Leksykon Aura Herbals
Spis treści
Goździkowiec korzenny to drzewo należące do rodziny mirtowatych (Myrtaceae), które występuje w Indonezji, Azji, Sri Lance, Malezji oraz na Madagaskarze. Do celów leczniczych wykorzystuje się goździki korzenne, czyli suszone pączki kwiatów goździkowca. Są one bogate w olejek goździkowy – olejek eteryczny o silnych właściwościach bakteriobójczych
Goździki zostały sprowadzone do Europy przez arabskich kupców już we wczesnym średniowieczu. Szybko zostały docenione ze względu na swoje lecznicze właściwości. Stosowano je w leczeniu wielu przypadłości, szczególnie przy dolegliwościach ze strony układu trawiennego i przy bólach menstruacyjnych. Goździki pomagały również przy kamieniach nerkowych.
Suszone pączki kwiatów goździkowca korzennego są chętnie stosowane po dziś dzień w wielu polskich kuchniach jako aromatyczny dodatek do potraw. Rozgrzewające napary i herbaty z goździkami to nieodłączony element długich, jesiennych i zimowych wieczorów. Goździki korzenne to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale również moc prozdrowotnych właściwości. Olejek goździkowy jest wciąż wykorzystywany przez wielbicieli medycyny naturalnej jako panaceum na uciążliwe dolegliwości. Olejek goździkowy pozyskuje się z pąków kwiatowych goździkowca korzennego na drodze destylacji z parą wodną. Aż 95% olejku stanowi eugenol, czyli związek z grupy terpenów o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i antyseptycznym
Olejek goździkowy ze względu na swoje antyseptyczne i antybakteryjne właściwości często stosowany jest przy leczeniu zapaleń błon śluzowych jamy ustnej, bólu gardła czy dolegliwości ze strony dziąseł i zębów.
Olejek z goździków jest także stosowany w stomatologii jako środek odkażający i przeciwbólowy.
Olejek z goździkowca korzennego dzięki wysokiej zawartości eugenolu wykazuje działanie odkażające i łagodzące dolegliwości bólowe. W badaniach wykazano również, że olejek i zawarty w nim eugenol aktywnie oddziałują na pleśń i grzyby z rodzaju Candida
Goździkowy olejek stosowany jest pomocniczo przy przeziębieniu. Wchodzi w skład popularnego Amolu. Inhalacje z wykorzystaniem olejku z goździków pomagają na katar.
Silny zapach olejku działa odstraszająco na owady. Najlepszy efekt daje połączenie olejku goździkowego, lawendowego i cedrowego.
Olejek goździkowy stosowany bezpośrednio na skórę powinien być rozcieńczony. W przeciwnym razie może podrażnić skórę.
Bibliografia
Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.
W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.