Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Zdrowie i suplementacja

Kolagen – skuteczne wsparcie dla zdrowia i urody

autor: Karina Wiśniowska

Kolagen to wszechobecne białko budulcowe w Twoim organizmie. Buduje m.in. tkankę łączną, skórę właściwą i znajduje się także w stawach. 

Niestety, z wiekiem organizm stopniowo traci zdolność do wytwarzania włókien kolagenowych. W konsekwencji skóra staje się mniej elastyczna, pojawiają się pierwsze zmarszczki, a stawy nie pracują płynnie. Na szczęście możesz coś z tym zrobić.

Kolagen – dlaczego jest tak ważny dla zdrowia i urody?

Kolagen to bogate w aminokwasy białko, które występuje w wielu narządach i tkankach w organizmie. Pełni w nim szereg ważnych funkcji:

 • pomaga zachować elastyczność skóry,
 • wzmacnia włosy i poprawia ich kondycję,
 • wspomaga stawy i kości,
 • wspomaga pracę układu odpornościowego.

Czy wiesz, że w ludzkim organizmie jest więcej niż jeden rodzaj kolagenu? Dotychczas odkryto aż 29 rodzajów kolagenu. W organizmie człowieka najwięcej jest kolagenu typu I – jest on obecny w skórze i ścięgnach. Do pozostałych najliczniej występujących rodzajów kolagenów zaliczany jest kolagen typu II, III, V i XI. Łącznie kolagen stanowi aż 33% białek ludzkiego organizmu.

Kolagen a wiek – jak objawia się utrata kolagenu?

Już od ok. 25 roku życia organizm stopniowo traci zdolność do wytwarzania kolagenu aż do całkowitej jej utraty w wieku 60 lat. Szczególnie w okresie menopauzalnym obserwuje się spadek produkcji włókien kolagenowych. Powoduje to zauważalne zmiany w wyglądzie – skóra staje się sucha i mniej elastyczna, uwydatniają się istniejące już zmarszczki i pojawiają się kolejne.

Czy wiek jest jedynym czynnikiem, który powoduje utratę kolagenu? Otóż nie. Istnieją inne czynniki, które niekorzystnie wpływają na syntezę kolagenu:

 • promieniowanie UV,
 • za wysoka lub zbyt niska temperatura,
 • nadmiar wolnych rodników w organizmie,
 • niedobór minerałów i witamin (w szczególności witaminy C),
 • nadmierny stres,
 • choroby.

Jakie są najczęstsze objawy utraty kolagenu?

Do najczęstszych i najbardziej zauważalnych objawów zalicza się:

 • utratę elastyczności i jędrności skóry,
 • suchość skóry,
 • pojawienie się zmarszczek,
 • sztywność i ból stawów,
 • osłabienie włosów,
 • pogorszenie się stanu dziąseł.

Dieta bogata w kolagen – jak uzupełnić niedobór kolagenu?

Czy samą dietą jesteśmy w stanie uzupełnić braki kolagenu w organizmie? Niestety, eksperci zauważają, że zawartość kolagenu w produktach spożywczych jest zbyt mała. Zwracają również uwagę na jego niską przyswajalność. Nie oznacza to jednak, że nie warto jeść produktów zawierających kolagen. Warto je spożywać nie tylko ze względu na jego zawartość, ale również bogactwo innych cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały czy błonnik.

Produkty zawierające kolagen:

 • ryby,
 • galaretki (ze względu na zawartość żelatyny),
 • produkty pełnoziarniste,
 • zielone warzywa liściaste.

Dobrym sposobem na wzbogacenie diety o kolagen są preparaty zawierające naturalny kolagen rybi.

Suplementacja kolagenu – od czego zacząć? Który kolagen rybi wybrać?

Oferta dostępnych na rynku kolagenów jest ogromna. Jak zatem wybrać ten odpowiedni – skuteczny i w dobrej cenie? Poniżej znajdziesz 6 wskazówek, które ułatwią Ci wybór.

 1. Wybierz wygodną formę suplementu.
 2. Postaw na markowy i przebadany kolagen.
 3. Czytaj uważnie etykietę produktu – sprawdź tabelę składników aktywnych.
 4. Wybieraj preparaty z witaminą C.
 5. Zwróć uwagę na średnią masę cząsteczkową kolagenu.
 6. Postaw na skuteczne połączenia składników aktywnych.

Jaką formę kolagenu wybrać?

Preparaty z kolagenem dostępne są w różnych formach, dlatego każdy znajdzie tą najwygodniejszą i w pełni odpowiednią dla siebie. Do wyboru masz produkty w formie płynu, kapsułek i saszetek do rozpuszczania w wodzie lub innym chłodnym napoju.

Dlaczego warto wybrać markowy kolagen rybi?

Markowy kolagen to gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Kolageny znanych producentów są wysoko przyswajalne i przebadane. Posiadają także certyfikaty poświadczające o ich jakości. Markowe kolageny takie jak kolagen rybi Naticol® i Collagen HM™ posiadają potwierdzenie swojej skuteczności w badaniach klinicznych z udziałem ludzi.

Dlaczego warto sprawdzić tabelę składników aktywnych?

Produkty różnią się między sobą zawartością kolagenu i pozostałych składników aktywnych. Porównując preparaty wybieraj ten, który ma więcej kolagenu w dziennej porcji. Jeśli preparat jest wzbogacony o inne składniki aktywne, na przykład witaminy i minerały, sprawdź w tabeli wartość RWS. Jest to Referencyjna Wartość Spożycia, która informuje, ile procent dziennego zapotrzebowania na poszczególne składniki pokrywa dzienna porcja produktu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat czytania etykiet suplementów diety, przeczytaj nasz artykuł “Skuteczna suplementacja. Jak wybrać dobry suplement diety?”

Dlaczego warto łączyć kolagen z witaminą C?

Witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu. Aby zwiększyć skuteczność suplementacji, warto stosować to połączenie.

Kolagen a liczba daltonów – ile daltonów powinien mieć dobry kolagen?

Liczba daltonów określa średnią masę cząsteczkową kolagenu. Wartość ta pomaga ocenić, czy dany kolagen jest dobrze przyswajany przez organizm. Specjaliści uznają, że ludzki organizm najlepiej przyswaja kolagen o średniej masie cząsteczkowej poniżej 4500 daltonów. Jest to mniejsza wartość niż granica przenikalności jelita, dzięki czemu dany kolagen może zostać dobrze przyswojony przez organizm.

Z czym łączyć kolagen? Jakie połączenie składników będzie najlepsze?

Kolagen często występuje w preparatach z innymi cennymi składnikami odżywczymi. Które połączenie składników będzie dla Ciebie najlepsze? Najlepiej dobrać dodatkowe składniki tak, aby odpowiadały na Twoje potrzeby. Innych składników potrzebujesz, gdy stosujesz kolagen dla urody, a jeszcze innych, gdy chcesz zadbać o kondycję stawów.

Jeśli chcesz zadbać o skórę oraz wzmocnić włosy i paznokcie, wybieraj kolagen ze składnikami takimi jak: cynk, selen, biotyna, proantocyjanidyny (OPC), kwas hialuronowy, witamina C, witamina E.

Jeśli chcesz zatroszczyć się o stawy i kości, możesz wybrać połączenie kolagenu z kwasem hialuronowym, kurkumą, kadzidłowcem, siarczanem chondroityny, krzemem organicznym, MSM oraz z witaminami C, K i E.

Kolagen rybi Naticol® i Collagen HM™ – postaw na markowe kolageny

Kolagen rybi Naticol® i Collagen HM™ to markowe kolageny o skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi. Wybierając produkt zawierający certyfikowany kolagen masz pewność, że produkt jest w pełni bezpieczny, wysoko przyswajalny i skuteczny.

Kolagen rybi Naticol®

Kolagen rybi Naticol® to naturalny hydrolizat kolagenowy pozyskiwany ze skór rybich. Produkowany jest przez Weishardt Group, francuską firmę obecną na rynku już od 180 lat.

Czym wyróżnia się kolagen rybi Naticol®?

  • Wysoka zawartość białek kolagenowych (minimum 93%).
  • Wysoka biodostępność i bioaktywność.
  • Średnia masa cząsteczkowa 4000 daltonów.
  • Certyfikaty Halal, Kosher, RSE oraz FSSC 22200.
  • Proces produkcyjny z poszanowaniem środowiska.
  • Wolny od GMO.
  • Właściwości potwierdzone badaniami klinicznymi.

Wyniki badań klinicznych z wykorzystaniem kolagenu rybiego Naticol®

   • Regularne spożywanie dziennie 5-10 gram kolagenu Naticol® korzystnie wpływa na kondycję skóry. Poprawie ulega jej elastyczność – skóra staje się jędrniejsza, a zmarszczki mniej widoczne.
   • Spożywanie kolagenu rybiego Naticol® w ilości 10 gram wspomaga sprawność fizyczną i korzystnie wpływa na kondycję stawów, mięśni i kości.

Dowiedz się więcej o kolagenie Naticol® – przeczytaj nasz leksykon.

Kolagen morski COLLAGEN HM™

Kolagen morski COLLAGEN HM™ to hydrolizowany kolagen produkowany przez firmę Copalis®. Pozyskiwany jest ze skór ryb takich jak: dorsz, mintaj alaskański, czarniak, plamiak oraz gładzica. Firma Copalis® dokłada wszelkich starań, aby proces produkcyjny był ekologiczny i z poszanowaniem środowiska. COLLAGEN HM™ pozyskiwany jest z odzysku surowców naturalnych, dzięki czemu są one w pełni wykorzystywane. W ten sposób naturalne zasoby morskie nie są nadmiernie eksploatowane.

Czym wyróżnia się kolagen morski COLLAGEN HM™?

   • Wysoka biodostępność i wysoka przyswajalność.
   • Proces produkcyjny z poszanowaniem środowiska.
   • Średnia masa cząsteczkowa 2000 daltonów.
   • Właściwości potwierdzone w badaniach klinicznych.
   • Wolny od GMO, pestycydów, zanieczyszczeń mikrobiologicznych i metali ciężkich.

Dowiedz się więcej o kolagenie morskim COLLAGEN HM™ – przeczytaj nasz leksykon.

Teraz już wiesz, dlaczego kolagen jest tak ważny dla zdrowia i urody. Dzięki naszym wskazówkom łatwiej dobierzesz odpowiedni dla siebie preparat.

Sprawdź inne wpisy o kolagenie:

Bibliografia

  1. Banaś M., Pietrucha K.,Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, Chemia Spożywcza i Biotechnologia 2009, nr 73.
  2. Kania-Dobrowolska M., Baraniak J., Kujawski R., Ożarowski M., Nutrikosmetyki – nowa podgrupa suplementów diety, Postępy Fitoterapii 2017, 2: 132-138.
  3. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Farmakoterapia 2019, 29 (11/12): s. 6-10.
  4. Żelaszczyk A., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Marona H., Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2012, 2(1), s. 14-20.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!