Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Składniki specjalne

L-teanina – właściwości lecznice, zastosowanie i działanie

L-teanina – co to jest? Najważniejsze informacje

L-teanina jest to aminokwas niebiałkowy. Warto zauważyć, że nie jest ona typowym aminokwasem. Od reszty odróżnia ją źródło pochodzenia. L-teanina zaliczana jest do nootropów – substancji, które poprawiają pamięć, kreatywność i funkcje poznawcze – podobnie jak kofeina. Jest to aminokwas występujący w liściach zielonej herbaty. Jak powszechnie wiadomo zieloną herbatę stosowano od wieków w Chinach w celach leczniczych już prawie pięć tysięcy lat temu. Kojarzy się ona przede wszystkim z odprężeniem ciała, detoksykacją i jednocześnie pobudzeniem umysłu. Wpływa głównie na układ nerwowy poprawiając koncentrację i minimalizując stres.

L-teanina zastosowanie na stres

Możliwe zastosowania

 • niepokój,
 • lęk,
 • stany obniżonego nastroju,
 • depresja,
 • bezsenność,
 • ogólne problemy ze snem,
 • problemy z układem krążenia,
 • PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego,
 • równowaga emocjonalna,
 • poprawa koncentracji,
 • poprawa procesów uczenia się,
 • poprawa pamięci.

Wpływ na układ nerwowy

Jako substancja rozpuszczalna w wodzie jest bardzo dobrze wchłaniania z przewodu pokarmowego. Aminokwas ten posiada także zdolność do przekraczania bariery krew-mózg poprzez system transportu dużych obojętnych aminokwasów. Wywiera to wpływ na obniżenie częstotliwości rytmu serca, a także zwiększenie uwagi wzrokowej i poprawę czasu reakcji.

Poprawa jakości snu

L-teanina posiada właściwości zmniejszające stres. Dzięki temu ułatwia relaksację i wspomaga zdrowy sen. Mimo, że sama nie wykazuje działania usypiająco, jak klasyczne środki nasenne, sprawia, że sen przychodzi szybciej, jest dłuższy i spokojniejszy. Szczególnie korzystne jest to u dzieci cierpiących na ADHD. Badania pokazują, że odpowiednia suplementacja poprawia jakość ich snu.

Działanie antydepresyjne i przeciwstresowe

Badania wykazują, że preparaty zawierające L-teaninę powodują obniżenie częstotliwości rytmu serca, a także spadek poziomu immunoglobuliny A oraz aktywności α-amylazy w ślinie. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do zwiększenia stresu więc ich redukcja jest korzystna dla funkcjonowania organizmu.

Poprawa pamięci

Preparaty zawierające L-teaninę działają korzystnie na poprawę funkcji poznawczych. Przyczyniają się też do poprawy pamięci. Mechanizm polega na zwiększeniu stężenia neuroprzekaźników takich jak dopamina, serotonina, glicyna i GABA. Jest to korzystne dla dojrzewania neuronów i rozwoju funkcji mózgu.

Działanie neuroprotekcyjne

Badania pokazują, że L-teanina wykazuje działanie neuroprotekcyjne. Przyjmowanie preparatów ją zawierających zapobiega uszkodzeniom nerwów i poprawia funkcje neurologiczne poprzez redukcję skutków udaru mózgu, takich jak niedokrwienie i związane z nią toksyczne działanie glutaminianu. Jest to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za transport jonów wapnia do wnętrza komórki. W momencie gdy jest go zbyt mało następują zaburzenia przekaźnictwa. Zbyt wysoka koncentracja kationów wapnia w komórkach nerwowych powoduje aktywację pewnych szlaków enzymatycznych oraz zwiększenie stężenia wolnych rodników. Powoduje to śmierć komórek nerwowych. L-teanina wykazuje podobieństwo strukturalne do cząsteczek glutaminianu, działa jako antagonista jego receptorów, zapobiegając nadmiernemu napływowi jonów wapnia do wnętrza neuronów.

L-teanina źródła pokarmowe

Po suplementy zawierające L-teaninę szczególnie warto sięgnąć

 • W sytuacjach narażenia na stres,
 • W okresie jesienno – zimowym i wczesną wiosną – kiedy mniej jest wartościowych świeżych warzyw i owoców oraz słońca,
 • Podczas prowadzenia bardzo intensywnego trybu życia,
 • Przy źle zbilansowanej diecie bogatej w produkty wysoko przetworzone,
 • Po przebytych infekcjach.

Przeciwwskazania do stosowania L-teaniny

 • Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki obniżające ciśnienie krwi ponieważ potęguje ich działanie,
 • Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki stymulujące działanie układu nerwowego ponieważ zwiększa ich działanie,
 • Kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Bibliografia

 1. Kania M., Baraniak J.: Wybrane właściwości biologiczne i farmakologiczne zielonej herbaty (Camellia sinensis (L.) O. Kuntze)Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu Dyrektor Instytutu: prof. dr hab. Grzegorz Spychalski;
 2. Lekh Raj Juneja, Djong-Chi Chu, Tsutomu Okubo, Yukiko Nagato, Hidehiko Yokogoshi,:L-theanine – a unique amino acid of green tea and its relaxation effect in humans. Trends in Food Science & Technology, Volume 10, Issue 12, December 1999;
 3. KOBAYASHI K., NAGATO Y, AOI N., JUNEJA L. R., KIM M. , YAMAMOTO T. , SUGIMOTO S.,: Effects of L-theanine on the release of α-brain waves in human volunteers. Aichisyukutoku University, Aza-katahira, Oaza-nagakute, Nagakute-cho, Aichi-gun, Aichi 480-11, JAPON;
 4. Gruber U.: Mikroskładniki odżywcze, Medpharm Polska 2010, s. 300.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!