Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Gotu kola (wąkrota azjatycka) – właściwości, działanie i przeciwwskazania

Wąkrota azjatycka – co to jest? Najważniejsze informacje

Wąkrota azjatycka (Centella asiatica L.) to roślina rosnąca w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Jest typowa dla ciepłych regionów o wysokiej wilgotności. Warunki środowiskowe wpływają na jej wygląd, może się on różnić w zależności od położenia geograficznego danego obszaru. Centella asiatica występuje w Malezji, Australii, Chinach, Indonezji, Afryce, Południowej i Środkowej Ameryce. W zielarstwie wykorzystuje się część nadziemną lub całą roślinę. Wąkrotę azjatycką można znaleźć również pod nazwą gotu kola.

Centella asiatica wykorzystywana jest w medycynie Dalekiego Wschodu od tysięcy lat. Indyjscy lekarze stosują ją na wiele schorzeń, na przykład układu krążenia, układu nerwowego czy też w leczeniu chorób skóry.

Wąkrota azjatycka

Możliwe zastosowania wąkroty azjatyckiej

  • Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
  • Korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy
  • Pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu
  • Stosowany w leczeniu zmian skórnych

Przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości wąkroty azjatyckiej

Badania potwierdzają skuteczność gotu koli w walce z bakteriami. Uzyskany z niej olejek eteryczny działa hamująco na rozwój pałeczek okrężnicy (Escherichia coli), laseczek siennych (Bacillus subtilis), gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) i odmieńca pospolitego (Proteus vulgaris). Wykazuje również działanie bakteriostatyczne w stosunku do bakterii Xanthomonas campestris i Bacillus megaterium.

W badaniach potwierdzono przeciwgrzybicze właściwości gotu koli. Wykazano jej skuteczność w stosunku do grzybów takich jak: kropidlak czarny (Aspergillus niger), Rhizopus oryzae, bielnik biały (Candida albicans), Fusarium solani i Colletrichum musae.

Wąkrota azjatycka a układ sercowo-naczyniowy

W medycynie ajurwerdyjskiej Centella asiatica stosowana jest w lecznictwie schorzeń układu krążenia. Szczególnie zalecana jest osobom z nadciśnieniem. Odnotowano również pozytywny wpływ wyciągu z wąkroty na krążenie obwodowe i na rozwój fibroblastów. Fibroblasty to komórki niezbędne do syntezy kolagenu i innych białek, dzięki którym wzrasta elastyczność naczyń krwionośnych. Jest to szczególnie istotne w profilaktyce miażdżycy. Prawidłowe krążenie obwodowe gwarantuje odpowiednie odżywianie i dotlenianie komórek w całym organizmie.

Gotu kola a leczenie zmian skórnych

Centella asiatica jest rośliną wykorzystywaną do przyspieszania procesu gojenia ran. Jest to związane z jej korzystnym wpływem na rozwój fitoblastów, a co za tym idzie – ze zwiększoną syntezą kolagenu. Jej skuteczność zaobserwowano zarówno w przypadku stosowania doustnego jak i miejscowego. Wyciąg z wąkroty azjatyckiej wspiera także proces powstawania tkanki bliznowatej, dlatego z powodzeniem używany jest w terapii blizn.

Gotu kola sok

Działanie wąkroty azjatyckiej na ośrodkowy układ nerwowy

Zaobserwowano dobroczynny wpływ wyciągu z gotu koli na pamięć. Związki w nim zawarte wzmacniają komórkowy mechanizm obrony oksydacyjnej. Mechanizm ten odpowiedzialny jest za ochronę organizmu przed wolnymi rodnikami. Badania przeprowadzone na szczurach pokazują, że podawanie wodnego wyciągu z Centelli asiatica korzystnie wpływa na rozwój neuronów. U badanych gryzoni zaobserwowano także zwiększenie sprawności mózgu.

Przeciwwskazania w stosowaniu wąkroty azjatyckiej

Badania farmakologiczne i kliniczne wykazały, że wąkrota azjatycka jest dobrze tolerowana przez organizm. Bardzo rzadko występują skutki uboczne, na przykład zaburzenia gastryczne i reakcje alergiczne. Wąkrota azjatycka nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Nie należy jej stosować w trakcie farmakoterapii z wykorzystaniem barbituranów i benzodiazepin, ponieważ hamuje ich metabolizm. Przyjmowanie suplementu z gotu kolą należy skonsultować z lekarzem, aby uniknąć niekorzystnych interakcji z lekami.

Objawy nadmiaru wąkroty azjatyckiej

Nie zaobserwowano negatywnych konsekwencji nadmiernego spożycia wąkroty azjatyckiej.

Bibliografia

  1. G. Spychalski, Wąkrota azjatycka ( Centella asiatica L.) – właściwości lecznicze, „Postępy fitoterapii”, 2010, nr 2, s.101.
  2. K. Karłowicz – Bodalska, S. Han, T. Han, M. Miranowicz, A. Bodalska, Centella asiatica (L.) Urban, syn. Hydrocotyle asiatica L. – wąkrota azjatycka – znana roślina lecznicza Dalekiego Wschodu, „Postępy Fitoterapii”, 2013, nr 4, s. 225.
  3. Assessment report on Centella asiatica (L.) Urban, herba, European Medicines Agency, 2010.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie i książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementu diety pamiętaj, żeby nie przekraczać zalecanej dziennej porcji. Pamiętaj, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!