Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Markowe składniki

Witamina MenaQ7®

Witamina MenaQ7® – najważniejsze informacje

MenaQ7® to markowa i naturalna witamina K2 pozyskiwana z ciecierzycy. Jej producentem jest firma NattoPharma, która jest światowym liderem w produkcji witaminy K2. NattoPharma prowadzi liczne badania kliniczne, w których bada wpływ witaminy K2 na zdrowie i codzienne funkcjonowanie ludzi. W obszarze zainteresowań badaczy leży kwestia wpływu witaminy K2 na stan układu krwionośnego oraz układu kostnego zarówno u dzieci jak i dorosłych. Misją NattoPharmy jest dostarczanie w pełni bezpiecznej i skutecznej witaminy K2.

Witamina MenaQ7® to menachinon (witamina K2) w 100% pochodzenia roślinnego. Pozyskiwana jest z niemodyfikowanej genetycznie ciecierzycy. Jest w pełni odpowiednia dla wegan i wegetarian. Firma NattoPharma zweryfikowała skuteczność i bezpieczeństwo MenaQ7® w ponad 20 badaniach klinicznych z udziałem ludzi.

Gwarancja jakości i bezpieczeństwa MenaQ7®

Badania kliniczne potwierdziły jakość i bezpieczeństwo witaminy K2 firmy NattoPharma. Markowa witamina MenaQ7® posiada liczne certyfikaty:

Certyfikaty witaminy MenaQ7®:

 • Non-GMO
 • Vegan
 • Kosher
 • Halal
 • GRAS
 • Novel Food

MenaQ7® otrzymał pozytywny wynik w teście HPLC, co potwierdza jego czystość i bezpieczeństwo. Posiada także akceptację European Food Safety Authority (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności). Została uznana za w pełni bezpieczną także przez FDA (Food and Drug Administration), czego dowodem jest uzyskany certyfikat GRAS.

Witamina K2 MenaQ7® pozyskiwana jest z białek ciecierzycy fermentowanych pod wpływem bakterii Bacillus licheniformis. Występuje w naturalnej konfiguracji all- trans, dzięki czemu wyróżnia się wysoką jakością i bioaktywnością. Badania kliniczne wykazały, że to właśnie konfiguracja all-trans wyróżnia się największą bioaktywnością. Witamina K2 w tej formie pozwala aktywować enzym karboksylazy, który aktywuje białka, takie jak czynniki krzepnięcia, osteokalcyna i MGP.

Witamina K2 firmy NattoPharma została stworzona zgodnie z zasadą Clean Label – nie zawiera zbędnych i sztucznych substancji. Ponadto nie zawiera cukrów, glutenu i jest wolna od alergenów. Witamina MenaQ7® jest wolna od pestycydów i toksyn.

MenaQ7® – wyniki badań klinicznych

Witamina K2 MenaQ7® to jedyna na rynku witamina K2, której właściwości zostały potwierdzone w badaniach klinicznych. Wyniki badań wykazały pozytywne działanie witaminy K2 na stan zdrowia uczestników badania. Z przeprowadzonych badań klinicznych płyną obiecujące wnioski. Oto najważniejsze z nich.

Witamina K2 MenaQ7® a stan kości

W 2009 przeprowadzono badanie kliniczne z udziałem zdrowych dzieci w wieku 6-10 lat. Wykazało ono, że u dzieci, które przyjmowały dziennie 45 mcg witaminy K2 MenaQ7® wyróżniały się mocniejszymi kośćmi o większej gęstości. Związane jest to z wyższą aktywnością osteokalcyny, czyli białka istotnego dla zdrowia układu kostnego.

Z kolei w 2013 roku przeprowadzono 3-letnie badanie kliniczne z udziałem zdrowych kobiet w wieku pomenopauzalnym. Przyjmowanie witaminy K2 MenaQ7® w ilości 180 mcg dziennie skutkowało poprawą zawartości mineralnej kości oraz zwiększeniem ich wytrzymałości i gęstości.

W tym samym roku odbyło się badanie sprawdzające skuteczność witaminy K2 w leczeniu osteopatii.
Badania wykazały, że witamina K2 MenaQ7® jest w pełni bezpieczna i skuteczna we wspieraniu kondycji kości u dzieci i osób dorosłych.

Witamina K2 MenaQ7® a układ sercowo-naczyniowy

W 2015 roku przeprowadzono badanie kliniczne z udziałem kobiet w wieku postmenopauzalnym, w których wykazano, że przyjmowanie dziennie 180 mcg witaminy K2 MenaQ7® usprawnia funkcjonowanie układu krążenia poprzez zwiększenie elastyczności tętnic.

Wpływ witaminy K2 MenaQ7® był aż 8-krotnie sprawdzany w badaniach klinicznych w latach 2012-2020. Badania potwierdziły pozytywny wpływ witaminy MenaQ7® na serce i cały układ krążenia.

Wykazano również, że witamina K2 pełni istotną rolę w profilaktyce zwapnienia naczyń i miażdżycy. Może być pomocna także w trakcie farmakoterapii statynami – lekami, które wiążą się z większym ryzykiem zwapnienia tętnic wieńcowych. Przyjmowanie witaminy K2 może pomóc w zapobieganiu negatywnym konsekwencjom stosowania statyn.

Bibliografia

 1. Zhelyazkova-Savova MD., Yotov YT., Nikolova MN., Nazifova-Tasinova NF., Vankova DG., Atanasov AA., Galunska BT., Statins, vascular calcification and vitamin K-dependent proteins: Is there a relation?, The Kaohsiung Journal of Medical Sciences. 26.02.2021 r. Publikacja elektroniczna przed drukiem.
 2. Okuyama H., Langsjoen PH., Hamazaki T., Ogushi Y., Hama R., Kobayashi T., Uchino H.,Statins stimulate atherosclerosis and heart failure: pharmacological mechanisms., Expert Review of Clinical Pharmacology 2015, Mar;8(2) s.:189-99.
 3. Knapen MHJ., Braam LAJLM., Drummen NE., Bekers O., Hoeks APG., Vermeer C., Menaquinone-7 supplementation improves arterial stiffness in healthy postmenopausal women. A double-blind randomized clinical trial,.Journal of Thrombosis and Haemostasis. 2015, 113(5) s.:1135-44.
 4. Główczyńska R., Paluch W, Filipiak K.J., Działania niepożądane statyn, Choroby Serca i Naczyń 2007, 4: s.18-34.
 5. Bieniek J., Brończyk-Puzoń A., Nowak J., Koszowska A., Kulik K., Dittfeld A.,Witamina K a kalcyfikacja naczyń krwionośnych, Choroby Serca i Naczyń 2019, 12 (3) s: 165-171.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!