Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Blog Aura Herbals

Uroda i pielęgnacja Zdrowie i suplementacja

Srebro koloidalne – jakie ma właściwości i jak wybrać prawdziwe srebro?

autor: Nina Wawryszuk

Srebro koloidalne to ciekawy związek – mimo że jest metalem ciężkim, jego zewnętrzna aplikacja na skórę może przynieść wiele korzyści.

Nanosrebro będzie szczególnie pomocne dla cer problematycznych i w trakcie gojenia ran. Badania in vitro sugerują jego przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy oraz przeciwgrzybiczny potencjał.

Co to jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne (nanosrebro, kolargol) to surowiec w postaci wodnego roztworu, który powstaje z połączenia rozdrobnionego srebra z białkiem, wodą lub żelatyną. Niektóre z cząsteczek srebra są tak małe, że określa się je mianem nanocząsteczek – mają rozmiar mniejszy niż 100 nanometrów (nm).

Prawdziwe srebro koloidalne to wodny koloid nanocząsteczek srebra o wymiarach 5-15 nm, występujących pod postacią niejonowych drobin metalu. Nanocząsteczki srebra są zawieszone i rozpuszczone w demineralizowanej wodzie, przy czym nie wiążą się z jej cząsteczkami. Dzięki takiemu samemu ładunkowi elektrycznemu nanocząsteczki srebra odpychają się od siebie, przez co pozostają w ciągłym ruchu i unoszą się w wodzie demineralizowanej.

Cząsteczki srebra zobaczysz tylko pod mikroskopem elektronowym. Są nawet kilkadziesiąt razy mniejsze niż wirusy i nawet kilkanaście tysięcy razy mniejsze niż bakterie. Dzięki temu potrafią wniknąć w drobnoustroje i powodować ich śmierć.

Srebro koloidalne niejonowe czy jonowe?

Właściwości srebra koloidalnego niejonowego a jonowego są bardzo podobne, ale najważniejsza różnica dotyczy ich zastosowania.

 • Niejonowe srebro koloidalne: Powstaje w wyniku rozpuszczenia srebrnej elektrody w wodzie pod wpływem prądu. W ten sposób powstają nanocząsteczki, które nie wchodzą w reakcje chemiczne i są bezpieczne dla organizmu. Srebro koloidalne niejonowe cechuje się ciemniejszym kolorem, ponieważ rozproszone w wodzie cząsteczki srebra blokują przechodzące przez nie światło o konkretnej długości fali, która wynosi ok. 400 nm. Ten rodzaj jest często składnikiem kropli do oczu i uszu, płynów do płukania jamy ustnej czy do stosowania na błony śluzowe zatok.
 • Jonowe srebro koloidalne: Jest przezroczyste jak woda i zawiera w 90% jony srebra, a tylko około 10% srebrnych cząsteczek. Z tego względu, że 90% cząsteczek stanowią jony srebra, bardziej właściwą nazwą byłby „roztwór srebra”. Powstaje on na drodze procesów chemicznych i pozbawiony jest jednego elektronu. To powoduje, że jest zdolny do wchodzenia w reakcje chemiczne. Ten rodzaj srebra jest składnikiem kosmetyków, dezodorantów, past do zębów czy opatrunków na oparzenia i inne rany.

Czy srebro koloidalne można pić?

Nie, nie można pić srebra koloidalnego, ponieważ jest to niebezpieczne dla życia i zdrowia. Srebro jest metalem ciężkim, silnie kumulującym się w organizmie i wywierającym toksyczne działanie. Doustne przyjmowania srebra prowadzi do nieuleczalnej choroby – srebrzycy (argyria).

Srebrzyca jest skutkiem gromadzenia się związków srebra w organizmie. Choroba dotyczy nie tylko osób mających bezpośrednią styczność ze srebrem (np. pracownicy kopalni), ale także tych, którzy decydują się na doustne stosowanie srebra koloidalnego niezgodnie z zaleceniami producenta danego preparatu.

Picie srebra koloidalnego (niejonowego jak i jonowego) może prowadzić do:

 • srebrzycy,
 • uszkodzenia flory bakteryjnej układu pokarmowego,
 • niszczenia układu nerwowego,
 • gromadzenia się związków srebra w organach.

Organizm człowieka nie radzi sobie z metabolizmem i usuwaniem metali ciężkich. Metale kumulują się w nim i działają toksycznie. Każda ilość srebra, która zostanie spożyta, nie opuści już organizmu.

Jak działa srebro koloidalne?

Badania sugerują, że srebro koloidalne działa tak, że jego cząsteczki wiążą się z białkami na ścianach komórkowych bakterii, uszkadzając ich błony komórkowe. Dzięki temu jony srebra przedostają się do komórek bakterii, zakłócają procesy metaboliczne i uszkadzają DNA, prowadząc do śmierci komórki.

Uważa się również, że srebro zakłóca białka znajdujące się w wirusach, co może zapobiegać ich replikacji (namnażaniu). Nanosrebro może również powstrzymać wzrost niektórych szczepów grzybów. Srebro wykazuje szeroki potencjał działania, stąd jego zastosowanie m.in. w dermatologii, laryngologii czy okulistyce.

Srebro koloidalne – właściwości

W badaniach in vitro srebro koloidalne wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Nanosrebro stosowane zewnętrznie jest bezpieczne, dobrze tolerowane, nietoksyczne i nie wykazuje potencjału drażniącego.

Srebro koloidalne na trądzik

Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, tonizujące i oczyszczające srebro koloidalne może być pomocne przy cerze trądzikowej z niedoskonałościami. Przecieranie cery 2 razy dziennie wacikiem z nanosrebrem jest niekiedy polecane w celu redukcji objawów trądziku i wspomagania regeneracji skóry.

Srebro koloidalne działa sebostatycznie na skórę, czyli normuje wydzielanie sebum (łoju) przez skórę. Wpływa na pracę gruczołów łojowych odpowiedzialnych za produkcję sebum, reguluje je, przywraca balans naskórka i hamuje łojotok.

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest ważnym elementem leczenia trądziku. Tonik ze srebrem koloidalnym może być cennym uzupełnieniem terapii.

Kosmetolog Katarzyna Budzyńska dodaje:
Srebro koloidalne z uwagi na swoje przeciwdrobnoustrojowe właściwości największe zastosowanie znajdzie u cer problematycznych – z trądzikiem, zmianami zapalnymi, łuszczycą, rumieniem, egzemą, AZS, ŁZS czy zaburzeniami bariery hydrolipidowej.

Przeczytaj też: Trądzik pospolity

Srebro koloidalne na twarz

Srebro koloidalne nadaje się do każdego rodzaju cery i może być stałym elementem codziennej pielęgnacji. Przecieranie lub spryskiwanie twarzy srebrem działa tonizująco, sebostatycznie i oczyszczająco. Warto je stosować jako ostatni etap oczyszczania skóry.

Srebro koloidalne na włosy

Zdrowy skalp to zdrowy wzrost i piękny wygląd włosów. Srebro koloidalne wpływa na włosy, ponieważ bezpośrednio oddziałuje na skórę głowy – działa na nią tonizująco, może łagodzić swędzenie i zmniejszyć objawy przetłuszczania oraz łupieżu.

Srebro koloidalne a piercing

Srebro koloidalne możesz używać po piercingu. Dbaj o higienę świeżego przekłucia – nie dotykaj kolczyka i okolic przekłucia brudnymi palcami. Specjaliści zalecają przemywanie kolczyka 2 razy dziennie środkiem antyseptycznym np. srebrem koloidalnym min. 50PPM, używając do tego sterylnych gazików.

Srebro koloidalne – inne zastosowania

 • Przegląd badań naukowych z 2018 wykazał, że cząsteczki srebra mają właściwości antybakteryjne, i mogą skracać czas gojenia się owrzodzeń cukrzycowych.
 • W okulistyce srebro koloidalne może być stosowane w leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek. Zazwyczaj są to maści lub krople z nanosrebrem.
 • Srebro koloidalne jest także składnikiem preparatów stosowanych na błony śluzowe gardła i nosa w przypadku zakażeń o różnym podłożu.

Na co pomaga srebro koloidalne?

Srebro koloidalne pomaga przede wszystkim na problemy skórne. Stosowanie nanosrebra 50-200 ppm na cerę, skórę głowy lub gojące się rany działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, oczyszczająco i tonizująco.

Srebro koloidalne może być pomocnym uzupełnieniem pielęgnacji przy:

 • trądziku,
 • łuszczycy,
 • atopowym zapaleniu skóry,
 • egzemie,
 • liszajcu,
 • opryszczce,
 • łojotokowym zapaleniu skóry,
 • nadmiernej produkcji sebum,
 • w trakcie gojenia ran.

Jak stosować srebro koloidalne?

Srebro koloidalne należy stosować wyłącznie zewnętrznie, nakładając na skórę płyn o stężeniu 25-200 ppm dwa razy dziennie. Preparat z nanosrebrem może być stosowany w celu codziennej pielęgnacji lub jako wsparcie przy trądziku lub gojeniu ran.

Jak wybrać najlepsze srebro koloidalne?

W Polsce srebro koloidalne jako surowiec farmaceutyczny występuje pod nazwą Argentum colloidale, a w kosmetykach (INCI) jako Colloidal Silver.

Na rynku dostępne są środki ze srebrem koloidalnym przeznaczone do odkażania i pielęgnacji ran (np. plastry ze srebrem na rany, roztwory do przemywania i dezynfekcji, maści ze srebrem wspomagające gojenie), krople (do nosa, oczu, uszu), toniki do przemywania cery (zalecane np. przy trądziku) czy w kremy i mgiełki.

Przy wyborze preparatu ze srebrem koloidalnym, zwróć uwagę na:

 • Wiarygodność producenta: Szukaj informacji o badaniach dermatologicznych, badaniach aplikacyjnych i potwierdzenia zawartości srebra koloidalnego w danym produkcie. Transparentny producent chętnie dzieli się nimi w opisie produktu.
 • Kolor cieczy: Prawdziwe srebro koloidalne posiada żółtą barwę. Wynika to z zawartości nanocząsteczek srebra. Pochłaniają one światło, które przechodząc przez roztwór srebra, załamuje się, w efekcie czego obserwator widzi płyn o żółtej barwie.

Bardzo łatwo można sprawdzić, czy srebro koloidalne nie zawiera nieskutecznych soli srebra. Wystarczy dodać do roztworu sól kuchenną i wymieszać. Jeśli spowoduje to pojawienie się mlecznego zabarwienia, jest to dowód na obecność soli srebra. Oznacza to, że dany produkt jest jedynie roztworem srebra.

 • Wskaźnik ppm (ang. parts per million): Określa ilość cząsteczek srebra w danej objętości preparatu. Im większa zawartość cząsteczek srebra koloidalnego, tym potencjalnie większa skuteczność działania preparatu.

Zobacz też:

Podsumowanie

 • Srebro koloidalne nazywa się inaczej nanosrebrem lub kolargolem.
 • To surowiec w postaci wodnego roztworu, który powstaje z połączenia rozdrobnionego srebra z białkiem, wodą lub żelatyną.
 • Nanocząsteczki mają rozmiar mniejszy niż 100 nanometrów (nm) – to mniej niż mają cząsteczki bakterii i wirusów.
 • Badania in vitro sugerują, że nanosrebro niszczy 650 różnych bakterii, wirusów i grzybów.
 • Srebro koloidalne stosuje się w celu pielęgnacji cery, a także podczas gojenia ran skórnych.
 • Nie należy pić srebra koloidalnego, ponieważ jest ono metalem ciężkim, który gromadzi się i odkłada w organizmie.
 • Wybierając srebro koloidalne, zwracaj uwagę na transparentność producenta, a także kolor płynu (im ciemniejsza barwa, tym lepszy surowiec) oraz wartość ppm.

FAQ

Czy srebro jest dobre na trądzik?

Tak, srebro koloidalne o stężeniu 100-200 ppm jest dobre na trądzik, ponieważ działa oczyszczająco, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i regenerująco na skórę. Nanosrebro stosowane dwa razy dziennie na skórę jest cennym uzupełnieniem pielęgnacji cery problematycznej.

Jak stosować srebro koloidalne na trądzik?

Przy trądziku można stosować tonik ze srebrem koloidalnym 100-200 ppm dwa razy dziennie. Na wacik kosmetyczny należy wylać trochę roztworu i przetrzeć oczyszczoną i suchą skórę twarzy. Zamiast wacika można również spryskać skórę, a w przypadku dużych wykwitów stosować kilkuminutowy okład.

Czy srebro leczy gronkowca?

Tak, według badań naukowych na myszach z 2017 roku nanocząsteczki srebra niszczą bakterie gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). Nie ma badań z udziałem ludzi, więc pod żadnym pozorem nie należy samodzielnie podejmować się leczenia tej bakterii. Kwestia leczenia powinna być konsultowana z lekarzem.

Bibliografia

 1. Adibhesami M, Ahmadi M, Farshid AA, Sarrafzadeh-Rezaei F, Dalir-Naghadeh B. Effects of silver nanoparticles on Staphylococcus aureus contaminated open wounds healing in mice: An experimental study. Vet Res Forum. 2017 Winter;8(1):23-28. Epub 2017 Mar 15. PMID: 28473893; PMCID: PMC5413307.
 2. Becker R., Effects of electrically generated silver ions on human cells and wound healing, Electromagnetic Biology and Medicine 19(1):1-19, 2009
 3. Burdzenia O., Problemy z identyfikacją produktów z pogranicza w różnych grupach konsumentów związanych i niezwiązanych ze służbą zdrowia, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 2023, s. 80-81
 4. French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety, Exposure to silver nanoparticles: update of knowledge (2015), https://www.anses.fr/en/content/exposure-silver-nanoparticles-update-knowledge
 5. Gianino, Elizabeth, Craig Miller, and Jordon Gilmore. 2018. „Smart Wound Dressings for Diabetic Chronic Wounds” Bioengineering 5, no. 3: 51. https://doi.org/10.3390/bioengineering5030051
 6. Hui L et al., Effective treatment of Staphylococcus aureus infection with silver nanoparticles and silver ions (2023), Journal of Drug Delivery Science and Technology Volume 80, February 2023, 104165
 7. Leino V, Airaksinen R, Viluksela M, Vähäkangas K. Toxicity of colloidal silver products and their marketing claims in Finland. Toxicol Rep. 2020 Dec 26;8:106-113. doi: 10.1016/j.toxrep.2020.12.021. PMID: 33437653; PMCID: PMC7786010.
 8. Luo Y, Li L, Zhao P, Yang C, Zhang J. Effectiveness of silver dressings in the treatment of diabetic foot ulcers: a systematic review and meta-analysis. J Wound Care. 2022 Nov 2;31(11):979-986. doi: 10.12968/jowc.2022.31.11.979. PMID: 36367799.
 9. Medici S, Peana M, Nurchi VM, Zoroddu MA. Medical Uses of Silver: History, Myths, and Scientific Evidence. J Med Chem. 2019 Jul 11;62(13):5923-5943. doi: 10.1021/acs.jmedchem.8b01439. Epub 2019 Feb 21. PMID: 30735392.
 10. Mota, L.; Dinis-Oliveira, R.J. Clinical and Forensic Aspects of the Different Subtypes of Argyria. J. Clin. Med. 2021, 10, 2086. https://doi.org/10.3390/jcm10102086
 11. National Center for Complementarty and Integrative Health, Colloidal Silver: What You Need To Know? (2024) https://www.nccih.nih.gov/health/colloidal-silver-what-you-need-to-know
 12. PubChem, Silver (2024), https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Silver

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Galia

Wspaniala informacja !!! Dziekuje.

Eve

Ciekawy artykuł. Nie wiedziałam że nasz organizm nie radzi sobie z usuwaniem metali cieżkich i nie wolno go pić… Stosuję srebro na skórę od jakiegoś czasu i zauważyłam że ładnie się goi po niedawnym wysypie 🙂

newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!