Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Zdrowie i suplementacja

Witamina K2 MK7 – właściwości, źródła i objawy niedoboru

autor: Aura Herbals

Są witaminy, które na dobre zagościły w naszej świadomości, na przykład witamina C i D. Doskonale znamy ich właściwości, wiemy w których produktach ich szukać i jakie są konsekwencje ich niedoboru.

Są też witaminy, które pełnią w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, a mimo to niewiele o nich wiemy… O witaminie K mówi się coraz więcej ze względu na zgrany duet, jaki tworzy z witaminą D. Najwyższy czas, aby w pełni poznać możliwości witaminy K.

Niedobór witamin w organizmie to znak naszych czasów

Żyjemy w ciągłym pośpiechu, nasz plan dnia jest intensywny i napięty do granic możliwości. Realizujemy go kosztem snu i czasu na odpoczynek. Zapominamy o regularnych posiłkach albo jemy na szybko przypadkowe dania – hot-dog na stacji, burger w lokalnym fast-foodzie. Lista naszych przewinień bywa naprawdę długa. Taki tryb życia po jakimś czasie zwykle skutkuje tym samym – obniżoną odpornością, stresem, przemęczeniem. Organizm zaczyna przejawiać niedobory witamin i minerałów, co jest wstępem do różnego typu schorzeń i chorób.

Brzmi jak czarny scenariusz? Owszem. Czy można mu zapobiec? Tak i jeszcze raz tak! Musisz zacząć działać już teraz. Przede wszystkim potrzebujesz informacji o tym, czego dokładnie potrzebuje twój organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Dzisiaj opowiemy ci o witaminie K, która stoi na straży twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Rodzaje witaminy K i ich źródła pokarmowe

Czy wiesz, że wyróżniamy 3 rodzaje witaminy K? Witaminę K1 znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego, na przykład w groszku, pomidorach czy truskawkach. Z kolei K2 wytwarzana jest przez bakterie znajdujące się w jelitach człowieka i zwierząt. Jej źródłem jest również mięso, a także przetwory mleczne i jaja. Natomiast witamina K3 jest syntetyczną odmianą K1 i została stworzona w laboratorium, aby móc tworzyć z niej preparaty witaminowe.

Pod kątem przyswajalności najlepiej wypada witamina K2 MK7 zwana również menachinonem. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest naturalnego pochodzenia. Znajduje się w produktach otrzymanych w wyniku fermentacji bakteryjnej, na przykład w natto. Natto to tradycyjna japońska potrawa powstała ze sfermentowanych przez bakterie Bacillus subtilis niemodyfikowanych ziaren soi. Czy wiesz, że wystarczy zjeść zaledwie 10 gram natto, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę K? Dla porównania, aby osiągnąć ten sam efekt z pomocą innych pokarmów, musiałbyś zjeść 200 gram kapusty kiszonej albo 2,5 szklanki nerkowców.

Witamina K2 z ciecierzycy – poznaj jeszcze lepsze roślinne źródło witaminy K

Badania pokazują, że istnieje jeszcze lepsze roślinne źródło wysoko przyswajalnej witaminy K2 – jest nim ciecierzyca. Witamina K2 z ciecierzycy pozyskiwana jest na drodze fermentacji bakteryjnej z pomocą bakterii Bacillus licheniformis. Naukowcy wykazali, że jest ona bardzo dobrze przyswajana przez organizm, a przy tym wolna od alergenów. Jak powszechnie wiadomo, białka soi zaliczane są do substancji silnie alergizujących. Z tego powodu osoby uczulone na soję unikają wszelkich produktów ją zawierających. Dlatego preparaty z witaminą K2 pozyskiwaną z ciecierzycy są dla nich lepszą, bezpieczniejszą alternatywą.

Warto też zwrócić uwagę na prozdrowotne właściwości ciecierzycy. Jest ona doskonałym źródłem błonnika, dzięki czemu spożywanie jej korzystnie wpływa na pracę jelit. Jest szczególnie ceniona przez wegan ze względu na wysoką zawartość wartościowego białka, które jest bogate w niezbędne dla zdrowia aminokwasy. W ciecierzycy znajdują się także witaminy, takie jak witamina B1, B2, B6 oraz C. Jest również dobrym źródłem kwasu foliowego, potasu i wapnia.

Właściwości witaminy K

Witamina K pełni szereg ważnych funkcji w organizmie. Oto jej najważniejsze właściwości

1. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego:

  • wzmacnia wytrzymałość kości, wpływa na ich gęstość i  mineralizację,
  • odpowiada za transport wapnia do kości, zapobiegając jego odkładaniu się w naczyniach krwionośnych,
  • przyczynia się do szybszej regeneracji kości po urazach,
  • wspiera prawidłowy rozwój kości u dzieci i młodzieży,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy (szczególnie u kobiet w wieku menopauzalnym).

2. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego:

  • zapewnia prawidłową krzepliwość krwi,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, miażdżycy oraz udaru,
  • chroni serce i naczynia krwionośne przed zwapnieniem na skutek nieprawidłowej gospodarki wapniowej.

3. Wzmacnia działanie witaminy D i podnosi jej przyswajalność.

Zobacz też: Witaminy ADEK – na co pomagają?

Objawy niedoboru witaminy K

Po czym poznać, że w naszym organizmie jest za mało witaminy K? Czy jesteśmy w stanie sami stwierdzić, że cierpimy z powodu jej niedoboru? Sprawa nie jest wcale taka prosta, ponieważ część objawów przychodzi z opóźnieniem – na przykład zmniejszenie gęstości kości i ich podatność na urazy. Inne objawy są bardzo ogólne i mogą być trudne do rozpoznania, ponieważ mogą być związane z różnymi schorzeniami. Zwiększona męczliwość i osłabienie organizmu mogą wiązać się zarówno z niedoborem witaminy K jak i innymi przypadłościami.

Równie trudne do zaobserwowania są objawy związane z układem krwionośnym, takie jak zaburzenia transportu wapnia i związane z tym wapnienie naczyń krwionośnych.

Czy są zatem jakieś charakterystyczne sygnały, który powinny  dać nam do myślenia? Częste krwawienia z nosa, dziąseł oraz przewodu pokarmowego to objawy, które powinny skłonić nas do natychmiastowego działania. Konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ nie wolno lekceważyć problemów z krzepliwością krwi.  Niekiedy upływ krwi może być tak duży, że będzie stanowił poważne zagrożenie dla zdrowia.

Czy suplementacja witaminy K jest dla każdego?

Decydując się na suplementację jakichkolwiek witamin, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania krwi i na ich podstawie dobierze odpowiednią dobową dawkę poszczególnych witamin i minerałów. O konsultacji z lekarzem powinny pamiętać osoby z różnymi schorzeniami, które są w trakcie farmakoterapii. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia interakcji z suplementami diety.

W przypadku suplementacji witaminy K, pacjenci stosujący leki przeciwzakrzepowe koniecznie powinni skonsultować się ze swoim lekarzem. Stosowanie witaminy K wpływa na krzepliwość krwi i może zakłócić prawidłowe działanie leków.

Czy suplementacja witaminy K jest dobra dla dzieci?

Odpowiednia podaż witaminy K jest szczególnie ważna w przypadku noworodków, ponieważ występuje u nich wysokie prawdopodobieństwo niedoboru. Wynika to chociażby ze słabszej przenikalności witaminy K z łożyska matki do organizmu dziecka. Niedobór witaminy K u noworodków może prowadzić do krwawień z przewodu pokarmowego, skóry oraz błon śluzowych. Dlatego tak ważna jest suplementacja witaminy K w pierwszych tygodniach życia. Rozpoczyna się ona jeszcze w szpitalu i odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza. Wysokość dobowej dawki i forma podania zależy od tygodnia ciąży, w którym nastąpił poród oraz od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym. Według zaleceń lekarzy, profilaktyczne podawanie witaminy K powinno trwać do około 3 miesiąca życia.

W późniejszych miesiącach i latach życiach witamina K powinna być dostarczana do organizmu głównie z pożywieniem. Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce pomoże utrzymać odpowiedni poziom witaminy K w organizmie dziecka.

Zobacz też: ADEK – czy warto je stosować?

Zawsze wybieraj świadomie

Jak widzisz, witamina K odgrywa ważną rolę w ludzkim ciele. Warto dbać o to, aby stale dostarczać ją do organizmu wraz z pokarmem. Troska o odpowiednio wysoki poziom witaminy K to swoista inwestycja na przyszłość, za którą twój organizm ci podziękuję. Jeśli zdecydujesz się na suplementację witaminy K, wybierz preparaty z naturalnym składem i odpowiednią zawartością witaminy K2-MK7.

Bibliografia:

  1. Muszyńska A., Pokorna-Kałwak D.,Suplementacja witamin D3 i K w okresie noworodkowym i niemowlęcym- najnowsze wytyczne. Terapia 2009, 2: 98-101.
  2. Jasik A., Tałałaj M., Witaminy D i K a złamania kości. Postępy Nauk Medycznych 2017, 1: s.31-36.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!