Aura Herbals - polski producent suplementów diety Prosto dla zdrowia
zdrowie-kobiece_auraherbals_1280x200 zdrowie-kobiece_auraherbals_400x200

Leksykon Aura Herbals

Ekstrakty ziołowe i roślinne

Krwawnik pospolity – właściwości lecznicze i zastosowanie

Jak wygląda krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity jest rośliną, która występuje powszechnie na całym świecie, zwłaszcza w Ameryce Północnej, Europie i sporej części Azji. Ze względu na bardzo bogaty skład uznawana jest za uniwersalny środek leczniczy, stosowany zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Jest wysoką, silnie rozrastającą się byliną, która w początkowym okresie rozwoju tworzy gęstą rozetę pierzastych liści złożonych z wielu lancetowatych listków. 

Krwawnik pospolity stosowany jest z powodzeniem w medycynie naturalnej od setek lat. Szczególnie istotne są jego właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Aktualnie najczęściej wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Zewnętrznie używany jest w postaci masek, olejków do masażu, okładów lub kompresów. Często spożywany jest również w formie nalewek, naparów i herbatek.

Krwawnik pospolity – co to jest i jak wygląda?

Krwawnik pospolity to roślina powszechnie występująca w Polsce. Rośnie głównie na łąkach, przydrożach i skrajach lasu. Wysokość tej rośliny sięga około 80 cm. Krwawnik ma cienkie, proste i sztywne łodygi, rozgałęzione tylko w górnej części, zakończone koszyczkami białych lub różowych kwiatów.

Surowcem zielarskim jest zarówno ziele, jak i kwiat krwawnika. W celu pozyskania takiego surowca w okresie od czerwca do września ścina się górne części pędów, a także same kwiatostany i suszy w warunkach naturalnych w temperaturze poniżej 35℃.

Krwawnik pospolity – właściwości

Ziele krwawnika pospolitego wykazuje wielokierunkowe działanie ze względu na bogaty skład chemiczny. Do podstawowych związków czynnych należą:

  • olejek eteryczny (w jego skład wchodzą: kamfora, azuleny, borneol, cyneol),
  • glikozyd cyjanogenny,
  • garbniki,
  • flawonoidy,
  • cholina,
  • kwas askorbowy,
  • furanokumaryna, 
  • witaminy A, C, K,
  • sole mineralne,
  • kwas salicylowy,
  • kwas mrówkowy,
  • kwas octowy.

Krwawnik pospolity – właściwości zdrowotne i lecznicze

Właściwości krwawnika pospolitego były wykorzystywane już przez starożytnych Greków i Rzymian. Ziele od wieków uznawane jest za środek powstrzymujący krwawienie zewnętrzne i wewnętrzne. Stąd też wzięła się nazwa tej rośliny. Głównymi właściwościami krwawnika pospolitego są również: działanie rozkurczowe, odtruwające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, usprawniające procesy trawienne

Możliwe zastosowania

Krwawnik pospolity to roślina o szerokim działaniu. Można ją stosować w postaci naparów, nalewek, herbatek, a zewnętrznie jako okłady, kąpiele czy płukanki. 

Zastosowanie wewnętrzne

Stosowanie wewnętrzne krwawnika pospolitego najlepiej konsultować z lekarzem, ale ziele może być pomocne przy dolegliwościach takich jak:

  • nieżyty i stany zapalne przewodu pokarmowego,
  • drobne krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego,
  • żylaki odbytu,
  • niewielkie krwawienie płucne,
  • stany skurczowe mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych,
  • przewlekłe zaburzenia trawienne, którym towarzyszą wzdęcia i mdłości,
  • brak łaknienia,
  • zaparcia i bóle jelitowe,
  • bóle menstruacyjne.

Zastosowanie zewnętrzne

Ziele i kwiaty krwawnika mogą być stosowane zewnętrznie w przypadku:

  • stanów zapalnych skóry i błon śluzowych,
  • dolegliwości jamy ustnej i gardła.

Działanie rozkurczowe krwawnika

Krwawnik pospolity działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych, prawdopodobnie dzięki flawonoidom. Właściwości rozkurczowe ziela mogą być pomocne w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak zaparcia, kolka jelitowa czy bóle skurczowe jelit.

Pobudza wydzielanie soków trawiennych

Krwawnik pospolity w swoim składzie posiada substancje, które pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Dlatego jest on pomocny przy dolegliwościach związanych z trawieniem czy brakiem apetytu.

Przepis na napar z ziela krwawnika pospolitego

1 łyżkę suszonego ziela krwawnika zalej 1 szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem około 15 minut, następnie przecedź. Pij pół szklanki dwa razy dziennie. 

Napar możesz stosować przy problemach ze strony układu pokarmowego, takich jak dolegliwości trawienne, zaparcia, wzdęcia, mdłości i skurcze jelit.

Funkcja moczopędna

Przetwory z krwawnika pospolitego działają moczopędnie i jednocześnie odtruwająco. Pomagają pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Mogą być również pomocne w łagodzeniu objawów zapalenia pęcherza moczowego.

Przepis na herbatkę z kwiatów krwawnika

3 łyżki suszonych kwiatów krwawnika pospolitego zalej 500 ml wrzącej wody. Parz pod przykryciem około 20 minut. Następnie przecedź. Pij 2 szklanki w ciągu dnia. 

Właściwości przeciwzapalne krwawnika

Dzięki przeciwzapalnym właściwościom krwawnik może być stosowany w przypadku wystąpienia stanów zapalnych układu pokarmowego czy gardła. 

Może być także stosowany zewnętrznie na stany zapalne skóry i błon śluzowych, zmiany trądzikowe czy do płukania jamy ustnej.

Przepis na maseczkę z kwiatów krwawnika

Do wykonania maseczki potrzebujesz tylko 2 łyżeczek suszonych kwiatów krwawnika i odrobiny wrzątku. Utworzoną papkę pozostaw do ostygnięcia, a następnie nałóż na twarz. Po 10 minutach zmyj maseczkę letnią wodą. 

Krwawnik i właściwości odkażające

Ze względu na przeciwzapalne, bakteriostatyczne i odkażające właściwości okłady z ziela krwawnika mogą być pomocne w przypadku podrażnień i stanów zapalnych skóry, drobnych ran i zadrapań.

Hamuje krwawienie

Krwawnik pospolity jest to roślina powstrzymująca niewielkie krwawienie. Dlatego stosuje się go pomocniczo przy nieżytach i stanach zapalnych przewodu pokarmowego z delikatnym krwawieniem, żylakach odbytu czy przewlekłej chorobie wrzodowej. Ziele hamuje również krwawienia zewnętrzne w przypadku podrażnień i niewielkich ran skóry. 

Wpływ na choroby nerek

Przetwory z ziela krwawnika pospolitego działają moczopędnie i wspomagają funkcję wydalniczą nerek. Łagodzą przykre dolegliwości jakie są skutkiem kamieni i piasku w nerkach oraz zapalenia pęcherza moczowego.  

Zastosowanie krwawnika w leczeniu stawów

Krwawnik pospolity może być pomocny w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych w stawach. W tym przypadku warto zastosować maść z krwawnikiem, którą możesz wykonać w domu. Wcześniej upewnij się, że stosowaniem krwawnika nie wywołuje u ciebie reakcji alergicznych. 

Przepis na maść z krwawnikiem

W rondelku rozpuść 90 g oleju kokosowego. Dodaj 20 g świeżych kwiatów i 20 g świeżych liści z krwawnika, rozdrobnionych lub posiekanych. Podgrzewaj chwilę aż wszystkie składniki się połączą. Odstaw powstałą masę na co najmniej 12 godzin. Po tym czasie preparat ponownie podgrzej i przelej przez gazę. Maść jest gotowa. Przechowuj ją w lodówce. 

Krwawnik na problemy kobiece

Przetwory z krwawnika pospolitego nie tylko działają łagodząco na bóle menstruacyjne, ale mogą być pomocne także przy zaburzeniach miesiączkowania. Ziele pomaga regulować cykl menstruacyjny. 

Zastosowanie krwawnika – gdzie się go używa?

Krwawnik pospolity oprócz wyżej wymienionych zastosowań, doskonale sprawdza się jako dodatek do potraw. Do jedzenia nadają się świeże i młode listki, które charakteryzują się lekko ostrym i gorzkawo-słonym smakiem. Świetnie sprawdzają się w daniach na zimno takich jak sałatki czy kanapki, ale również w daniach ciepłych typu sosy, zupy czy dania mięsne.

Przepis na lekką sałatkę

Składniki

  • 2 ugotowane na twardo jajka
  • 4 rzodkiewki
  • garść młodych listków szpinaku, krwawnika, rzodkiewki
  • mała cebula
  • sól, pieprz
  • sok z połowy cytryny

Wykonanie

Wszystkie warzywa dokładnie umyj. Szpinak, liście krwawnika i rzodkiewki rozłóż na talerzu. Dodaj pokrojone cebulę i rzodkiewkę. Przypraw solą i pieprzem. Rozłóż na talerzu jajka pokrojone w ćwiartki, skrop całość sokiem z cytryny. Zdrowa sałatka gotowa!

Ziele krwawnika pospolitego możesz wykorzystać również do relaksującej kąpieli. Jeżeli czujesz zmęczenie, dokuczają ci bóle stawów czy bolesne miesiączkowanie, wypróbuj kąpiel z krwawnikiem.

100 g ziela krwawnika zalej 3 szklankami wody. Pozostaw na całą noc. Następnie zagotuj i przecedź. Powstały napar dodaj do kąpieli. 

Wykorzystanie krwawnika w kosmetyce

Krwawnik pospolity znajduje zastosowanie także w kosmetologii. Dzięki obecności cennych składników takich jak flawonoidy, garbniki, sole mineralne czy witaminy wykazuje pozytywne działanie na skórę. Działa ściągająco i oczyszczająco, wspomaga zamykanie porów, zapobiega pękaniu naczynek, wycisza stany zapalne, zapobiega rozwojowi bakterii. Wyciągi z krwawnika dodawane są do kosmetyków przeznaczonych dla cery tłustej, trądzikowej i wrażliwej, skłonnej do pękających naczynek. 

Przeciwwskazania do stosowania ziela krwawnika

Ziele krwawnika ma silne działanie, ale spożywanie go w bezpiecznych ilościach nie powinno wywołać żadnych skutków ubocznych. Jednak nie zaleca się stosowania przetworów z krwawnika pospolitego następującym grupom osób:

  • kobietom w ciąży i karmiącym piersią, 
  • dzieciom poniżej 12 roku życia, 
  • osobom uczulonym na rośliny z rodziny astrowatych, 
  • osobom, u których wystąpiła reakcja alergiczna na skutek dotknięcia rośliny,
  • osobom o podwyższonej krzepliwości krwi, które przyjmują leki rozrzedzające krew.

Skutki uboczne stosowania preparatów z krwawnikiem

Krwawnik pospolity to roślina o silnym działaniu, zwłaszcza kwiaty. Należy więc stosować ziele z ostrożnością, a najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Przetwory z krwawnika, stosowane według zaleceń nie powinny nieść za sobą żadnych negatywnych skutków ubocznych. Natomiast u niektórych może wystąpić odczyn alergiczny w postaci zaczerwienienia lub wysypki po dotknięciu świeżej rośliny. 

Bibliografia

  1. Karolina Pitura, Marzena Błażewicz-Woźniak, Zbigniew JArosz, Joanna Konopińska, Cechy wzrostu i kwitnienia krwawnika pospolitego (Achillea millefolium L.) na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim w zależności od siedliska, “Annales UMCS”, 4/2014.
  2. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa, 1987.
  3. Bączek K., Kosakowska O., Przybył J. i in., Zróżnicowanie chemiczne populacji krwawnika pospolitego (Achillea millefolium L.), Polish Journal of Agronomy, 2013, nr 15, s. 89-94.
  4. Zawiślak G., Nurzyńska-Wierdak R., Plant development and chemical composition of essential oil of yarrow (Achillea millefolium L.) cultivated under temperate climate, Annales Horticulturae, 2017, s. 31-38.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.

Materiał opisuje substancje i ich możliwe zastosowania na podstawie ogólnodostępnych publikacji, badań i materiałów znalezionych w internecie, prasie oraz książkach. Materiał nie jest opisem suplementu diety ani żadnego innego produktu zawierającego w/w składniki.

W przypadku stosowania suplementów diety pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej porcji,i że nie mogą być one stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Pamiętaj, że bardzo ważny i zalecany jest zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.

Każdy suplement diety przechowuj w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter2

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i pobierz bezpłatnego e-booka, z którego dowiesz się, jak w prosty sposób możesz wesprzeć swoje zdrowie i Twoich bliskich!