Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Składniki specjalne

Policosanol – właściwości, zastosowanie i działanie

Policosanol – co to jest? Najważniejsze informacje

Policosanol jest naturalną mieszanką alkoholi tłuszczowych, słodkich ziemniaków oraz wosku pszczelego. Jego głównymi składnikami są

 • oktasanol,
 • triakontanol,
 • heksakosanol.

W wielu krajach funkcjonuje jako lek obniżający poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi. Jest to lek wyjątkowo bezpieczny. Bardzo rzadko występują działania niepożądane. Jego mechanizm działania nie został do końca poznany.

Policosanol w tabletkach

Możliwe zastosowania

 • Obniża poziom „złego” cholesterolu,
 • Polecany osobom aktywnym fizycznie i będącym na diecie,
 • Korzystny wpływ na układ pokarmowy,
 • Wspomaganie leczenia zespołu metabolicznego,
 • Wspieranie układu sercowo-naczyniowego.

Spadek poziomu cholesterolu

Najpowszechniej znaną właściwością policosanolu jest jego wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Wpływa on bezpośrednio na obniżenie LDL, czyli tak zwanego „złego” cholesterolu. Ważne jest to, że nie tylko leczy w momencie, kiedy będzie go już zbyt dużo we krwi, ale oprócz tego zapobiega jego występowaniu. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Zapobiega gromadzeniu się blaszki miażdżycowej, która stanowi bezpośrednią przyczynę miażdżycy. Warto pamiętać o tym, że jest to naturalny suplement, którego stosowanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, o ile jest ono oparte o wskazania odpowiedniego lekarza.

Wspomaganie leczenia zespołu metabolicznego

Policosanol kontroluje syntezę cholesterolu przez wątrobę. Bierze również udział w jego przetwarzaniu znajdującego się w naczyniach krwionośnych, co przekłada się na hamowanie procesów wytwarzania miażdżycy. Kontrola tego procesu jest tak kluczowa ponieważ mała ilość cholesterolu pochodzącego z pokarmów znajduje się we krwi, natomiast cała duża pula jest wytwarzana w wątrobie. Badania pokazują, że w przyjmowany w niewielkich dawkach, wieczorem przed posiłkiem jest w stanie obniżyć poziom LDL w osoczu krwi nawet o 21%. Ponadto warto zaznaczyć, że podwyższa poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Oznacza to, że policosanol może być uznany jako lek naturalny wykorzystywany w zapobieganiu i leczeniu twardnienia ścian naczyń krwionośnych i odkładaniu się w nich lipoprotein. Policosanol wywiera ochronny wpływ na organizm osób narażonych na wystąpienie zespołu metabolicznego. Ponadto suplementami z jego zawartością powinny zainteresować się osoby cierpiące na cukrzycę typu II oraz zmagające się z dolegliwościami wątroby.

Wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego

Istotny pozostaje fakt, że suplementy zawierające policosanol wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Ponadto dodaje energii. Dodatkowo suplementacją powinny zainteresować się osoby będące na dietach odchudzających. Substancja ta wspiera spalanie tkanki tłuszczowej i usprawnia metabolizm organizmu. Jeżeli pracuje on odpowiednio, to nie tylko możliwe jest zrzucenie w szybszym czasie zbędnych kilogramów, ale na dodatek prościej jest utrzymać osiągniętą w wyniku różnego rodzaju diet wage. Oczywiście należy pamiętać, że najistotniejsza podczas odchudzania jest prawidłowo zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna, suplementy stanowią ich uzupełnienie.

Możliwe działania niepożądane

 • Nudności,
 • Wymioty,
 • Biegunka,
 • Skurcze brzucha,
 • Zaburzenia oddawania moczu,
 • Niestrawność,
 • Zmęczenie,
 • Zwiększony apetyt,
 • Zawroty głowy,
 • Krwawienia dziąseł.

Skutki uboczne

Preparaty zawierające polikosanol mają właściwości zmniejszające krzepliwość krwi. Jest to szczególnie istotne dla osób mających zaburzenia krzepnięcia lub przyjmujących leki rozrzedzające krew. Może to niestety ale wpłynąć negatywnie na organizm. Suplement jest dostępny bez recepty, ale jego stosowanie warto skonsultować z lekarzem. Ponadto nie powinny go zażywać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Policosanol trzcina cukrowa

Źródła pokarmowe

Nazwą polikosanol określa mieszaninę alkoholi alifatycznych uzyskanych z:

 • wosków roślinnych, zawartych w trzcinie cukrowej,
 • otrębach ryżowych,
 • kokosach,
 • pochrzynie,
 • wosków pszczelich.

Bibliografia

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30350844
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29661192
  3. Zespół metaboliczny w roku 2006; Przegląd Kardiodiabetologiczny 2006; 1, 1: 55–60; autor: Marek Kocięcki
  4. Otyłość w życiu kobiety ; „TERAPIA” NR 3, z. 2 (149), MARZEC 2004 , Strona 53-56; Autor: Dr hab. med. Barbara Krzyżanowska- Świniarska – Klinika Endokrynologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Przemiany Materii PAM w Szczecinie
  5. Więcej światła na problematykę zespołu metabolicznego; Przegląd Kardiodiabetologiczny 2006; 1, 1: 12–26 autorzy: Jan Tatoń, Anna Czech, Małgorzata Bernas, Anna Rubiec-Niemirowska

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!