Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
auraherbals-baner-podstrony-ebook-interakcje-1280x200 (1) auraherbals-baner-podstrony-ebook-interakcje-400x200 (1)

Blog Aura Herbals

Zdrowie i suplementacja

Czy powinniśmy łączyć ashwagandhę i alkohol?

autor: Dominika Leśnikowska

Ashwagandha to roślina coraz bardziej popularna w medycynie naturalnej. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości, jest wykorzystywana w trakcie leczenia różnych dolegliwości, takich jak niedoczynność tarczycy, zaburzenia pracy jelit i nerek czy problemy ze snem. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy łączenie alkoholu i ashwagandhy jest bezpieczne dla zdrowia.

Ashwagandha – czy można pić alkohol w trakcie suplementacji?

Ekstrakty roślinne zawierają wiele cennych dla zdrowia składników aktywnych. Dzięki nim można nie tylko uniknąć wielu chorób, ale również wspomóc procesy leczenia. Jedną z takich roślin jest witania ospała, czyli ashwagandha. Zawiera sporo dobroczynnych związków, wspierających zdrowie. Aby odczuć pozytywne efekty działania ashwagandhy, należy stosować ją przez pewien czas, ok. 6-8 tygodni. Czy powinniśmy wtedy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu?

Nie ma dokładnych badań, które udowodniły, że picie alkoholu podczas stosowania suplementów diety z ashwagandhą ma negatywny wpływ na zdrowie. Jednak każdy organizm jest inny i dla bezpieczeństwa należy powstrzymać się od picia wysokoprocentowych alkoholi w dużych ilościach.

Ashwagandha i alkohol – połączenie, którego lepiej unikać?

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że alkohol obniża skuteczność ashwagandhy, jednak w trakcie suplementacji warto ograniczyć spożywanie wysokoprocentowych alkoholi. Jeśli dzięki ashwagandzie chcemy wspomóc pracę układu nerwowego, nie możemy jednocześnie przyjmować substancji, która negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie. Ciężko osiągnąć zauważalne efekty, jeśli jednocześnie przyjmujemy substancję wspomagającą funkcje poznawcze i osłabiającą je. Aby lepiej to zrozumieć przyjrzyjmy się, jak ashwagandha i alkohol działają na układ nerwowy.

Wpływ ashwagandhy na układ nerwowy

Ashwagandha wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. Wzmacnia zdolności uczenia się, zapamiętywania i koncentracji, dlatego chętnie wykorzystywana jest w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego. Wzmacnia również siły witalne i energię.

Witania ospała może przyczynić się do redukcji napięcia, stresu i stanów lękowych. Dzięki temu jest pomocna dla osób, które mają problemy z jakością swojego snu.

Wpływ alkoholu na układ nerwowy

Alkohol ma ogromny wpływ na organizm. Nawet okazyjne picie dużej ilości alkoholu niesie za sobą niekorzystne skutki.

Tkanka nerwowa posiada zdolność magazynowania alkoholu etylowego i produktów jego rozpadu, co skutkuje zatruciem komórek. To z kolei prowadzi do zwyrodnienia komórek i włókien nerwowych. Na największą degradację narażone są takie struktury jak kora mózgowa, móżdżek, jądra podwzgórza, jądra podkorowe i ośrodki pnia mózgu.

Systematyczne picie alkoholu powoduje obrzmienie i zgrubienie wypustek komórek nerwowych. Dochodzi do stopniowego kurczenia się jąder komórek nerwowych i powolnego obumierania neuronów, których miejsce zajmuje płyn mózgowy i tkanka łączna.

Skutkami uszkodzenia struktur czołowych są zaburzenia zachowania, poddawanie się zewnętrznym impulsom, perseweracje ruchowe (wielokrotne powtarzanie tych samych czynności), zaburzenia koncentracji i pamięci, zaburzenia percepcji wzrokowej, trudności w budowaniu wypowiedzi.

Długoletnie spożywanie alkoholu prowadzi także do zaburzeń funkcjonowania układu limbicznego, odpowiedzialnego za regulację zachowań emocjonalnych, procesów zapamiętywania i budowania motywacji.

Alkohol działa szkodliwie na móżdżek, który odpowiada za regulację funkcji motorycznych i sprawności poznawczej.

Ze względu na sprzeczne działanie ashwagandhy i alkoholu na organizm, warto ograniczyć spożywanie napojów alkoholowych na czas suplementacji. Dobrze jest zapoznać się z informacjami na opakowaniu suplementu lub dokładnie przeczytać dołączoną ulotkę. Osobom przyjmującym leki na stałe zaleca się konsultację z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne interakcje między substancjami leczniczymi a ashwagandhą.

Bibliografia

  1. Harrison N.L., Skelly M.J., Grosserode E.K. i in., Effects of acute alcohol on excitability in the CNS, Neuropharmacology, 2017, 122: 36-45.
  2. Ciszewska-Psujek U., Zaburzenia językowe w uzależnieniu od alkoholu – w poszukiwaniu metodologii badawczej, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin.
  3. Acker C., Neuropsychological deficits in alcoholics: the relative contributions of genderand drinking history, British Journal of Addiction, 1986, nr 81, s. 395–403.
  4. Dyr W., Teratogenne działanie alkoholu, Alkoholizm i Narkomania, 2015, t.18, nr 1-2, s. 19-25.
  5. Piotrowicz Z., Ochwanowska E., Alkohol a układ nerwowy, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, 2012, t. 61, nr 1 , s.133-142.
  6. Chandrasekhar K., Kapoor J., Anishetty S., A Prospective, Randomized Double-Blind, Placebo-Controlled Study of Safety and Efficacy of a High-Concentration Full-Spectrum Extract of Ashwagandha Root in Reducing Stress and Anxiety in Adults, Indian J Psychol Med, 2012, nr 34, s. 255-62.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!