Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Minerały

Wapń – właściwości, skutki nadmiaru i niedoboru

Wapń – najważniejsze informacje

Wapń (Ca) jest głównym składnikiem mineralnym w organizmie człowieka. Blisko 99% wapnia zlokalizowanych jest w kościach i zębach. Stanowi on ich podstawowy materiał budulcowy. Reszta pierwiastka zlokalizowana jest w tkankach miękkich oraz w płynach ustrojowych . Zapewnienie odpowiedniego poziomu witaminy K2 oraz D przyczynia się do procesu prawidłowego wchłaniania wapnia. Ważną rolę w zachowaniu prawidłowej gospodarki wapniowej w organizmie spełnia także odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w diecie. Może być on zależy od wieku.

Wapń tabletki

Możliwe zastosowania

  • przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi,
  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni,
  • wpływa na prawidłowe funkcjonowanie enzymów trawiennych,
  • bierze udział w procesie podziału i specjalizacji komórek,
  • wpływ na kondycję kości,
  • wpływ na kondycję zębów.

Układ nerwowy i jego funkcjonowanie

Układ nerwowy jest pobudzany przez przekaźniki chemiczne zwane neuroprzekaźnikami. Odpowiednie stężenie wapnia jest kluczowe w tym procesie ponieważ decyduje o ilości uwalnianych określonych neuroprzekaźników. Skutkiem końcowym wpływu wapnia na neuroprzekaźniki jest mniejsza wrażliwość i drażliwość nerwów.

Wpływ na funkcjonowanie mięśni

Wapń również odgrywa bardzo ważną rolę we właściwym funkcjonowaniu układu mięśniowego. Szczególnie istotny jest w przypadku skurczów mięśni. Wapń jest niezbędny do hydrolizy ATP. ATP jest naturalnym nośnikiem energii. Dla prawidłowego funkcjonowania mięśni niezbędna jest odpowiednia aktywność neuroprzekaźników i przesyłanie impulsów nerwowych. Skurcze mięśni są potrzebne do wielu krytycznych funkcji organizmu, od ruchów świadomych, zależnych od woli takich jak ruch ciała, po zachowania niezależne od woli, takie jak pompowanie krwi i ruch pokarmu w układzie trawiennym.

Wpływ na układ krążenia

Badania pokazują, że wapń może korzystnie wpływać na układ krążenia zmniejszając ryzyko wysokiego ciśnienia krwi. Z badań epidemiologicznych wynika, że wysoki poziom wapnia w diecie wiąże się z mniejszym ryzykiem nadciśnienia. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to najbardziej skuteczne u osób mających zbyt wysokie ciśnienie krwi spowodowane podwyższonym spożyciem soli. Nadmierny poziom sodu w komórkach może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi.

Wpływ na krzepnięcie krwi

Zapewnienie właściwego poziomu wapnia we krwi jest niezbędne do prawidłowego procesu krzepnięcia. Jest on niezbędny do tworzenia płytek krwi. To one ulegają agregacji na powierzchni uszkodzenia skóry i powodują powstawanie skrzepu, tym samym ograniczając krwawienie. Dodatkowo ułatwia produkcję fibryny. Fibryna jest nierozpuszczalnym białkiem, która również jest niezbędna w produkcji skrzepu. Ponadto wapń pomaga aktywować związek uczestniczący w krzepnięciu – protrombinę.

Objawy niedoboru wapnia

  • zaburzeniami w rozwoju dziecka (późne ząbkowanie i chodzenie, nadmierna potliwość, deformacje kości, wczesna próchnica, nadmierna płaczliwość w nocy),
  • skrzywieniem kręgosłupa i kończyn dolnych,
  • skłonnością do alergii i wysypek,
  • złą krzepliwością krwi (częste krwotoki, siniaki),
  • skurczami mięśni i padaczką,
  • bezsennością, zawrotami głowy, osłabieniem pamięci, szybkim męczeniem się,
  • bólami pleców, nóg, stawów oraz drętwieniem kończyn,
  • osteoporozą i skłonnością do złamań,
  • częstymi zaparciami.

Pierwszym sygnałem niewielkiego niedoboru wapnia mogą być bóle stawów, skurcze mięśni, ale także mrowienie i drętwienie kończyn oraz zwolnieniem tętna. Większe braki mogą powodować zaburzenia snu, ubytki w uzębieniu oraz nawet krwotoki z nosa. W przypadku poważnego niedoboru Ca może wystąpić utykanie i trudności w chodzeniu, stany lękowe, częste złamania kości, u dzieci zaburzenia wzrostu i utrata zębów.

Objawy nadmiaru

Mimo, że wapń wpływa korzystnie na wiele procesów w ludzkim organizmie to należy jednak pamiętać, że zbyt wysoka podaż tego pierwiastka również może okazać się niekorzystna. Pierwszym sygnałem świadczącym o zbyt wysokim poziomie wapnia są zaparcia, nudności, brak apetytu. Może to prowadzić do powstawania kamieni nerkowych oraz obniżenia wchłaniania cynku i żelaza. Przyczyną zbyt wysokiego stężenia wapnia może być nadmierne wchłanianie z przewodu pokarmowego.

Wapń źródła pokarmowe

Źródła pokarmowe

Wszystkim wapń kojarzy się przede wszystkim z produktami zawierającymi mleko. Należy jednak pamiętać, że nie tylko one są bogatym źródłem tego pierwiastka. Wysoką zawartością Ca cechują się również:

  • produkty mleczne,
  • orzechy,
  • karob,
  • pestki słonecznika,
  • nasiona sezamu,
  • warzywa zielone (gorczyca, kapusta warzywna, kalarepa),
  • brokuły,
  • drożdże piwne,
  • suszone figi,
  • kale,
  • kapusta,
  • zielone warzywa liściaste.

Bibliografia

  1. Gawęcki J., Hryniewiecki L. red.: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. PWN, 2008;
  2. Ziemlański Ś., praca zbiorowa Normy żywienia człowieka, PZWL, 2001;
  3. Recker R, Calcium absorption and achlorhydria, „N Engl J Med”, 1985;
  4. Brzozowska A. red.: Składniki mineralne w żywieniu człowieka, Wydawnictwo AR w Poznaniu, 2002;

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji, i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!