Młody jęczmień – na co pomaga? Właściwości i zastosowanie

05.08.2020
Data aktualizacji: 12.08.2024
Autor
Aura Herbals
Redakcja

Młody jęczmień - właściwości

Młody jęczmień jest bardzo odżywczy i posiada właściwości antyoksydacyjne, wspierające trawienie i regulujące cholesterol. Dzięki zawartości błonnika zwiększa sytość po posiłku, co wspomaga odchudzanie. Ponadto jego spożycie sprzyja wydalaniu toksyn z organizmu.

Jęczmień zyskał miano „super food”. Oznacza to, że należy do grupy substancji niezwykle bogatych w wiele składników odżywczych, a jego stosowanie korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu. Najskuteczniejsze działanie i najwyższe stężenie składników odżywczych cechuje sproszkowany sok z młodego jęczmienia.

W jego składzie można znaleźć między innymi:

Za barwę młodego jęczmienia odpowiada chlorofil, który działa detoksykująco, wspiera gojenie skóry i stymuluje układ odpornościowy.

Warto pamiętać, że jest on również bogatym źródłem beta-karotenu oraz witaminy C i witaminy E. Są to antyoksydanty chroniące komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W składzie sproszkowanych liści z młodego jęczmienia znajduje się wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, którego działanie przyspiesza oczyszczanie układu pokarmowego z resztek jedzenia. Młody jęczmień pomaga także w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Dla porównania do pszenicy – młody jęczmień zawiera:

  • 25 razy więcej potasu,
  • 37 razy więcej wapnia,
  • 5 razy więcej żelaza,
  • ponad 2 razy więcej magnezu.

Młody jęczmień - na co pomaga?

Młody jęczmień pomaga na problemy związane z układem pokarmowym (zaparcia), wspomaga regulację poziomu cukru we krwi i dzięki wysokiej zawartości błonnika pomaga dłużej zachować sytość po posiłku, co sprzyja odchudzaniu.

Wpływ na cukrzycę

Regularne stosowanie młodego jęczmienia pomaga utrzymać poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Jest to szczególnie istotne dla osób zmagających się z cukrzycą. Właściwości te zawdzięcza mukopolisacharydom i aktywnemu działaniu cynku, manganu i chromu.

Bogactwo witamin z grupy B

Młody jęczmień zawiera duże ilości witamin z grupy B: witamina B1 wywiera korzystny wpływ na pracę serca, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Witamina B2 utrzymuje metabolizm żelaza na prawidłowym poziomie, pomaga zachować zdrową skórę, utrzymuje we właściwym stanie czerwone krwinki i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Witamina B3 zmniejsza uczucie zmęczenia.

Pomocny w leczeniu zaparć

Cenne składniki zawarte w młodym jęczmieniu, w głównej mierze błonnik i potas, wspomagają ruchy perystaltyczne jelit i zmiękczają stolec, co w konsekwencji prowadzi do ułatwienia wypróżnienia i zpobyciu się zaparć.

Bogactwo składników mineralnych

Sok z młodego jęczmienia dostarcza także mnóstwa białka, zawierającego niezbędne człowiekowi aminokwasy. Stanowi idealną alternatywą dla osób będących na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

Właściwości związane z wysoką zawartością chlorofilu

Jęczmień uznaje się za roślinę, która posiada najwyższą zawartość chlorofilu. Struktura chlorofilu jest bardzo zbliżona do budowy ludzkiej hemoglobiny, dlatego rośliny z jego dużą zawartością są polecane w profilaktyce chorób krwi takich jak anemia. Dodatkowo warto po niego sięgnąć wspomagająco po kuracji antybiotykowej.

Właściwości antyoksydacyjne

Sok z młodego jęczmienia zawiera w swoim składzie unikalne przeciwutleniacze. Jednym z nich jest antyoksydant GIV. Działanie tego przeciwutleniacza porównywane jest do działania witaminy A oraz beta-karotenu natomiast jest o wiele silniejsze. Pomaga on w pozbyciu się niechcianych przebarwień skóry, takich jak plamy starcze czy inne zmiany pigmentacyjne.

Jak długo stosować młody jęczmień?

Młody jęczmień można stosować codziennie, dodając np. proszek czy sok do posiłków. Aby odczuć efekty w postaci złagodzenia zaparć czy poprawy trawienia należy go stosować co najmniej 2 tygodnie.

Pamiętaj, aby nie przesadzić z błonnikiem w diecie – w nadmiarze może powodować zaparcia lub biegunkę.

Młody jęczmień - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania młodego jęczmienia to ciąża, laktacja i choroby układu pokarmowego (m.in. wrzody żołądka). Zazwyczaj stosowanie preparatów czy pokarmów z młodym jęczmieniem jest bezpieczne i dobrze tolerowane.

Pamiętaj, że jęczmień jest bogaty w błonnik, a błonnik może zmniejszać wchłanianie innych stosowanych preparatów – leków lub suplementów diety. Unikaj spożywania błonnika podczas ich przyjmowania, najlepiej zachowaj 2-godzinny odstęp.

Skutki uboczne stosowania młodego jęczmienia

Zbyt duża podaż błonnika może prowadzić do agresywnego oczyszczania lub zaparć w porównaniu do innych suplementów diety z działu naturalnej medycyny. Warto spróbować zatem stopniowo dozować specyfik i przetestować go na swoim organizmie indywidualnie.

Bibliografia
  • Źródła
    1. Adlercreutz H. Lignans and human health. Crit Rev Clin Lab Sci. 2007;44(5-6):483-525. doi: 10.1080/10408360701612942. PMID: 17943494.
    2. Clark MJ, Slavin JL. The effect of fiber on satiety and food intake: a systematic review. J Am Coll Nutr. 2013;32(3):200-11. doi: 10.1080/07315724.2013.791194. PMID: 23885994.
    3. Harris KA, Kris-Etherton PM. Effects of whole grains on coronary heart disease risk. Curr Atheroscler Rep. 2010 Nov;12(6):368-76. doi: 10.1007/s11883-010-0136-1. PMID: 20820954.
    4. Simonsohn, Sok z młodego jęczmienia. Eliksir młodości i gwarancja zdrowia, Białystok 2014
    5. Tsai CJ, Leitzmann MF, Willett WC, Giovannucci EL. Long-term intake of dietary fiber and decreased risk of cholecystectomy in women. Am J Gastroenterol. 2004 Jul;99(7):1364-70. doi: 10.1111/j.1572-0241.2004.30153.x. PMID: 15233680.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki. W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia. Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.
Komentarze (0)
Skomentuj
0 0 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Prosto dla zdrowia
Poznaj nasze produkty

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymaj rabat 10% na pierwsze zakupy w naszym sklepie internetowym. Bądź na bieżąco - czekają na Ciebie nowości, specjalne akcje promocyjne i liczne wskazówki, jak dbać o zdrowie.
Imię(wymagane)

* Pole obowiązkowe
Prywatność(wymagane)
Dlaczego możesz nam zaufać?
Darmowa wysyłka
od 139 zł
Wysyłamy w 24h
99% zadowolonych
klientów
Gwarancja
bezpieczeństwa