Kurkuma na wątrobę – czy i jak pomaga? Efekty i opinie

24.07.2024
Data aktualizacji: 12.11.2024
Kurkumina, aktywny związek obecny w kurkumie, wykazuje duży potencjał w poprawie zdrowia wątroby, szczególnie u osób z jej zaburzeniami, jak niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD).

Badania sugerują, że kurkumina może obniżać poziom enzymów wątrobowych i poprawiać wskaźniki zdrowia metabolicznego, takie jak cholesterol i poziom cukru we krwi. W tym artykule wyjaśnię Ci, jak kurkumina wpływa na wątrobę, czy może powodować skutki uboczne oraz jakie są zalecane dawki dla uzyskania pozytywnych efektów.

Autor
Joanna Michalina Jurek
Doktor nauk biomedycznych

Czy kurkuma pomaga na wątrobę?

Tak, regularne stosowanie kurkuminy może wspierać zdrowie wątroby i pomóc w leczeniu niektórych objawów zaburzeń metabolicznych występujących u osób z NAFLD.

Suplementacja kurkuminą znacznie obniża poziom enzymów wątrobowych, w tym ALT i AST u pacjentów z NAFLD. Może ona również poprawić inne wyznaczniki zdrowia metabolicznego, jak profil lipidowy i kontrolę glikemii, co wiąże się z obniżeniem cholesterolu, poziom cukru we krwi i zmniejszeniem obwodu talii. Podobne obserwacje zostały wykazane w najnowszym przeglądzie badań klinicznych z 2023 roku, który potwierdził, że suplementacja kurkumą (kurkuminą) znacząco obniżyła poziom ALT i AST we krwi, przez co przyczyniła się do poprawy jej funkcjonowania.

Badania naukowe
Kurkumina wykazała także obiecujące działanie terapeutyczne w obniżaniu ryzyka progresji z NAFLD do zwłóknienia wątroby i raka wątrobowokomórkowego, co wiązało się ze zmniejszeniem stanu zapalnego.

Jak kurkuma pomaga na wątrobę?

Potencjalne mechanizmy, dzięki którym kurkumina może poprawiać funkcje wątroby i chronić przed jej uszkodzeniami jest związany ze zdolnością tego związku do redukcji stresu oksydacyjnego będącego wynikiem ekspozycji na leki, infekcje wirusowe, toksyny i regularne spożywanie dużych ilości alkoholu.

Kurkumina może także zmniejszać stan zapalny, poprzez zahamowanie produkcji cytokin prozapalnych oraz proces utleniania lipidów. Dodatkowo kurkumina może wzmacniać obronę antyoksydacyjną organizmu, co wiąże się zwiększeniem poziomów enzymów detoksykujących, w tym glutationu. W konsekwencji kurkumina:

  • hamuje lipogenezę,
  • reguluje akumulację lipidów w wątrobie,
  • zwiększa ogólną zdolność antyoksydacyjną.

Czy kurkuma szkodzi na wątrobę?

Stosowanie kurkumy nie szkodzi na wątrobę, o ile stosuje się ją w rozsądnych ilościach. Nadmierne przyprawianie, jak i stosowanie kurkuminy w formie suplementu w dawkach >2000 mg może powodować pewne skutki uboczne.

Kurkumina jest znana ze swoich potencjalnych korzyści dla zdrowia wątroby. Ważne jest jednak, aby być świadomym możliwych skutków ubocznych – w niektórych przypadkach stosowanie suplementów z kurkuminą i kurkumą były powiązane z uszkodzeniami wątroby. Badania toksykologiczne przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że niskie dawki kurkuminy (0,1 mM) mogą chronić i wspierać wątrobę, ale bardzo wysokie dawki (1 mM) mogą ją uszkodzić. Przyjmowanie zbyt dużej ilości kurkuminy może być ryzykowne.

Ważne
Warto pamiętać, że zarówno kurkuma jak i kurkumina mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym z lekami przeciwzakrzepowymi, na cukrzycę, NLPZ i leczenie chorób wątroby, co może wpływać na ich działanie.

Jak stosować kurkumę na wątrobę?

Przyjmowanie od 500 mg do 1000 mg kurkuminy dziennie może znacząco poprawić zdrowie wątroby, zwłaszcza u pacjentów z NAFLD. Przyjmowanie suplementu w formie fitosomalnej w dawce 1000 mg na dzień, okazuje się być szczególnie skuteczne w obniżaniu poziomu enzymów wątrobowych i poprawie zdrowia wątroby.

Z kolei działanie hepatoprotekcyjne (ochronne na wątrobę) kurkumina wykazywała w zakresie dawek od 100 do 400 mg/kg dziennie.

Kurkuma a wątroba – kiedy spodziewać się efektów?

W zależności od dawki i początkowego stanu zdrowia, korzystne efekty mogą być zauważalne po 4-10 tygodniach codziennego stosowania ekstraktu z kurkumą w formie suplementu diety. Warto pamiętać, że kurkuma-przyprawa nie jest tak biodostępna, jak ekstrakt i jej stosowanie nie przynosi takich korzyści, jak suplement diety.

Kurkuma a wątroba – opinia eksperta

 

Moim zdaniem – kurkuma, a właściwie jej związek aktywny – kurkumina wydaje się obiecującym suplementem dla zdrowia wątroby, szczególnie dla osób z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak NAFLD. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że wysokie dawki mogą potencjalnie powodować uszkodzenia wątroby. Kurkumina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego trzymanie się dawek od 500 mg do 1000 mg na dzień, najlepiej w formie fitosomalnej, powinno zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność.
Joanna Michalina Jurek
Doktor nauk biomedycznych
Bibliografia
  • Źródła
    1. Jalali M, Mahmoodi M, Mosallanezhad Z, Jalali R, Imanieh MH, Moosavian SP. The effects of curcumin supplementation on liver function, metabolic profile and body composition in patients with non-alcoholic fatty liver disease: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Complement Ther Med. 2020 Jan;48:102283. doi: 10.1016/j.ctim.2019.102283. Epub 2019 Dec 17. PMID: 31987259.
    2. LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012-. Turmeric. [Updated 2024 Jun 1]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548561/
    3. Li Y, Deng X, Tan X, Li Q, Yu Z, Wu W, Ma X, Zeng J, Wang X. Protective role of curcumin in disease progression from non-alcoholic fatty liver disease to hepatocellular carcinoma: a meta-analysis. Frontiers in Pharmacology. 2024 Jan 19;15:1343193.
    4. Kępińska-Pacelik J, Biel W. Turmeric and Curcumin—Health-Promoting Properties in Humans versus Dogs. International Journal of Molecular Sciences. 2023 Sep 26;24(19):14561.
    5. Farzaei MH, Zobeiri M, Parvizi F, El-Senduny FF, Marmouzi I, Coy-Barrera E, Naseri R, Nabavi SM, Rahimi R, Abdollahi M. Curcumin in Liver Diseases: A Systematic Review of the Cellular Mechanisms of Oxidative Stress and Clinical Perspective. Nutrients. 2018 Jul 1;10(7):855. doi: 10.3390/nu10070855. PMID: 29966389; PMCID: PMC6073929.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki. W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia. Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.
Poznaj naszego eksperta
Joanna Jurek
Doktor nauk biomedycznych ze specjalizacją w immuno-odżywianiu i nutripsychiatrii. Prowadzi badania kliniczne mające na celu ustalenie, jak prowadzony styl życia wraz z predyspozycją genetyczną może wpływać na ryzyko chorób psycho-metabolicznych, jak depresja, cukrzyca, otyłość, zespół przewlekłego zmęczenia czy choroby autoimmunologiczne. Jej misją jest dzielenie się zdobytą wiedzą, pisze poradniki i tworzy kursy w oparciu o wyniki swojej pracy naukowej. Współtworzy suplementy dietetyczne i zalecenia mające na celu przyczyniać się do poprawy dobrostanu poprzez wspomaganie mikrobioty jelitowej.
Komentarze (0)
Skomentuj
0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Prosto dla zdrowia
Poznaj nasze produkty

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie internetowym. Bądź na bieżąco - czekają na Ciebie nowości, specjalne akcje promocyjne i liczne wskazówki, jak dbać o zdrowie.
Imię(wymagane)

* Pole obowiązkowe
Prywatność(wymagane)
Dlaczego możesz nam zaufać?
Darmowa wysyłka
od 119 zł
Wysyłamy w 24h
99% zadowolonych
klientów
Gwarancja
bezpieczeństwa