Leksykon Aura Herbals
Krwawnik pospolity jest to rośliną, która występuje powszechnie na całym świecie. Można ją znaleźć również na terenie Polski. Ze względu na bardzo bogaty skład uznawana jest za uniwersalny środek leczniczy, stosowany zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Jest dość wysoką, silnie rozrastającą się byliną, która w początkowym okresie rozwoju tworzy gęstą rozetę pierzastych liści złożonych z wielu lancetowatych listków. W Polsce bywa często nazywany „kaszką”. Surowcem leczniczym wykorzystywanym do sporządzania preparatów z krwawnika jest ziele oraz kwiatostany, które poddawane są procesowi suszenia. Zbiera się je w okresie kwitnienia, czyli od lipca do października. Stosowany jest z powodzeniem w medycynie naturalnej od setek lat. Szczególnie istotne są jego właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Aktualnie najczęściej wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Zewnętrznie używany jest w postaci masek, olejków do masażu, okładów lub kompresów. Wewnętrznie spożywa się nalewki, napary i wino z krwawnika pospolitego. Swoją bardzo duża popularność krwawnik zyskał w obrębie układu oddechowego, jego właściwości powodujące poty zostały wykorzystane w czasie gryp oraz przeziębień. Ponadto poprawia przemianę materii oraz pomaga w regulacji cyklu menstruacyjnego. Łagodzi wzdęcia i kolkę. Skutecznie leczy biegunki oraz niestrawności spowodowane przez stres. Według niektórych badań te związki chemiczne zawarte w zielu krwawnika wykazują działanie przeciwnowotworowe. Oznacza to, że mogą hamować rozwój nowotworu płuc, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i piersi.
Ziele krwawnika zawiera między innymi:
Zastosowanie wewnętrzne
Zastosowanie zewnętrzne
Ziele krwawnika ma aromatyczny zapach i korzenny, gorzki smak. Dzięki związkom obecnym w jego składzie krwawnik pospolity wykazuje zbawienne właściwości dla naszego organizmu.
Krwawnik często wykorzystywany jest w przypadku leczenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Dodatkowo powinny się nim zainteresować osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka lub hemoroidy. Stymuluje produkcję soków żołądkowych i poprawia apetyt. Zawarte w zielu substancje aktywne wspomagają pracę woreczka żółciowego oraz żołądka. Napary z krwawnika pomagają również w leczeniu chorób układu krążenia. Mają działanie obniżające ciśnienie krwi. Mogą zapobiegać występowaniu bólu głowy oraz zapalenia żył. Fitoestrogeny w nim zawarte są podobne strukturalnie do występującego naturalnie w organizmie estrogenu. Dzięki temu posiadają właściwości łagodzenia objawów menopauzy. Co więcej, reguluje cykle miesiączkowe i redukuje obfite krwawienia. Flawonoidy, które zawiera krwawnik pospolity, łagodzą gorączkę, objawy zapalenia gardła i jamy ustnej.
Preparaty zawierające krwawnik wykazują wysoką skuteczność w leczeniu trądziku, stanów zapalnych skóry lub nawet owrzodzeń. Działa hamująco na rozwój bakterii na powierzchni skóry. Regularne stosowanie kremów lub maści z tym zielem przyspiesza gojenie się ran. Warto zaznaczyć, że bogactwo związków aktywnych pozwala na użycie krwawnika w wielu produktach mających wykazywać odmienne działanie na skórę. Ziele krwawnika jest składnikiem wielu kremów zapobiegających powstawaniu zmarszczek oraz odmładzających. Wykazuje działanie ściągające oraz rozjaśniające.
Preparatów na bazie krwawnika nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, dzieci oraz osoby starsze. Osoby o złym ogólnym stanie zdrowia powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii z użyciem ziela.
Krwawnik pospolity wykazuje silne działanie przez co może wywołać działania niepożądane takie jak reakcje alergiczne, do których można zaliczyć nie tylko zaczerwienienie skóry, ale również wysypkę.
Bibliografia
Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.