Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Uroda i pielęgnacja Zdrowie i suplementacja

Srebro koloidalne – jak wybrać prawdziwe i nie dać się oszukać

autor: Aura Herbals

O dobroczynnych właściwościach srebra wiedziano już setki lat temu. Dziś srebro koloidalne ponownie wraca do łask dzięki swoim niezwykłym właściwościom. Jednak czy wszystkie produkty z srebrem są tak samo skuteczne? Dowiedz się, jak wybrać prawdziwe srebro koloidalne i ustrzeż się przed zakupem podróbki.

Historia srebra koloidalnego

Pierwsze wzmianki o stosowaniu srebra w celach zdrowotnych dotyczyły Egiptu, gdzie już od IV wieku p.n.e. używano go do odkażania ran. Kolejne dotyczyły starożytnych Rzymian, Fenicjan i Greków, którzy podobnie jak Egipcjanie stosowali srebro do ochrony przed bakteriami i infekcjami. Wrzucali srebrne monety do dzbanów z wodą, aby odkazić ją z chorobotwórczych drobnoustrojów. Sposób ten był na tyle skuteczny, że stał się popularny także w innych rejonach ówczesnego świata. Na przestrzeni wieków używano srebro i jego roztwory w rozmaity sposób. Jeszcze w czasie I wojny światowej aż do wynalezienia penicyliny roztwór srebra stosowano w takich celach, w jakich obecnie używa się antybiotyki.

Srebro koloidalne na przestrzeni lat ponownie zyskuje na popularności. Stosowane jest na wiele różnych sposobów. Jedni stosują je tylko zewnętrznie jako kosmetyk, inni wewnętrznie jako środek zwalczający bakterie, wirusy i grzyby. Niestety, wraz z wzrostem jego popularności pojawia się coraz więcej producentów oferujących srebro koloidalne pozbawione jego dobroczynnych właściwości. W sklepach stacjonarnych i internetowych można spotkać wiele produktów nazywanych srebrem koloidalnym, które wcale nimi nie są. Najczęściej są to srebra jonowe lub srebra białkowe, które nie wykazują takiego działanie zdrowotnego jak prawdziwe niejonowe srebro koloidalne.

Czym jest srebro koloidalne?

Prawdziwe srebro koloidalne to wodny koloid nanocząsteczek srebra o wymiarach 5 -15 nm, występujących pod postacią niejonowych drobin metalu. Nanocząsteczki srebra są zawieszone i rozpuszczone w demineralizowanej wodzie, przy czym nie wiążą się z jej cząsteczkami. Nanocząsteczki srebra, dzięki takiemu samemu ładunkowi elektrycznemu odpychają się od siebie przez co pozostają w ciągłym ruchu i unoszą się w wodzie demineralizowanej. 

Prawdziwe srebro koloidalne zdolne do neutralizowania chorobotwórczych patogenów charakteryzuje się także żółtym kolorem. Żółte zabarwienie srebra wynika z tego faktu, że nanocząsteczki srebra zawieszone w roztworze wodnym silnie pochłaniają promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie widzialnym. Światło przechodząc przez roztwór srebra załamuje się i zmienia swoja barwę, a jego kolor jest obserwowany jako żółty. Im większe stężenie cząstek wyrażone w skali ppm, tym ciemniejszy kolor.

Jak działa niejonowe srebro koloidalne?

Czy wiesz, że nanocząsteczki, z których złożone jest srebro koloidalne są widoczne dopiero przez mikroskop elektronowy? Dzięki temu, że są tak małe potrafią lepiej wnikać w bakterie i szybciej je niszczyć. Mechanizm działania srebra koloidalnego polega na utlenieniu wirusów i bakterii – mikroskopijne cząsteczki srebra koloidalnego przyciągają zarazki dodatnim ładunkiem, a następnie niszczą niezbędne im do życia enzymy. Jak do tego dochodzi? Cząsteczki srebra są naładowane dodatnio, natomiast cząsteczki chorobotwórcze – ujemnie. Zatem cząsteczki srebra po znalezieniu się w organizmie ludzkim, wyszukują (przyciągają) naładowane ujemnie bakterie i wirusy, po czym od razu je niszczą. Badania laboratoryjne wykazały, że srebro koloidalne zabija zarazki już w ciągu kilku minut .

Właściwości srebra koloidalnego

Srebro koloidalne posiada wiele dobroczynnych właściwości:

 • dowiedziono naukowo, że niszczy 650 różnych bakterii, wirusów i grzybów;
 • wspomaga korzystną mikroflorę organizmu;
 • oczyszcza i dezynfekuje skórę, można nim także oczyszczać rany;
 • wspomaga walkę z trądzikiem;
 • wykazuje działanie antyseptyczne i hamuje rozrost szkodliwych drobnoustrojów;
 • łagodzi podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry;
 • lekko matuje cerę i reguluje wydzielanie sebum;
 • hamuje wydzielanie histaminy i prostaglandyny przy alergii i stanach zapalnych.

Zastosowanie srebra koloidalnego

Srebro koloidalne w pielęgnacji skóry twarzy

Srebro koloidalne jest z powodzeniem stosowane do codziennej pielęgnacji. Może być używane jak tonik do oczyszczania i odświeżania cery. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym, zapobiega namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów na skórze twarzy. Srebro koloidalne jest chętnie stosowane przez osoby ze skórą trądzikową, ponieważ jego regularne użycie pomaga zmniejszyć istniejące już wypryski i zapobiega powstawaniu nowych.

Srebro koloidalne w kosmetologii

Produkty z srebrem koloidalnym często można spotkać w salonach kosmetycznych i studiach tatuażu. Zalecane są klientom po zabiegach kosmetycznych i po wykonaniu tatuażu, ponieważ działają odkażająco i przyspieszają proces gojenia. Można przemywać nim miejsca po wykonaniu piercingu, a także świeżo wykonane tatuaże. Produkty z srebrem koloidalnym działają antyseptycznie, jednocześnie delikatnie pielęgnując miejsca po zabiegu.

Srebro koloidalne w medycynie

Srebro koloidalne znalazło zastosowanie także w medycynie. Używane jest między innymi jako składnik preparatów do leczenia bakteryjnego zapalenia spojówek, infekcji górnych dróg oddechowych czy stanów zapalnych przewodu słuchowego.

Preparaty z srebrem wykorzystuje się także w stomatologii, na przykład przy leczeniu kanałowym zębów. Ich zastosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji i innych powikłań po wykonanym zabiegu. Srebro koloidalne stosuje się również w trakcie leczenia protetycznego, dzięki czemu przedłuża się trwałość uzyskanego efektu i zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy w okolicy wypełnień czy implantów.

Jak odróżnić prawdziwe srebro koloidalne od podróbek?

Warto wiedzieć, jak wybrać właściwe srebro koloidalne. W sklepach można znaleźć produkty z srebrem, które posiadają znikome dobroczynne właściwości lub nie posiadają ich wcale. Na szczęście wystarczy zapamiętać kilka istotnych faktów na temat prawdziwego srebra koloidalnego, aby w przyszłości z łatwością wybrać w sklepie te właściwe. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zwróć uwagę na kolor srebra

To najważniejsza wskazówka, ponieważ pozwala w szybki sposób ocenić, czy mamy do czynienia z właściwym srebrem. Prawdziwe srebro koloidalne zawsze posiada żółtą barwę. Wynika to z faktu zawartości nanocząsteczek srebra. Pochłaniają one światło, które przechodząc przez roztwór srebra załamuje się w efekcie czego obserwator widzi płyn o żółtej barwie. Bardzo łatwo można też sprawdzić, czy srebro koloidalne nie zawiera nieskutecznych soli srebra. Wystarczy dodać do roztworu sól kuchenną i wymieszać. Jeśli spowoduje to pojawienie się mlecznego zabarwienia jest to dowodem na obecność soli srebra. Oznacza to, że dany produkt jest jedynie roztworem srebra

Zawsze wybieraj niejonowe srebro koloidalne

Pamiętaj, że srebro srebru nierówne. Na półkach sklepowych znajdziesz srebro koloidalne niejonowe, jonowe oraz białkowe. Czym różnią się te produkty?

Srebro jonowe

Srebro jonowe jest przezroczyste jak woda. Jeżeli dodatkowo producent zaznacza, że srebro musi być przechowywane w szklanych butelkach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jest to prawdziwe skuteczne srebro koloidalne. Prawdziwe koloidy srebra są odporne na działanie światła, dlatego nie muszą być przechowywane w szkle.

Srebro jonowe zawiera w 90% jony srebra, a tylko około 10% srebrnych cząsteczek. Z tego względu, że 90% cząsteczek stanowią jony srebra, bardziej właściwą nazwą byłby “roztwór srebra“. W nauce nie istnieje coś takiego jak jonowe cząsteczki srebra. Cząsteczki to nie jony, a jony srebra to nie cząsteczki. Nie są to jednoznaczne terminy, nie stanowią synonimów i nie można ich stosować zamiennie. Jony srebra po dostaniu się do organizmu natychmiast się z nim łączą, tworząc nierozpuszczalną sól – chlorek srebra. Takiej właściwości nie wykazują obojętne elektrycznie cząsteczki srebra. Chlorek srebra nie posiada żadnych właściwości, które są przypisywane srebru koloidalnemu. Oznacza to zatem, że jedynie 10% roztworu srebra jonowego wykazuje prozdrowotne właściwości.

Srebro białkowe

Kolejnym często spotykanym produktem jest srebro białkowe, które składa się z metalicznych cząsteczek srebra na podłożu białkowym. Takie „srebra koloidalne” mogą występować w bardzo wysokich stężeniach, nawet do 20 000 ppm. Dlaczego jest ono nieskuteczne?

Srebro białkowe składa się zazwyczaj z bardzo dużych cząsteczek srebra – tak dużych, że do zawieszenia ich w wodzie potrzebne jest podłoże białkowe, które stwarza ryzyko zanieczyszczenia i rozwoju bakterii w produkcie. Ponadto spośród wszystkich typów cechuje się najmniejszą całkowitą powierzchnią aktywną cząsteczek srebra i najmniejszą mocą działania. Im mniejsza powierzchnia pojedynczych cząsteczek, tym większa siła działania. W przypadku srebra jonowego cząsteczki są bardzo duże, przez co słabnie siła działania.

Prawdziwe srebro koloidalne

Prawdziwe srebro koloidalne z powodu wysokiej koncentracji nanocząsteczek srebra nie przypomina wyglądem wody. Jego cechą charakterystyczną jest wyraźne zabarwienie, które może przybierać barwę od żółtej aż po bursztynową. Srebro koloidalne cechuje się ciemniejszym kolorem, ponieważ rozproszone w wodzie cząsteczki srebra blokują przechodzące przez nie światło o konkretnej długości fali, która wynosi ok. 400 nm. Dodatkowo może być przechowywane w plastikowych butelkach, ponieważ nanocząsteczki srebra są niewrażliwe chemicznie i całkowicie odporne na niszczący wpływ promieniowania UV.

Prawdziwe srebro koloidalne z nanocząsteczkami srebra jest najmniej rozpowszechnionym handlowo rodzajem srebra ze względu na skomplikowany proces i wysokie koszty produkcji. Jednak jest jedynym skutecznym srebrem, które posiada udowodnione naukowo właściwości. Prawdziwe srebro koloidalne składa się w 80% z cząstek srebra, a pozostałe 20% stanowią jony srebra.Czynnikami decydującymi o jakości prawdziwego srebra koloidalnego są zawartość cząsteczek srebra oraz ich bardzo aktywna powierzchnia całkowita. W srebrze koloidalnym cząsteczki o rozmiarach nanometrowych tworzą koloid, dzięki czemu nie zachodzi konieczność zastosowania podłoża białkowego do zawieszenia ich w wodzie. Nanocząsteczki, dzięki potencjałowi elektrokinetycznemu wzajemnie się odpychają utrzymując stabilny koloid. Metalowe cząsteczki srebra w kontakcie z organizmem ludzkim pozostają nienaruszone (np. przez kwas solny), dlatego są w stanie niszczyć patogeny.

Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże Wam odnaleźć się na rynku pełnym srebra koloidalnego i wybrać to skuteczne, które pomoże Wam uporać się różnymi dolegliwościami i schorzeniami. W razie jakichkolwiek pytań, piszcie komentarze, postaramy się Wam jak najlepiej pomóc.

Bibliografia

  1. Pokrowiecki R., Mielczarek A., Wybrane przykłady wykorzystania nano-cząsteczek srebra w procedurach medycznych, Nowa Stomatologia 2012, 3 , s. 117 – 121.
  2. https://www.silver-colloids.com/truecolloidalsilver/
  3. https://education.mrsec.wisc.edu/synthesis-of-silver-nanoparticles-nabh4/
  4. http://www.chymist.com/Nanotechnology%20Experiments%20%20ICCE%202018.pdf
  5. https://www.linkedin.com/pulse/20141027215533-104501454-what-kind-of-colloidal-silver-should-one-look-for/
  6. Silver Colloids: Scientific Information on Colloidal Silver: About True Colloidal Silver. [online]. Dostęp w Internecie: https://www.silver-colloids.com/truecolloidalsilver/
  7. Łysakowska M, Denys P: Przeciwdrobnoustrojowe zastosowania srebra. Antimicrobial uses of silver. Kwartalnik Ortopedyczny 2009; 4: 408-417.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!