymalizacji efektów terapii behawioralnej. Pamiętajmy, że semaglutyd nie jest remedium na odchudzanie, a dedykowany jest wąskiej grupie pacjentów.

Należy także pamiętać, że zarówno stosowanie semaglutydu, jak i berberyny niesie za sobą możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Pamiętaj, że odchudzanie to złożony proces, a najlepsze efekty osiągniesz dzięki diecie, aktywności fizycznej pod kontrolą specjalisty.

Zobacz też:

FAQ

Czy semaglutyd i Ozempic to to samo?

Semaglutyd to substancja aktywna, a Ozempic to nazwa handlowa preparatu zawierająca tę substancję aktywną – semaglutyd. Inne preparaty zawierające semaglutyd to Wegovy i Rybelsus.

Czy semaglutyd można kupić bez recepty?

Nie, nie można kupić semaglutydu bez recepty. Leki zawierające semaglutyd na receptę przepisuje lekarz w ścisłych wskazaniach.

Ile kosztuje zastrzyk semaglutydu?

Leki zawierające semaglutyd kosztują: Ozempic w 4 wariantach dawkowania (2 mg, 1 mg, 0,5 mg, 0,25 mg) w cenie ok. 560–750 zł za opakowanie. Rybelsus w 3 dawkach (3 mg, 7 mg i 14 mg) – w cenie ok. 90–560 zł za opakowanie. Wegovy w 5 wariantach dawkowania (0,25 mg, 0,5 mg, 1 mg, 1,7 mg, 2,4 mg) w cenie ok. 1200–2600 zł za opakowanie.

Jakie skutki uboczne po Ozempic?

Skutki uboczne stosowania leku Ozempic to nudności, ból brzucha, zaparcia, biegunka, wymioty, opóźnione opróżnianie żołądka, odbijanie, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca.

Czy po odstawieniu Ozempicu waga wraca?

Badania sugerują, że kiedy pacjenci przestają stosować semaglutyd, często następuje u nich zwiększenie masy ciała i niekiedy powrót do wagi wyjściowej. Dzieje się tak, ponieważ lek nie zapobiega adaptacji metabolicznej, która występuje podczas odchudzania, a kluczowe dla utrzymania mniejszej masy ciała po redukcji jest trzymanie założeń dietetycznych.

Jak bezpiecznie schudnąć bez leków?

Najskuteczniejszym sposobem na utratę nadmiernych kilogramów jest dieta redukcyjna połączona z umiarkowaną aktywnością fizyczną. Dieta redukcyjna polega na tym, że spożywamy o 200–500 kcal mniej niż wynosi zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki temu możemy chudnąć w zdrowym tempie, tracąc ok. 2–5 kg miesięcznie (to zależy od stanu zdrowia, wyjściowej masy ciała, poziomu zatłuszczenia organizmu). Jeśli potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu, zgłoś się do dietetyka, który pomoże ustalić Twoje zapotrzebowanie energetyczne i ułoży dietę redukcyjną.

Bibliografia

 1. Amaro A, Sugimoto D, Wharton S. Efficacy and safety of semaglutide for weight management: evidence from the STEP program. Postgrad Med. 2022 Jan;134(sup1):5-17. doi: 10.1080/00325481.2022.2147326. PMID: 36691309.
 2. Banach M. i wsp. Wytyczne PTL/KLRWP/PTK/PTDL/PTD/PTNT diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce 2021
 3. Chao AM, Tronieri JS, Amaro A, Wadden TA. Semaglutide for the treatment of obesity. Trends Cardiovasc Med. 2023 Apr;33(3):159-166. doi: 10.1016/j.tcm.2021.12.008. Epub 2021 Dec 21. PMID: 34942372; PMCID: PMC9209591.
 4. Dong, Hui et al. “Berberine in the Treatment of Type 2 Diabetes Mellitus: A Systemic Review and Meta-Analysis.” Evidence-based Complementary and Alternative Medicine : eCAM 2012 (2012)
 5. Wilding JPH, Batterham RL, Calanna S, Davies M, Van Gaal LF, Lingvay I, McGowan BM, Rosenstock J, Tran MTD, Wadden TA, Wharton S, Yokote K, Zeuthen N, Kushner RF; STEP 1 Study Group. Once-Weekly Semaglutide in Adults with Overweight or Obesity. N Engl J Med. 2021 Mar 18;384(11):989-1002.
 6. Marso SP, Bain SC, Consoli A, Eliaschewitz FG, Jódar E, Leiter LA, Lingvay I, Rosenstock J, Seufert J, Warren ML, Woo V, Hansen O, Holst AG, Pettersson J, Vilsbøll T; SUSTAIN-6 Investigators. Semaglutide and Cardiovascular Outcomes in Patients with Type 2 Diabetes. N Engl J Med. 2016 Nov 10;375(19):1834-1844.
 7. Xiaofei Zhu, Haodi Yue, Xiaofang Guo, Jingyi Yang, Jingshuo Liu, Jiangtao Liu, Ruijie Wang, Wenjuan Zhu, “The Preconditioning of Berberine Suppresses Hydrogen Peroxide-Induced Premature Senescence via Regulation of Sirtuin 1”, Oxidative Medicine and Cellular Longevity, vol. 2017, Article ID 2391820, 9 pages, 2017
 8. https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=18518
 9. https://www.drugs.com/semaglutide.html
 10. https://www.ozempic.com/how-to-take/side-effects.html
 11. https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a618008.html

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!