Lawenda – prosty sposób na uspokojenie i lepszy sen
Z tego artykułu dowiesz się...
- Lawenda - co to za roślina?
- Jak uprawiać lawendę?
- Lawenda - właściwości dobre dla zdrowia
- Olejek lawendowy - korzystny wpływ na zdrowie
- Olejek lawendowy - działania niepożądane
- Zastosowanie lawendy w życiu codziennym
- Napary z lawendy
- Jak zrobić napar lawendowy?
- Syrop lawendowy
- Cukier lawendowy
- Kosmetyki z lawendą
- Maseczka z glinką
- Peeling cukrowy do ciała
- Woreczki z lawendą
- Lawendowy spray do pościeli
- Zioła do kąpieli
- Jak wykonać relaksującą kąpiel lawendową?
Lawenda - co to za roślina?
Lawenda wąskolistna, zwana lekarską to najbardziej popularny gatunek tej rośliny w Polsce. Osiąga około 50 – 60 cm wysokości, ma fioletowe kłosy oraz intensywny zapach.
Jak uprawiać lawendę?
Lawenda nie wymaga szczególnej uwagi. Lubi nasłonecznione miejsca w ogrodzie i niezbyt mokre podłoże. Należy przycinać ją dwa razy do roku. Po zimie, usuwając martwe i uszkodzone pędy oraz po okresie kwitnienia, przycinając łodygi. Lawendę można uprawiać również w doniczkach. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiednich otworów, aby nadmiar wody mógł swobodnie spływać.
Lawenda - właściwości dobre dla zdrowia
Lawenda wygląda urokliwie, ale oprócz walorów wizualnych posiada również właściwości terapeutyczne. Surowcem leczniczym są kwiaty lawendy, zbierane jeszcze przed całkowitym rozwinięciem pąków. Lawenda wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Dzięki swoim wyciszającym i relaksującym właściwościom, może pomóc w łagodzeniu objawów chorób takich jak depresja czy bezsenność.
Olejek lawendowy - korzystny wpływ na zdrowie
Cenne właściwości lawendy wykorzystywane są w ziołolecznictwie, aromaterapii czy przemyśle kosmetycznym. Roślina ta stale badana jest pod kątem składników aktywnych biologicznie i możliwości jeszcze szerszego ich wykorzystania. Z kwiatów lawendy pozyskiwany jest olejek eteryczny o dobroczynnym działaniu.
Olejek lawendowy wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, dlatego może być stosowany pomocniczo w leczeniu infekcji bakteryjnych.
Ekstrakty z lawendy działają silnie antygrzybiczo. W badaniach stwierdzono, że za aktywność przeciwgrzybiczą odpowiedzialne są monoterpeny, które mogą hamować rozwój wielu grzybów, np. Candida, Trichophyton czy Fusarium.
Dzięki związkom polifenolowym, zwłaszcza flawonoidom i kwasy fenolowym, olejki eteryczne z lawendy wykazują aktywność antyoksydacyjną. Pomagają zwalczać nadmiar wolnych rodników w organizmie.
Lawenda działa również na układ nerwowy. Pomaga relaksować, uspokajać i wyciszać organizm. Regularnie stosowana aromaterapia może być skuteczna ze względu na działanie psychologiczne, związane z zapachem, jak i właściwości składników aktywnych. Pozytywne działanie lawendy lekarskiej na ośrodkowy układ nerwowy przypisywane jest związkom terpenoidowym, które stanowią główną grupę składników olejku eterycznego. Badania dowiodły, że lawenda i jej ekstrakty mogą wspomagać leczenie stanów depresyjnych i zaburzeń lękowych.
Potwierdzono, że wodne ekstrakty z lawendy oraz olejki eteryczne mogą być pomocne w leczeniu zaburzeń snu. Nie tylko zmniejszają czas potrzebny na zaśnięcie, ale także zapobiegają nocnym wybudzeniom. Naukowcy udowodnili, że zapach lawendy wpływa korzystnie na jakość snu i zmniejsza senność po przebudzeniu.
Olejek lawendowy - działania niepożądane
Mimo cennych właściwości, nadmierne ilości olejku lawendowego mogą spowodować wystąpienie pewnych skutków ubocznych. Dlatego należy zachować umiar w stosowaniu lawendowych ekstraktów. Zbyt duża dawka olejku podana doustnie może wywołać działania niepożądane. Może zaburzyć pracę nerek i podrażnić pęcherzyki płucne, wywołać stan zapalny jelit lub błony śluzowej żołądka. Nadmiar olejku lawendowego działa również drażniąco na skórę. Może powodować miejscowe podskórne rozszerzenie naczyń krwionośnych i rozgrzanie skóry.
Zastosowanie lawendy w życiu codziennym
Lawenda lekarska oraz jej ekstrakty znajdują szerokie zastosowanie w domu i życiu codziennym. Poznaj kilka sposobów na praktyczne wykorzystanie tej rośliny.
Napary z lawendy
Wywary z lawendy usprawniają procesy trawienia. Wspomagają wydzielanie soku żołądkowego i wytwarzanie żółci przez wątrobę. Są pomocne w przypadku wystąpienia takich dolegliwości jak:
- problemy trawienne,
- złe przyswajanie pokarmów,
- brak apetytu,
- zaburzenia pracy jelit,
- kolki jelitowe,
- ból brzucha,
- wzdęcia i zaparcia,
- nadmierny stres i nerwy.
Jak zrobić napar lawendowy?
1 łyżkę kwiatów lawendy zalej 1 ½ szklanki wrzącej wody, parz pod przykryciem przez 15 minut. Następnie odstaw na 10 minut i przecedź.
Syrop lawendowy
Odrobina syropu nada twoim deserom delikatnego lawendowego smaku. Zrób pyszny sernik albo polej nim lody. Syrop może być również doskonałym dodatkiem do lemoniady czy wody z miętą i cytryną w upalne dni.
Z poniższych proporcji zrobisz 1 litr pysznego syropu.
Składniki:
- 700 ml wody
- 650 g cukru
- sok wyciśnięty z 3 cytryn
- 1 pełna szklanka kwiatów lawendy (same kwiaty, bez łodyżek)
Wykonanie:
- Gotuj wodę z cukrem przez ok. 15 minut, aż cukier całkowicie się rozpuści.
- Dodaj sok z cytryn i kwiaty lawendy. Gotuj przez 5 – 7 minut, co jakiś czas mieszając.
- Ostudź i przecedź przez drobne sitko lub czystą gazę. Przelej syrop do słoika lub butelki.
Cukier lawendowy
To kolejny dobry pomysł na wykorzystanie lawendy w twoim domu. Cukru lawendowego możesz używać do ulubionych wypieków lub herbaty. Wystarczy zmieszać szklankę cukru, białego lub brązowego, z kilkoma łyżkami kwiatów lawendy i zamknąć szczelnie w słoiczku. Należy odczekać kilka dni, aby cukier przeszedł zapachem lawendy.
Kosmetyki z lawendą
Lawenda znalazła zastosowanie w kosmetyce czy produkcji perfum. Ekstrakty z lawendy dodawane są do kremów, balsamów czy kosmetyków do pielęgnacji włosów. Kosmetyki lawendowe możesz wykonać samodzielnie w domu.
Maseczka z glinką
3 łyżki suszonych kwiatów lawendy zalej ½ szklanki wrzątku. Parz 10 minut pod przykryciem. Po ostudzeniu dodaj 2 łyżki glinki i nałóż na skórę twarzy. Po 15 minutach dokładnie zmyj maseczkę.
Peeling cukrowy do ciała
Zmieszaj szklankę cukru z 4 łyżkami suszonej lawendy, dodaj ok. 3 łyżki oleju arganowego. Nałóż peeling na suchą skórę i delikatnie masuj kolistymi ruchami.
Woreczki z lawendą
Wykonanie pachnących woreczków jest bardzo proste. Możesz wykorzystać skrawki cienkiego, nieużywanego materiału. Przygotuj odpowiedniej wielkości kawałki tkaniny, wsyp do nich suszone kwiaty lawendy i zwiąż wstążką lub sznurkiem. Pachnące woreczki sprawdzą się w twoim domu nie tylko jako piękna ozdoba. Zapach lawendy skutecznie odstrasza komary, mole czy pluskwy. Włóż woreczki do szafy, w ten sposób odstraszysz owady i odświeżysz swoją garderobę.
Lawendowy spray do pościeli
Zmieszaj odrobinę olejku lawendowego lub suszonych kwiatów z wodą. Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj pościel przed spaniem. Pomoże to wyciszyć twój organizm i szybciej zasnąć.
Zioła do kąpieli
Jak wykonać relaksującą kąpiel lawendową?
50 g kwiatów lawendy zalać 2-3 litrami wrzącej wody. Po 15 minutach przecedzić wywar i dolać do wody w wannie. Kwiaty pozostałe po odcedzeniu również możesz wykorzystać podczas kąpieli. Przełóż je do materiałowego woreczka i zanurz w wodzie. Kąpiel powinna trwać ok. 20 minut, po tym czasie zalecana jest chwila odpoczynku.
Lawenda ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Może być pomocna przy problemach trawiennych, infekcjach grzybiczych czy kłopotach z zasypianiem. Jest cenną rośliną wykorzystywaną w ziołolecznictwie, po którą warto sięgać na co dzień.
- Źródła
- Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa, 1987, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, ISBN 83-202-0472-0.
- Dobros N., Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii, 2017, nr 3, s. 215-222.
- Adaszyńska-Skwirzyńska A., Swarcewicz M., Skład chemiczny i aktywność biologiczna lawendy lekarskiej, Wiadomości chemiczne, 2014, nr 68, s. 1074-1093.
- Kraśniewska K., Gniewosz M., Kosakowska O., Pobiega K., Ocena składu chemicznego oraz właściwości przeciwdrobnoustrojowych olejku eterycznego z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia L.) w powszechnie dostępnym preparacie handlowym, Post Fitoter, 2017, nr 18, s. 113-118.
- Dobros N., Zawada K., Zielińska A., Związki biologicznie czynne i właściwości antyoksydacyjne ekstraktów z kwiatów lawendy wąskolistnej, Analiza, produkcja i zastosowanie substancji oraz komponentów pochodzenia roślinnego, Lublin, 2018, ISBN 978-83-65932-41-9.
od 119 zł
klientów
bezpieczeństwa