Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Młody jęczmień – na co pomaga? Właściwości i zastosowanie

Młody jęczmień -najważniejsze informacje

Zielony jęczmień jest jedną z najstarszych roślin, którą ceniono za swoje właściwości i lecznicze działanie. Młody jęczmień znany był już w VII w. p. n. e., jednak swoją największą popularność wśród osób dbających o zdrowie zyskał niedawno. Najlepszym terenem do wzrostu tej rośliny są okolice wyschniętych zbiorników słodkowodnych. Taki produkt posiada najwięcej wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Dziś, w związku z wzrostem popularności naturalnej medycyny i zdrowego odżywiania, młody zielony jęczmień przeżywa swoją popularność na nowo. Młody jęczmień zyskał miano „super food”. Oznacza to, że należy do grupy substancji niezwykle bogatych w wiele składników odżywczych i witamin, a jego stosowanie korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu. Młody jęczmień posiada właściwości pomagające oczyścić organizm. Może okazać się pomocny w pozbyciu się nadmiernych kilogramów oraz uzupełnieniu niedoborów witamin i składników odżywczych. Jego działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne okazuje się być skuteczne podczas walki ze stanami zapalnymi, zmianami skórnymi. Najskuteczniejsze działanie i najwyższe stężenie składników odżywczych cechuje sproszkowany sok z młodego jęczmienia. W jego składzie można znaleźć między innymi:

 • żelazo,
 • magnez,
 • wapno,
 • cynk.

Młody jęczmień

Warto pamiętać, że jest on również bogatym źródłem beta-karotenu oraz witamin C i E. Są to antyoksydanty chroniące komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W składzie sproszkowanych liści z młodego jęczmienia znajduje się wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, którego działanie przyspiesza oczyszczanie układu pokarmowego z resztek jedzenia.

Dla porównania z pszenicą, młody jęczmień zawiera:

 • 25 razy więcej potasu,
 • 37 razy więcej wapnia,
 • 5 razy więcej żelaza,
 • ponad 2 razy więcej magnezu.

Młody jęczmień pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Wysoka zawartość chlorofilu działa również na korzyść tej rośliny. Chlorofil jest nazywany “płynną energią słoneczną”. W rzeczywistości jest to zielony barwnik obecny w komórkach roślinnych. Badania pokazują, że wykazuje działanie podobne do ludzkiej hemoglobiny.

Możliwe zastosowania

 • Wpływ na cukrzycę,
 • Bogactwo witamin z grupy B,
 • Bogactwo składników mineralnych,
 • Pomocny w leczeniu zaparć,
 • Właściwości związane z wysoką zawartością chlorofilu,
 • Właściwości antyoksydacyjne,
 • Możliwe skutki uboczne stosowania młodego jęczmienia.

Wpływ na cukrzycę

Regularne stosowanie młodego jęczmienia pomaga utrzymać poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Jest to szczególnie istotne dla osób zmagających się z cukrzycą. Właściwości te zawdzięcza mukopolisacharydom i aktywnemu działaniu cynku, manganu i chromu.

Bogactwo witamin z grupy B

Młody jęczmień stanowi bogactwo składników mineralnych oraz witamin. Zawiera duże ilości witamin z grupy B. Można do nich zaliczyć między innymi witaminę B1, która wywiera korzystny wpływ na pracę serca. Dodatkowo pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Witamina B2 utrzymuje metabolizm żelaza na prawidłowym poziomie, pomaga zachować zdrową skórę, utrzymuje we właściwym stanie czerwone krwinki i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Witamina B3 zmniejsza uczucie zmęczenia. Wymienione witaminy są jedynie częścią bogactwa skrywanego w młodym jęczmieniu.

Pomocny w leczeniu zaparć

Aktywne składniki zawarte w młodym jęczmieniu, w głównej mierze potas, wspomagają ruch układu trawiennego i wzmacniają mięśnie odpowiadające za wypróżnianie. Co w konsekwencji prowadzi do ułatwienia wypróżnienia.

Bogactwo składników mineralnych

Sok z młodego jęczmienia dostarcza także mnóstwa białka, zawierającego wszystkie niezbędne człowiekowi aminokwasy. Stanowi idealną alternatywą dla osób będących na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

Młody jęczmień ziarna

Właściwości związane z wysoką zawartością chlorofilu

Jęczmień uznaje się za roślinę, która posiada najwyższą zawartość chlorofilu. Struktura chlorofilu jest bardzo zbliżona do budowy ludzkiej hemoglobiny, dlatego rośliny z jego dużą zawartością są polecane w profilaktyce chorób krwi takich jak anemia. Dodatkowo warto po niego sięgnąć wspomagająco po kuracji antybiotykowej.

Właściwości antyoksydacyjne

Sok z młodego jęczmienia zawiera w swoim składzie unikalne przeciwutleniacze. Jednym z nich jest antyoksydant GIV. Działanie tego przeciwutleniacza porównywane jest do działania witaminy A oraz beta-karotenu natomiast jest o wiele silniejsze. Pomaga on w pozbyciu się niechcianych przebarwień skóry, takich jak plamy starcze czy inne zmiany pigmentacyjne.

Możliwe skutki uboczne stosowania młodego jęczmienia

Zielony jęczmień nie posiada w składzie żadnych toksycznych substancji. Należy jednak pamiętać, że wszystko zależne jest od dawki. Z pewnością osoby mające problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego powinny mieć na uwadze wysoką zawartość błonnika w młodym jęczmieniu. Zbyt duża podaż błonnika może prowadzić do agresywnego oczyszczania w porównaniu do innych suplementów diety z działu naturalnej medycyny. Warto spróbować zatem stopniowo dozować specyfik i przetestować go na swoim organizmie indywidualnie.

Bibliografia

 1. Simonsohn, Sok z młodego jęczmienia. Eliksir młodości i gwarancja zdrowia, Białystok 2014
 2. Młody jęczmień – zielony cud natury

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!