Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Minerały

Potas – właściwości, skutki nadmiaru i niedoboru

Potas – najważniejsze informacje

Odpowiedni poziom potasu pełni ważne funkcje w organizmie, bez których nie mógłby on prawidłowo funkcjonować. Potas jest jednym z trzech minerałów najważniejszych dla ludzkiego organizmu. Potas jest elektrolitem, podobnie jak sód i chlor. Posiada zdolność przenoszenia ładunków elektrycznych. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Zapewnia prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu.

Dodatkowo jon potasowy (K+) uczestniczy w regulowaniu ciśnienia osmotycznego i pH komórek. Dzięki temu, że łatwo przemieszcza się przez błony komórkowe, dostarcza komórkom składników odżywczych, jednocześnie wpływając na usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Ludzki organizm składa się w dużej części z wody dlatego pierwiastek ten znajduje się w nim niemalże wszędzie. Znajduje się między innymi we krwi, w komórkach, w chłonce, w przestrzeni międzykomórkowej. Jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca i zapobiega obrzękom.

Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może doprowadzić do wielu niepożądanych konsekwencji. Ponadto potas bierze udział w spalaniu białek i węglowodanów oraz pobudza wydzielanie insuliny.

Głównymi regulatorami gospodarki potasowej są nerki, co zapewnia utrzymanie stężenia tego pierwiastka na stałym poziomie. Środki moczopędne powodują, że wraz z moczem wydalamy potas. Stosowanie takich środków przez zbyt długi okres w zbyt dużych dawkach może doprowadzić do nadmiernego wydalania potasu wraz z moczem. Wówczas, podczas długotrwałej kuracji, lekarz kontroluje poziom pierwiastka we krwi i w razie potrzeby zaleca uzupełnienie diety preparatami potasu. Podobnie jest z niektórymi lekami nasercowymi i stosowanymi przy nadciśnieniu.

Czasem suplementy zaleca się także osobom chorym na cukrzycę, by poprawić ich wrażliwość na insulinę.

Potas w kapsułkach

Możliwe zastosowania

  • bierze udział w przewodzeniu impulsów przez neuron,
  • podwyższa stopień uwodnienia koloidów komórkowych
  • stanowi aktywator wielu enzymów

Objawy/skutki niedoboru

Objawiami czy skutkami niedoboru potasu może być:

  • osłabienie organizmu,
  • zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego,
  • osłabienie mięśni szkieletowych i gładkich.

Dzienne zapotrzebowanie na potas dla dorosłej osoby to 2000-3000 mg. Niedobór potasu w organizmie może objawiać się podenerwowaniem lub zmęczeniem. Innymi symptomami zbyt niskiego poziomu potasu są puchnące nogi i ręce, nadciśnienie, nieregularne bicie serca. Częstym objawem niedobory potasu mogą być skurcze mięśni nóg po wysiłku lub w upalne dni. Niektóre leki, między innymi diuretyki, leki stosowane w nadciśnieniu czy nasercowe zażywane przez długi czas mogą być powodem nadmiernego spadku poziomu potasu wraz z wydalanym moczem.

Dodatkowo osoby na diecie odchudzającej, cierpiące na biegunki i wymioty, stosujące środki przeczyszczające są również narażone na niedobór potasu. W przypadku zatrucia, aby nie doprowadzić do odwodnienia i uzupełnić stracone elektrolity, trzeba pić dużo wody, najlepsza będzie niegazowana woda mineralna, słabą lekko osłodzoną herbatę, napary z rumianku, mięty, rozcieńczone soki owocowe.

Zażywanie preparatów z potasem czasami zaleca się chorym na cukrzycę, aby poprawić ich wrażliwość na insulinę.

Objawy nadmiaru

Objawiami nadmiaru potasu w organizmie może być:

  • zaburzenia pracy serca,
  • apatia,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • osłabienie mięśniowe.

Nadmiar potasu w organizmie nazywany jest inaczej hiperkaliemia. Nie zawsze łatwo ją rozpoznać, ponieważ objawy z nią związane ciężko rozpoznać. W jej efekcie, podobnie jak w przypadku hipokaliemii, dochodzi do zakłócenia czynności serca, a dokładniej następuje zwolnienie rytmu pracy serca.

Ponadto upośledzone może być działanie układów nerwowego i mięśniowego. Mogą wystąpić między innymi zaburzenia czucia oraz osłabienie i porażenie mięśni. Może pojawić się apatia, a nawet zaburzenia świadomości. Stan ten, jest – podobnie jak hipokaliemia – bardzo groźna. Może bowiem prowadzić do zgonu w wyniku toksycznego oddziaływania na serce nadmiernych ilości potasu.

Bardzo mało prawdopodobne jest przekroczenie odpowiedniej ilości potasu, który dostarczany jest jedynie z produktów spożywczych. Do powstania nadwyżek dochodzi najczęściej w wyniku upośledzenia funkcji nerek i nadnerczy spowodowanego na przykład niedoczynnością.

Potas źródła pokarmowe

Źródła pokarmowe

Potas występuje we wszystkich produktach z wyjątkiem tłuszczów i cukrów. Największe ilości znajdują się w suszonych owocach między innymi w:

  • morelach,
  • figach,
  • jabłkach,
  • rodzynkach,
  • awokado,
  • banany.

Dobrym źródłem potasu są też ziemniaki, a także owoce cytrusowe i zielone warzywa liściaste.

Dodatkowo niżej wymienione produkty są również dobrym źródłem potasu w diecie:

  • śliwki,
  • orzechy,
  • marchew,
  • kakao,
  • produkty pełnoziarniste,
  • kasze,
  • seler,
  • pomidory.

Bibliografia

  1. Brzozowska A. red.: Składniki mineralne w żywieniu człowieka, Wydawnictwo AR w Poznaniu 2002;
  2. Gawęcki J., Hryniewiecki L. red.: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. PWN, 2008;
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30179258
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30179876

Materiał opisuje substancję/dany składnik, jego możliwe zastosowania i najważniejsze informacje na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplement diety pamiętaj, że nie może on być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywnienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!