Prosto dla zdrowia
colladrop-nowosc-baner-1280x200 colladrop-nowosc-baner-mobile-400x200

Leksykon Aura Herbals

Składniki specjalne

Srebro koloidalne

Srebro koloidalne - co to jest? Najważniejsze informacje

Srebro zapisało się na łamach historii nie tylko jako cenny kruszec. Już wieki temu stosowano je w celach leczniczych. Z dobroczynnych właściwości srebra korzystano już w starożytnym Egipcie, gdzie używano je do odkażania ran. Bakteriobójcze działanie srebra wykorzystywane było również przez starożytnych Rzymian i Greków. Źródła historyczne podają, że powszechnym zwyczajem było wrzucanie srebrnych monet do naczyń z wodą, aby wyeliminować szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Odkażające działanie srebra wykorzystywane było przez kolejne tysiące lat. Nawet w trakcie I wojny światowej było używane przy opatrywaniu ran, aby odkazić uszkodzone miejsca. Zmniejszało ono ryzyko wystąpienia infekcji i przyspieszało proces gojenia.

Na przestrzeni ostatnich lat popularność zdobywa srebro koloidalne, czyli wodny koloid nanocząsteczek srebra. Rozmiar nanocząsteczek wynosi około 5-15 nanometrów i występują one w postaci niejonowych drobin metalu. Do produkcji srebra koloidalnego najczęściej używa się demineralizowanej wody, w której nanocząsteczki srebra są zawieszone i unoszą się w niej. Wynika to z ich wzajemnego oddziaływania na siebie - ten sam ładunek elektryczny powoduje, że nieustannie odpychają się od siebie i pozostają przez to w ciągłym ruchu.

Uważa się, że prawdziwe srebro koloidalne o najcenniejszych prozdrowotnych właściwościach występuje najczęściej w kolorze żółtym i bursztynowym. Skąd bierze się ten kolor? Wynika to z faktu, że nanocząsteczki srebra są zawieszone w wodzie i pochłaniają promieniowanie elektromagnetyczne w widzialnym zakresie. Światło przechodzi przez roztwór i ulega załamaniu, zmieniając przy tym barwę na żółtą. Im większe stężenie cząstek srebra w danym roztworze, tym ciemniejszy bursztynowy jego kolor.

Działanie srebra koloidalnego

Srebro koloidalne utlenia wirusy i bakterie poprzez przyciąganie do siebie drobnoustrojów i niszczenie ich. Wynika to z faktu, że cząsteczki srebra są naładowane dodatnio, a chorobotwórcze drobnoustroje mają ładunek ujemny. Liczne badania przeprowadzone z użyciem srebra koloidalnego wykazują, że srebro eliminuje drobnoustroje już zaledwie w kilka minut.

Możliwe zastosowania

Prawdziwe srebro koloidalne wyróżnia się swoimi dobroczynnymi właściwościami i wszechstronnym prozdrowotnym działaniem.

 • niszczy aż 650 różnych rodzajów grzybów, bakterii i wirusów;
 • oczyszcza i odkaża skórę - jest skuteczne w dezynfekcji ran;
 • działa antyseptycznie
 • łagodzi podrażnioną i zaczerwienioną skórę;
 • matuje cerę i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum;
 • pomaga przy alergiach - hamuje wydzielanie histaminy i prostaglandyny;
 • pomaga zadbać o prawidłową mikroflorę organizmu;
 • szczególnie wskazane dla cery trądzikowej oraz wrażliwej.

Srebro koloidalne w pielęgnacji skóry twarzy

Srebro koloidalne jest z powodzeniem stosowane do codziennej pielęgnacji. Może być używane jak tonik do oczyszczania i odświeżania cery. Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym, zapobiega namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów na skórze twarzy. Srebro koloidalne jest chętnie stosowane przez osoby ze skórą trądzikową, ponieważ jego regularne użycie pomaga zmniejszyć istniejące już wypryski i zapobiega powstawaniu nowych.

Srebro koloidalne w kosmetologii

Produkty z srebrem koloidalnym często można spotkać w salonach kosmetycznych i studiach tatuażu. Zalecane są klientom po zabiegach kosmetycznych i po wykonaniu tatuażu, ponieważ działają odkażająco i przyspieszają proces gojenia. Można przemywać nim miejsca po wykonaniu piercingu, a także świeżo wykonane tatuaże. Produkty z srebrem koloidalnym działają antyseptycznie, jednocześnie delikatnie pielęgnując miejsca po zabiegu.

Srebro koloidalne w medycynie

Srebro koloidalne znalazło zastosowanie także w medycynie. Używane jest między innymi jako składnik preparatów do leczenia bakteryjnego zapalenia spojówek, infekcji górnych dróg oddechowych czy stanów zapalnych przewodu słuchowego.

Preparaty z srebrem wykorzystuje się także w stomatologii, na przykład przy leczeniu kanałowym zębów. Ich zastosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji i innych powikłań po wykonanym zabiegu. Srebro koloidalne stosuje się również w trakcie leczenia protetycznego, dzięki czemu przedłuża się trwałość uzyskanego efektu i zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy w okolicy wypełnień czy implantów.

Bibliografia

 1. Pokrowiecki R., Mielczarek A., Wybrane przykłady wykorzystania nano-cząsteczek srebra w procedurach medycznych, Nowa Stomatologia 2012, 3: s. 117-121.
 2. Silver Colloids: Scientific Information on Colloidal Silver: About True Colloidal Silver. [online]. Dostęp w Internecie: https://www.silver-colloids.com/truecolloidalsilver/
 3. Łysakowska M, Denys P: Przeciwdrobnoustrojowe zastosowania srebra. Antimicrobial uses of silver. Kwartalnik Ortopedyczny 2009; 4: 408-417.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie i książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplement diety pamiętaj, że nie może on być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywnienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

newsletter2

Newsletter

Mamy dla Ciebie rabat 10%! Subskrybuj nasz newsletter, bądź na bieżąco z nowymi wpisami i produktami oraz zgarnij kod rabatowy do wykorzystania na sklep.auraherbals.pl