Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Medycyna naturalna Zdrowie i suplementacja

Jaki jest wpływ ashwagandhy na nadciśnienie?

autor: Aura Herbals

Na nadciśnienie wskazuje długotrwałe utrzymywanie się ciśnienia powyżej 140/90 mmHg. Wspomniana przypadłość może być spowodowana nadmiarem soli i nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie oraz niewielką aktywnością fizyczną. Wśród czynników ryzyka wymienia się również stres. Nadciśnienie może mieć także podłoże genetyczne. Czy ashwagandha może obniżyć ciśnienie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Nadciśnienie – choroba cywilizacyjna, której nie należy lekceważyć

Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała nadciśnienie jako chorobę cywilizacyjną. Boryka się z nią coraz więcej mieszkańców krajów zachodnich. Wspomnianej przypadłości nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona prowadzi do choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Czasem lekarz decyduje o wdrożeniu leków, jednak zdarza się, że początkowo próbuje obniżyć ciśnienie poprzez dietę. Osoby, u których zdiagnozowano tę chorobę, powinny zmniejszyć ilość spożywanej soli oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Jednocześnie zaleca się, aby zwiększyły konsumpcję świeżych owoców, warzyw oraz niskotłuszczowego nabiału. Przy nadciśnieniu warto skonsultować się z dietetykiem, aby ułożył on właściwy plan żywieniowy, który zaspokoi zapotrzebowanie organizmu na wszystkie substancje.

W walce z chorobami układu krążenia kluczową rolę odgrywa systematyczna aktywność fizyczna. Zauważono, że nadwaga sprzyja nadciśnieniu, dlatego redukując masę ciała, można też poprawić stan zdrowia. Wśród przyczyn omawianej przypadłości wymienia się:

  • nadmierną podaż kalorii,
  • zbyt duże spożycie soli,
  • siedzący tryb życia,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • stres.

Ponadto do wystąpienia nadciśnienia tętniczego przyczyniają się niektóre leki, w tym tabletki antykoncepcyjne, cyklosporyna i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Ashwagandha – roślina o cennych właściwościach

Ashwagandha to roślina zielarska, po którą sięga coraz więcej osób. Choć w krajach zachodnich stała się popularna kilka lat temu, to w Indiach stosuje się ją od kilku tysięcy lat. Ashwagandha nie rośnie w Europie, jej naturalnym miejscem występowania są Indie, Pakistan, Iran, Bangladesz i Sri Lanka. Witania ospała ma postać krzewu, który osiąga ok. 1,5 m wysokości. Jej zielone kwiaty z czasem przekształcają się w czerwone owoce. Wykazuje ona wiele cennych aktywności prozdrowotnych i stanowi przedmiot licznych badań naukowych. Ashwagandha słynie z właściwości tonizujących i wyciszających. Pozwala zniwelować skutki stresu emocjonalnego, ułatwia zasypianie i zapewnia regenerujący wypoczynek.

Witania ospała stanowi bogate źródło przeciwutleniaczy, które wspierają organizm w walce ze stresem oksydacyjnym. Do tego niekorzystnego zjawiska dochodzi, gdy wolne rodniki zaczynają dominować nad antyoksydantami. Reaktywne cząstki usiłują wówczas znaleźć dla siebie brakujące elektrony, odrywając je od białek, lipidów i kwasów nukleinowych. Niestety, w ten sposób utleniają wspomniane makromolekuły, przyczyniając się do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Antyoksydanty zapobiegają temu niekorzystnemu zjawisku, oddając wolnym rodnikom swoje elektrony.

Zauważono, że ashwagandha normalizuje gospodarkę hormonalną u kobiet, która często ulega zaburzeniu m.in. wskutek doświadczanego stresu. Wspiera tym samym płodność i wspomaga regulację cykli menstruacyjnych. Ponadto witania ospała optymalizuje stężenie neuroprzekaźników. Serotonina i dopamina to neurotransmitery, które odpowiadają za nastrój, a ich niedobór zwiększa ryzyko zachorowania na depresję. Z kolei właściwości przeciwzapalne ashwagandhy wykorzystuje się wspomagająco u osób, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi. Zalicza się do nich m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry i nieswoiste zapalenie jelit.

Na czym polegają właściwości adaptogenne ashwagandhy?

W XX wieku radzieccy naukowcy po raz pierwszy opisali adaptogeny. Pod tym terminem kryją się rośliny, których przyjmowanie czyni człowieka bardziej wytrzymałym, podnosząc jego nieswoistą odporność na stres. Zioła, które zaliczono do tej grupy, nie wykazują właściwości toksycznych, dlatego nie wywierają szkodliwego wpływu na organizm. Wśród kryteriów klasyfikacyjnych, które stawia się roślinom adaptogennym, wymienia się również zdolność do przywracania homeostazy. Ashwagandha spełnia wszystkie wyżej wspomniane wymagania i znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle zielarskim oraz farmaceutycznym.

Jak stres zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie?

Życie obfituje w sytuacje stresowe, każdego dnia ludzie stawiają czoła licznym przeciwnościom oraz obowiązkom. Aby im sprostać, nadnercza wydzielają kortyzol. Ten hormon o budowie steroidowej mobilizuje organizm do zwiększonej aktywności, jednocześnie wyostrzając zmysły. Kiedy po trudnej sytuacji następuje relaksacja, stres ma charakter pozytywny, ponieważ motywuje do działania. Niestety, coraz częściej obserwuje się przewlekłe napięcie nerwowe. Wysokie stężenie kortyzolu utrzymuje się przez dłuższy czas i oddziałuje na współczulny układ nerwowy. W rezultacie serce zaczyna szybciej pompować krew, co prowadzi do wzrostu nadciśnienia tętniczego.

Jak ashwagandha obniża ciśnienie?

Witania ospała jako adaptogen wykazuje działanie normalizujące. Wspomniana roślina przywraca organizmowi stan wewnętrznej równowagi. Zawarte w niej substancje wpływają na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, zmniejszając wydzielanie kortyzolu. Ashwagandha, obniżając stężenie hormonu stresu, sprawia, że nie oddziałuje on na współczulny układ nerwowy. Serce nie musi tak szybko pompować krwi, a wartość ciśnienia ulega obniżeniu.

Ashwagandha a nadciśnienie

Gdy suplementowana jest ashwagandha, a ciśnienie krwi przyjmuje wysoką wartość, wspomniany adaptogen obniża je. Przy niskim ciśnieniu, które prowadzi do zmęczenia, senności i apatii, obserwuje się jego wzrost w wyniku zażywania witanii ospałej. Wspomniana roślina normalizuje procesy zachodzące w ustroju, dążąc do stanu wewnętrznej równowagi. Optymalne ciśnienie zapewnia dobre samopoczucie i chroni przed rozwojem wielu chorób.

Jak stosować ashwagandhę na zbicie ciśnienia?

Ashwagandha jest dostępna w sprzedaży między innymi jako suplement diety. Przed rozpoczęciem stosowania suplementu należy zapoznać się z informacjami na opakowaniu. W tym miejscu warto wyraźnie podkreślić, że zażywanie suplementów diety w ilościach wyższych niż zalecane przez producenta niesie za sobą potencjalne skutki uboczne. Należy pamiętać, że suplementacja wymaga cierpliwości i przestrzegania rekomendacji producenta. Zioła przyjmowane w zbyt dużych ilościach także mogą zaszkodzić.

Jakie są przeciwwskazania przy stosowaniu ashwagandhy?

Kiedy suplementowana jest ashwagandha, a leki na nadciśnienie nie zostały wdrożone przez lekarza, zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Witania ospała nie wykazuje właściwości toksycznych, ale może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi medykamentami. Nigdy nie wolno łączyć jej z lekami na własną rękę. Ewentualną suplementację należy skonsultować z lekarzem, aby uniknąć potencjalnych działań niepożądanych.

Wśród przeciwwskazań do stosowania ashwagandhy wymienia się alergię na rośliny psiankowate. Witania ospała posiada wiele wspólnych genów z pomidorem, papryką i ziemniakiem. Osoby, które są uczulone na wspomniane warzywa, powinny uważać przy wdrażaniu suplementacji. Niektóre białka w ashwagandzie wykazują duże podobieństwo strukturalne do protein obecnych w pomidorze czy papryce. W rezultacie mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Choć adaptogeny uchodzą za bezpieczne, to nie stosuje się ich u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ nie przebadano ich pod kątem ewentualnych działań niepożądanych. Z tego samego powodu nie wdraża się suplementacji ashwagandhy u dzieci.

Nie tylko leki na nadciśnienie, ale też inne medykamenty, zioła i suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z witanią ospałą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości jej zażywanie warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, aby zapobiec wystąpieniu skutków ubocznych.

Bibliografia

  1. Bharti V.K., Malik J.K., Gupta R.C.; Ashwagandha: multiple health benefits; Nutraceuticals; 2016, s. 717-733
  2. Gupta G.L., Rana A.C.; Withania somnifera (Ashwagandha): a review; Pharmacognosy Reviews, 1(1), 2007
  3. Jarosz M., Respondek W.; Nadciśnienie tętnicze. Porady lekarzy i dietetyków; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2001
  4. Todorova V., Ivanov K., Delattre C., Nalbantova V., Karcheva-Bahchevanska D., Ivanova S.; Plant adaptogens – history and future perspectives; Nutrients, 13(8), 2861, 2021

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!