Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Zielona herbata – właściwości lecznicze i charaterystyka

Zielona herbata – najważniejsze informacje

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów herbaty, na przykład czarna, żółta, niebieska, zielona, biała. Ze względu na korzystne dla zdrowia działanie, największym uznaniem cieszy się zielona herbata. Właściwości zielonej herbaty i jej lecznicze działanie są doceniane od tysiącleci. Zielona herbata największą popularność zdobyła jako środek na odchudzanie i oczyszczenie organizmu z toksyn. To bogate źródło antyoksydantów, które wspierają organizm w walce z wolnymi rodnikami. Warto pamiętać, że na „zieloną herbatę” składa się wiele rodzajów herbaty. Różnice między gatunkami polegają przede wszystkim na różnym:

  • Wyglądzie liści,
  • Smaku,
  • Aromacie,
  • Odcieniu naparu,
  • Zawartości substancji pobudzających.

Zielona herbata

Duże znaczenie mają warunki, w których uprawiana jest zielona herbata. To właśnie one decydują o jej walorach smakowych i prozdrowotnych właściwościach. Dodatkowo kluczowa jest pora zbioru. Ma to ogromny wpływ na zawartość olejków eterycznych w liściach. Na najlepszych plantacjach herbaty przykłada się szczególną uwagę do pory dnia, w których zbierane są liście. Najdroższe gatunki zielonych herbat pochodzą z liści zbieranych o świcie, kiedy pokryte są jeszcze poranną rosą. Istotną cechą jest również wiek liści oraz sposób, w jakie są zbierane. Duże znaczenie ma również rejon świata, z którego pochodzi zielona herbata. Proces powstawania zielonej herbaty polega na obróbce liści najpóźniej w godzinę po ich zerwaniu, jeszcze nim zaczną fermentować. Dzięki temu, że liście herbaty zielonej nie są poddawane fermentacji, pzostają w nich niemal wszystkie dobroczynne dla zdrowia substancje. To przede wszystkim:

  • wyjątkowy zestaw polifenoli o różnorodnym działaniu oraz katechiny,
  • silne antyoksydanty,
  • garbniki,
  • alkaloidy,
  • lipidy,
  • aminokwasy,
  • teina,
  • witaminy takie jak A, B, C, E,
  • liczne mikroelementy m.in.: wapń, potas, miedź, cynk, mangan, fluor.

Możliwe zastosowania

<

Regularne spożywanie zielonej herbaty daje wiele korzyści dla organizmu:

  • przeciwdziała zmęczeniu,
  • wspomaga układ sercowo-naczyniowy,
  • pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z reumatyzmem,
  • obniża poziom „złego” cholesterolu LDL,
  • opóźnia proces starzenia się komórek organizmu, ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające,
  • dzięki goryczce, zielona herbata pobudza wydzielanie żółci, neutralizuje nadkwaśność oraz wspomaga metabolizm i w odchudzanie,
  • działa moczopędnie, dzięki czemu przyspiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii,
  • chłodnego naparu można używać do przemywania oczy przy zapaleniu spojówek oraz powiek.

Możliwe działanie przeciwnowotworowe

Dzięki wysokiej zawartości silnych antyoksydantów wyciągi z zielonej herbaty wykazuje działania antynowotworowe. Substancje te chronią DNA przed działaniem wolnych rodników i uszkodzeniami oksydacyjnymi. Udowodniono, że nadmiar wolnych rodników w organizmie wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Działanie wspomagające pracę układu sercowo-naczyniowego

Ze względu na swoje właściwości oraz skład zielona herbata działa korzystnie na pracę układu sercowo-naczyniowego. Przeciwdziała odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych, dzięki czemu zwiększa się ich przepuszczalność. Substancje zawarte w zielonej herbacie hamują wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu, pomagają zmniejszyć lepkość płytek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów. W rezultacie picie zielonej herbaty zapobiega nadciśnieniu, obniża ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu.

Wykazuje korzystny wpływ na kondycję skóry

Coraz częściej firmy kosmetyczne wykorzystują wyciąg z zielonej herbaty jako składnik kosmetyków. Najkorzystniejszą jej właściwością jest z pewnością działanie ochronne przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Kremy z jej dodatkiem chronią skórę przed fotostarzeniem co oznacza, że bezpośrednio opóźniają powstawanie zmarszczek oraz przebarwień. Ponadto dzięki zaś właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym wyciągi z zielonej herbaty stosuje się w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i trądzikowej.

Działanie antycellulitowe

Działanie moczopędne herbaty przyczynia się do zmniejszania lub nawet likwidowania obrzęków. Ma ona dodatkowo działanie detoksykujące. Dzięki temu jest skuteczną bronią przeciw cellulitowi, zapobiega jego powstaniu i wygładza skórę.

Zielona herbata plantacja

Zielona herbata jest substancją względnie bezpieczną, należy jednak pamiętać, że spożywanie jej w zbyt dużych ilościach, zwłaszcza mocno zaparzonej, może wywołać działania niepożądane. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • Anemię- jest to bardzo poważny stan, polegający na zbyt małej ilości hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika we krwi. Katechiny zawarte w zielonej herbacie osłabiają wchłanianie żelaza co może doprowadzić do zmniejszenia jego poziomu w erytrocytach,
  • Ze względu na zawartość taniny powinny unikać jej kobiety w okresie ciąży oraz laktacji ponieważ może mieć wpływ na rozwój płodu,
  • Problemy żołądkowe wynikające z podrażnienia ściany żołądka przez taniny, Osteoporozę ze względu wypłukiwanie wapnia,
  • Związki obecne w zielonej herbacie mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami osłabiając ich działanie, do leków takich można zaliczyć leki na nadciśnienie tętnicze.

Przeciwwskazania do nadużywania zielonej herbaty oraz preparatów zawierających wyciągi z niej:

  • podeszły wiek,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • jaskra.

Bibliografia

  1. ScienceDaily: Green Tea’s Cancer-fighting Allure Becomes More Potent];
  2. Daniel S. Groisser. A study of caffeine in tea.. „The American journal of clinical nutrition”. vol. 31 no. 10, s. 1727-1731, 1978.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!