Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Oregano – zastosowanie i właściwości zdrowotne

Oregano – najważniejsze informacje

Oregano to jedna z najstarszych roślin używanych do produkcji przypraw oraz środków leczniczych. Przeprowadzone badania udowadniają, że oregano wspomaga między innymi leczenie biegunek, bólu reumatycznego oraz chorób skóry. Nazywane czasem „dzikim majerankiem” oregano obecnie wykorzystywane jest jako aromatyczny dodatek do wielu dań, szczególnie w kuchni greckiej i włoskiej.

Oregano świeże

Możliwe zastosowania

Oregano jako przyprawa

Najbardziej znanym oraz codziennym zastosowaniem oregano jest oczywiście przyprawianie potraw. Od wielu lat z powodzeniem używa się go w kuchniach na całym świecie. Wykorzystuje się je zarówno świeżo po zerwaniu jak i ususzone. Przyprawa ta nadaje unikatowego aromatu oraz smaku takim specjałom, jak pizza, spaghetti bolognese, spaghetti carbonara oraz lasagne. Często zdarza się, że oregano przyprawia się likiery i nalewki alkoholowe.

Właściwości lecznicze oregano

Lebiodka pospolita wykazuje przede wszystkim korzystne działanie dla układu trawiennego człowieka. Ziele wspomaga produkcję soków żołądkowych, niweluje występowanie wzdęć, przynosi ukojenie przy bólach żołądkowych, zwalcza zgagę oraz niestrawność. Wraz z innymi roślinami leczniczymi oregano wykorzystuje się do przygotowywania naparów, mających wspomóc leczenie wrzodów żołądka i niedoczynności wątroby. Oregano ma również korzystny wpływ na kondycję skóry. Przydaje się przy leczeniu świądu skóry oraz przyspiesza gojenie się ran. Oregano wykazuje zdrowotne właściwości ze względu na wysoką zawartość między innymi:

 • Witamin A, E, K, C,
 • Potasu,
 • Cynku,
 • Błonnika,
 • Tymolu,
 • Karkwakolu,
 • Garbników.

Oregano w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym

Cukrzyca, choroby układu krążenia czy nowotwory są zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Naukowcy twierdzą, że oregano jest w stanie zapobiegać występowaniu tych stanów między innymi dzięki wysokiej zawartości składników fenolowych. Wstępne badania potwierdzają właściwości przeciwutleniające oraz zdolność hamowania działania wolnych rodników i sugerują, że oregano może mieć właściwości przeciwnowotworowe.

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

Ziele lebiodki zawiera do 1,2 % olejku eterycznego. Jest on bogaty między innymi w w karwakrol i tymol. Ich zawartość w olejku może sięgać aż do 40%. Badania pokazują, że substancje te działają silnie przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Z badań wynika, że wodne i alkoholowe wyciągi z suszonego oregano oraz olejek z oregano, który jest pozyskiwany ze świeżych liści tego zioła, działa na grzyby i bakterie. Oregano działa na wiele bakterii oraz pleśni między innymi na:

 • E. coli,
 • gronkowca złocistego,
 • kropidlaka,
 • grzyby Candida albicans.

Oregano na poprawę trawienia

Ziele lebiodki zwiększa wydzielanie śliny, soku żołądkowego i żółci. Oznacza to, że usprawnia ono działanie procesy trawienia i przyswajania pokarmów. Oregano uważane jest też za dobry środek przeciwbiegunkowy. Można również wspomagać się lebiodką w przypadku:

 • zapalenia żołądka,
 • niestrawności,
 • atonii jelit,
 • nadmiernej fermentacji jelitowej i wzdęciach.

Z kolei w medycynie naturalnej olejek z lebiodki stosuje się w leczeniu jelitowej infekcji pasożytniczej.

Oregano na kaszel

Oregano potęguje wydzielanie śluzu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych oraz działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli. Działanie to wykorzystane jest w ziołolecznictwie. Najczęściej stosowane w nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu i utrudnionym odkrztuszaniu.<

Oregano jako środek przeciwbólowy

W niektórych miejscach na świecie, między innymi na Ukrainie czy w Rosji stosowany jest olejek z lebiodki. Funkcjonuje on pod nazwą „masło chmielewoje”. Jest używany jako środek zapobiegający bólowi zębów. Dzięki tym właściwościom olejek wchodzi też w skład maści przeciwbólowych.

Oregano na uspokojenie

Oregano znane jest jako skuteczny środek uspokajający.

Oregano na odleżyny

Oregano można z powodzeniem wykorzystać w leczeniu trudno gojących się ran. Poza tym doskonale sprawdza się w leczeniu świądu skóry. Dodatkowo można je użyć do obmywania ciała obłożnie chorych, nie opuszczających łóżka, w celu zapobieżenia tworzeniu się odleżyn.

Oregano suszone

Źródła pokarmowe

Oregano to popularna nazwa używana dla Lebiodki pospolitej. Należy do gatunku roślin wieloletniej z rodziny jasnotowatych. W dużej mierze rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji. Dodatkowo występuje na terenie całej Polski. Zamiennie można ją znaleźć również pod inną nazwą jako dziki majeranek.

Bibliografia

 1. Hać-Szymańczuk B., Lipińska E., Grzegrzółka O., Ocena aktywności przeciwbakteryjnej oregano, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2012, nr 3
 2. Czosnowska E., Mścisz A., Oregano – fascynująca przyprawa, ale czy tylko? Możliwe zastosowania, substancje aktywne, właściwości terapeutyczne, „Postępy Fitoterapii” 2008, nr 4
 3. Ożarowski A. Jaroniewski W., „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”, Warszawa

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie i książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementu diety pamiętaj, żeby nie przekraczać zalecanej dziennej porcji. Pamiętaj, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!