Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
1280x200_baner-IZ_AH_cta-od Instrukcja zdrowia baner

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Skrzyp

Skrzyp – najważniejsze informacje

Skrzyp polny występuje na terenie całej Europy, Afryki, Azji i Ameryki. Wyjątek stanowią wyspy śródziemnomorskie. W Polsce również występuje dość pospolicie. Rośnie nad brzegami w wilgotnych zaroślach, na obszarach lasów oraz jako pospolity chwast pól uprawnych, zwłaszcza na kwaśnych glebach. Ziele skrzypu polnego to jedna z najstarszych roślin na świecie. Metaboliczne działanie skrzypu związane jest bezpośrednio z krzemem. Krzem wywiera wpływ na cały organizm, w szczególności tkankę łączną, skórę, włosy, paznokcie i narządy wewnętrzne. To połączenie działa wzmacniająco, mineralizująco, regenerująco, oczyszczająco, odtruwająco i przeciwgrzybiczo. Wywiera wpływ na przemianę materii. Warto dodać, że ziele skrzypu jest źródłem substancji, które poprawiają wygląd włosów, wpływają na stan ich zdrowia, chronią przed działaniem wolnych rodników oraz spowalniają procesy starzenia. Należą do nich między innymi:

  • sterole roślinne,
  • związki mineralne,
  • kwasy organiczne,
  • flawonoidy,
  • saponiny,
  • potas,
  • mangan,
  • selen,
  • łatwo przyswajalna krzemionka.

Skrzyp polny

Możliwe zastosowania skrzypu

  • Wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci,
  • Wpływ na układ krążenia,
  • Wpływ na kondycję układu moczowego,
  • Wpływ na układ oddechowy,
  • Wpływ na gojenie się ran.

Wpływ skrzypu na kondycję włosów

Wyciąg ze skrzypu znacząco przyczynia się do poprawy kondycji włosów. Szczególnie polecany jest w przypadku pielęgnacji włosów:

  • suchych i zniszczonych,
  • łamliwych i rozdwojonych,
  • osłabionych,
  • przetłuszczających się,
  • cienkich,
  • poddawanych częstym zabiegom stylizacyjnym i koloryzującym,
  • wypadających,
  • matowych,
  • rosnących zbyt wolno, w celu przyspieszenia wzrostu,
  • siwiejących, w celu spowolnienia tego procesu,
  • z łupieżem.

Aby zapewnić włosom optymalną opiekę, warto dostarczać organizmowi skrzyp zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Oznacza to w praktyce, że warto nie tylko zadbać o suplementację go w formie tabletek lub naparów, ale również przygotowywać wcierki idealnie do pielęgnacji skóry głowy.

Wpływ skrzypu na układ krążenia

Wspomaganie układu krążenia wynika z działania zwiększającego krzepliwość krwi. W bardzo niewielkim stopniu zwiększa on ilość hemoglobiny we krwi. Znajduje więc zastosowanie w takich problemach związanych ze zdrowiem krwi i układu krążenia jak: niedokrwistość, zaburzenia krzepnięcia krwi, w obfitych krwawieniach miesiączkowych i w krwawieniach macicznych, w krwawych wymiotach, w krwawieniach z owrzodzeń żołądka, dwunastnicy, okrężnicy i z żylaków odbytu, a także w krwawieniach z nosa i płuc oraz w zwiększonej przepuszczalności i zmniejszonej elastyczności naczyń krwionośnych w miażdżycy.

Wpływ skrzypu na funkcjonowanie układu moczowego

Skrzyp bogaty jest w flawonoidy. Dzięki temu posiada działanie moczopędne. Wiąże się to ze zdolnością usuwania moczanów z moczu. Flawonoidy działają również rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe, odtruwająco i stymulująco na wątrobę. Ponadto uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, poprawiają pracę serca i przeciwdziałają obrzękom. Kolejną zaletą skrzypu jest jego działanie ściągające i przeciwbakteryjne. Ziele skrzypu znajduje również zastosowanie w dolegliwościach i niesprawnościach nerek i dróg moczowych przy zatrzymaniu moczu, obniżonym przesączaniu w kłębkach nerkowych.

Skrzyp polny ekstrakt

Wpływ skrzypu na układ oddechowy

Wyciągi ze skrzypu okażą się pomocne dla osób palących tytoń. Działają łagodząco. Zmniejszają suchy kaszel. Pomocne okażą się też w przewlekłych chorobach płuc i dróg oddechowych, w nawracającym zapaleniu oskrzeli i nawracających infekcjach dróg oddechowych, w gruźlicy i osłabieniu organizmu, które jest związane z tymi chorobami.

Wpływ skrzypu na gojenie ran

Wpływ skrzypu wykorzystywany jest w odnowie tkanki łącznej, przyspieszaniu gojenia ran. Szczególnie istotne jest to podczas leczenia trądziku, przy egzemach, wysypkach oraz strupach. Odwar skrzypu stosujemy zewnętrznie do pielęgnacji jamy ustnej i do leczenia zapalenia migdałów. W zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł w krwawieniach z dziąseł w polipach podniebienia i gardła.

Bibliografia

  1. Herbal Medicine 2000 American Botanical Cancil
  2. Leksykon roślin leczniczych red. Aleksander Ożarowski, Państwowe Wydawnictwa Rolniczei Leśne 1990
  3. Xięga Zielarska. Elżbieta Zielińska. FOX 1997
  4. Scheinfeld N. Dahdah MJ, Scher R (2007). Vitamins and minerals their role in nail healthand disease. J Drugs Dermatol; 6:782-787
  5. Sripanyakorn S, Jugdaohsingh R, Dissayabutr W, Anderson SH, Thompson RP, Powell JJ(2009). The comparative absorption of silicon from different foods and supplements.Br J Nutr: 102:825-834
  6. Jugdaohsingh R, Anderson SH, Tucker KL, Elliott H, Kiel Dp, Thompson RP, Powell JJ(2002). Dietary silicon intake and absorption. Am J Clin Nutr; 75: 887-893

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!