Leksykon Aura Herbals
Chmiel to rodzaj roślin pnących z rodziny konopiowatych. Występują różne gatunki chmielu. Ich występowanie zależne jest od strefy klimatycznej. Chmiel rośnie zarówno w strefie umiarkowanej jak i blisko półkuli północnej. W Polsce rośnie dziko i uprawiany jest chmiel zwyczajny. Polska jest czwartym pod względem wielkości producentem chmielu w Unii Europejskiej oraz szóstym na świecie. Najbardziej znanym zastosowaniem chmielu jest oczywiście produkcja piwa. Znalazł jednak również zastosowanie w medycynie. Posiada on właściwości lecznicze. Chmiel jest sprawdzonym środkiem na bezsenność i uspokojenie. Pomoże także złagodzić objawy klimakterium, ból korzonków oraz pozbyć się łupieżu. Ponadto pomaga zwalczać wirusy, grzyby i bakterie. Hormonalne działanie chmielu jest wykorzystywane w kosmetyce do opóźniania procesu starzenia się skóry. Wyciąg z chmielu jest używany do produkcji kremów, mleczek oraz jako składnik kąpieli regeneracyjnych. Wykazuje także działanie przeciwnowotworowe, m.in. indukuje enzymy, które są odpowiedzialne za detoksykację czynników rakotwórczych, i hamuje proces angiogenezy czyli procesu tworzenia naczyń krwionośnych, dzięki, którym zmiana ma możliwość poboru substancji niezbędnych do rozwoju.
Związki zawarte w chmielu utrudniają przenoszenie bodźców do układu nerwowego, hamują czynność kory mózgowej i wywierają działanie uspokajające, zwłaszcza na sferę płciową. Właściwości te wykorzystuje medycyna ludowa. Najczęściej używane są w stanach wzmożonego napięcia, niepokoju i nadpobudliwości nerwowej. Ponadto chmiel sprawdzi się u osób cierpiących na problemy z zasypianiem, gdyż wykazuje także działanie nasenne.
Zostały przeprowadzone badania, które potwierdzają, że ekstrakt z szyszek chmielu ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
W skład chmielu wchodzą fitoestrogeny. Są to związki pochodzenia roślinnego, których działanie jest podobne do działania ludzkich hormonów. Fitoestrogeny w łagodny sposób naśladują naturalne estrogeny i nie powodują skutków ubocznych. Przeprowadzono badania potwierdzające, że działanie szyszek chmielu zmniejsza łagodzenia gorąca. Z badań wynika, że wyciągi z chmielu zmniejszają zwłaszcza uderzenia gorąca. W związku z tym chmiel może być skutecznym dodatkiem do alternatywnego leczenia objawów menopauzy.
Zawarte w chmielu gorycze pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz śliny. Dzięki temu ułatwiony jest proces trawienia i przyswajania pokarmów. Dodatkowo zwiększają trawienie. W związku z tym szyszki chmielu można podawać w przy osłabieniu procesów trawiennych, niedokwaśności czy nadmiernej fermentacji jelitowej, a także przy wzdęciach, odbijaniu i innych objawach wskazujących na przewlekły nieżyt przewodu pokarmowego.
Chmiel wykazuje działanie rozkurczowe. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich przez co znalazł zastosowanie we współczesnej fitoterapii.
Związki zawarte w chmielu wspomagają leczenie łupieżu oraz wzmacniają strukturę włosa. Najlepsze działanie przeciwłupieżowe wykazuje olej z chmielu.
Mimo posiadania wielu korzystnych właściwości chmiel może wpływać negatywnie na organizm. Jak w przypadku większości ziół, nie zostały dotąd przeprowadzone badania dotyczące wpływu chmielu na płód. Wobec tego kobiety w ciąży i karmiące nie powinny sięgać po ten suplement. Alergie występują niezwykle rzadko. Osoby chorujące na raka szyjki macicy oraz raka piersi powinny wstrzymać się od stosowania preparatów zawierających chmiel.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów zawierających chmiel jest jednoczesne stosowanie syntetycznych leków uspokajającymi. Szyszki chmielu wykazują działanie nasenne oraz uspokajające, z tego powodu należy unikać ich stosowania podczas obsługi urządzeń mechanicznych oraz prowadzenia pojazdów. Ponadto chmielu lepiej nie podawać dzieciom do 12. roku życia, a także kobietom w ciąży i karmiącym.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.