Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od 400x200_baner-IZ_AH_cta-od

Leksykon Aura Herbals

Składniki specjalne

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) – właściwości i zastosowanie

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) – co to jest? Najważniejsze informacje

Kwas gamma-aminomasłowy to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Wykazuje właściwości hamujące, dzięki czemu pełni ważną rolę w procesie zmniejszania nadmiernego pobudzenia w organizmie. Stosowany jest z powodzeniem przy łagodzeniu objawów lęku i stresu, a nawet w terapii epilepsji. Chętnie suplementowany jest przez osoby intensywnie pracujące intelektualnie, sportowców oraz osoby poszukujące sposobu na wyciszenie i obniżenie napięcia emocjonalnego.

Waleriana źródło kwasu GABA

Właściwości kwasu gamma-aminomasłowego (GABA)

 • pomaga obniżyć lęk i niepokój,
 • łagodzi negatywne skutki stresu,
 • pomaga w leczeniu bezsenności,
 • korzystnie wpływa na poziom koncentracji,
 • pomaga w leczeniu epilepsji,

Kwas GABA a stres

Kwas gamma-aminomasłowy pomaga zmniejszyć nadmierne pobudzenie organizmu. Dzieje się tak na skutek ograniczenia ilości przewodzonych w układzie nerwowym impulsów. Badania wykazały, że kwas GABA pomaga zmniejszyć negatywne skutki odczuwanego stresu oraz obniża napięcie i niepokój.

Jednym ze skutków nadmiernego stresu są problemy ze snem. Długo utrzymujące się w organizmie napięcie może prowadzić do trudności w zasypianiu, a nawet bezsenności. Jednym z możliwych elementów terapii bezsenności jest stosowanie preparatów zawierających kwas GABA. Wykazano, że w ten sposób można ograniczyć nocne wybudzanie się oraz przyspieszyć moment zaśnięcia.

Kwas GABA a leczenie epilepsji

Jednym z rozwiązań w leczeniu padaczki jest stosowanie leków zwiększających ilość kwasu gamma-aminomasłowego w organizmie oraz leków, które zwiększają jego powinowactwo z receptorami.

Kwas GABA a koncentracja i uwaga

Stosowanie preparatów z kwasem gamma-aminomasłowym polecane jest szczególnie w czasie intensywnego wysiłku intelektualnego, na przykład w trakcie nauki do egzaminów. Kwas GABA nie tylko pomaga zmniejszyć niepokój i objawy stresu, ale równocześnie wzmacnia przy tym koncentrację. Co więcej, istnieją przesłanki ku temu, że odpowiednio wysoki poziom tego neuroprzekaźnika w organizmie zwiększa zdolność do zapamiętywania.

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) źródła pokarmowe

Źródła pokarmowe

Ludzki organizm produkuje kwas GABA w ograniczonym zakresie, dlatego warto go uzupełniać wraz z dostarczanym pożywieniem. Najlepszym źródłem pokarmowym kwasu gamma-aminomasłowego są przetwory mleczarskie oraz kiszonki. Są to produkty bogate w bakterie fermentacji mlekowej, które wytwarzają kwas GABA. W codziennej diecie warto uwzględnić produkty takie jak:

 • jogurt naturalny,
 • kefir,
 • kiszona kapusta,
 • kiszone ogórki
 • kiszone buraki
 • zakwas buraczany.

Kozłek lekarski – roślinne źródło kwasu GABA

Jedną z roślin będących źródłem kwasu GABA jest kozłek lekarski nazywany powszechnie walerianą. Jest to zioło, które chętnie wykorzystywane jest jako naturalny środek o działaniu uspokajającym, wyciszającym i przyspieszającym zasypianie. Picie naparów z kozłka lekarskiego pomaga w obniżeniu odczuwanego napięcia.

Kwas glutaminowy – prekursor kwasu gamma-aminomasłowego

Dobrym pomysłem jest spożywanie produktów bogatych w prekursor kwasu GABA, czyli kwas glutaminowy. Jest on niezbędny do produkcji kwasu gamma-aminomasłowego. Najlepsze źródła pokarmowe to:

 • produkty mleczne,
 • orzechy pistacjowe i arachidowe, migdały
 • makrela,
 • łosoś,
 • brukselka,
 • zarodki pszenne,
 • wołowina,
 • drób.

Suplementy diety z kwasem gamma-aminomasłowym

Ze względu na swoje właściwości, kwas GABA znalazł zastosowanie jako składnik suplementów diety. Preparaty zawierające kwas gamma-aminomasłowy chętnie stosowane są przez osoby aktywne fizycznie i osoby chcące wzmocnić koncentrację. Polecane są również osobom chcącym osiągnąć wewnętrzny spokój i wyciszenie.

Preparaty z kwasem GABA występują często w połączeniu z witaminą B6. Jest to witamina wspierająca prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jej niedobór objawia się między innymi poprzez zaburzenia koncentracji, bezsenność i obniżenie nastroju.

Bezpieczeństwo

Kwas GABA jest w większości przypadków bezpieczny w stosowaniu. Należy jednak zachować należytą ostrożność i nie przekraczać dziennych zalecanych porcji preparatów zawierających kwas gamma-aminomasłowy.

W przypadku uzupełnienia kwasu GABA wraz z pożywieniem niezwykle rzadko występuje jego nadmiar w organizmie.

Jak w większości przypadków, kobiety w ciąży i karmiące piersią bezwzględnie powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku chęci stosowania preparatów z kwasem GABA.

Bibliografia

 1. 1.Godlewski B., Jastrzębski K., Zapałowicz K., Fizjologiczne podstawy działania leków przeciwpadaczkowych, Nowa Pediatria 2007, 4: s.:97-100.
 2. Dobros N.,Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii 2017, 3: s.215-222

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!