Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Piołun – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Piołun – najważniejsze informacje

Bylica piołun (łac. Artemisia absinthium) to ziele stosowane od wieków w medycynie ludowej. Występuje w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Europie. W Polsce piołun jest powszechnienie znany i wykorzystywany w zielarstwie. Jest to roślina o charakterystycznym wyglądzie – w okresie letnim pokryta jest kulistymi, drobnymi koszyczkami żółtych kwiatów. Niegdyś była stosowana jako lek obniżający gorączkę, moczopędny i żółciopędny. Współcześnie bylica piołun używana jest jako środek stymulujący apetyt i poprawiający trawienie. Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza zawartym w niej garbnikom, flawonoidom, olejkom eterycznym i solom mineralnym. Wyciąg z piołunu zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Pomaga na niedokwaśność i niestrawność. Podkreśla się także jego działanie bakteriostatyczne i właściwości przeciwgrzybicze. Znany jest on także jako surowiec niezbędny do produkcji wermutu – słynnego wina o wyraźnych ziołowych i korzennych nutach. Miłośnicy mocniejszych trunków znają go jako składnik absyntu.

Piołun może być stosowany w postaci tabletek, naparu i wyciągu. W niektórych krajach jest popularnym składnikiem herbat na poprawę trawienia.

Piołun

Gdzie rośnie piołun?

Piołun rośnie głównie na terenach o umiarkowanym klimacie, często na skrajach lasów, nieużytkach, lub na terenach skalistych. Roślina ta preferuje gleby żyzne i dobrze przepuszczalne oraz miejsca o wysokim nasłonecznieniu.

Kiedy zbiera się piołun?

Okres kwitnienia piołunu trwa od wiosny do późnego lata, a zbieranie ziół wymaga uwagi i odpowiedniego momentu. Najlepiej gromadzić roślinę na początku okresu kwitnienia, korzystając z suchych i jasnych dni. Ten proces można powtarzać kilkukrotnie w sezonie. Zbiera się pędy, na których rosną liście, pozostawiając części łodyg, które zdrewniały. Liście rosnące blisko ziemi także są zbierane. Aby zachować ich jakość, zioła należy starannie wysuszyć w pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze do 35 stopni Celsjusza, zapewniając przy tym przewiew powietrza.

Piołun – właściwości i możliwe zastosowania

  • Pozytywne oddziaływanie na układ pokarmowy,
  • Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, wspomaganie organizmu w walce z pasożytami,
  • Wsparcie w kobiecych dolegliwościach.

Piołun na kobiece dolegliwości

Niegdyś stosowano go w radzeniu sobie z problemami z miesiączkowaniem. Jego zadaniem było uregulowanie cyklu menstruacyjnego. Ze względu na działanie rozkurczowe polecano go kobietom zmagającym się z nieregularnymi bądź bolesnymi miesiączkami.

Piołun na oczy

Piołun jest często wykorzystywany w leczeniu chorób oczu. Ma łagodne działanie przeciwzapalne, co sprawia, że stosowany jest w formie okładów w przypadku podrażnień czy infekcji oczu. Zwykle do tego celu używa się naparu piołunu, który jest aplikowany na zamknięte powieki, jednakże należy zachować ostrożność, ponieważ zbyt silny roztwór może podrażnić delikatne tkanki oka.

Piołun na potencję

Co do potencji, istnieje ludowe przekonanie, że piołun może mieć działanie stymulujące na potencję seksualną. Jednakże brak jest jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających tę teorię.

Pozytywne oddziaływanie piołunu na układ trawienny

Napary z piołunu pomagają pozbyć się niestrawności, zgagi i bolesnych wzdęć. Dodatkowo bylina piołun przyspiesza przemianę materii. Stosowana jest także w celu zwiększenia apetytu i wydzielania soku żołądkowego. Działa wspomagająco w problemach z wątrobą.

Piołun napar

Bakteriostatyczne i przeciwgrzybiczne właściwości piołunu

W tradycyjnej medycynie ludowej piołun był wykorzystywany w leczeniu problemów jelitowych i trawiennych. Jego gorzki smak miał pomagać w stymulowaniu produkcji soków trawiennych, co przyczyniało się do poprawy funkcjonowania układu pokarmowego. Zastosowanie piołunu w problemach jelitowych było związane również z działaniem przeciwpasożytniczym.

Tujon to organiczny związek chemiczny, który występuje w olejku eterycznym, produkowanym m.in. z piołunu. Jego antyseptyczne działanie znane jest od setek lat. Piołun był stosowany jako środek zwalczający pasożyty i insekty. Zawarte w nim garbniki działają antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Odnotowano jego skuteczność w pozbywaniu się z organizmu owsicy czy glist jelitowych. Zaobserwowano także działanie hamujące w stosunku do bakterii, na przykład Escherichia coli i Salmonelli enteritidis.

Olejek z ekstraktu piołunu wykorzystywany jest także jako środek zewnętrzny w leczeniu infekcji skórnych, takich jak świerzb czy wszawica zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Dodatkowo, gdy jest stosowany na klatkę piersiową, może wspomagać łagodzenie objawów kaszlu oraz ułatwiać oddychanie.

Jak często można pić napar z piołunu?

Zaleca się, aby w przypadku chwilowych problemów z apetytem lub łagodnymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi używać naparu z piołunu. Można go spożywać 30 minut przed posiłkiem, powtarzając tę czynność 2–3 razy dziennie. Ważne jest, aby zawsze przygotowywać świeży napar.

Jednakże, nie zaleca się stosowania naparów z piołunu w ten sposób przez dłuższy czas niż 2 tygodnie. Jeśli objawy nie ustępują, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Piołun – przeciwwskazania

Związek chemiczny, jakim jest tujon, może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Spożywanie go w nadmiarze może spowodować uszkodzenie głównego systemu nerwowego lub zakłócić funkcje układu trawiennego. Dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy stosowaniu piołunu. Ważne jest przestrzeganie zalecanego dawkowania produktów zawierających piołun lub jego ekstrakt.

Ziołową kurację piołunem odradza się kobietom w ciąży i tym, które aktualnie karmią piersią. Nie powinny jej stosować także osoby zmagające się z wrzodami żołądka i  krwawieniami z układu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do stosowania są również hemoroidy. Osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych także nie powinny stosować preparatów zawierających piołun.

Objawy nadmiaru

Nadmierne spożycie piołunu może spowodować problemy żołądkowe – biegunkę i wymioty. Mogą wystąpić także zawroty głowy, halucynacje, drgawki, a w skrajnych przypadkach przedawkowania nawet niewydolność nerek.

Tujon zawarty w bylicy w większych dawkach wykazuje działanie toksyczne i psychoaktywne, dlatego zaleca się szczególną ostrożność i nieprzekraczanie zalecanych dawek.

Bibliografia

  • 1. A. Geszprych, Zróżnicowanie bylicy piołun (Artemisia absinthium L.) występującej na terenie Mazur pod względem zawartości i składu olejku eterycznego, „Zeszyty problemowe postępów nauk rolniczych”, 2007, nr 517, s. 317-324.
  • 2. E. Hołderna-Kędzia, B. Kędzia, A. Mścisz, Poszukiwanie wyciągów roślinnych o wysokiej aktywności antybiotycznej, „Postępy fitoterapii”, 2009, nr 1, s. 3-11.
  • 3. L. Bing-Wen, X. Li-Ke, Potential applications of artemisinins in ocular diseases, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6848866/ [dostęp 28.12.2023].
  • 4. G. El-Saber Batiha, A. Olatunde, A. El-Mleeh, H. F. Hetta, S. Al-Rejaie, S. Alghamdi, M. Zahoor, A. Magdy Beshbishy, T. Murata,A. Zaragoza-Bastida,N. Rivero-Perez, Bioactive Compounds, Pharmacological Actions, and Pharmacokinetics of Wormwood (Artemisia absinthium), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7345338/ [dostęp 28.12.2023].

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!