Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
auraherbals-baner-podstrony-ebook-interakcje-1280x200 (1) auraherbals-baner-podstrony-ebook-interakcje-400x200 (1)

Leksykon Aura Herbals

Składniki specjalne

Olej MCT

Olej MCT – najważniejsze informacje

Olej MCT zalicza się do tłuszczów MCT, czyli średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (z ang. medium chain triglycerides). Są to tłuszcze o odmiennym procesie trawienia i wchłaniania. Są wchłaniane w organizmie prosto z komórek nabłonka jelitowego, a następnie transportowane prosto do wątroby przez żyłę wrotną. Trawienie średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych nie wymaga obecności lipazy i żółci, zatem cały proces przebiega sprawniej i szybciej. Z tego względu w ostatnim czasie ogromną popularność zyskał olej MCT. Znalazł on zastosowanie w wielu suplementach diety jako wysokiej jakości tłuszcz wspierający wchłanianie witamin oraz w produktach dla osób aktywnych fizycznie. W powyższych produktach najczęściej można spotkać olej MCT z kokosa, który uznawany jest za najzdrowszy i najlepszy tłuszcz MCT.

Olej MCT kokosowy

Możliwe zastosowania

Olej MCT a suplementy diety

Olej MCT jest składnikiem dobrej jakości preparatów witaminowych. Znajdziesz go w suplementach diety zawierających witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli witaminę A, D,E i K. Aby zapewnić sobie prawidłową przyswajalność tych witamin, należy spożywać je w towarzystwie tłuszczu. Dlatego producenci suplementów diety często wzbogacają preparaty witaminowe o dodatkowy tłuszcz, na przykład oliwę z oliwek lub właśnie olej MCT. Dzięki temu suplement nie musi być spożywany w trakcie posiłku.

Zastosowanie oleju MCT w diecie dla osób aktywnych fizycznie

Olej MCT z kokosa cieszy się ogromną popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Spożycie go w posiłku przed treningiem jest dobrym pomysłem, ponieważ tłuszcze MCT znacznie szybciej i skuteczniej podnoszą energię w organizmie. Nie powodują przy tym gwałtownego jej spadku wiążącego się z uczuciem znużenia i senności tak jak to ma miejsce w przypadku spożycia węglowodanów prostych. Dla osób aktywnych fizycznie ważne jest, aby utrzymać energię na tym samym, stabilnym poziomie. Nagłe poczucie znużenia niekorzystnie wpływa na przebieg treningu.

Tłuszcze MCT a dieta redukcyjna

Olej MCT jest chętnie stosowany również przez osoby dbające o linię, których celem jest redukcja zbędnych kilogramów. Wyniki badań wykazują obiecujące rezultaty – tłuszcze MCT mogą mieć pozytywny wpływ na proces redukcji masy ciała. Badacze z Japonii przeprowadzili eksperyment, w którym wzięło 85 mężczyzn i 15 kobiet. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy, a każda z nich w okresie 3 miesięcy spożywała określoną ilość tłuszczów MCT (średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych) oraz tłuszczów LCT (długołańcuchowych kwasów tłuszczowych). Po upływie 3 miesięcy wykonano pomiary wagi i tkanki tłuszczowej. Ich wyniki wykazały, że u osób spożywających tłuszcze MCT nie wystąpiło zwiększenie masy ciała. W obu grupach zaś zaobserwowano spadek wagi uczestników. Utrata większej liczby kilogramów wystąpiła w przypadku grupy stosującej średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Zaobserwowano w niej także zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Powyższe wyniki związane są z unikalnym procesem trawienia i wchłaniania tłuszczów MCT, które są szybko przekształcane w energię i zużywane przez organizm. Dlatego spożywanie ich w rozsądnej ilości nie wiąże się z przyrostem tkanki tłuszczowej.

Olej MCT kokosy na palmie

Warto podkreślić również, że posiłki zawierające tłuszcze MCT (na przykład olej MCT z kokosa) dają uczucie długotrwałej sytości, co również jest istotne w procesie redukcji masy ciała. Badania wykazały, że spożycie w posiłku oleju MCT zapewnia sytość na około 3 godziny.

Zastosowanie w przebiegu leczenia chorób układu trawiennego

Tłuszcze MCT wykorzystywane są w przebiegu leczenia chorób układu pokarmowego, ponieważ są łatwiej i lepiej przyswajane przez organizm. Wchodzą w skład wielu doustnych suplementów pokarmowych (tzw. dieta przemysłowa). Mogą być stosowane nawet przez pacjentów z chorobami jelit, u których występują zaburzenia trawienia i wchłaniania tłuszczów. Wynika to z faktu, że tłuszcze MCT są wchłaniane do naczyń krwionośnych wątroby bezpośrednio z przewodu pokarmowego, dzięki czemu omijane są jelita.

Preparaty z tłuszczami MCT stosowane są również w żywieniu pacjentów onkologicznych, szczególnie tych zmagających się z niedożywieniem i osłabieniem.

Żywienie dzieci z alergiami pokarmowymi

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są bezpieczne dla dzieci i niemowląt. Preparaty z tłuszczami MCT stosowane są w leczeniu alergii pokarmowych u bardzo małych dzieci, szczególnie jeśli alergia przebiega wraz z zaburzeniami wchłaniania jelitowego.

Źródła pokarmowe

Głównymi źródłami średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych są: olej kokosowy, olej palmowy i nabiał. Najlepszym źródłem tłuszczów MCT jest olej kokosowy, ponieważ stanowią one aż 60% jego wartości odżywczych. Z kolei olej palmowy zawiera około 50% tłuszczów MCT, ale jest on uznawany za znaczniej mniej zdrowy. W nabiale jest zaledwie 10% tłuszczów MCT.

Bibliografia

  1. Tsuji H.,Kasai M., Dietary Medium-Chain Triacylglycerols Suppress Accumulation of Body Fat in a Double-Blind, Controlled Trial in Healthy Men and Women, The Journal of Nutrition 2001, 131: s. 2853–2859.
  2. Ciok J., Żywienie w patogenezie i leczeniu nieswoistych zapalnych chorób jelit. Nowa Medycyna 1999, 10.
  3. Laskowska J.,Leczenie żywieniowe u dzieci, Nowa Pediatria 2007, 3: s. 60-62.
  4. Kinsella R, Maher T., Clegg M.E.,Coconut oil has less satiating properties than medium chain triglyceride oil, Physiology & Behavior 2017, 179: s. 422-426
  5. Iwańczak F.,Diety eliminacyjne w leczeniu alergii pokarmowej u niemowląt. Nowa Pediatria 2002, 3: 119-121.
  6. Piotrowska A.,Totko-Borkusiewicz N., Klucznik A.,Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych, Postępy Fitoterapii 2019, 2: s.136-144.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie i książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementu diety pamiętaj, żeby nie przekraczać zalecanej dziennej porcji. Pamiętaj, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!