Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-obd 400x200_baner-IZ_AH_cta-obd

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Piołun – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Piołun – najważniejsze informacje

Bylica piołun (łac. Artemisia absinthium) to ziele stosowane w medycynie ludowej od dawien dawna. Występuje w Afryce, Azji, Ameryce i Europie. W Polsce piołun jest powszechnienie znany i wykorzystywany w zielarstwie. Jest to roślina o charakterystycznym wyglądzie – w okresie letnim pokryta jest kulistymi, drobnymi koszyczkami żółtych kwiatów. Niegdyś stosowana jako lek obniżający gorączkę, moczopędny i żółciopędny. Współcześnie bylica piołun używana jest jako środek stymulujący apetyt i poprawiający trawienie. Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza zawartym w niej garbnikom, flawonoidom, olejkom eterycznym i solom mineralnym. Wyciąg z piołunu zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Pomaga na niedokwaśność i niestrawność. Podkreśla się także bakteriostatyczne działanie i właściwości przeciwgrzybicze piołunowego olejku. Znany jest on także jako surowiec niezbędny do produkcji wermutu – słynnego wina o wyraźnych ziołowych i korzennych nutach. Miłośnicy mocniejszych trunków znają go jako składnik absyntu.

Piołun może być stosowany w postaci tabletek, naparu i wyciągu. W niektórych krajach jest popularny jako składnik herbaty na poprawę trawienia.

Piołun

Możliwe zastosowania

  • Pozytywne oddziaływanie na układ pokarmowy
  • Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, wspomaganie organizmu w walce z pasożytami
  • Wsparcie w kobiecych dolegliwościach

Piołun na kobiece dolegliwości

Niegdyś stosowany w radzeniu sobie z problemami z miesiączkowaniem. Jego zadaniem było uregulowanie cyklu menstruacyjnego. Polecano go kobietom zmagającym się z nieregularnymi bądź bolesnymi miesiączkami ze względu na jego rozkurczowe działanie.

Pozytywne oddziaływanie piołunu na układ trawienny

Napary z piołunu pomagają pozbyć się niestrawności, zgagi i bolesnych wzdęć. Dodatkowo bylina piołun przyspiesza przemianę materii. Stosowana jest także w celu zwiększenia apetytu i wydzielania soku żołądkowego. Działa wspomagająco w problemach z wątrobą.

Piołun napar

Bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze właściwości piołunu

Tujon to organiczny związek chemiczny, który występuje w olejku eterycznym m.in. z piołunu. Jego antyseptyczne działanie znane jest od dawien dawna. Od setek lat piołun był stosowany jako środek zwalczający pasożyty oaz insekty. Garbniki zawarte w piołunie działają antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Odnotowano jego skuteczność w pozbywaniu się z organizmu owsicy, glist jelitowych oraz wszy. Zaobserwowano także działanie hamujące w stosunku do bakterii, na przykład Escherichia coli i Salmonelli enteritidis.

Przeciwwskazania

Ziołową kurację piołunem odradza się kobietom w ciąży i tym, które aktualnie karmią piersią. Nie powinny jej stosować także osoby zmagające się z wrzodami żołądka i z krwawieniami z układu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do stosowania są również hemoroidy.

Objawy nadmiaru

Nadmierne spożycie piołunu może spowodować problemy żołądkowe – biegunkę i wymioty. Mogą wystąpić także zawroty głowy, halucynacje, drgawki, a w skrajnych przypadkach przedawkowania nawet niewydolność nerek.

Tujon zawarty w bylicy w większych dawkach wykazuje działanie toksyczne i psychoaktywne, dlatego zaleca się szczególną ostrożność i nie przekraczanie zalecanych dawek.

Bibliografia

  1. A. Geszprych, Zróżnicowanie bylicy piołun (Artemisia absinthium L.) występującej na terenie Mazur pod względem zawartości i składu olejku eterycznego, „Zeszyty problemowe postępów nauk rolniczych”, 2007, nr 517, s. 317-324.
  2. E. Hołderna-Kędzia, B. Kędzia, A. Mścisz, Poszukiwanie wyciągów roślinnych o wysokiej aktywności antybiotycznej, „Postępy fitoterapii”, 2009, nr 1, s. 3-11.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie i książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementu diety pamiętaj, żeby nie przekraczać zalecanej dziennej porcji. Pamiętaj, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!