Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Składniki specjalne

Melatonina a sen – właściwości i zastosowanie

Melatonina – co to jest? Najważniejsze informacje

Melatonina jest hormonem wytwarzanym przez szyszynkę prawie wyłącznie w ciemności. Wiele badań udowadnia, że jest to substancja odpowiedzialna za tak zwany zegar biologiczny. Oznacza to, że odgrywa kluczową rolę w regulacji rytmu dobowego.

Melatonina wytwarzana jest na zasadzie autoregulacji oraz sprzężenia zwrotnego ujemnego. W proces syntezy hormonalnej zaangażowana jest nie tylko szyszynka, ale również układ nerwowy. Najistotniejszą rolę odgrywają neurony drogi wzrokowej. Są one odpowiedzialne za odbieranie bodźców świetlnych za pomocą receptorów siatkówki oka. Ich pobudzenie reguluje pracę szyszynki. Jest to istotne ponieważ melatonina syntetyzowana jest wyłącznie w nocy pod wpływem pobudzania włókien nerwowych układu współczulnego. Gdy narząd wzroku odbiera promieniowanie świetlne stężenie melatoniny pozostaje na stałym poziomie.

Melatonina w kapsułkach

Suplementacja melatoniny wpływa korzystnie na jakość snu niż klasyczne leki nasenne. Ich podstawową wadą jest pozbawianie snu fazy REM, czyli fazy szybkich ruchów gałek ocznych, która odpowiada za regenerację układu nerwowego oraz konsolidację śladów pamięciowych.

Ponadto melatoniną powinny zainteresować się osoby intensywnie pracujące, zwłaszcza w nocy, oraz studenci. Jej prawidłowa ilość pozwala nie tylko na lepszy sen, ale wpływa również bezpośrednio na koncentrację oraz zdolność zapamiętywania.

Stężenie melatoniny w organizmie człowieka

Stężenie melatoniny we krwi różni się w zależności od wieku. Największa jej ilość występuje w okresie dziecięcym. Ilość melatoniny znacząco spada po czterdziestym roku życia. Warto zaznaczyć, że stężenie melatoniny w ciągu dnia nie zmienia się i pozostaje stałe na każdym etapie życia człowieka, zmniejszeniu ulega natomiast ilość melatoniny wytwarzania w nocy, która maleje wraz z wiekiem.

Możliwe zastosowania

  • spowalnia procesy starzenia się organizmu, głównie dzięki neutralizowaniu wolnych rodników,
  • poprawia ogólną odporność organizmu,
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi,
  • poprawia funkcjonowanie serca,
  • pomaga w leczeniu stanów depresyjnych,
  • może ograniczać zachorowalność na różnego typu nowotwory.

Wpływ melatoniny na układ hormonalny człowieka

Jest wiele badań pokazujących, że melatonina wywiera wpływ nie tylko na regulację rytmu dobowego, ale także na układ hormonalny. Chodzi głównie o hormony gonadotropowe. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • hormon luteinizujący LH,
  • hormon folikulotropowy FSH.

Hormony te są bezpośrednio odpowiedzialne za kontrolę cyklu miesięcznego u kobiet oraz za rozwój gonad. Uznaje się, że melatonina wykazuje działanie antygonadotropowe. Oznacza to, że hamuje działanie hormonów wpływając na proces dojrzewania. Im dłuższa i częstsza ekspozycja na promieniowanie świetlne, tym mniejsze ilości melatoniny we krwi i szybszy rozwój gonad.

Wpływ na zaburzenia snu

Wszyscy cierpiący na zaburzenia rytmu dobowego lub problemy z zasypianiem powinni zainteresować się włączeniem melatoniny do codziennej suplementacji. Zwykle osoby te mają jej obniżony poziom w organizmie. Substancja ta usprawnia zasypianie, poprawia jakość snu obniżając liczbę przebudzeń w ciągu nocy, ale przez wydłużenie czasu odpoczynku wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie.

Objawy/skutki niedoboru

Najczęstszymi objawami niedoboru melatoniny są:

  • Zaburzenia rytmu snu,
  • Zaburzenia zasypiania,
  • Senność w ciągu dnia,
  • Rozkojarzenie,
  • Bóle głowy,
  • Drażliwość,
  • Złe samopoczucie,
  • Zaburzenia koncentracji.

Dolegliwości te mogą być łagodzone podawaniem syntetycznej melatoniny. Mechanizm jest działania polega na przywrócenia fizjologicznej równowagi między wewnętrznym zegarem biologicznym, a rytmem dnia narzuconym przez plan dnia. Ciekawostką jest, że aby łagodniej przechodzić jet lag, czyli zespół zmiany strefy czasowej, warto kilka dni przed przyjmować preparaty zawierające melatoninę. Osoby niewidome również powinny suplementować melatoninę. Osoby te często narzekają na zaburzenia snu i problemy z zasypianiem.

Przeciwwskazania do stosowania syntetycznej melatoniny

Melatonina jest substancją bezpieczną. Jest dostępna bez recepty. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy powinni ją stosować. Z jej suplementacji powinny zrezygnować:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią
  • dzieci
  • osoby spożywające alkohol bądź będące pod jego wpływem
  • chorzy na schorzenia wątroby,
  • osoby na nią uczulone.

Melatonina źródła pokarmowe

Źródła pokarmowe

Naturalnym bogactwem melatoniny są produkty zbożowe i wiśnie.

Bibliografia

  1. Erowid: Synteza, działanie i dawkowanie melatoniny.
  2. S. Maśliński, J. Ryżewski: Patofizjologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2000. ISBN 83-200-2404-8.
  3. Reiter R.J., Robinson J., Melatonina: twój naturalny cudowny lek, Warszawa 1997.
  4. Skwarło-Sońta K., Melatonina: hormon snu czy hormon ciemności?, „Kosmos” 2014, 63, 2, 223–231.
  5. Majewski M., Melatonina, wielofunkcyjna cząsteczka sygnałowa w organizmie ssaka: miejsca biosyntezy, funkcje, mechanizmy działania, „Folia Medica Lodziensia” 2010, 37, 1, 15–55.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!